Angelina
|
 |
« Odgovor #1 poslato: April 15, 2011, 10:45:20 pm » |
|
** SPOMENICI KULTURE U V O D PROŠLOST ljudske delatnosti, a pogotovu život predaka, oduvek je budila veoma jaku radoznalost i pažnju savremenika. Tome saznanju naša misao živo teži raznovrsnim putevima: proučavanjem starih društvenih organizacija i političkih zbivanja, ekonomike, biografija znamenitih ličnosti, književnosti, plastičnih umetnosti itd. Čak bi se moglo reći, da skoro nema savremenog otkrića koje nije inspirisano dahom prošlosti. Takvo interesovanje za sve ono što nam je prethodilo, pored mnogih užih pobuda i individualnih naklonosti, da se objasniti činjenicom što se to interesovanje nalazi u obnovi trajne opšte-ljudske težnje da savlada životnu prolaznost i da neprekidno pomiče progres unapred.
Put u prošlost naše zemlje koji smo mi odabrali, nije ni naučna analiza problema ni literarno uživljavanje u određeno vreme i sredinu; on se čak ne orijentiše ni prema sličnim manifestacijama u razna doba. Mi polazimo da obiđemo najznačajnije materijalne objekte, a često i neznatne ostatke kultura koje su nekada cvale na današnjoj teritoriji Republike Srbije, ili su je tek zapljuskivale. Pri tim posetama izlagaćemo samo one podatke o kojima mislimo da su neophodni za razumevanje dela, ili — u više slučajeva — jedine koji su se sačuvali do nas. Sve ostalo treba da nam kaže sam spomenik.
Na ovakvu posredničku ulogu odlučili smo se iz više razloga, od kojih je najvažniji taj — da istorisko-umetnički dokument što manje tumačimo indirektnim sredstvima. Reč nije ni jedini ni uvek najmoćniji izraz ljudskog duha, jer se on otiskuje u svakoj materiji koje se dotakne: od oruđa za samoodbranu (i napad, gline za posuđe, opeke za stan, kamenih blokova za monumentalne hramove i tvrđave, boje potrebne za oličenje stvarnih ili imaginarnih pretstava, pa sve do govornih i zvučnih kreacija neizmernog bogatstva misli i osećanja. Jasno je da pritom bira baš onaj oblik u kome će se najpotpunije izraziti. A spomenici preko kojih mi želimo da pogledamo u prošlost uglavnom su oni na koje je čovek utisnuo svoju zamisao, svoje raspoloženje i svoje vreme udarom zidarskog čekića, grnčarskim vitlom, rezbarskim nožem i slikarskom kičicom.
Pri takvom stanju, izbor i neposredno pretstavljanje dela mnogo su važniji od knjiške istorisko-umetničke analize uslova postanka i stepena kvaliteta. Jer, koja to umna interpretacija može zameniti ono silno osećanje koje u posmatraču budi plod ljudskog rada od pre nekoliko vekova, ili nekoliko desetina vekova, često bez obzira na naše stečene poglede! Njega ne izazivaju ni brižljive činjenice naučnika niti istančan ukus estete, što — razume se — nije za potcenjivanje. Tu iskru, koja preskače vekove i prostore, pali jedan drugi dodir — susret dva duha na jednom istom poslu: u naporu da se materijalizuju i razviju dalje. Zato se komadi posuđa iz preistorije, srednjevekovna rezbarija ili freska, pa čak i portret građanina XIX veka, ili zarastao šanac iz Prvog ustanka ne daju ceniti našim običnim, svakidanjim merilima. Čar i pelud dalekih vremena, koji su na njima uvek prisutni i trajni koliko i sam materijal, čine ih mediumima i magnetskim poljima naše mašte. Osetimo li to i razgrnemo li žeravicu u njima zapretanu, dobićemo onaj oganj koji će nam u dubokoj noći prošlosti osvetliti davno minuli život.
Toga radi, spomenici starih kultura moraju se, pre svega, gledati. Njih treba čitati kao jednu jedinstvenu knjigu neprekidne ljudske delatnosti. A ovim svojim vodičem mi smo samo naznačili stranice te knjige, na kojima se valja pažljivije zadržati. Takav zadatak uslovio je naš sledeći raspored materijala, tekstove i ilustracije.SPOMENICI KULTURE Vodič priredili službenici i saradnici zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NR Srbije Urednik: MILORAD PANIĆ SUREP Prosveta, Beograd 1951
|