Blagoje Košanin (1940)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Blagoje Košanin (1940)  (Pročitano 9109 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 03, 2011, 10:04:35 pm »

*

BLAGOJE KOŠANIN

Blagoje Košanin (Gazivode, Zubin Potok, 8. januara 1940) je srpski kompozitor i tekstopisac narodnih melodija.

BIOGRAFIJA

Osnovnu školu završio je u Zubinom Potoku, srednju muzičku u Prizrenu a prvi stepen Muzičke akademije u Sarajevu. Radio je kao pedagog u Nižoj muzičkoj školi u Sarajevu, a zatim kao producent u diskografskoj kući "Jugoton" u Zagrebu. Povremeno je sarađivao sa "Diskosom" u Aleksandrovcu i PGP RTB-eom, da bi docnije postao i urednik u "Jugotonu". Sarajevo je napustio posle rata u Bosni i Hercegovini. Potom je bio rukovodilac Muzičke produkcije RT Priština u Prištini sve do 1999. godine, kada je po drugi put u životu bio prognan. Do penzionisanja 2009. godine radi kao profesor muzike u srednjoj školi u Zubinom Potoku. Danas živi u Gazivodama.

KOMPOZITORSKI RAD

Blagoje Košanin je od onih srpskih kompozitora narodne muzike koji su svoj muzički izraz vezali za tradicionalno narodno pevanje, stvarajući tako novu muziku na prepoznatljivoj melodici s elementima narodnog folklora. Debitovao je na festivalu "Ilidža" 1967. godine na kome je osvojio drugu nagradu publike pesmom "Bez ljubljvi sve je pusto", u interpretaciji Nedeljka Bilkića, i drugu nagradu stručnog žirija pesmom "Zašto me ne voliš" u interpretaciji Zaima Imamovića. Sledeće godine je trijumfovao na "Ilidži" pesmom "Ti pripadaš drugome" u interpretaciji N. Bilkića, a 1969. osvaja drugu nagradu publike pesmom "Odlazi, odlazi" u izvođenju Tome Zdravkovića. Nakon 1970. godine došli su nove kompozicije i nove nagrade na festivalima "Vogošća" i "Beogradski sabor". Njegove pesme su pevali vrhunski pevači narodne muzike: Zaim Imamović, Nedeljko Bilkić, Toma Zdravković, Silvana Armenulić, Nada Obrić, Nedžad Salković, Milan Babić, Beba Selimović, Meho Puzić, Miroslav Ilić i drugi, a u televizijskim serijama Mila Aleksić, Miodrag Petrović Čkalja i Jovan Janićijević Burduš.

DISKOGRAFIJA

• Najlepše pesme Blagoja Košanina, CD sa 20 kompozicija i interpretacija, PGP RTS, 2006.

LITERATURA

• Blagoje Košanin: Knjiga mog života, "Stari Kolašin" — "Prometej", Zubin Potok — Novi Sad, 2006.

Wikipedia
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2011, 10:05:10 pm »

*

BLAGOJE KOŠANIN

NAJLEPŠE PESME CD 407161

01. ''Bez tebe je gorko vino'' DUŠKO KULIŠ 3,53
      (B. Košanin — J. Sliško — ar. D. Stojković)
      Orkestar D. Stojkovica
02. ''Oj ljubavi moja prošla'' NADA OBRIĆ 3,17
      (B. Košanin)
      Orkestar D. Stojkovića
03. ''Baš mi se ne da'' MILAN BABIĆ 4,04
      (B. Košanin — R. Todorović — ar. M. Mijatović)
      Orkestar M. Mijatovica
04. ''Ne dozvoli da te druga voli'' NADA OBRIĆ 4,41
      (B. Košanin)
      Orkestar B. Đokića
05. ''Cele noći pijem druže'' MIROSLAV ILIĆ 3,14
      (B. Košanin — M. Petrović — ar. M. A. Kemiš)
      Orkestar M. A. Kemiša
06. ''Kafana je moja istina'' TOMA ZDRAVKOVIĆ 3,31
      (B. Košanin — B. Košanin — ar. F. Jažić)
      Orkestar F. Jažica
07. ''Dugo te, dugo očekujem'' NADA OBRIĆ 3,40
      (B. Košanin)
      Orkestar B. Đokića
08. ''Bez ljubavi sve je pusto'' NEDELJKO BILKIĆ 2,11
      (B. Košanin — M. Petrović)
      Ansambl B. Jovanovića
09. ''Odlazi, odlazi'' TOMA ZDRAVKOVIĆ 5,18
      (B. Košanin)
      Orkestar I. Alajbegovića Šerbe
10. ''Noćas nek se pjeva'' NEDŽAD SALKOVIĆ 4,22
      Orkestar A. Stepića
11. ''Plakala si sinoc'' MEHO PUZIĆ 4,16
      (B. Košanin)
      Ansambl O. Pobrića
12. ''Čuvaj me'' NADA OBRIĆ 3,44
      (B. Košanin)
      Orkestar D. Stojanovića
13. ''Proklet da je život cijeli'' MUHAMED MUJKANOVIĆ 4,06
      Ansambl ''Beograd Diska''
14. ''Kaži mi'' HANKA PALDUM 3,18
      (B. Košanin — N. Dervišević — ar. P. Simonović)
      Orkestar P. Simonović
15. ''Sad mi trebaš'' RIZO HAMIDOVIĆ 3,55
      (B. Košanin — H. Mujić — ar. S. Alimanović)
      Orkestar S. Alimanovića
16. ''Cvetovi beli, cvetovi plavi'' ZORICA BRUNCLIK 3,46
      (B. Košanin)
      Orkestar M. A. Kemiša
17. ''Zašto me ne voliš'' ZAIM IMAMOVIĆ 3,08
      (B. Košanin — R. Dubljević)
      Orkestar B. Jovanovića
18. ''Sa tugom prolaze dani'' BEBA SELIMOVIĆ 4,05
      Orkestar I. Alajbegovica Šerbe
19. ''Ti pripadaš drugome'' NEDELJKO BILKIĆ 2,26
      Orkestar B. Jovanovića
20. ''Ostavite tugu moju'' SILVANA ARMENULIĆ 4,31
      Orkestar A. Stepića
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Jun 16, 2011, 11:55:08 am »

*

BLAGOJE KOŠANIN

Moje pesme Blagoje Košanin, autor hitova koji su proslavili Miroslava Ilića, Tomu Zdravkovića i Hanku Paldum, objavio knjigu pod nazivom "Knjiga mog života"

S pojavljivanjem turbo folka mnogi kompozitori su se jednostavno povukli, ne želeći da prate trend i tako skrnave narodnu muziku, kojoj su posvetili dobar deo svog života. Jedan od njih je i Blagoje Košanin, nekadašnji urednik narodne muzike u čuvenom zagrebačkom "Jugotonu" i autor nebrojenih hitova koji su svojevremeno proslavili sada već zvučna estradna imena i omogućili im da svoje ploče prodaju u milionskim tiražima.

A, da se ta vremena ne zaborave, odlučio je da svoje pesme spakuje u "Knjigu mog života"...

"Većinu pesama sam napisao inspirisan srpskom izvornom muzikom, a da bih svoje kompozicije sačuvao od zaborava odlučio sam da napišem knjigu s pedeset pet mojih najboljih muzičkih dela, a svaki tekst prati i notni zapis. Naslov je "Knjiga mog života", po istovetnoj pesmi Duška Trifunovića, koju je otpevao Milan Babić.

Osim nje, tu su i numere koje su proslavile Miroslava Ilića, Zoricu Brunclik, Tomu Zdravkovića, Nadu Obrić, Silvanu Armenulić, ali i poznate sarajevske pevače starije generacije, Bebu Selimović, Duška Kuliša, Meha Puzića, Hanku Paldum, Zaima Imamovića.

Planiram promocije u Beogradu, Novom Sadu i Zubinom potoku, na kojima ću okupiti sve preživele pevače i saradnike i još jednom se podsetiti na vremena kad se pevala dobra narodna pesma i kad nije bilo "turko folka". Drago mi je da za mnoge moje pesme ljudi misle da ih je narod stvorio, da se ne zna ko je autor" s ponosom otkriva Košanin, koji je nekoliko puta u bivšoj Jugoslaviji proglašavan za kompozitora godine.

Piše: Z. Jakšić
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: