*
ĐURĐEVI STUBOVI U RASU
...Osnova ovog neobičnog manastirskog kompleksa, nepravilnog ovalnog oblika ograđenog masivnim bedemom, prilagođena je tlu terena. U centralnom delu utvrđenja nalazi se hram, a oko njega raznovrsna zdanja. Zbog uzanog prostora manastirski kompleks je ličio na mali zbijeni grad, krcat kamenim zdanjima.
Kralj Dragutin (1276—1282) je posle sabora u Deževi, na kome se odrekao prestola u korist svoga brata kralja Milutina (1282—1321), pretvorio prvobitni glavni ulaz u manastirsko utvrđenje (sa jugozapadne strane) u kapelu, u kojoj je sahranjen posle smrti 1316. godine.
Arhitektura crkve je karakteristična za najreprezentativnije spomenike raške škole iz XII veka.
Od posebnog značaja je kamena skulpturalna dekoracija hrama, vrlo arhaičnog izgleda, s geometrijskim i biljnim motivima. Takve kamene plastike nema ni na jednom spomeniku raške škole.
Živopis glavnog hrama, islikan oko 1175, očuvao se u neznatnim fragmentima. Neki njegovi delovi preneti su u Narodni muzej u Beogradu. Sačuvane pojedinačne figure proroka i jevanđelista, delovi kompozicija i slikane zidne ikone s poprsjima svetitelja u glavnom delu hrama, monumentalna figura sv. Đorđa na belom konju, na zapadnom delu priprate, i fragmenti pojedinih scena iz života sv. Đorđa na severnom i južnom zidu priprate, iako tu i tamo teže oštećene, predstavljaju vrhunski domet slikarstva u Srbiji s kraja XII veka.
Živopis kapele kralja Dragutina, islikan 1282—1285, pripada krugu slikarstva Sopoćana, Gradca i Arilja. Njegovu posebnu vrednost označavaju brojni portreti Nemanjića, kritora kralja Dragutina i njegove porodice, kao i istorijske kompozicije na svodovima kapele, koje prikazuju naiznačajnije državne sabore vezane za smenu vladara...
Blago na putevima Jugoslavije | JUGOSLAVIJAPUBLIK | Glavni urednik: Nebojša Tomašević | Beograd, 1983Autor fotografije nepoznat