Milena Plavšić (1956)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKO STVARALAŠTVO I IZVOĐAŠTVO SRBA « Izvođači II « Milena Plavšić (1956)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Milena Plavšić (1956)  (Pročitano 36013 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Mart 03, 2011, 03:09:07 pm »

**

MILENA PLAVŠIĆ

Milena Plavšić, Banjalučanka, pevačku karijeru je počela u kulturno-umetmičkim društvima "Veselin Masleša" i "Vaso Pelagić" u rodnom gradu. Kada je zvršila srednju školu, otišla je u Novi Sad i upisala se u Višu ugostiteljsku. Po stečenoj diplomi je odlučila da se posveti ugostiteljstvu a pevušila je iz hobija sa svojom braćom.

Život joj je izmenila pobeda na amaterskom takmičenju u Soko-banji gde ju je zapazio kompozitor Aca Stepić a odmah je došla i prva ploča. Od tada Milena Plavšić je snimila veliki broj ploča sa pesmama koje se pamte kao što su: "Čašu mi tugom nalijte", "Pisma ću tvoja čuvati", Zar ti mene nije žao", "Haljina bela", "Odlazim"... Većina pomenutih hitova su njene pesme.— Ipak pesma "Banjaluko, i ta tvoja sela" je ona koja se odmah vezuje sa njenim imenom

— Tu pesmu može da peva bilo koji pevač na koncertu, ali publika čeka da je ja otpevam — kaže. — Takođe ja mogu da otpevam pregršt pesama ali publika čeka "Banjaluku". Ta pesma je postala moja lična karta.

Milena Plavšić je poznata kao učesnik mnogobrojnih humanitarnih koncerata. Peva gde god je pozovu.—

Ova pevačica ima status estradnog umetnika Srbije. Veruje samo u svoj rad.—

D. R.

Milena Plavšić više od tri decenije živi i radi u Beogradu.

Orig. fotografiju možete videti na : Boris Bizetić
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Mart 03, 2011, 03:09:44 pm »

*

MILENA PLAVŠIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI & ALBUMI
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Mart 03, 2011, 03:09:53 pm »

*

MILENA PLAVŠIĆ

ZABORAVLJENA SKROMNOST

Svi koji vide folk pevačicu Milenu Plavšić, redovno zaključuju da se ona skoro uopšte ne menja i da joj godine ne mogu ništa! Mada je nedavno snimila 25. album, malo se razlikuje od neiskusnog, skromnog i naočitog devojčurka kakav je bila pre dve i po decenije, kada je počinjala karijeru. Proputovala je više od pola sveta, okitila se nagradama na mnogim festivalima, snimila na desetine pesama koje su postale hitovi, a ostala je tiha, nenametljiva i skromna. Osvajala je priznanja stručnih žirija, publike, kolega, proglašavana najlepšom... Većinu pesama koje je otpevala i snimila, napisala je i komponovala sama, inspirisana onim što joj se u životu dešavalo. Ovih dana, promoviše pesme sa poslednjeg albuma i kuje planove o zajedničkom životu sa čovekom sa kojim je u ljubavi već pet godina.

Milena Plavšić: Nikad nisam želela da se preterano eksponiram u medijima. "Dozirala" sam se, ne zato da se ne bih brzo potrošila, već zato što po prirodi nisam nametljiva. Nikad ničiji broj telefona nisam okrenula da bih molila za uslugu, niti sam ikad ikoga za rukav povukla. Bila sam i ostala, protivnik svega što je namešteno — nameštaljki na festivalima, izmišljenih i dirigovanih tračeva koji podižu popularnost... Ponosna sam na to što me estrada nije iskvarila. U duši sam ostala patrijarhalno vaspitani devojčurak iz radničke porodice, devojčurak koji je odrastao na periferiji Banjaluke, zaljubljena u pesmu. Prvu ploču sam snimila zato što sam to zaslužila, a ne zato što nisam znala šta ću sa sobom.

Kako ste to zaslužili snimanje prve ploče?

Milena Plavšić: Učestovala sam na takmičenju pevača amatera u Sokobanji i pobedila. Nagrada je bila snimanje prvenca. Tako sam 1981. godine snimila pesmu "Ti ne znaš, a ja te volim" za koju je tekst napisao Marijan Beneš, bokser, moj zemljak, Banjalučanin. Kritike su bile fantastične. Sećam se jednog naslova u novinama "Čelična pesnica i nežan glas"! Nisam počela kao neke koje počinju danas, u 40. godini, glumeći devojčice. Ima onih koje počinju i mlade, zato što ne znaju šta će sa sobom. Ne tera ih talenat, već čista ludost. Važno im je da budu viđene na televiziji, a to bi valjda trebalo da im pomogne da lakše dođu do fudbalera, političara, bankara, da se bolje udaju, to jest da se lakše unovče.

Ipak, mlade pevačice često tvrde da su starije koleginice ljubomorne na njih!

Milena Plavšić: Ma kakva ljubomora! Jednostavno, drugo je vreme koje diktira drugačiji način ponašanja, krojenja karijere i sticanja slave. Mladi danas imaju mnogo prednosti, ali su i uskraćeni za mnogo toga. U vreme kada sam ja počinjala, od pevanja se nisu mogle "namlatiti" pare. Danas mladi uzimaju lovu na brzinu, pogrešno misleći da je to merilo njihove vrednosti. Ali, propadoše pevajući po ćumezima u koje nekada pevač ne bi ni kročio. Umetnost je bila pevati od Đevđelije do Triglava, biti poštovan. Mladi ne shvataju za kakvu su lepotu uskraćeni!

Mnoge vaše kolege se žale na nedostatak poštovanja...

Milena Plavšić: Pre nekoliko dana, čula sam koleginicu kako sa prezirom govori o doktoru nauka "koji nema hleba da jede". Visokoobrazovani čovek je bio predmet njenog prezira. Ona je digla nos do neba umislivši da je zvezda jer može da plati reklamu na televiziji i zbog toga zgrće brdo para po kojekakvim ćumezima, bez "tri dana" škole, nemajući pojma šta su poštovanje, moral i prave vrednosti. Užasno je što je tako... Zato nikada nisam digla nos i iritirala ljude. Da mogu, kad krenem na pijacu, stavila bih troje naočara, da me ljudi ne prepoznaju, da ne upiru prstom na mene što sam pevačica.

Dok je većina drugih pevačica jurila moćne muškarce i plastične hirurge, vi ste od njih bežali!

Milena Plavšić: Bežala sam i odbijala njihovu pomoć i prijateljstva, svesna da to košta i da su protivusluge neminovnost. Bežala sam i od plastičnih hirurga, užasavajući se svega što je veštačko. Sve što imam, dala mi je majka priroda. Uvek sam se dopadala muškarcima, ali to nikada nisam zloupotrebljavala i okretala u svoju korist. Danas je lako biti lep i popularan, kad se sve može platititi. Hvala lepo na lažnoj i plaćenoj popularnosti! Meni nikad nije bila potrebna...

Jednom sam vaše ime pročitala na spisku pevačica koje navodno kriju svoju decu!

Milena Plavšić: To je bilo strašno... Celog života sam želela da imam dete, a Bog mi je tu lepotu uskratio. Mnogo sam patila zbog toga, pokušavala, a onda se pomirila sa sudbinom. Bog nikad ne daje sve. Meni je mnogo dao, ali i uzeo. Imala sam gomilu porodičnih tragedija. Ostala sam bez brata, zatim je poginuo njegov 13-godišnji sin, pa sam izgubila sestričinu, majku i oca... Preživela sam i ispevala pesmu "Jaka žena" u kojoj se kaže: "Svaku buru i oluju koju život sprema, moje srce izdržaće, ja sam jaka žena!" Pisala sam pesme o svemu što mi se dešavalo i duboko sam preživljavala sve što pevam. Publika je osetila moj žar, moju patnju, moj bol, moju iskrenost i zahvaljujući tome sam i opstala u ovim teškim, ludim vremenima...

Vesna Tasić | Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2012, 12:38:53 pm »

*

MILENA PLAVŠIĆ OTVORILA DUŠU ZA "VESTI"

BOG ZNA ZAŠTO MI NIJE DAO DECU

Milena Plavšić spada u grupu vrsnih pevačica koje su poslednjih godina medijski zapostavljene. Ali, ne žali zbog toga, niti želi bilo koga javno "opliće". Zadovoljna je količinom posla koji ima i onim što je postigla u karijeri. Dobila je brojna priznanja na festivalima, ima hitove koji se i danas pevaju  — "Jaka žena", "Banjaluko i sva tvoja sela", "Čašu mi tugom nalijte"...

Milena Plavšić: Svesna sam da ovo vreme pripada mladima i da se danas karijera gradi na drugačiji način od onog na koji je moja generacija krčila estradne puteve. Danas je sve u stilu od danas do sutra. Žao mi je što je tempo takav da će zbog brzine mnogi dobri mladi pevači brzo pasti u zaborav i neće dočekati 20 ili 30 godina muzičkog rada  — kaže Milena.

Malo je poznato da ste napisali mnoge romantične stihove za pesme. Kako vam zvuče moderni tekstovi?

Milena Plavšić: Kao i sve ostalo, diktira ih vreme. Ako bi se krenulo od romantike i od toga da se tekstovi dopadnu mami i babi, od posla nema ništa. Bilo je i u moje vreme šaljivih pesama tipa "Mali mrav", ali se dobro znalo kome one leže.

Zašto godinama niste objavili album, iako sami komponujete i pište tekstove za pesme?

Milena Plavšić: To je olakšavajuća okolnost jer ne moram da kupujem pesme. Ni objavljivanje albuma nikada u životu nisam platila. Godinama sam bila eksluzivac "Jugotona", ali ta kuća se raspala. Većina pevača je prešla u RTS, ni sama ne znam zašto nisam bila među njima.

Da li biste ponovo bili u "Grandu"?

Milena Plavšić: Oni su objavili dva moja albuma i lepa sećanja me vezuju za ovu kuću. Ali, ne odlučujem ja o tome da li ću ponovo biti u "Grandu". Ne razumem kolege koje se ljute na Sašu Popovića, pa još prave reklamu sebi pljujući po njemu. "Grand" je privatna firma i čovek ima pravo da radi šta želi.

Da li još uvek patite što niste postali majka?

Milena Plavšić: To je moja najveća rana. Dok sam gledala "Velikog brata" stalno sam plakala pronalazeći se u priči Lepe Lukić. Bog ne da sve. Imala sam dve vanmaterične trudnoće, a u braku sa Duletom izgubila sam blizance. Evo, i sada plačem kada se toga setim. Tešim se mišlju da je Bog imao dobar razlog da mi nije dao decu. Što kaže naš narod, bolje želeti, nego žaliti. Ako je trebalo da imam dete, pa da ga žalim kao neke moje kolege, bolje je što ga nemam jer ne bih mogla da živim sa tim.

Da li se vaš suprug definitivno vratio iz Nemačke u Srbiju?

Milena Plavšić: Još je povremeno u Nemačkoj. Tamo je ušao u jedan posao sa prijateljem. On je čovek domaćin, koji obožava da stvara. Ali, nije od onih koji slažu novac u slamaricu, već ga troši na naša zajednička uživanja. U braku smo 11 godina i žao mi je što ga nisam srela ranije. Upoznali smo se kada sam već izgubila nadu da ću ikada sresti pravog čoveka.

SVESNA SAM KRIZE
Da li uspevate da danas živite od pevanja?
Milena Plavšić: I u ova teška vremena uspevam da zaradim za sebe. Nisu to velike pare, ali meni je dovoljno. Ne patim za "avionima, kamionima, milionima", svesna sam krize. Jedino žalim što nemam više da mojim roditeljima podignem spomenik od zlata u znak zahvalnosti što su me ovako vaspitali i naučili da opstanem poštenim radom  — kaže Milena.

V. Tasić |15.04.2010. |Vesti online
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: