Angelina
|
 |
« Odgovor #1 poslato: Novembar 01, 2013, 11:43:23 pm » |
|
**
MILUTIN RADOVANOVIĆ
Milutin Radovanović, istaknuti naučnik — biolog, i akademik, rođen je 15. marta 1900. godine u mačvanskom selu Tabanoviću, u neposrednoj blizini Šapca, u zemljoradničkoj porodici. Njegovi roditelji Milorad i Mileva, sem Milutina, imali su još troje dece: sina Dragutina i kćeri Draginju i Darinku.
Osnovnu školu Milutin je završio u svom rodnom mestu, da bi dalje školovanje, koje je bilo neredovno zbog ratnih prilika, nastavio u Šabačkoj gimnaziji, koju je pohađao od 1916. do 1922. godine. Mada je zapamtio pustošenje voljene Mačve, bio je dobar đak, vredan i sistematičan, pa stoga ne čudi što je razredni starešina, u karakteristici upisnice VIII razreda Gimnazije, jednostavno zapisao: "Tip — naučnika".
Po završetku Šabačke gimnazije 1922. godine, Radovanović se otisnuo u Nemačku, gde se upisao na biološku grupu Prirodno-matematičkog fakulteta u Jeni. Bila je to čuvena i cenjena nemačka biološka škola, gde je diplomirao, a zatim i doktorirao 1928. godine, sa temom Der Giftapparrat der Schlangen mit besonder Berucksichtigung der Naja tripundias, pod neposrednim mentorstvom istaknutog biologa L. Platea. U međuvremenu, tri semestra je radio kao asistent na Zoološkom institutu u Jeni, što je za jednog stranca predstavljalo posebnu čast.
Po povratku u zemlju, Radovanović je počeo teći svoju nastavničku i naučničku karijeru. Kao suplent, odnosno profesor, radio je u gimnazijama u Kotoru (1928/29), Smederevu (1929) i Prvoj realnoj gimnaziji u Beogradu (1929—1931). Usledilo je angažovanje na Univerzitetu u Ljubljani, gde radi kao asistent na Zoološkom institutu 1931. i 1932. godine. Životni put ga dalje vodi u Sarajevo, gde je angažovan kao kustos Zoološkog odeljenja Zemaljskog muzeja, od 1932. do 1938. godine. Tada dolazi u Beograd, gde ga je Ministarstvo prosvete postavilo za kustosa Zoološkog odeljenja u Muzeju srpske zemlje. Muzeju je poklonio svoje privatne zbirke: reptila iz Jadranskog primorja, sa ostrva i iz Hercegovine, zbirku egzotičnih zmija koju je stvarao razmenom sa evropskim muzejima, kao i anatomsku zbirku prepariranih skeleta glave domaćih egzotičnih gmizavaca.
Početkom 1941. godine Radovanović je imenovan za vanrednog profesora Poljoprivredno-šumarskog fakulteta u Sarajevu, ali je tu, zbog ratnih prilika, ostao jako kratko. Pošto je, 10. maja 1941. godine, od vlasti Nezavisne države Hrvatske dobio otkaz, vratio se u Beograd, gde je izabran za vanrednog profesora Poljoprivrednog fakulteta. U vreme kad je trebalo najintenzivnije da stvara, "osetio je svu bedu i očaj okupacije". Posle rata, 1947. godine, prešao je na Prirodno-matematički fakultet Beogradskog univerziteta gde je, 1956, izabran za redovnog profesora i gde je predavao sve do svoje iznenadne smrti, 1968. godine.
U međuvremenu, svoju stručnost i znanje stavljao je na raspolaganje Filozofskom fakultetu u Prištini i Katedri za biologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Kao nastavnik, zbog svoje stručnosti, sistematičnosti i pedagoških kvaliteta, Radovanović je bio i cenjen i omiljen među svojim studentima. I posle diplomiranja sa mnogima je ostajao u kontaktu i svesrdno im pomagao u radu.
Oženio se 1938. godine i sa suprugom Danicom imao dva sina — Živana i Zorana. Zoran je profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, trenutno na radu u Kuvajtu.
Naučno-istraživačkim radom Radovanović se počeo baviti odmah nakon završetka studija. On sam je bio izvrsna kombinacija sistematičnog kabinetskog radnika i neumornog i pasioniranog terenskog istraživača. Bezbrojni su kilometri koje je ovaj neumorni naučni poslenik prepešačio u potrazi za svojim naučnim objektima. Prokrstario je bivšu Jugoslaviju uzduž i popreko, a lično je prikupljao naučni materijal i u mnogim inostranim zemljama.
U svojim naučnim istraživanjima, Radovanović je posebnu pažnju obratio na tri vrste biotopa, koji se odlikuju specifičnim životnim uslovima i naročito prilagođenim životinjskim stanovnicima. Ta specijalna životna područja su pećine i podzemne šupljine, planinska jezera i usamljena osrtva na Jadranskoj pučini.
U pećinama je Radovanović proučavao život proteusa i drugih životinjskih stanovnika podzemnog sveta (Potpeška jama u Sloveniji).
U planinskim jezerima je otkrio nekoliko vrlo interesantnih populacija alpijskih tritona, koji su uglavnom ograničeni na vrlo uska područja, katkad samo na pojedina jezera. Istraživao je Prokoško jezero na planini Vranici u Bosni, Bukumirsko jezero u istočnom delu Crne Gore, Zminičko jezero na Durmitoru, Kapetanovo i Manito jezero ispod Stošca i Trnovačko jezero na Volujaku.
Proučavajući ostrvca Jadranskog mora radi upoznavanja procesa postanka novih oblika pod uticajem izolacije u izmenjenim životnim uslovima, Radovanović je utvrdio da jedna vrsta guštera predstavlja autohtonu formu, dok je druga u ove krajeve dospela iz Italije. Ustanovio je da se ove dve vrste ne podnose, da među njima postoji odnos kompeticije — na manjim ostrvima uvek je zastupljena samo jedna vrsta, dok su na većim ostrvima i na kopnu njihovi areali strogo odvojeni. U toku tridesetogodišnjeg izučavanja ovog problema, ustanovio je da u relativno kratkim vremenskim razmacima, pod uticajem izolacije i promenjenih životnih uslova, mogu nastati potpuno novi oblici. Opisao je 16 takvih novih oblika guštera, koji predstavljaju sasvim zasebne rase ili podvrste dveju pomenutih vrsta. Oni se međusobno jasno razlikuju u čitavom nizu telesnih karaktera: po obliku i veličini tela, broju krljušti na glavi i leđima, broju butnih pora, boji tela i telesnom crtežu, ponašanju i režimu ishrane. Posebnu pažnju zaslužuju rase tzv. "crnih guštera", koji naseljavaju udaljena i usamljena jadranska ostrva Brusnik, Kamik i Jabuku.
Radovanović je objavio 47 stručnih i naučnih radova, 6 knjiga, 2 brošure i veliki broj popularno-naučnih članaka. Od 47 stručnih i naučnih radova, 27 je objavljeno u stranim časopisima u Jeni, Lajpcigu, Štutgartu, Magdeburgu, Londonu, Frajburgu, Beču, Gracu, Minsteru, Frankfurtu, Parizu i drugim evropskim gradovima.
Od jugoslovenskih časopisa, svoje naučne radove objavljivao je u sledećim: Glasnik Jugoslovenskog entomološkog društva, Beograd (1931), Prirodnoslovne rasprave, Ljubljana (1932), Glasnik Zemaljskog muzeja u Sarajevu (1932, 1935, 1937), Ribarski list, Sarajevo (1934), Posebna izdanja SANU (1943, 1957), Zaštita prirode, Beograd (1950, 1956, 1957), Glas SANU, Beograd (1953, 1955, 1960, 1963), Nauka i priroda, Beograd (1953, 1956), Zbornik SANU, Beograd (1966) i Dijalektika (1966).
Objavio je sledeće knjige i brošure:
— Istorija razvitka životinjskog sveta i čoveka, Beograd, 1941. — Osnovi zoologije, Beograd, 1946. — Zmije Balkanskog poluostrva (zajedno sa K. Martinom), Naučno-popularni spisi SANU, knj. I, Beograd, 1950. — Vodozemci i gmizavci naše zemlje, Beograd, 1951. — Zoologija sa osnovama evolucionizma, Beograd, 1955. — Zoologija (dve knjige): I Morfologija i filogenija životinja; II Sistematika životinja, Beograd, 1965. — Darvin i darvinizam (brošura), Sarajevo, 1934. — Priroda i čovek (brošura), Beograd, 1957.
Veliki broj popularno-naučnih članaka Radovanović je objavio u časopisima i listovima Misao, Priroda, Nauka i priroda i drugim.
Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti Radovanović je izabran na Skupštini Akademije, 30. januara 1958. godine. Deset godina kasnije, 7. marta 1968, izabran je i za redovnog člana SANU, čime mu je odato priznanje za dugogodišnji uspešan naučni rad.
Bio je ugledan i cenjen i u zemlji i u inostranim naučnim krugovima. Kao jedan od osnivača Društva za zaštitu bilja NR Srbije, 1958. godine je izabran za počasnog člana ovog Društva, čime je odato priznanje njegovom dugogodišnjem radu na sistematici insekata. Istovremeno, bio je član Srpskog biološkog društva, a 1958. i 1959. godine i njegov predsednik.
U svetskim razmerama, bio je učesnik brojnih kongresa i naučnih skupova, na kojima je prezentirao svoja naučna saznanja. Bio je počasni član Akademije za zoologiju u indijskom gradu Akri, član Nemačkog zoološkog društva, član Udruženja nemačkih biologa i član Američkog društva za unapređenje nauke.
Tokom celog svog života održavao je bliske veze sa rodnim krajem. Rado se odazivao na pozive svojih Tabanovčana koji su, prilikom raznih proslava i svetkovina, želeli da ga vide među sobom. U Šapcu, u organizaciji Radničkog univerziteta, držao je popularna predavanja iz svoje struke (jedno je, 1952. godine, održano u sali Bioskopa "Pariz"); kao delegat Ministarstva prosvete dolazio je u Šabačku gimnaziju kako bi prisustvovao polaganju viših tečajnih ispita, a učestvovao je i u proslavi njene stogodišnjice. Godine 1967, Opštinska konferencija SSRN izabrala ga je za zaslužnog građanina Šapca.
Kad se već približio sedamdesetoj, usledio je poziv Nemačkog zoološkog društva i Udruženja nemačkih biologa da, kao njihov dugogodišnji član i istaknuti stručnjak, uzme učešća u velikoj naučno-istraživačkoj ekspediciji koja je imala zadatak da istraži nedovoljno proučene oblasti južne Afrike. Ekspediciju je činilo pedesetak najeminentnijih svetskih zoologa. U avionskoj nesreći, do koje je došlo 20. aprila 1968. godine, negde iznad Windhoeka u jugozapadnoj Africi, život su izgubili svi članovi naučne ekspedicije, među njima i akademik Milutin Radovanović. Sahranjen je 26. maja iste godine na Novom groblju u Beogradu. Od uvaženog kolege oprostili su se akademik Miodrag Tomić i prof. Pavle Radoman.
Na kraju, da citiramo akademika Jovana Bijelića koji je, na komemorativnom skupu, održanom 28. februara 1969. godine, o Milutinu Radovanoviću rekao i sledeće: Bio je "visoko cenjen kao naučnik, odličan kao nastavnik, besprekoran kao čovek i kolega..."
Branko Šašić
Branko Šašić | ZNAMENITI ŠAPČANI I PODRINCI | Štampa "Dragan Srnić" | Šabac, 1998.
|