Angelina
|
 |
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 01, 2011, 02:29:06 am » |
|
**
PROZODIJA I VERSIFIKACIJA
RITAM I RITMIČNE JEDINICE I u poeziji, kao i u muzici, ritam nastaje pravilnim ponavljanjem određenih merljivih ritmičnih jedinica. U muzici se ta jedinica zove takt, a u versifikaciji stopa. Takt u muzici je melodijska celina koju čini određen broj tonova različite dužine, ali koji u zbiru uvek daju istu ukupnu dužinu. Melodijsku ritmičku jedinicu u poeziji (stopu) čini skup naglašenih i nenaglašenih slogova koji pri izgovoru predstavljaju akcenatsku ritmičku celinu. Za razliku od muzike u kojoj su u jednoj muzičkoj frazi sve ritmičke jedinice, po pravilu, iste dužine, (dvočetvrtinski ili tročetvrtinski takt, na primer), u versifikaciji ritmička organizacija jednog stiha može da bude sastavljena od akcenatskih celina sa istim, ali i sa različitim brojem slogova. Primereni stih trohejskog ritma, na primer, posmatran prema vrsti stopa, spada u prvu vrstu — sve su stope iste dužine (od po dva sloga) i sve su stope naglašene samo na prvom slogu. Ova prozodijska struktura, iskazana samo brojčanim znacima, izgleda ovako: 2 + 2 + 2 + 2 + 2, dakle — dvosložnih pet stopa. To je petostopni deseterac, poznati stih naše guslarske narodne poezije koji se može naći i u versifikaciji mnogih naših pesnika.
Primereni stih daktilskog ritma, međutim, sastavljen je po drugom principu, koji se u versifikaciji javlja znatno češće. U njemu ima akcenatskih celina (stopa) različitih dužina, mada i ta različitost ima određenu pravilnost i zakonitost.
Ritmičke jedinice, odnosno akcenatske celine daktilskog stiha, mogu se lako uočiti pažljivim praćenjem ritma u toku recitovanja stiha:
Zima je pokrila snegom doline i polja ravna.
Primećuje se da akcenatsku celinu (ritmičku jedinicu-stopu) može da čini jedna reč, ali mogu i dve reči. Ako se sada ovaj stih prenese samo na grafički prozodijski prikaz po akcenatskim celinama, on izgleda ovako: - uu - u u - u u - u u - u - u. Dakle, četiri akcenatske celine su od po tri sloga (zima je pokrila doline i polja), a samo dve od po dva sloga (snegom ravna). Među trosložnim celinama dve su sastavljene od po dve reči (zima je i polja). U prvoj stopi nenaglašena reč (je) stoji iza naglašene (zima), dok je u drugoj trosložnoj stopi obrnuto (i polja). Ritmička organizacija ovog daktilskog stiha Ilićeve pesme Zimska idila, iskazana brojčanim oznakama koje označavaju akcenatske celine, izgleda ovako: 3 + 3 + 2 + 3 + 3 + 2. Značajan kvalitet ritmičke organizacije stiha čini cezura (odmor, predah), koja se po pravilu nalazi negde oko sredine stiha. U nauci o stihu cezura se obeležava znakom //.
Izgovaranjem ovih stihova i pažljivim praćenjem ritamsko-melodijskog toka, lako se mogu uočiti mesta na kojima se ritamsko-melodijski tok za trenutak prekida u kratak predah (odmor, cezuru): Ili grmi, //il' se zemlja trese, il' udara//more o bregove. U prvom stihu odmor je iza četvrtog sloga, na mestu gde je i zarez, pa se tu čini predah iz dva razloga (jedan je interpunkcijski, drugi prozodijski). Međutim, u drugom stihu predah je (takođe iza četvrtog sloga) isključivo ritamsko-melodijski znak. Po pravilu, predah nije u bukvalnom smislu odmor. On je neka vrsta signala slušaocu, najčešće u smislu upozorenja na ono što će iza predaha doći. Reči između kojih se nađe predah treba da signaliziraju nešto, da omoguće diskretno isticanje nečega, katkad i nečeg neočekivanog. Ako toga nema, u izgovoru takvog stiha ne treba praviti predah. U oba primerena stiha cezura je tzv. značenjski signal. U prvom stihu to je mesto na kome se graniče dve rastavne rečenice, a tu se uvek i u običnom govoru javlja predah. U drugom slučaju iza glagola udarati dolazi imenica more — dakle nešto malo očekivano. Zato se u dikciji u ovakvom kontekstu čak i u čitanju proznog teksta pravi pauza kao vrsta signala. Ako nema takvih razloga za predah, na tom mestu pri govorenju stihova treba diskretno preći bez predaha.
JEZIK I KULTURA GOVORA | Krsta Ljubenović • Vukašin Stanisavljević
|