"Serbian cafe" i srpska narodna muzika
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « DRUŽENJE « Angelinin kutak « "Serbian cafe" i srpska narodna muzika
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Serbian cafe" i srpska narodna muzika  (Pročitano 6086 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Mart 01, 2011, 03:26:10 pm »

**

"SERBIAN CAFE" I SRPSKA NARODNA MUZIKA

"Bio sam na mnogim, takozvanim, 'Srpskim' internet stranicama. Verovatno sam bio u potrazi za nečim. Nečim... što je nasš, srpsko... nečim što bi me vraćalo korenima, nečim što bi me činilo ponosnim što sam to što jesam. Srbin. Nažalost, nigde nisam našao ono što sam tražio. Svega je bilo osim onog sto je trebalo da bude."

Mogle su to biti i moje reči.

"Serbian cafe" — poznato sastajalište na internetu za Srbe. Zašto je ovaj sajt jedan od "naših" najpoznatijih i najposećenijih? Šta je to što ga izdvaja od drugih sajtova?

Zastupljene teme su: vesti, oglasi, diskusije, zabava, društvo. Nista novo. Sve što se ovde može pročitati, može se pročitati i na drugim sajtovima, u dnevnoj i nedeljnoj štampi, na teleteksu, čuti na vestima, radiju. Tema koja bi trebala da se izdvoji od ostalih svakako je DISKUSIJA. Lično, od svih zastupljenih tema koje su izdvojene i za diskusiju, jedino mi se učinilo zanimljivo videti šta SC nudi ljubiteljima muzike?

DISKUSIJE: NARODNA. Umesto uvoda, ispod samog naslova neko je napisao: "Sa muzikom živi, uz muziku voli!" i "Pesme, vi što u srce dirate, što dušu hranite i opuštate, povedite nas putem sreće, suza, radosti i tuge... Kad se peva, kad se igra, kada tuga srce dira, kad se voli, kad se gubi, pesmo moja sa mnom budi."

Početak koji obećava. Malo niže postavljen je izbor tema: Izdvojene teme i Ostale teme.

Podnaslovi Izdvojenih tema su:

"Tražim.. Tražim.. Tražim.. Tražim.. Tražim..",
"Kvalitetni Snimci Narodne Muzike 320kb" i
"Važno obaveštenje u vezi razmene mp3 fajlova" i tako dalje...

Šta nude Ostale teme? Uglavnom to isto ali malo drugačije:

"Gdje se može skinuti", "Mile kitic 2008 'bas si sladak..' i sanker,, cd rip'",
"Molim za pjesme od Nade Obric" i tako dalje.

Klikom na "Tražim.. Tražim.. Tražim.. Tražim.. Tražim.." otvara se stranica. Ciga uz osmeh svečano obaveštava sve posetioce SC da je u ovom kafiću muzika gratis:  

"Ako vam treba neka pesma ili imate neko pitanje, ova tema je rezervisana za to Smeško"  

Potom sledi zahvalnica Cigi, i... "trazi se..., hvala, bezuspesno trazim, molim vas trazim, Ljudi pomagajte. Trebaju mi..., tražim high quality..., ima li neko od Sekija Turkovica..., Treba mi pesma..., Jel ima neko pesmu..." i tako dalje.

Druga po redu "diskusija" kod Izdvojenih tema je: "Kvalitetni Snimci Narodne Muzike 320kb - DJVuk".

Temu je otvorio DJVuk (DJ) uz sledeci tekst:

"Ova tema će se baviti iskljucivo kvalitetnim CD Rip-ovima narodne muzike.
Sto znaci, da ako želite nešto da postavite u ovu temu, materijal mora biti grebovan sa originalnog CD-a u maximalni kvalitet mp3 320kb.
Nemojte nikako iz 128kb,192kb... pretvarati u 320kb, jer time necete dobiti bolji kvalitet zvuka posto je on već pokvaren prilikom prvog grebovanja.
Pa eto caprkajte malo po vasim fiokama, policama...izgrebujte u 320kb i postavite.
Kolekcionari, ljubitelji dobrog zvuka i oni koji to žele da postanu uzmite ucesce u ovoj temi.
Gledajte da ostavite sto vise podataka (naziv albuma, godina...) o albumu koji postavljate.
Evo od mene za početak 2 Best of cd-a i jedan album iz 1996.
VESNA ZMIJANAC 1997 (SVE VESNINE RADOSTI I TUGE) PGP RTS..."

Nakon toga slede nazivi pesama i linkovi.

Ne može se reći da nema "diskusije" o "narodnoj" muzici...

Ciga: "Sve je to lepo DJVuk, ali shvati da mnogo ljudi imaju još uvek sporu internet vezu (256/128) i da nemaju mogućnosti ni da skinu ovo sto si postavio a kamoli da nešto postave. Ne samo to nego i mesto je problem, još mnogi da ne kažem vise od 50% ljudi imaju kompjutere sa malim HD, kad kažem malim sto znaci 120 - 250 GB. i kad bi za jedan album odvojili 100 mb, uh gde bi bio kraj... Ja ripujem 192 a poceo sam i na 256, ali iz iskustva znam da kad ljudi tu velicinu skinu oni konvertuju u 128, zbog mesta i da bi nekom lakse poslali.
Pesmu na 320 KB/S je nemoguće poslati mailom, može samo zahvaljujuci sadasnjim besplatnim serverima... "

Aurora2007 (lovac): "Hvala Bogu da se neko setio da kaci pesme dooobrog zvuka! Lepo bi bilo da se ova tema izdvoji i da se postuje dogovor o kvalitetu snimaka."

djvuk (DJ): "Hvala Cigo odlicna kompilacija hitova i dobar kvalitet za ovako stare pesme."

"...dobar kvalitet za ovako stare pesme"... Svi ti CD mogu se kupiti ili naruciti.

Šta se nudi ljubiteljima narodne muzike? Vesna Zmijanac, Meho Puzić, Asim Bajrić, Ritam srca, Usnija Redžepova, Dragana Mirković, Cana, Dejan Matić, Crni, Nada Mamula, Goca Božinovska, Halid Muslimović, Đani, Nataša Bekvalac itd. Nataša Bekvalac? Da. Zalutala. Ili je prešla u narodnjake?

"Ne, ne. To nije sve. Pogledajte i ostale sekcije..." stoji sasvim dole na početnoj stranici SC.

Ne. To nije sve. Na temi: DISKUSIJE: DOMACA ESTRADA uglavnom su komentari ovog tipa.  

Alapaca: "Pa ta drolja i jeste bila (i još uvijek je) sponzorusa vlasnika frankfurtske folkoteke. Ostavio je ženu i dijete zbog nje.
A onaj koji joj piše tekstove zaluzuje u najmanju ruku zabranu pisanja zbog degradacije jezika.
E ovo mi je bilo previse!
Zamislite samo izraz "cuka", koji se koristi za srce ,koliko je obezvijedjen.
FFFFFFFFFuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuJJJJJJJJJJJJJJJJJJ!!!!!!!!!"

natasalea (former): "A ono ' 'SVAKO VECE CRNO MECE' ' ili ovo još bolje ' 'Malo viski malo koka-kola' ',od toga mi je stvarno loše,uzas."

Da. Uzaš.

Jos dva primera više kako se na SC "diskutuje" o muzici. Jedna tema — jedan post:  

Princeza - Sladjana Milosevic i Dado Topic
mladen (consulting): "Ako neko ima gore navedenu pjesmu zamolio bih da je stavi za download ili posalje na adresu php@serbiancafe.com"

Veliki, veliki Toma Bebić - Giordano
Giordano (salim se): "Veliki, veliki Toma Bebić http://www.youtube.com/watch?v=tPZ9UtzLWOg

"Veliki, veliki Toma Bebić"? Ko je Toma Bebić? Zašto — veliki, veliki? Šta ga to čini velikim, velikim? Osim te rečenice i linka ništa drugo ne stoji u postu. Iz znatiželje, pogledala sam spot Tome Bebića. Tek nakon slušanja mi nije bilo jasno zašto je Toma Bebić veliki, veliki?

Očiti primeri kako se kod nas muzika neguje, čuva, voli i kako se diskutuje o muzici. Pogotovu muzika "po maksimalnom kvalitetu" i — gratis! Očiti primeri sa koliko "poštovanja" se SC i članovi SC odnose prema izvođačima i autorima pesama.

Sajtovi gde se može muzika gratis download-ovati, poput SC, najposećeniji su. Sajtovi gde se može nešto više pročitati o našoj izvornoj, narodnoj pisanoj muzici, njenim autorima i izvođačima, folkloru, skoro da i nema. Tema je nezahvalna. Najmanje je onih koji su uistinu zainteresovani da bilo šta saznaju o našoj kulturnoj baštini. Većini kao da je najbitnije sakupiti što više pesama. Sakuplja se sve i svašta. Parola je imati što više ali ne i slušati.

Početkom prošle godine, na SC pažnju mi je privukla diskusija na temu: "Iz mog detinjstva.... to su bila vremena... pesma se pevala..." Učesnici diskusije pisali su o Miodragu Krnjevcu tj. čika Miji, Dragiši Nedoviću, čika Vlasti Carevcu, Buci Jovanoviću, Miloradu Petroviću Seljančici, Savi Jeremicć... S vremena na vreme neko bi postavio linkove pesama sa interesantnim podacima vezanim za Temu. Jer, uslov je bio da se uz postavljanje pesama napiše i koja reč, o pevaču, pesmi, autoru kako se ne bi sve svelo na tražim-nudim... "dok se sluša da se nešto i pročita"... Tada sam čula prvi snimak Šantićeve "Emine", čika Miju kako na njegov način interpretira "Jesen prođe, ja se ne oženih", pesme sa posela... da je Himzo Polovina pesmu Dragiše Nedovića "U lijepom gradu Višegradu" oskrnavio bez da je ikoga briga, o nastanku pesama iz Velikog rata i njihovim autorima....

Tema je imala smisao i svrhu. Otvorena je bila sa nemerom da se na jednom mestu skupi što više podataka o našem muzičkom nasleđu kao i o muzičkom stvaraštvu  kod nas nakon II svetskog rata;. Bila je to idealna prilika da se ljubitelji stare, lepe srpske pesme iskupe, druže; da upoznaju istoriju naše muzike, a samim tim i vreme/vremena kada su te pesme stvarane kao i ljude i događaje toga vremena. Možda je tema bila suviše srpska a muzika suviše glasna, tek jednog popodneva pojavio se novi gost "s one strane Drine" sa kopiranim tekstom o "pjesmama sevdalinkama". Copy tekst koji već godinama kruži po internetu — taj ili njemu sličan. Ti, koji tekstove tog tipa postavljaju, zapravo jedino to i čine — Copy & Paste & Cut. Time počinje njihova diskusija — time se i završava. Neki ih nazivaju provokatorima, drugi opet "rušačima" tema na sajtovima ili kako već neko reče, mina je bačena. Ubrzo nakon toga, sve manje se čula svirka a diskusija je krenula drugim tokom. Ipak, sve bi se postavilo na svoje mesto da moderatori nisu "zapretili" da se učesnici drže teme, ili... Zar je jedna od članica "skrenula" sa teme rekavši da je "po regionalnoj pripadnosti Bosanka, po nacionalnosti Srpkinja i da ne može i neće da se pomirim s tim da 'Mujo' ima više prava na sevdah/ljubav prema sevdalinki od nje i njenih sunarodnika". Zar su i ostali redovni učesnici diskusije "skrenuli" s teme braneći svoje, srpsko, i upozoravjući da se naša muzika sramno prekraja i prisvaja? Moderatori SC su smatrali da jesu. Ostalo je poznato. Tema je ubrzo nakon toga zatvorena i sklonjena uz komentar: Niba: "Ljudi kako hocete. Ako hocete nastavite ako necete nemorate. Mi smo radili svoj posao vi vas." "Njihov" kafić, njihova metla i "njihovo" pravo.

nikbg: "...Mislim da nije u redu kritikovati moderatore pre svega sto su ovu temu stavili u izdvojene teme (ni to nisu morali)... Verujem da su brisani svi postovi neprikladnog sadrzaja (bez obzira sa cije strane dolaze), jer dugo pratim ovaj podforum i ako igde postoji tolerancija onda je to ovde. Predlazem Vam da nastavite sa tekstovima i prilozima o izvornoj muzici, jer je tema takva, a sve ostalo je suvisno. Ako ovako nastavite, moj je predlog da se čitav post obrise, bez obzira na trud koji je ulozen jer kao sto sam rekao na početku izgubio je smisao."

Niba: "Što se tiče brisanih komentara, neki su brisani zbog reklame drugih foruma, neki zbog nepristojnih reci ili nedolicnog pisanja a nijedan iz hira. A ti kako hoćeš, možeš da pišes a ako nećeš i to je tvoje pravo.
Pozdrav od Nibe"

Šta znači nedolično pisati? Šta znači koristiti nepristojne reči? Znači jedno — nekulturno ponašanje. Ako se iko ponašao "sirovo" onda su to bili upravo oni koji su sa metlom u ruci izigravali "svemoćnog".

Umesto stare lepe srpske pesme počeli su nam svirati Safetove — po narudžbini nekog dragana iz sydney-a. Zapevao je i Zekerijah Đezić. Atmosfera je postala više nego mučna. Gazda SC najavio je "fajront" — ko drugi? Tema sa toliko interesannih i korisnih informacija je sklonjena, potom "ugašena" na žalost mnogih učesnika diskusije.

"Bože, kako mi je žao što ljudi koji su na fascinantan način doprineli temi prestaju da bivaju ovde... tema je najblagorodnija moguća, ovo su naši koreni i naš smisao..."

Šta sam očekivala naći na SC? Čemu sam se nadala? Čemu se uopšte imamo danas nadati u zemlji Srbiji kada je reč o našoj narodnoj muzici? Da je konačno došlo vreme je da se ona jednom otkrije u celini i da svetlost dana sagledaju oni njeni delovi
koji još počivaju u magacinskoj tami
? Čista iluzija.

Nama Srbima se ne da da budemo Srbi. Taj serbiancafe od sveg, najmanje je srpski. U pravu je jedan naš član kada kaže "upravo naši sajtovi su najveći rasturači neukusa i blama. Neka svako pogleda hrvatske i bošnjačke sajtove kako se krade, otima, prepravlja da bi se uobličila ili stvorila "svoja" kultura. A šta radi SC? Širi šund, tupavost i prostakluk."

Toliko o SC i njihovoj temi o muzici. O SC zapravo najbolje govore oni sami — gazda i njegovi žandari i gosti koji ga redovno posećuju.

Angelina, 29.10.2008.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: