Novak Đoković (1987)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
PONOS SRPSTVA « ZASLUŽNI SRBI « Sportisti « Novak Đoković (1987)
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Novak Đoković (1987)  (Pročitano 9677 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Jul 01, 2011, 11:34:35 pm »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ
(Beograd, 22.05.1987)

"Ispisuje istoriju srpskog tenisa zlatnim slovima."

Autor fotografije nepoznat
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Jul 01, 2011, 11:34:44 pm »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ

Ispisuje istoriju srpskog tenisa zlatnim slovima. Postavio je temelje nove, lepše budućnosti, kada je u pitanju beli sport na ovim prostorima. Već sa 16 leta nanizao je vrhunske rezultate zbog kojih mu mogu zavideti znatno stariji igrači od njega. Četiri godine nakon toga, opasno se približio ostvarenju životnog sna — već je postao treći teniser sveta: Novak Đoković!

— Nikad mi se neće izbrisati iz sećanja kada mi je četvorogodišnji dečak došao u kamp sa teniskom torbom uredno spakovanom za pravi profi trening. Pitala sam ga ko mu je spakovao torbu, on je odgovorio da je to sam učinio. Na pitanje šta želi da postane kad poraste, bez razmišljanja je rekao: "prvi reket sveta", istu onu rečenicu koju sam nekada davno čula i od Monike Seleš kada je bila devojčica — kaže legenda jugoslovenskog tenisa Jelena Genčić.

Bilo je to u teniskom kampu na Kopaoniku koji je vodila Jelena Genčić, a taj dečko bio je niko drugi do Novak Đoković.

Za Đokoviće može da se kaže da je porodica sportista. Srđan je još kao mali stao na skije u Zvečanu gde je živeo, a onda se uspešno takmičio dugi niz godina na belim stazama. Životna prekretnica nastala je 1984. kada je završio školu skijanja i zaposlio se kao instruktor u prestižnoj ''Geneksovoj'' školi na Kopaoniku. Tamo je, takođe kao instruktor skijanja, jedne zime stigla i lepa vitka Dijana, diplomirani DIF-ovac. Srđana i Dijanu su sve češće viđali zajedno na stazi. I ta zajednička ljubav prema planini i belim stazama ih je spojila. Zauvek!

Od trojice sinova prvi je na svet stigao Novak. Četiri godine mu je bilo kada je na Kopaoniku gde su živeli uhvatio reket u ruke. Trčkarao je sa reketom za starijima u letnjem teniskom kampu pokušavajući da prebaci lopticu preko mreže. Bilo je tako neko vreme. Imao je osam godina kada ga je ''snimilo'' oštro oko iskusne Jelene Genčić. Uvek uzdržana u izjavama, ovom prilikom nije mogla a da ne prokomentariše: ''Ovo je najveći talenat koji sam videla posle Monike Seleš.''

Jelena je počela da prati rad i brine o malom Noletu. A njemu je tenis baš išao od ruke. Što bi se reklo, bio je rođeni teniser.

— Teško je bilo, a teško je i sada - priznaje mama Dijana. — Novak se razvijao, trebalo ga je pratiti u svemu, a nije se imalo. Društvo, po pravilu, tek kasnije kada počnu da stižu priznanja i medalje seti se te dece. Možete da zamislite kako nam je bilo kada je Novak sa dvanaest i po godina prvi put otišao sam od kuće. Tri meseca je bio u Nemačkoj, u Minhenu u Teniskoj akademiji Nikole Pilića. Vodio je o njemu računa kao o svom detetu. Doduše, imalo je to i svoje dobre strane. Novak je počeo da se osamostaljuje rano, tako da mu kasnije duga odsustvovanja od kuće i nisu tako teško padala.

— Jelena je naš porodični trener — kroz smeh kaže Srđan. — Ona je stvorila Novaka. Mnogo joj duguje. Jelena mu je usadila jedan poseban odnos i prema sportu i prema životu. Tako radi i sa ovom dvojicom. Verujem da će i oni uspeti. Jer, Jelena nikada nije omanula u proceni.

Zlatnim stazama Novak je krenuo 2001. u svojoj 14-toj godini koju takmičarski završava kao trostruki prvak Evrope (singl, dubl, ekipno). Okitio se tada zlatom u San Remu sa selekcijom plavih, dok su na Svetskom šampionatu postali vicešampioni. Naredne sezone nastavio je da oduševljava sjajnim partijama i uzima lidersku poziciju starog kontinenta u konkurenciji do 16 godina, osvaja prestižne turnire "La Boul" i "La Poet" u Francuskoj koje su pre njega uzimale današnje velike svetske zvezde kao što su Hjuit, Grožan, Rodik. Slavio je i na prestižnom Princes Kupu u Majamiju, kao i na ITF turniru u Pančevu (do 18 godina) gde je srušio rivale starije i po tri godine od njega. Posle pet odigranih ITF turnira zauzeo je 40. mesto najboljih juniora sveta.

U sezoni 2003. nastavio je da impresionira velikim rezultatima i titulama. Počeo je sa finalom ITF turnira u Nirnbergu koje je predao zbog povrede. Usledila je nova zlatna medalja koju je za svoju zemlju izvojevao Đoković. U francuskom gradu Latneu sa drugovima iz reprezentacije pod vođstvom selektora Jovana Lilića stigao je do naziva najboljeg u Evropi do 16. Odigrao je šest mečeva i imao stopostotan učinak.

Našao se i na širem spisku Dejvis Kup selekcije SCG u mečevima protiv Obale Slonovače i Bugarske. Leto 2003. pamtiće po mnogo čemu, kako po zlatu iz Latnea, tako i po profi prvencu. Na fjučersu koji je organizovao TK "Crvena Zvezda" u prvom kolu savladao je četvrtog nosioca, uzeo prvi ATP poen i nastavio da ruši prepreke sve do titule.

— Maštao sam da prođem prvo kolo i uzmem prvi profi poen, a desilo se što nisam ni sanjao, titula. Pokazao sam u mojoj zemlji, gradu da profesionalni igrači nisu jači od mene i dokazao da mogu da igram u toj konkurenciji — kaže član tabora iz Humske.

Nije se tu zaustavio i već naredne nedelje po osvajanju "fjučersa" na sledećem koji je organizovao TK "Dril" dospeo do polufinala i imao osam uzastopnih pobeda. Ulaskom u svet profesionalaca preskočio je odmah pola liste najboljih tenisera sveta. Na poslednjem "fjučersu" broj 6 koji se igrao u SCG 2003. godine igrao je polufinale, a na putu do njega nadigrao je i 16 godina starijeg Francuza Salvesa, čoveka koji je devedesetih bio pet godina u prvih 100 na svetu. Pokupio je lovorike i na državnom prvenstvu u konkurenciji do 18, a zatim je došla i titula seniorskog ekipnog prvaka države sa "crno-belima". Upravo je Novak doneo trijumfalni poen za tim Partizana nad večitim rivalima sa Karaburme.

Nakon čelindžera u Beogradu, koji se igrao početkom februara 2005. godine donosi odluku da se u budućnosti posveti profesionalnim turnirima i putu ka vrhu liste profesionalnih tenisera.

Iste, 2005. godine u Melburnu, Parizu i Londonu na Grand Slem-ovima je prošao po tri kola kvalifikacija. Posle toga, u Njujorku je direktno dospeo u glavni turnir i igrao je treće kolo. Nakon toga bio je 80. na svetskoj rang listi. Na svom poslednjem turniru u 2005. godini u Parizu (Masters) dolazi do trećeg kola prethodno "unovčivši" prvu pobedu u karijeri nad Top 10 igračem ATP liste, Marijanom Puertom iz Argentine (9). To mu je omogućilo da sezonu završi na 78. mestu ATP liste.

Naredne, 2006. godine osvojio je svoj ATP prvenac u holandskom gradu Amersfortu, a odmah potom uzima titulu i u Mecu. To mu je omogućilo da postane najmlađi igrač u Top 20. Iste godine Đoković je odigrao i svoje prvo Grand Slam četvrtfinale, i to na Rolan Garosu. Sezonu je završio na sjajnom 16. mestu.

A, onda je došla sezona iz snova. Već prve nedelje 2007. godine Novak se popeo na šampionsko postolje na startu letnje australijske turneje u Adelajdu. Bila je to samo uvertira za neverovatno uspešnu sezonu koja je usledila. Najpre je došao do polufinala u Roterdamu, a onda je počela potpuna prekretnica i probijanje ka samom svetskom vrhu. Nakon poraza u finalu Indijen Velsa, Đoković je osvojio prvu titulu iz Masters serije na "petom Grand Slam"-u u Majamiju. Nekoliko nedelja kasnije srpski teniser stiže do najsjajnijeg odličja na turniru u Eštorilu. Usledeli su polufinale Rolan Garosa i Vimbldona, da bi sredinom avgusta na turniru u Montrealu, koji je osvojio, savladao prva tri tenisera sveta: Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Rodika. Na US Open-u stigao je do svog prvog Grand Slam finala, gde je poražen od Rodžera Federera. U nastavku sezone, Novak je Srbiji obezbedio istorijski plasman u Svetsku grupu Devis kupa, a zatim je osvojio i petu titulu u 2007. godini u Beču. Sredinom novembra sjajna sezona krunisana je prvim učešćem na Masters kupu u Šangaju, gde nije uspeo da se plasira u polufinale. I pored toga, Đoković je godinu završio na sigurnom trećem mestu! U 2008. Novak je osvojio prvi Grend Slem u karijeri — Australijen Open, a nakon toga još tri velika trofeja, na Masters turnirima u Indijen Velsu i Rimu, da bi krunu sezone stavio na Masters kupu u Šangaju.

Novak je 2009. godinu otvorio u Brizbejnu, gde je na startu takmičenja poražen od Ernesta Gulbisa. Niko nije mogao ni da sluti da će ovo biti najuspešnija sezona u karijeri našeg tenisera do sada. Novak je odigrao deset finala, a na pobedničko postolje popeo se u pet gradova: Dubai, Peking, Bazel, Pariz. Međutim, Novaku je sigurno najdraža titula u svom rodnom gradu, Beogradu, u kome je održan prvi srpski ATP turnir ikada u mesecu maju. Sinsinati, Rim, Monte Karlo, Majami (svi iz kategorije Masters 1000) i Hale izmakli su iz Đokovićevih ruku, ali su značajno doprineli da Novak i ovu godinu završi kao treći teniser na svetskoj rang listi i bude za korak bliži poziciji broj dva, koja je most do ostvarenja sna.

2010. godinu pamtićemo po četiri ogromna dostignuća. Prvog dana februara Novak se popeo na drugu poziciju ATP liste po prvi put u svojoj profesionalnoj karijeri. Potom je u poslednjoj nedelji istog meseca odbranio titulu u Dubaiju. U martu, zajedno sa svojim kolegama iz reprezentaciji Nole je doneo Srbiji četvrtfinale Dejvis kupa trijumfom nad SAD u Beogradu. Četiri meseca kasnije, ispisane su nove stranice zlatne ere srpskog tenisa. Srbija je rezultatom 4:1 savladala Hrvatsku u sred Splita i dovela polufinale Dejvis kupa u Beograd. Neposredno pred četvrtfinalni Dejvis kup okršaj u Splitu, Novak je igrao u polufinalu Vimbldona, gde je poražen od Čeha Tomaša Berdiha. U septembru je u Beogradu sa kolegama iz reprezentacije odneo veliku pobedu nad Češkom u okviru polufinala Dejvis kupa, a potom je u decembru ispisana nova istorija. Nole, Viktor, Janko i Nenad osvojili su Dejvis kup pobedom nad Francuskom u finalu u Beogradskoj Areni rezultatom 3:2, čime je Srbija po prvi put postala osvajač Svetskog Prvenstva u tenisu.

Svako ima svog idola, uzora ili je bar imao, pa tako i Novak Đoković. Njegov izbor je Amerikanac Pit Sampras ("Sviđa mi se kako servira i ponaša na terenu!"), jedan od najboljih igrača svih vremena, a u poslednje vreme i Andre Agasi. Govori srpski, engleski i nemački jezik. Omiljena podloga mu je tvrda. U slobodno vreme, koje je retko, Novak surfuje Internetom, gleda filmove, sluša muziku, kako kaže koja opušta, a nađe vremena i za poneki izlazak sa društvom i najboljim drugom Vukom. Voli domaću hranu, salate i negazirane sokove. Od sredine 2006. godine Noleta trenira Slovak Marjan Vajda, sa kojim je saradnja, ispostavilo se — pun pogodak!

Autor: Neda Miletić, Milan Marijanac | Novak Đoković
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Jul 04, 2011, 09:35:07 pm »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ
2009 Basel Champion

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Jul 04, 2011, 09:35:16 pm »

*
VIMBLDON 2011:

NOVAK OSVOJIO VIMBLDON!

Novak Đoković je, posle polufinala kada je postao prvi reket sveta, uspeo da osvoji i Vimbldon, verovatno najznačajniji grand slam turnir. Ako ništa drugo, za Novaka je sigurno najznačajniji. U finalu protiv Rafaela Nadala Nole je prikazao apsolutnu dominaciju i sa ubedijivih 6—4, 6—1, 1—6, 6—3 savladao Španca. To je bilo peto uzastopno finale koje Rafael gubi od srpskog asa. A, to je tek početak.

Zaista je fenomenalno bilo gledati Đokovića u prva dva seta, posebno jer je Nadal u tom setu imao procenat prvog servisa oko 80 odsto. Međutim, kada bi dolazilo do dužlh razmena sa osnovne linije Srbin je blo vidno superioran. Ipak nisam mogao da verujem da će Novak tako "razbiti" Nadala sa osnovne linije. To na ovakav način nije uspeo ni Rodžer Federer u njihovim finalima. Kada je bilo 5—4 za Noleta u prvom setu, a Rafa nervozno servirao, Srbin je uzeo set, i tada sam već pomislio da je meč Novakov. Naravno, Nadal je Nadal, znao sam da će da zbije redove, i da da maksimum.

Međutim, njegova igra u drugom setu je bila takva da je naprosto bio počišćen sa terena sa 6—1. U tom setu Nole je demonstrirao kako Rafa može biti pobeđen na način na koji Španac inače pobeđuje. Interesantno je da je Nadal promenio taktiku u odnosu na Rim i Madrid, kada je pokušavao da problje Novakov bekhend — danas je igrao dosta paraleli iz forhenda, pokušavajući da ugrozi forhend Đokovića. Uzaludno, jer je Nole pronalazio takve uglove iz forhenda, da je to prosto nestvarno.

Treći set je Novak počeo nervozno, izgublo odmah servis, a kasnlje nije mnogo trošio energiju i Rafa je uspeo da doblje taj set identičnim rezultatom kao Đoković treći.

U četvrtom, pokazalo se odlučujućem setu, viđeno je ukupno tri brejka, prvo je Novak oduzeo servis Špancu da bi odmah potom usledio ri-brejk, i generalno, igra je bita nervozna sa obe strane. Ali upravo se tu krije glavno Novakovo dostignuće — uspeo je da bude hladnokrvniji od Nadala u (ključnim trenucima, što je osobina koja je većim delom karijere krasila upravo španskog tenisera. Držao je servis posle pretrprljenog brejka i vrebao Šansu da brejkne Nadata, što je i učinio u osmom gemu četvrtog seta. To je bilo dovoljno za osvajanje Vimbldona.

Ova pobeda Novaku dosta znači, pre svega u psihološkom smislu, uspeo je da osvoji grand slam koji nije Australian Open, i na taj način da stekne veliku šansu da osvoji karijerni Grand Slam (sva četiri najveća tumira). Ostati su mu još Rolan Garos i US Open, a ubeđen sam da će taj poslednji sigurno osvojiti, verovatno ove godlne, ukoiiko bude nastavlo da igra u ovom ritmu. Takođe, ove sezone je pokazao da nije daleko od toga da uzme i Rolan Garos, ove godine ga je Federer sprečio u tome jer je odigrao po mom mlšljenju svoj najbolji meč na šljaci u karijeri upravo u polufinalu Pariza protiv Novaka.

Mislim da je ovim što je ostvario na Vimbldonu Novak skinuo sa sebe ogroman pritisak jer je osvojio turnir koji mu je najbitniji, i postao je prvi reket sveta. Dakle, on je već sada, sa prvim mestom i osvojena tri grand slama, teniska legenda, i to mu niko ne može osporiti. Sada će u narednom periodu igrati opuštenije, a pritom je iskustvo iz ove sezone vrlo dragoceno jer je dokazao sebi ne samo da se nosi sa najboljima na svetu, već da bude najbolji i superioran u društvu kakvo su Nadal i Federer.

Novak će u ponedeljak biti na čelu ATP liste, sa oko 2000 poena više od drugoplasiranog Nadala, što mu daje nadu da će verovatno do kraja sezone zadržati to mesto. Posebno kad se ima u vidu da se do kraja sezone igraju samo turniri na betonu, podlozi koja mu najviše odgovara. Svaka čast Novaku, koji je ovim uspehom pokazao da se snovi ostvaruju kada je čovek posvećen cilju, i kada je spreman da se dobro oznoji i godinama vredno radi da bi bio spreman da se popne na vrh kada dođe vreme. Za Noleta je očigledno vreme došlo, i on je taj trenutak dočekao vrlo spremno — šampionski.

Ivan Marković | 03.07.2011. | Profesionalni tenis

*  *  *

Wimbledon, 03.07.2011.

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Jul 07, 2011, 12:03:30 am »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ PRVI TENISER SVETA!
VIMBLDON 2011

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Jul 07, 2011, 12:07:40 am »

*

VIMBLDON 2011

ATP LISTA

01. Novak Đoković (SRB)
02. Rafael Nadal (ESP)
03. Rodžer Federer (SUI)
04. Endi Marej (GBR)
05. Robin Soderling (SWE)
06. David Ferer (ESP)
07. Tomaš Berdih (CZE)
08. Endi Rodik (USA)
09. Fernando Verdasko (ESP)
10. Jirgen Melcer (AUS)

NOLETOVA SKALA

jul 2003. — 767. mesto
januar 2004. — 680. mesto
jul 2004. — 360. mesto
januar 2005. — 188. mesto
jul 2005. — 94. mesto
januar 2006.  — 78. mesto
jul 2006. — 35. mesto
januar 2007. — 16. mesto
jul 2007. — 3. mesto
januar 2008. — 3. mesto
jul 2008. — 3. mesto
januar 2009. — 3. mesto
jul 2009. — 4. mesto
januar 2010. — 3. mesto
jul 2010. — 2. mesto
januar 2011. — 3. mesto
jul 2011. — 1. mesto

"ATP lista prvi put je ugledala svetlo dana 1973. godine, da bi obuhvatila rezultate tenisera u prethodnih 12 meseci. Nekoliko puta u te skoro četiri decenije menjan je način obračuna rezultata, a trenutno se svakome računa učinak na 18 turnira u godini. Vrhunski asovi imaju obavezna četiri grend slema i još osam mastersa, a ostalo po izboru.

Od 1973. do danas 24 tenisera su kraće ili duže vreme boravila na svetskom tronu. Pored Federera i Nadala, čija hegemonija neprekidno traje još od 2004, od aktivnih igrača "broj 1" su bili samo Amerikanac Endi Rodik, Španac Huan Karlos Ferero i Australijanac Lejton Hjuit".

"Nole, šampion Vimbldona se od 4. jula 2011. godine nalazi na svetskom tronu, čelnoj poziciji ATP liste, sa 13.285 poena.

Osvajanjem titule na trećem Grend Slemu sezone, Nole je nagrađen sa novih 1.280 poena, a braniocu titule Rafaelu Nadalu, oduzeto je 800, tako da je od danas na drugoj poziciji sa 11.270 poena, što je 2.015 manje od Noleta. Treći je Rodžer Federer sa 9.230, a slede ga Endi Mari sa 6.855 i Robin Soderling sa 4.325.

Zauzimanjem svetskog teniskog prestola Novak je postao 25. teniser u istoriji ovog sporta koji se našao na prvom mestu svetske rang liste".

*

RAFAEL NADAL: "Ove godine sam samo od njega izgubio. Kada sam bio potpuno zdarv, samo sam od njega izgubio. Ostale mečeve ne računam jer su igrani pod drugačijim okolnostima. Kada sam bio 100% spreman izgubio sam od njega pet puta, ali mi veoma dobro ide, samo ne protiv njega. To je nešto što ću morati da promenim".
"Mentalno je za mene bilo veoma opasno na 4—5 u prvom setu kada sam odigrao loš gem. U četvrtom setu na 3—4 sam ponovo odigrao loš gem. Ako želite da pobedite u ovakvim mečevima, morate te poene da igrate dobro. To su poeni koji mogu da promene meč. Imao sam brejk loptu u prvom gemu četvrtog seta, ali nisam odigrao dobro. To je za mene bio važan momenat jer sam treći set dobio sa 6—1. To se dogodilo u Indijan Velsu, to se dogodilo i u Majamiju i sada se dogodilo ovde. Madrid i Rim ne računam jer je tu odigrao mnogo bolje od mene. Kako bi to promenio, moraću da budem manje nervozan u takvim situacijama, da igram agresivnije da imam više samopouzdanja. Ukoliko to ne uradim, objašnjavaću kako sam izgubio i šesti put od Novaka".

RODŽER FEDERER: Đoković je zaslužio uspeh posle ogromnog starta sezone. Nije iznenađenje to što je srpski teniser skinuo Rafaela Nadala sa trona, posle pet pobeda u finalima ove godine.

Wimbledon, 2011.

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: April 15, 2012, 02:21:58 am »

*

NOVAK: PEHAR JE ZA SRBIJU, NA VRHU SMO SVETA, SVE ĆEMO OSVOJITI!

Šampion Vimbldona i najbolji igrač sveta Novak Đoković dočekan je na platou ispred Doma Narodne skupštine pred 100.000 ljudi. Novak je zahvalivši se na velikom dočeku rekao da je on veći dužnik narodu.

"Uspeli ste da mi ovaj dan učinite najlepšim u mom životu. Ovo vam nikada neću zaboraviti, pehar je posvećen Srbiji! Hvala vam, mi smo Srbi, narod koji ima dušu. Na vrhu smo sveta, sve ćemo osvojiti!", rekao je Novak.

Srpski teniser se potom zahvalio svom timu bez kojeg ništa ne bi bilo moguće, kao i porodici i prijateljima.

Više od 100.000 ljudi skandiralo je "Nole, mi te volimo" i "Šampioni" dok su se na bini smenjivali Novakovi članovi porodice kao i tim.

"Ovo je najbolja porodica na svetu a pred nama je najbolji narod na svetu", rekao je Novakov otac Srđan, dok je majka Dijana istakla da je "najsrećnija majka na svetu".

"Ponosna sam na svoje sinove. Ovo smo čekali 20 godina", rekla je Dijana Đoković.

Najmlađi u porodici Đoković, Đorđe, rekao je da i on pretenduje na Vimbldon.

"Dajte mi devet godina i osvojiću Vimbldon", poručio je Đorđe Đoković.

Novakova devojka Jelena Ristić, nenaviknuta na pojavljivanje pred tolikim brojem ljudi, nije mogla da od uzbuđenja iskaže koliko je srećna zbog uspeha dečka, ali je ipak dodala da je ljudima kraj malih ekrana bilo sigurno lakše da gledaju Novaka nego njoj na tribinama.

Novakov trener Slovak Marijan Vajda "progovorio" je srpski, otpozdravljajući oduševljenim navijačima.

"Ovo je najveći dan za srpski tenis. Raduje se Srbija, ali i Slovačka, jer je Novak veliki šampion", rekao je Vajda.

Novak je na kraju dobio poklon, srpsku zastavu dugu 50 metara od mališana iz sela Prilužje na Kosovu.

Novak je na beogradskom aerodromu rekao da mu je danas "najlepši dan u karijeri" kao i da se osećanja nisu mnogo promenila u odnosu na jučerašnji dan.

"Isto se osećam kao posle pobede. Nije bilo dovoljno vremena da sve analiziram, slavlje tek predstoji. Sustigao me je umor, ali sam veoma uzbuđen što sam došao da sa svojim narodom proslavim titulu", rekao je Đoković nakon čega je delio autograme i potpisivao se na loptice.

On je dodao i da je ostvario životni cilj još pre finala kada je postao broj jedan.

"Lagao bih kada bih rekao da je bilo drugačije. Pristupio sam finalu kao i svakom drugom meču nezavisno da li sam broj jedan ili ne. Odigrao sam najbolju partiju kada je trebalo. Sada nam predstoji mali odmor, slavlje i okrećemo se Dejvis kupu i drugom delu sezone", istakao je na kraju Novak.

Program na Platou vodili su Ivan Ivanović i Ivana Zarić a nastupali su Električni orgazam, TAP 011, Vlado Georgiev i Miroslav Ilić.

Na aerodromu je Novaka sačekalo oko hiljadu ljudi, a primećen je i njegov deda, Vladimir Đoković koji se odmah uputio ka unuku.

Šampiona Vimbldona želela je da sačeka i ženska košarkaška reprezentacija Crne Gore, koja se zatekla u to vreme na aerodromu.

Organizatori dočeka, Family sport, pripremili su jedan otvoreni autobus sa velikim posterom Đokovića, u kojem su Novak i ekipa putovali Beogradom do centra grada.

Novaka je pozdravio nezapamćen broj ljudi na ulicama Beograda, a ispred Doma Narodne skupštine još u ranim popodnevnim časovima nije moglo ni da se prođe od ogromnog broja ljudi.

Kraljevski prijem, karnevalska atmosfera, ushićena masa, neke su od reči kojima su svetske agencije opisale doček najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića u Beogradu...

I. Đukić, T. Dragojević | 04. 07. 2011 | Foto: A. Dimitrijević, Z.Ilić | Blic
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: April 15, 2012, 02:22:49 am »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: April 15, 2012, 02:23:00 am »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ

Novak Đoković
Laureus World Sportsman

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: April 15, 2012, 02:24:16 am »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ I ZVANIČNO NAJBOLJI SPORTISTA SVETA

London — Potvrdila su se "predviđanja" Svetske teniske organizacije, da će najbolji teniser sveta Novak Đoković ujedno biti proglašen i za najboljeg sportistu planete

Superioran način kojim je stigao do vrha ATP liste nije ostavio ravodušne čelnike Sportske akademije Laureus, koja je na gala ceremoniji u Londonu i zvanično proglasila Novaka Đokovića za najboljeg sportistu planete.

Sportski oskar zasluženo se našao u rukama sportskog superstara Srbina Novaka Đokovića. Nagradu mu je uručio Boris Beker. 

— Da izrazim svoje divljenje svemu onome što radi ova akademija, hvala svim novinarima koji su me nominovali za ovo priznanje, a hvala i svim članovima Akademije koji su glasali za mene. Znam da je bio težak izbor doneti odluku među ovoliko vrhunskih sportista. Nemam reči da kažem koliko mi znači ovo priznanje - rekao je Novak Đoković i dodao:

— Ovo je do sada najboji rezultat u mojoj karijeri, ali to nije samo moj učinak to je rezultat mog celog tima. To je ono što mi je pomoglo da postanem najboji teniser sveta — konstatovao je srpski sportski superstar.

Đoković se osvrnuo ne istorijski duel protiv Rafaela Nadala u finalu Australijan opena prošlog meseca, istakavši da je to bio njegov "najuzbudljiviji meč u životu".

"Obojica smo bili na ivici snaga, posebno na završnoj ceremoniji, kada nismo mogli da stojimo, pa su nam dodali stolice. Ipak, nosim se s naporima koje iziskuje vrhunski tenis, iako se svi trošimo i mentalno i fizički. Sada imam mnogo samopouzdanja, pobeđujem i verujem da mogu da nastavim tako", rekao je srpski i svetski as.

Dobitnici nagrade Laureus

Najbolji sportista godine: Novak Đoković (Srbija, tenis)
Najbolja sportistkinja: Vivijan Čeriot (Kenija, atletika)
Tim godine: Barselona (Španija, fudbal)
Povratak godine: Daren Klark (S. Irska, golf)
Proboj godine: Rori Mekilroj (S. Irska, golf)
Sportska ličnost godine: Keli Slejter (SAD, surfing)
Sportska ličnost godine sa invaliditetom: Oskar Pistorijus (J.Afrika, atletika)
Nagrada za životno delo: Bobi Čarlton (Engleska, fudbal)
Nagrada za dobrobit sporta: Rai (Brazil, fudbal)

Beker i Cirjak: Nole je neverovatan!

Legendarni nemački teniser Boris Beker, koji je Đokoviću uručio nagradu Laureus, ocenio je da pred neverovatnim Srbinom stoji još mnogo trofeja.

"On sa izraženim ponosom igra za Srbiju. Uveren sam da će osvojiti još mnogo trofeja, kao i da će dati sve od sebe da nasledi Nadala na olimpijskom tronu u Londonu", rekao je Beker.

Svojevremeno jedan od najboljih svetskih tenisera, Rumun Jon Cirijak, smatra da su Đokovićeve igre u protekloj godini bile "zapanjujuće".

"Ono što je u poslednje vreme Đoković uradio za svetski tenis je neverovatno", poručio je Cirijak.

Nole prima čestitke sa svih strana

Predsednik Srbije Boris Tadić uputio je čestitku teniseru Novaku Đokoviću povodom dobijanja prestižne nagrade Svetske sportske akademije Laureus za najboljeg sportistu u 2011. godini.

"Srdačne čestitke. Velikim radom i iskrenom posvećenošću Vi na najbolji nacin promovišete istinske vrednosti i pružate dragocen primer mladim ljudima širom sveta. Vaše pobede i trofeji građanima Srbije donose veliku radost, čine ih ponosnima i srećnima. Želim Vam još mnogo uspeha", navodi se u čestitki predsednika Tadića.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas čestitao je najboljem srpskom teniseru Novaku Đokoviću na prestižnoj nagradi sportske akademije "Laureus" za najboljeg sportistu na svetu u 2011. godini. "Od srca Ti čestitam na jednoj od najprestižnijih sportskih nagrada koja je potvrda svih rezultata koje si ostvario u dosadašnjoj karijeri, posebno prošle godine osvajanjem 10 najvećih turnira", naveo je Đilas u čestitki.

Gradonačelnik je zahvalio Đokoviću u svoje ime i u ime Beograđana što na najlepši mogući način reprezentuje svoju državu i grad u kome je rođen. "Želim Ti puno uspeha u godinama koje dolaze, ne sumnjajući da ćeš kao i uvek do sada davati svoj maksimum", navodi se u čestitki gradonačelnika Đilasa prvom teniseru sveta.

Predsednica Narodne skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović čestitala je osvajanje nagrade Svetske sportske akademije "Laureus". "Dragi Nole, ponosni smo što su Tvoji sportski i ljudski kvaliteti utkani ne samo u naše nacionalno biće, već su prepoznati i priznati i u svetskim razmerama. Hvala Ti i na ponosu sa kojim uvek govoriš odakle si. Iskrene čestitke", navodi se u čestitki Đukić Dejanović.

Autor: E.P.K. | 06.02.2012 | Kurir
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: April 15, 2012, 02:45:38 am »

*

NOVAK ĐOKOVIĆ

Sačuvana