*
ZASAVICA
Specijalni rezervat prirode
Tokom istorije, negde u menjanju toka Save, Drine i Zasavice, područje u mačvanskoj ravnici, preko puta Sremske Mitrovice, postalo je barsko, sačuvavši u sebi neobičan biljni i životinjski svet. Živopisna smena bara, vlažnih livada, pašnjaka, šuma, bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta, tradicionalni način života na reci, istorijsko nasleđe koje seže u pradavna vremena — pružaju posetiocima tokom cele godine retke, privlačne i neponovljive turističke sadržaje. Međutim, retki i neobični stanovnici Zasavice, u svojim prirodnim staništima, dodaju joj "specifičnu težinu" specijalnog rezervata prirode.
Reka Zasavica uliva se u Savu, ali se njeno korito puni i hladnim drinskim vodama. U tim posebnim uslovima opstaje riba "crnka" —
umbra krameri, koja je simbol Zasavice. U njenim vodama živi više od 250 vrsta algi, 38 procenata ukupnog broja vrsta vodozemaca i gmizavaca Srbije. Močvara je i carstvo ptica. Tokom prvih istraživanja s kraja 19. veka zabeleženo je oko 220 vrsta ptica. Danas se smatra da ih ima oko 180, od kojih se 120 gnezdi na tom području. Krajem 18. veka tu je postojala i velika kolonija dabrova. Međutim, oni su u prošlom veku skoro istrebljeni. Tokom 2005. godine u vode Zasavice, u njihovu životnu sredinu, vraćeno je nekoliko parova dabrova. Sada je to već znatna kolonija. Dabrovi žive samo u čistim vodama, svojim graditeljskim veštinama podižu brane na rekama, a na Zasavici su četiri, od kojih je najveća duga 50 metara i u nju je ugrađeno 30 m³ drveta.
Razlozi koji su doveli do gotovo potpunog nestanka dabra u Evropi i kod nas su istovetni: prekomerni ulov, verovanje u njihova lekovita svojstva, kvalitet krzna, te mesa koje je crkva dozvoljavala da se konzumira i u vreme posta. Pored dabrova, tu su vraćene i gotovo izumrle rase domaćih životinja: crna mangulica, podolsko goveče, balkanski magarac i golovrata kokoš. Zbog svog biodiverziteta, reliktnih, endemičnih i retkih vrsta i njihovih životnih zajednica, to područje je izuzetno zanimljivo i pogodno za naučna i stručna istraživanja. Rekreativnim ribolovcima je, na posebno uređenim lokacijama i čekama, omogućen, uz malo sreće, ulov lepih primeraka divljeg šarana ili štuke. Vizitorski centar predstavlja glavno turističko mesto rezervata. Podignuta je drvena građevina sa tornjem visine 18 metara, sa koga se pruža pogled na najširi i najlepši deo toka Zasavice.
Vožnja čamcima ili turističkim brodom "Umbra" za ljubitelje foto-safarija predstavlja pravo uživanje. Priroda nas nikada ne ostavlja ravnodušnima.
Priroda Srbije | Odmor u pokretu
Turistička organizacija Srbije