Ivo Cenerić — Narodne pesme iz istočne i južne Srbije
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKA ČITAONICA « Muzičke knjige • Muzički časopisi • Zbirke notnih zapisa « Ivo Cenerić — Narodne pesme iz istočne i južne Srbije
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ivo Cenerić — Narodne pesme iz istočne i južne Srbije  (Pročitano 7778 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 08, 2011, 10:58:42 pm »

**

NARODNE PESME IZ JUŽNE I ISTOČNE SRBIJE

U izdanju "Note", u zbirci "PESME ZA KOŠTANU", koja je izašla 1973. godine, obuhvaćen je izvestan broj vranjanskih pesama. One se uglavnom izvode u popularnom komadu s pevanjem "KOŠTANA" od B. Stankovića. U ovoj  zbirci sadržane su pesme sa šireg etnomuzikološkog područja — iz južne i istočne Srbije.

Melodije odabranih narodnih pesama uglavnom se pevaju kao strofične pesme. Kod nekih pesama, gde su počeci pojedinih strofa, zbog reči, dikcija se mora različito zapisivati, kao što je slučaj sa pesmom "Stanika mi bolna legnala" i u trećoj strofi pesme "Sadila moma lojze".

Sa Vlastimirom Pavlovićem-Carevcem sarađivao sam dugi niz godina. Od 1945. godine bio sam član njegovog orkestra. U to vreme sve emisije na radiju izvođene su "živo". Zato su i pripreme pred emisiju bile mnogo obimnije. Carevac je studiozno objašnjavao kako treba narodne pesme interpretirati. Kod pevača je insistirao na emotivnom doživljavanju pesme, naročito na pravilnoj dikciji i poštovanju dijalekatskih osobina kraja iz koga pesma potiče. Uvek sam sa interesovanjem, vrlo pažljivo, pratio sva njegova izlaganja. Mogu slobodno reći da sam posle trinaestogodišnjeg zajedničkog muziciranja u potpunosti prihvatio njegov način interpretacije. Zbog toga sam nastojao da svaka pesma bude zapisana onako kako ju je Carevac izvodio.

S A D R Ž A J

01. Sinoćke te videh, lele, Zone
02. Zašto, sike, zašto?
03. Sadila moma lojze
04. Stanika mi bolna legnala
05. Bolan mi leži kara Mustafa
06. Knjigu piše Mula paša
07. Oj, Nišavo
08. A što pitaš, džanum majke
09. Raslo mi je badem drvo
10. Drugar mi se ženi, nane
11. More, bel peline