Grupa "Alisa" [Beograd]
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Grupa "Alisa" [Beograd]
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Grupa "Alisa" [Beograd]  (Pročitano 18396 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 16, 2011, 08:16:43 pm »

*

Grupa ALISA

BIOGRAFIJA GRUPE ALISA

Grupa Alisa je nastala 1984. godine. Pevač Pile je svirao pre Alise u Zvučnom zidu, grupi Jedan smer i grupi Sedmi krug.

Debi album iz 1985. godine je članove, bukvalno preko noći pretvorio u zvezde tinejdžera. Najveći uspeh su imale pesme "Sanja" i "Vojskovodja".

Drugom pločom Alisa je pokušala da privuče stariju publiku, tako da se i muzika u velikoj meri približila folku i starogradskom stilu. Na tom albumu se ponovo pojavila pesma "Vojskovodja", za koju su članovi smatrali da nije dobro zvučala na prvom albumu.

Grupa je izdala još 2 albuma, da bi 1989. godine, pred početak raspada SFRJ, prestala sa radom.

Alisa obnavlja rad 1997. godine. Pile je počeo da svira gitaru. Rezultat je bio novi album, gde su se pored novih pesama našli i snimci starih hitova, ali i blago izmenjena pesma "Sanja", koja je bila često puštana u medijima.

ČLANOVI GRUPE ALISA

Miroslav Živanović Pile (pevač)
Predrag Cvetković (bubnjevi)
Aleksandar Kićanović (klavijature)
Zoran Jančeski Joza (gitara)
Marko Glavan (bas)
Saša Gnus (flauta i saksofon)
Jovan Stojiljković (tekstopisac,—)

Net Srbija

Fotografija grupe "Alisa" sa albuma "Da li si čula pesmu umornih slavuja" u izdanju RTB 2320452

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 16, 2011, 08:19:59 pm »

*

ALISA — DISKOGRAFIJA

ALBUMI

Da li si čula pesmu umornih slavuja | RTB 2320452
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 16, 2011, 10:03:36 pm »

*

COMEBACK STORY — "ALISA"

Iako se grupa "Alisa" povukla sa domace muzicke scene, njihov veliki hit "Sanja" živeo je svih ovih godina. "Alisa" se sada konacno vratila i to posle punih 12 godina, sto je prilicno neubicajeno za nasu muzicku scenu. Ova grupa nedavno je promovisla svoj novi album, koji se takodje zove "Alisa", i na kome se naslo devet starih i devet potpuno novih pesama. Tom prilikom najpre je simbolicno odsvirana tema iz filma "Otpisani" o cemu pevac i frontmen grupe Miroslav Zivanovic Pile, kaže: "Moja ideja je bila da sviramo tu "Povratak otpisanih" jer su me mnogi otpisali u muzickom smislu. Trebalo je skupiti petlju i napraviti ovaj comeback, a ja sam jedan od retkih ljudi koji je verovao u povratak "Alise". Bilo je onih koji su mi govorili "Uradi bre nesto, vidis ko sve radi". Ipak, cekao sam prave uslove, a kada su se oni stvorili krenuo sam u novu muzicku avanturu. Kao sto se moglo cuti, "Alisa" je na promociji, uživo zvucala prilicno dobro, iako smo prethodno odradili samo nekoliko proba. Živa svirka je nas zastitni znak i publika to ocekuje od nas", kaže Pile. "Alisa" sada planira medijsko predstavljanje po vecim gradovima Jugoslavije, a nadaju se da ce posle toga svirati gde god ih budu trazili.

Pile naglasava da svih ovih godina nije radio zato sto je imao neko negativno iskustvo vezano za 1989. godinu, Bosnu i Zetru. "U jednom trenutku video sam da se na nasem muzickom nebu pojavljuju neki likovi koji meni ne odgovaraju, a na koje se ljudi "pale". Nisam nalazio sebe u celoj prici i resio sam da svim prestanem na neko vreme, ali se sve to nekako odužilo. Šest meseci pred bombardovanje mi smo bili spremni da radimo, ali se desilo neko novo zlo koje nas je ponovo udaljilo od muzike".

KRENULI U BORBU PROTIV PIRATA

Zbog toga sto je u medjuvremenu bilo nekih piratskih izdanja "Alisinih" albuma, na novom CD-u pojavilo se cak devet starih pesama. "Želeli smo da ljudi imaju neke velike hitove na istom mestu uz nove pesme. Planirali smo i dupli CD, ali je na kraju ispalo ovako", dodaje Pile. Grupa "Alisa" uradila je prvi spot upravo za pesmu "Sanja". Pile smatra da je pesma "Sanja" to zaslužila zbog svih ovih godina njenog zivota. "Hteli smo i da podsetimo ljude da smo ponovo tu, da smo zivi, spremni da ponovo sviramo i radimo. "Sanja" je nas zastitni znak i logican izbor da ljude podsetimo na nas. Planiramo i animirani spot za pesmu "Bosko Buha" koji ce biti nesto nevidjeno do sada".

Prosle godine "Alisa" je nastupala na festivalu u Herceg Novom sa pesmom "Secanja". "Da mi je neko pre desetak godina rekao da cemo svirati na festivalima, rekao bih mu da je lud. Medjutim, besplatna reklama je cudo i to ne smes tako lako da odbacis. Ta pesma je veoma slusana i mi razmisljamo da i za nju uradimo spot. Poznato je da pobednicke pesme na festivalima nikada ne budu hitovi i da uglavnom ne budu slusane. Otisli smo na festival iz cisto prakticnih razloga i doziveli dosta degradirajuci stav domacina, koji su se svojski trudili da sto bolje ugoste sve ostale pevace iz raznih zemalja, samo ih nije bilo briga za pevace iz Srbije. Postoji ona "Nikad ne reci nikad", ali mislim da je "Alisa" definitivno zavrsila sa festivalima", dodaje Pile.

MUZIKA JE U MOJOJ GLAVI, A NE U PRSTIMA

U toku muzickog mirovanja Pile je govorio kako nije uzimao gitaru u ruke i po tri godine. Postoji prica da muzicar ne sme da ostavlja svoju gitaru i da treba da je drzi povremeno u rukama, cak iako ne svira. O tome Pile kaže: "Meni muzika nije u prstima i u mojoj gitari. Kad naucis da vozis bicikl, to nikada ne zaboravljas. Moja muzika je u mojoj glavi i ja sam vrlo intezivno razmisljao o njoj iako nisam nista radio. Sada sam u stanju da mi se glava raspada od ideja i da ne znam sta cu s njima, jer se dosta toga skupilo u medjuvremenu. Radim i jedan projekat za decu, koji ce se vrlo brzo pojaviti, a pokrovitelj je Ministarstvo za kulturu".

Prisecajuci se samih pocetaka benda Pile kaže da je njegov prijatelj Jovan Stoiljkovic umesao prste u pocetak njegove karijere. On je stvorio "Sanju", a Pile se samo bavio aranžmanima. Jovanove pesme su licile na bajku, ali su bile jako ozbiljne, sa jakim porukama. "Imao sam srecu da su me deca volela, ali su me mediji poistovecivali sa pevacem koji peva samo za decu, sto nije bilo tacno. Da bih sve to ispravio, hteo sam i da menjam ime benda. Neki klinci su imali bend pod nazivom "Urlik besnog pileta" i hteo sam da im maznem ime, jer mi se jako svidelo. Medjutim, kada sam shvatio sta se sve ovde desava, da je ovo zemlja svakakvih cuda, rekao sam sebi "Bože, pa bolje ime od "Alise" nikada necu moci da nadjem"! Ispostavilo se da sam bio u pravu, jer su zivot Alise od njenog rodjenja do danas pratila razna cuda i po neka luda".

Od samog osnivanja u grupi su Pile i bubnjar Predrag Cvetkovic koji je, prema Piletovim recima, imao dosta zivaca da ga ceka da krene da nesto radi. Poslednje dve godine sa njima su dvojica mladjih muzicara Dejan Risanovic, bas gitarista, i Bojan Miskovic, gitarista. To je osnovni sastav benda, a po potrebi tu su i dva pridruzena clana - klavijaturista Predrag Stojkovic i Milos Djuric koji svira udaraljke.

Saša Ž. Milovanović | Balkan media
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: