Ivo Cenerić — Pesme za Koštanu [Vranjanske pesme i igre]
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKA ČITAONICA « Muzičke knjige • Muzički časopisi • Zbirke notnih zapisa « Ivo Cenerić — Pesme za Koštanu [Vranjanske pesme i igre]
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ivo Cenerić — Pesme za Koštanu [Vranjanske pesme i igre]  (Pročitano 6048 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 08, 2011, 11:09:07 pm »

**

PESME ZA KOŠTANUVRANJANSKE PESME I IGRE

Mnogi muzičari, ljubitelji vranjanskih pesama, tražili su da im notno zapišem ove popularne melodije. Ovom zbirkom koju im nudimo zadovoljićemo, nadam se, interesovanje i njihove potrebe. Ona donosi, upravo, notne zapise na osnovu interpretacije pesama i igara što ih je u svom repertoaru neprestano imao i negovao izvrsni poznavalac i tumač narodnog melosa, nezaboravni Vlastimir Pavlović-Carevac. Ovom zbirkom obuhvaćen je izvestan broj vranjanskih pesama, a najveći deo zapisanih melodija koristi se u popularnom komadu s pevanjem od B. Stankovića "Koštana".

Odmah posle rata postavljena je "Koštana" na scenu Narodnog pozorišta u Beogradu u režiji D. Gošića i takva ostala na pozornici više od deset godina. U njoj su izvođene melodije koje donosimo u ovoj zbirci. U "Koštani" onih dana muzički rukovodilac bio je Vlastimir Pavlović-Carevac u čijem sam sastavu učestvovao kao član orkestra. Pesme sam zapisao po interpretaciji Carevca i pevanju Divne Đoković koja je igrala Koštanu.

S A D R Ž A J

01. Da znaješ, mori, mome
02. Dude, mori Dude
03. Jovane, sine
04. Mehandži, mori
05. Džanum, na sred sela
06. More, vrcaj konja
07. Ako će se ženiš
08. Kraj Vardara seđaše
09. Šano, dušo
10. Stojanke, bela Vranjanke
11. Otvori mi, belo Lenče
12. Što si, Leno, na golemo
13. Iz banju ide šejtan devojče
14. Devet godina minaše
15. Pošla Vanka na voda
16. Ruse kose, curo, imaš
17. Rastanak
18. Keremejli (Gelbajim gel)
19. Tri puta ti čukna
20. Puče piška
21. Nizamski rastanak
22. Čoček br. 1
23. Čoček br. 2

Ivo Cenerić | VI izdanje, 1996. godine

~

MITKA: De, bre... Sviri! Da sviriš kako nigde nikoga nemam. Ni brata, ni tatka, ni majku! Nigde si ja nikoga nemam! De! Toj da mi sviriš, m o j u  p e s m u  d a  s v i r i š!

GRKLJAN: Mi nikakvu tvoju pesmu ne znamo, gazdo.

MITKA: I ja gu ne znajem. Samo gu u noć čujem i u s'nujern. A pesma je moja golema... Žalno da mi pojete! Zašto, moje se je srce iskubalo, snaga raskomatala, ostarela... Poj, Koštan, "Žal za mladost"... Poj i vikaj gu.
Moli gu, neka mi se samo još jedanput vrne, dođe, da gu samo još jedanput osetim, pomirišem...
Da znaješ, mori, mome da znaješ, kol' ka je žalba za mladost...

Da znaješ, mori, mome da znaješ,
kol'ka je žalb za mladost...

Iz "Koštane" B. Stankovića

[postavljeno 04.03.2009]
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: