Nepoznata priča o poznatoj baladi "Pivljanka"
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKA ČITAONICA « Svaka pesma ima priču [poreklo pesme] « Nepoznata priča o poznatoj baladi "Pivljanka"
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Nepoznata priča o poznatoj baladi "Pivljanka"  (Pročitano 6380 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 01, 2011, 03:56:05 am »

*
NEPOZNATA PRIČA O POZNATOJ BALADI "PIVLJANKA"

SESTRI UMJESTO SVADBE

Kada je, nakon prerane smrti sestre Vinke Momir Koprivica napisao pjesmu a pjevač Božidar Ivanišević je doradio i mučicki oblikovao, nijesu ni slutili da će ona postati opštenarodna pjesma koja će se decenijama pjevati

Među najpopularnijim pjesmama na estradi, ne samo u Crnoj Gori nego i na čitavom prostoru prethodne Jugoslavije, više od tri decenije je balada "Pivljanka", u narodu poznatija po prvom stihu "Bolovala mlada Vinka, rodom Pivljanka..."

Kada su je stvarali autori nijesu ni slutili da će postati opštenarodna pjesma.

Tu nepoznatu priču o nastanku ove poznate balade čitaocima "Pobjede nedjeljom" otkriva autor teksta Momir Koprivica.

Nakon prerane smrti moje sestre Vinke, u proljeće 1966. godine, posjetio me je poznati pjevač Božidar Ivanišević, kome je bila znana njena fizička ljepota i duhovna snaga, naročito sklonost ka pjevanju. U dužem razgovoru o njenoj prekinutoj mladosti, posebno su na Božidara djelovale moje riječi da nijesam imao sreću da se radujem udaji sestre i zapjevam njegovu pjesmu "Sestra mi se udaje", koju je i Vinka neobično voljela i često pjevala. Tu pjesmu je, inače, Ivanišević posvetio svojoj sestri udatoj za Pivljanina, a bila je učiteljica u pivskom selu Kneževici. Zamislio se nad mojom sudbinom da sestri ne priredim svadbu... Nedugo potom poslao mi je pismo i saopštio namjeru da Vinki posveti pjesmu. Pošto je znao da sam pisao neke tekstove za melodije, predložio je da napišem i za ovu pjesmu, što sam jedva dočekao. Tekst je Ivanišević prilikom muzičkog oblikovanja bitno dotjerao, tako da smo, praktično, obojica njegovi autori, iako sam na ploči označen samo ja — priča Koprivica.

Božidar Ivanišević je pjesmu "Pivljanka" prvi put otpjevao na festivalu narodne muzike "Ilidža 67". Za tekst je žiri dodijelio prvu nagradu, a pjesma je u cjelini izvanredno prihvaćena. Već tokom manifestacije su je, sjeća se Koprivica, svakodnevno pjevali bezmalo svi učesnici festivala i publika.

Vinkin brat Miljan Koprivica dao nam je i fotografiju njenog spomenika, na kojem je uklesano svjedočenje da joj je spomenik i balada "Pivljanka".

Gojko Knežević
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Mart 09, 2011, 02:58:07 pm »

*

PIVLJANKA / BOLOVALA MLADA VINKA

Bolovala mlada Vinka,
rodom Pivljanka.