Angelina
|
 |
« Odgovor #1 poslato: Mart 01, 2011, 01:54:23 am » |
|
** RESAVSKA PEĆINA Resavska pećina nalazi se— na obodu Divljakovačkog polja, pa se ranije zvala Divljakovačka pećina. Sastoji se iz tri sprata pećinskih kanala. Za turističke posete uređenii su samo delovi prvog i drugog sprata (Gornja i Donja galerija), dok najnižim spratom (Treća galerija) protiče podzemna reka.
Pećinu su istraživali speleolozi iz Novog Sada, Beograda i Svilajnca, pod rukovodstvom J. Petrovića, počev od 1962. godine.
Resavska pećina je otvorena 23. aprila 1972. godine — prva uređena pećina u Srbiji. Obilazak traje oko 40 ininuita.
Posle Ulazne dvorane, koja ima dnevno svetlo, posetioci dolaze u dvoranu Košnica, a zatim Kanjonskim kanalom do Predvorja istorije. Između Predvorja istorije i Okamenjenih vodopada, gde se nalaze kristalni situbovi Baba i deda, a zatim do Kristalne dvorane, prolazi se tunelom koji je naknadno probijen. Kiistalna dvorana je najbogatija pećinskim nakitom, koji je izgrađen od belih, žutih i crvenih kristala. Tu se ističu Noga slona, Glata jagnjeta, Glava ždrala i dr. Sa ovog sprata, stepenicama koje vijugaju između masivnih oblika nakita, silazi se na niži sprat (Donja Galerija), u Centralnu dvoranu, koja je niža za oko 20 metara od gornjeg sprata. U Centralnoj dvorani, visokoj preko 35 metara, nalazl se najveći stub Resavske pećine (visok preko 20 metara, s prečnikom 12 metara), zatim skupina Majka s detetom, masivni lusteri i bigrene kade s vodom. Iz Centralne dvorane staza vodi u Bobanovu dvoranu, u kojoj se ističu stalagmiti Suzana (obložena sitnim, pahuljičastim kristalima aragonita), Porodica Tarana (tri srasla stuba).
Iz Bobanove dvorane opet se ulazi u Centralnu dvoranu, odnosno Dvoranu kipova, ali drugim pravcem, a zatim pored tri masivna stuba, nazvana Pagode, u dvoranu Menza, u kojoj dominira masivni stub izgrađen od belih i crvenih kristala kalcita. Iz Menze ulazi se u Koralni kanal, čiji nakit liči na koralne oblike. Sem toga, javljaju se masivni, glatki stubovi, zatim stalagmiti i i dugačka prozirna zavesa. Iz Koralnog kanala odlazi se u Blatnu i Kepinu dvoranu, a zatim tunelom u Ulaznu dvoranu.
Resavska pećina je vrlo bogata pećinskim nakitom raznovrsnih oblika i boja, bogatija je od ostalih turistiićkih pećina (po koncentraciji nakita).
Resavska pećina raspolaže stalnom vodičkom službom, monografijom (Dr. J. Petrović: Resavske pećine, 1977.— 1984.), razglednicama, značkom, ugostiteljstvom, (restoran kod pećine, motel, hotel u Despotovcu) i stalnom autobuskom vezom s Beogradom.Ugostiteljsko-turistička organizacija "Resavska pećina"
|