Zlatko Manojlović (1951) & Gordi [Beograd]
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Zlatko Manojlović (1951) & Gordi [Beograd]
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zlatko Manojlović (1951) & Gordi [Beograd]  (Pročitano 10679 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: April 12, 2011, 03:25:05 am »

*

ZLATKO MANOJLOVIĆ & GORDI

Krajem 1977-me, nakon raspada grupe Dah (u proleće 1976.), i povratka iz JNA, gitarista, pevač i kompozitor Zlatimir Zlatko Manojlović (rodjen 1951.-e) osniva grupu Gordi.

Imaju 5 izdatih albuma. Prva tri albuma su u klasičnom pop i progresive rock fazonu dok albume "Pakleni trio"(1981) i "Kraljica smrti"(1982) čine numere klasične heavy metal muzike.

Grupa Gordi su od 1981. god. bili zapravo pioniri jugoslovenskog i srpskog heavy metal muzičkog pravca. Muzika sliči muzici Motorhead — a sa svojih prvih LP-ja.

Usprkos njihovom kasnijem imidžu i muzičkom pravcu, Gordi u početku nisu bili heavy metal bend. Prvi album, "Čovek" (1978), u izdanju RTV LJ-a su snimili i objavili nepunih godinu dana nakon osnivanja. Pored Zlatka za gitarom i mikrofonom, okosnicu grupe su činili Goran Manojlović na klavijaturama, Zdenko Pomper (koji je zamenio Dragana Jankovića) na basu, i Steva Milutinovic za bubnjevima.

Mada su elementi Dah-a još uvek delimično prisutni (naročito u pesmi "Misli" koja je dve godine ranije i objavljena kao B strana poslednjeg Dah-ovog singla "Žeđ"), ploča je generalno prošarana laganijim motivima progresivnog roka (u intervju za Rok Express, Zlatko ovaj album naziva "apsolutnom psihodelijom"). Pored "Misli", najistaknutije pesme na ploči su "Čovek" I "Budi gord i jak". Pesma "Mr. Alkohol" ubrizgava dozu pop prizvuka albumu, dok "Jugoslavijo" započinje Zlatkovu mini patriotsku misiju, koja se dvadesetak godina kasnije, uz malo veće kritike, zaokružuje pesmom "Moja Srbijo", namenski napisanoj za potrebe tadašnje vladajuće partije).

Sledeće godine (1979), Gordi objavljuju za PGP svoj drugi album "Gordi II", koji je verovatno i najžešći iz njihovog ne-HM opusa. Basistu Zdenka Pompera je zamenio Slobodan Svrdlan. Ploča neguje čvršći zvuk od prvenca, i na momente predstavlja žestoki nagoveštaj muzičkog stila koji tek dolazi. Pesme koje se izdvajaju su "Ovog leta idem na more" i "Baci tu cigaru". Iako muzički sasvim solidan album, slaba tačka ovog, kao i većine preostalog Manojlovićevog kataloga su katastrofalno loši tekstovi pesama.

Sledeće godine, 1980-te, Zlatko objavljuje svoje najinteresantnije solo izdanje "Zlatko i njegove gitare", da bi se treći album grupe "Gordi III" pojavio 1981-ve, takođe za PGP. Gotovo najkomercijalnija, i sa najviše primesa pop-a, ploča predstavlja mali pomak unazad u radu grupe. Pesme koje bi se mogle istaći sa albuma su "Haos u radio mreži" i "Stari as".

...I tada nastaje prekoret! Godine 1982-ge, Gordi prelaze u Jugoton i snimaju jednu od tri antološke ploče jugoslovenskog heavy metala: "Pakleni trio". Klavijature su izbačene, a za bubnjeve seda Čedomir Petrović. Iako su tekstovi i dalje najslabija karika projekta, "Pakleni trio" bukvalno potiskuje sve ostale tadašnje bendove (Vatreni Poljubac, Divlje Jagode, itd) u mekušavi hard rock, i uz album prvenac ljubljanske Pomaranče definiše sasvim nove standarde YU heavy metala (čiju žestinu nije ispratila čak i ondašnja, obnovljena Rok Mašina).

Nakon objavljenog albuma "Pakleni trio" (Zlaja, Sloba, Čeda) njihovo pojavljivanje na TV-u je zabranjeno.

Iste godine, ne menjajući formulu, Gordi snimaju i svoj peti i poslednji album "Kraljica smrti". Iako solidna, "Kraljica" ne uspeva da održi pažnju publike i ukratko nakon toga, grupa prestaje sa radom. Slobodan Svrdlan prelazi u jugoslovensko-kanadski bend Warriors sa kojima snima dva albuma i jedan maksi singl.

Posle 1982. Zlatko Manojlović nastavlja solo karijetu. 1983. god izdaje singl "Jednoj ženi" koja je u stvari instrumental i nije u metal fazonu. Pesma je prvobitno izašla na Zlatkovom mini LP singlu 1977. godine i nema veze sa grupom Gordi.

Godine 1995. sa suprugom Izoldom Barudžija-Manojlović osniva projekat "VOX", a par godina kasnije snima muziku za film "Bure baruta" koji je kasnije bio nominovan za "Oskara".

Krajem 90-ih Na postizbornim koncertima u organizaciji PGPRTS na repertoaru je bila i patriotska pesma "Moja Srbija" supružnika Izolde Barudžije i Zlatka Manojlovića.

Krajem 2006. pojavilo se najzad reizdanje prvog srpskog metal albuma iz 1981. sa bonus video spotovima, pesmama sa prvog singla, dve bonus pesme iz 1978., liner-notes Zlatka Manojlovića i biografijom ovog velikog benda.

Početkom 2007. pojavilo se re-izdanje kultnog srpskog metal albuma originalno objavljenog pre 25 godina. Ovo specijalno izdanje prati i bogati multimedijalni sadržaj: 3 live video spota sa BROF festivala 1982, foto galerija sa preko 40 fotki, kompletni tekstovi sa albuma "Pakleni trio" i "Kraljica smrti", intervju sa liderom, gitaristom i pevacem benda Zlatkom Manojlovicem, biografija benda (na srpskom i engleskom) i wallpaper. 10 metal himni za sva vremena.

Albumi "Pakleni trio" i "Kraljica smrti" su reizdati (2006./07. godine) od strane časopis Rock Express(REX-a). REX je hteo da ih okupi da održe koju svirku, ali je loša prodaja albuma je to sprečila.
GORDI
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Jul 14, 2011, 02:07:38 am »

*

ZLATKO MANOJLOVIĆ
(Beograd)

Gitarista Zlatko Manojlović (rođen 1951. godine) je vrlo rano počeo da se bavi muzikom. Kao petnaestogodišnjak, 1966. godine sa svojom kompozicijom pobeđuje u emisiji Radio Beograda"Studio VI vam pruža šansu". Godine 1969. Branko Marušić Čutura ga poziva u obnovljene Džentlmene. Po prestanku rada ove grupe, osniva sastav Fleš, a zatim 1972. godine on i Čutura pokreću grupu Dah koja postiže velikeuspehe. Tokom 1975. godine sviraju u zemljama Beneluksa pod imenom Land gde objavljuju dva singla i LP. Početkom 1976. godine Manojlović odlazi u JNA i tada grupa prestaje sa radom. Tokom boravka u vojsci, u Ljubljani, snima dupli singl sa četiri pesme od kojih instrumental "Jednoj ženi" postaje vrlo slušan. Na ploči je svirao gitaru i bas, a pomogli su mu slovenački muzičari klavijaturista Žare Prinčić, gitarista Dare Petrič i bubnjar Andrej Petkovič. Po povratku iz vojske, novembra 1977. godine osniva heavy metal trio Gordi, ali paralelno snima i solo ploče. LP "Zlatko i njegove gitare" objavljen 1980. godine donosi devet instrumentala koje je sam komponovao i obradu "Nuages" jazz gitariste Đanga Renarta (Django Reinhardt) U instrumentalima kreće od španskih tema, minijatura sa prizvukom folklora, do mekšeg funkzvuka. Godine 1983 snima LP "Jednoj ženi" koji na MIDEM festivalu u Kanu odabiraju iz firmeToshiba EMI i objavljuju ga na japanskom, ali i drugim zapadnim tržištima. Ploča se pojavila u ediciji Nexus, u okviru koje objavljuju najoriginalnije ploče izdate van Japana. Godine 1984. Manojlović ponovo odlazi u inostranstvo i kao studijski muzičar učestvuje na snimanju oko pedeset ploča. Sa Minhenskim simfonijskim orkestrom 1993 godine snima ploču"MSSO - Pop Goes Classic" za nemačku firmu Polystar. Potom takođe u Nemačkoj objavljuje CD "Blue Heart". Ploča "Zlatko", objavljena u Jugoslaviji 1995. godine, donosi pored njegovih tema i obrade "Layla" Erika Kleptona, "Strawberry Fields" The Beatles, "Trn Not In Love" sastava 10CC i druge. Na toj ploči je obnovljena verzija instrumentala "Jednoj ženi". U nekoliko tema Manojlovića je pratio Simfonijski orkestar iz Minhena. Sa suprugom Izoldom Barudžijom (ex Aske) 1996. godine objavljuje ploču "Vox" na kojoj je autormuzike, dok su tekstove oboje radili. Krajem 1997. godine Manojlović objavljuje još jednu instrumentalnu ploču "Zlatko". Manojlović je radio produkciju druge ploče grupe Galija i CD grupe Ruž "No. 4" na kome je komponovao većinu materijala.

Diskografija

Singlovi
"Ko te sada ljubi"/ "Osećanja" (Diskos 1975) "Ona je " / "Rastanak" / "Jednoj ženi" / "Sve će biti mnogo bolje" (RTV U 1977) "Tvoja pesma"/ "U sumrak" (RTVU 1978)

Albumi
"Zlatko i njegove gitare" (PGP RTB 1980,)
"Zlatko" (PGP RTB 1982,)
"Jednoj ženi" (PGP RTB 1983)
"Zlatko" (PGP RTB 1986)
"MSSO - pop Goes dassic" (Polvstar 1993)
"Blue Heart" (White Dog 1994.)
"Zlatko"(PGP RTS 1995)
"Vox" (PGP RTS 1996)
"Zlatko" (PGP RTS 1997.

Petar Janjatović ILUSTROVANA YU ROCK ENCIKLOPEDIJA 1960—1997 | Scribd

* * *

Godina 80-tih...
svaku noć, u 00h 05', počinjao je
"Ponoćni program"
radio Beograda sa numerom Jednoj ženi...
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2011, 02:14:25 am »

*

ZLATKO MANOJLOVIĆ & GORDI — DISKOGRAFIJA

SINGL

1978. Duga noć / Idi sad (PGP RTB)

ALBUMI

1978. Čovek — PGP

A
01. Čovek
02. Budi gord i jak
03. Imam snage
04. Borba
05. Sutra može biti kiše
B
06. Misli
07. Mr. alkohol
08. Život
09. Odlazim u noć
10. Jugoslavijo

1979. Gordi 2 — PGP

A
01. Ovog leta idem na more
02. Zašto si sa njim
03. Rock 'n' roll sa juga
04. Sportska pesma
05. Kišni dan s tobom
B
06. Pecaroš
07. Otmičar
08. Gitareska
09. Baci tu cigaru
10. Uspavanka (instrumental)

1980. Gordi 3 — PGP

A
01. Pomozi nam
02. Gospođa Mileva
03. Tv rob
04. Haos u radio mreži
05. Stari as
B
06. Lutka
07. Greh
08. Ponekad sretnem bivšu ljubav
09. Lolita

1981. Pakleni trio — Jugoton

01. Tebi ne treba niko
02. Igraj, luduj
03. Naivna Venera
04. Strašna riba izdaleka
05. San
B
06. Put do pakla
07. Volim
08. Ona je žena
09. Ona i ja

1982. Kraljica smrti — Jugoton

01. Lova
02. Blefer
03. Veštice, đavoli
04. Ostani daleko
05. Kraljica smrti
06. Ubica u bekstvu
07. Druga strana sveta
08. Dok si mlad
09. One vole sve što i ja
10. Samo još jedan broj

Krajem 2006. reizdanje albuma "Pakleni trio"

01. Tebi ne treba niko
02. Igraj, luduj
03. Naivna Venera
04. Strašna riba iz daleka
05. San
06. Put do pakla
07. Volim
08. Ona je žena
09. Ona i ja
10. Duga noc (bonus)
11. Idi sad (bonus)
12. Igraj, luduj — live 1982 (bonus VIDEO)
13. Ona je žena — live 1982 (bonus VIDEO)
14. Tebi ne treba niko (bonus VIDEO)
15. Zlatko live in Germany 2005 (bonus VIDEO)

Početkom 2007. reizdanje albuma "Kraljica smrti"

01. Lova
02. Blefer
03. Veštice, davoli
04. Ostani daleko
05. Kraljica smrti
06. Ubica u bekstvu
07. Druga strana sveta
08. Dok si mlad
09. Ana, Maja, Sanja, Tanja
10. Samo jedan broj
11. BONUS VIDEO: Lova — live 1982
12. Blefer — live 1982
13. Veštice, đavoli — live 1982

GORDI
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Jul 17, 2015, 11:50:46 pm »

*
ZLATKO MANOJLOVIĆ

GITARA ZA SVA VREMENA

Muzikom se bavim od kada znam za sebe. Već u drugoj, trećoj godini pokazivao sam interesovanje i imao sam "repertoar" italijanskih, poznatih stvari, što je kasnije uticalo na mene. U mojoj kući se dosta pevalo. Interesovanje je postojalo od malih nogu i još tada sam znao da ću se baviti muzikom. Moja majka je bila odlična pevačica. Cela njena familija je bila muzikalna. Niko od njih se nije time bavio, ali su pokazivali sklonost ka muzici. Od njih sam nasledio muzikalnost.

Vremenom je tvoj italijanski gen proradio?

Da. Naslušao sam se Italijana i snimio tamo mnogo diskova sa poznatim pevačima. Pre svih moram da pomenem Erosa Ramacotija i njegov bend, koji je fantastičan. Tada je moja italijanska muzikalnost došla do punog izražaja. Italija je prava kolevka muzike i tamo postoji tradicija stara hiljadu godina, a ne kao ovde desetogodišnja tradicija neke novokomponovane muzike! Muzika je takva umetnost da ne može da se poredi ni sa jednom drugom umetnošću. Mislim da je to umetnost bez konkurencije. U muzičkoj školi sam učio violinu i kontrabas... Išao sam i u višu muzičku školu za violinu, a uporedo sam išao u školu za dizajn. Upisao sam višu pedagošku, likovni smer, ali nisam imao kad da je završim.

Govoriš svoju biografiju. Ima li u njoj nekih skandala, frki, aferica...?

Ne. Ne volim kolege koji se time bave i, molim te, dugo se znamo i nemojmo o nemuzičkim efektima. Važi?

U redu je. Ovo je internet prezentacija tvoje karijere za dijasporu. Voliš li kompjutere, internet i nova čuda tehnike?

Obožavam internet i od prvog dana razgovaram preko tog čuda tehnike. Hvala Bil Gejtsu na svemu. Ovom prilikom želim da pozdravim sve naše poklonike roka u dijaspori. Zovite mene i Izoldu malo češće, ovde su teška vremena i nema se love. Ha, ha,ha...

Imaš prebogat svirački staž?

Te daleke 1970. godine počeo sam da sviram u grupi "Džentlmeni", koja je bila jedna od najpopularnijih bendova u eks-Jugi. Do 1982. godine snimio sam petnaest LP-ploča, uz 4O-tak singl-ploča. Do tada je to bila neverovatna diskografija. Svirao sam gotovo sve vrste popularne muzike, džez, bluz, a veoma mi je drag rad u mom sastavu "Dah", sa kojim sam prospartao celu zemlju — od Vardara pa do Triglava.

Čuo sam da si odbijao da za dobru lovu sviraš albume narodnjaka? Ne čini li ti se da su folkeri bacili u drugi plan rokere?

Volim istinske asove folka, i tačno je da nisam hteo da se prodam za lovu kao mnoge moje kolege, počev od svih članova nekadašnje "Korni grupe", Milića Vukašinovića... Narodnjaci su inventivniji a rokeri su mnogo lenji i zato smo u drugom planu, nažalost!

Ko su najtalentovaniji mladi gitaristi?

Ne čujem (opet nažalost) te kvalitetne nove klince!

Dok ne postaneš zanimljiviji i interesantniji za razgovore sa novinarima, ostaje mi samo da te pitam šta sviraš u trenucima dokolice?

Sviram svašta. Ako sviram kod kuće, onda sviram akustične stvari, a ako sviram na akustičnoj gitari, onda sviram stvari skladne njoj. Kod kuće obično sviram na električnoj gitari. Posvetim sat, dva električnom vežbanju. Nemam neke specificne stvari koje uvek sviram. Biće bolje neko viče — kako reče Bora Čorba — "Na papiru samo slovo", na Istoku stare priče na Zapadu ništa novo!"
Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Jul 18, 2015, 12:07:42 am »

*

VREMEPOLOV ZLATKA MANOJLOVIĆA

Jedan od najboljih gitarista bivše Jugoslavije koji već četvrt veka živi u Nemačkoj, posle višegodišnjeg odsustva sa domaće scene, nastupio je u Domu sindikata u okviru 11. "Gitar art" festivala.

Zlatko Manojlović je, sa svojim prijateljima, proveo publiku u svojevrsno putovanje kroz vreme i stilove.

U publici su dominirali pripadnici starije generacije, koji su pre 35 godina isto kao i večeras pevali nezaboravnu "Šošanu", hit tadašnje Jugoslavije, za koji je Manojlović 1975. dobio prvu Zlatnu ploču, ali kako sam tvrdi, od tada je nikad više nije pevao, sve do večeras, na istom mestu gde mu je i uručeno priznanje.

Gitarista i kompozitor, koji je sarađivao sa svetskim imenima kao što su Eros Ramacoti, Džo Koker, Karlos Santana, Natali Kol, s nostalgijom se prisetio da je pre tačno 40 godina, kada je započeo profesionalnu karijeru, najpre u grupi "Dah", a zatim u satavu "Gordi", po prvi put svirao u Domu sindikata.

"Teško je reći šta je najveći uspeh, ali nije loše probuditi se posle četiri decenije muzičke karijere, svestan da si san pretvorio u javu i ostvario svoje snove", istakao je Manojlović, ali i odbio uzvikivanje publike "legendo", jer, kako je naveo, "legenda je muzičar koji je umro i dalje je slavan, a mi ćemo se videti i za 40 godina, to vam obećavam".

Od "Šošane", preko albuma instrmentala "Zlatko i njegove gitare" (1980), čuvene kompozicije "Our Song", koju je  1992. godine snimio sa Minhenskom filharmonijom i za tri nedelje prodao čak 800.000 ploča i kaseta, do novih kompozicija s poslednjeg albuma "Spring Time In Paris", Manojlović je vodio publiku kroz bluz, rok, hardrok, evocirajući uspomene proteklih decenija.

Sa Manojlovićem je na sceni bio i njegov sin Todor, student klasične gitare na Muzičkoj akademiji "Robert Šuman" u Dizeldorfu, kao i supruga Izolda Barudžija, koju domaća publika pamti kao predstavnika Jugoslavije na takmičenju za "Pesmu Evrovizije" čak tri puta.

Njihov premijerni zajednički nastup u Beogradu kompozicijom "Ti si bio sve" oduševio je publiku.

Manojlović je ugostio i renomirane svetske muzičare, među kojima gitaristu bluz benda "Bluz kompani" (Blues company, Nemačka) Todora Todorovića, bubnjara i najboljeg u klasi na Muzičkoj akademiji u Kelnu Ulfa Štrikera.

Sa poznatim srpskim gitaristom nastupili su i basista benda najpopularnije nemačke zvezde LaFee, Goran Vujić, klavijaturista Martina Draceka (Nemačka), gitarista poreklom sa Kube i šef katedre na Muzičkoj akademiji "Robert Šuman" Hoakin Klerč, kubanski perkusionista Lazaro del Toro Vega i naš istaknuti bubnjar Dragoljub Đuričić.

Soliste je pratio gudački orkestar "Habanera", koji čine studentkinje Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, a pod dirigentskom upravom Aleksandra Sedlara Bogoeva.

Kraj dvočasovnog koncerta bio je u žešćem ritmu hardrok numere "Speed queen", ali bez obzira na taj spektakularni završetak praćen bakljama i konfetama, publika je uspela da dozove na bis plejadu odličnih muzičara.

Pravi završetak ovog muzičkog putovanja i treće večeri 11. "Gitar art" festivala bila je kompozicija "Summertime" Džordža Geršvina.
2010 / RTS
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: