Đura Jakšić — Siroče
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « TRAGOM SRPSKE PESME « Gde laž ruča tu ne večera « Đura Jakšić — Siroče
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Đura Jakšić — Siroče  (Pročitano 6468 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 11, 2011, 03:45:47 pm »

**

SIROČE

Zelen-lisje goru kiti,
miris-ćvece polje šara,
a u lugu sirotašce
tiho goru razgovara:

"I ti imaš majke svoje,
goro čarna, goro mila,
pa te tvoja dobra majka
danas lepo opremila.

Kadiveli dolamicu
obukla ti od miline,
išarala meke grudi,
ravna polja i doline.

Pa kada je u samoći
tvoga srca želju čula,
mirisom te duše svoje
u milosti zadahnula..."

I još dete mekim glasom
tužno gori zborit poče;
al' uzdahnu gora čarna:
"O, siroče!... O, siroče!..."

Samo čovek, tvda srca,
mirno sluša, hladno ćuti;
tek od gladi kad premine
na grobu će uzdahnuti...

ŠTA ĆE…

Šta će u lepom vrtu
uveo, bačen cvet?
Na svetu nikog nemam —
treba li mene svet?...

Išao sam dalje, dalje,
ljubavi trazeć' hlad,
da u tom hladu umrem,
čezneći, stranac mlad.

Mloga mi lepa moma
darova pogled svoj;
al' jedva što bejaše...
O, bože, bože moj!...

Prvi je pogled ošto
U srcu urezan;
mlađanih mojih leta
ovo je bio san.

O njom sam samo snevo,
ona mi beše sve:
neka me ona voli,
a svet prezire.

Svet mi je ona bila,
ja nebo, sunce njoj;
al' preka sudba htede...
o, bože, bože moj!...

U ovu goru zađoh,
u strani zavičaj,
ne gledam njena lice,
njenoga oka sjaj.

Samo se sećam raja
mladog života svog,
svakog poljupca, glasa,
pogleda njezinog;

pa tiho tužim, venem
i kunem život svoj
U ovoj pustoj gori...
o, bože, bože moj!

ĐURA JAKŠIĆ — SIROČE

Ima autorskih pesama koje se već treći vek pevaju bez da se ikad i pomenulo ime piščevo! Za ponarodnjene pesme obično se kaže: narod ih je prihvatio jer su bliske narodnom umetničkom izrazu, folklorizovao... To nikako ne može biti opravdanje za pevače niti za diskografske kuće da i dalje izdaju CD sa pesmama Đure Jakšića, Jovana Jovanovića Zmaja, Milorada Petrovića Seljančice, Jovana Ilića, Dragutina Ilića, Dragutina B. Ilića, Velimira Rajića, Stevana Vladislava Kaćanskog, Nikanora Grujića, Vasilija Živkovića i drugih kao narodne! Reč je o stihovima pesama naših poznatih pesnika. Njihove zbirke poezije su objavljene jednom ili više puta a neretko su zastupljene i u antologijama.

Poznata pesma "Zelen lišće goru kiti" nije narodna. Originalni naziv glasi "Siroče"? Pesma "Siroče" naročito je popularna u Bosni. Bosanski muslimani veruju da je njihova, "bošnjačka", "sevdalinka". Ali, ovu pesmu i Hrvati pripisuju kao svoju, "narodnu". Ove stihove napisao je Đura Jakšić 1876. godine, Srbin iz Vojvodine, u starom boemskom delu Beograda, Skadarliji!

Pesma "Siroče" nije jedina Đurina ponarodnjena pesma. Iste sudbina je i njegova pesma iz 1857. godine, "U cvetnom vrtu", objavljena pod nazivom "Šta će...".

Đura Jakšić (1832—1878), veliki pesnik i veliki rodoljub, izrazita je pojava srpskog romantizma. "Liričar bogatog unutrašnjeg života, dubokih emocija, pesnik muzikalnog stiha." Sve njegove pesme su doživljene: ljubavne, rodoljubive, satirične, boemske... povezane s ličnom sudbinom a u tragičnom vremenom u kojem je živeo. Duboko nesrećan i neshvaćen zbog svog političkog ubeđenja i književnog rada redovno je bio otpustan iz službe i sudski gonjen. Ceo svoj život proživeo je u nemaštini i bedi, nezadovoljan i razočaran sobom i svetom. Danas takvih pesnika više nema...

"Ja sam čitao mnogo nesrećnih i velikih i malih biografija; al ako sam i ja pesnik, i ako i ja zaslužen budem da me makar i sedam dana posle smrti ko spomene — imaće naša deca čemu se čuditi — jer ovako kao sto naša gospoština sa mnom postupa ni svinje ne čine i nikakva loša životinja... Ta ne vidiš li, bolan, da mi ne dadu prilike ni da radim — a evo osećam da bih bolje i više mogao uraditi nego svi vaši Banovi i Miletići u skupa zajedno... I kao moler sam iste sreće bio."

Angelina, 27.12.2007.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: