Rade Vučković (1949)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Rade Vučković (1949)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rade Vučković (1949)  (Pročitano 24690 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 03:13:44 pm »

*

RADE VUČKOVIĆ

Kompozitor i šansonjer Rade Vučković (60) za sebe kaže da ima dva zavičaja, rodnu Kuršumliju, za koju je i danas posebno vezan, i Beograd, u kome je više od četiri decenije i posvetio mu je neke od svojih najlepših stihova. Godinama živi u srcu prestonice, na Dorćolu, nekada u Kapetan Mišinoj, danas u blizini Bajlonijeve pijace. U stanu na vrhu višespratnice, sa životnom saputnicom Nadom (55) punih dvanaest godina deli dobro i zlo.

Biblioteke od poda do plafona, obilje umetničkih slika, klavir s kraja devetnaestog veka i mnogi drugi zanimljivi detalji, svedoče o umetničkim sklonostima domaćina. Rade, kao pravi džentlmen, sve zasluge za to pripisuje Nadi, koja je glavni dizajner i stan nasleđen od roditelja godinama oprema s posebnom pažnjom. Domaćica je sklonost ka antikvitetima i raritetnim predmetima stekla još u detinjstvu.

Rade je zauvek zapamtio lepe slike svog bezbrižnog detinjstva na tri reke, Banjskoj, Toplici i Kosanici, i tri planine, Radanu, Kopaoniku i Jastrepcu. Ljubav ka knjigama i pisanoj reči nasledio je od majke Nade, a s vremenom je zavoleo i muziku, pa je posle niže muzičke škole u Prištini upisao srednju, a kasnije i Muzičku akademiju u Beogradu.

Vrlo mlad sam se osamostalio, a otac Bogoljub nije blagonaklono gledao na moje interesovanje za muziku. Smatrao je da je to nesiguran posao i silno je želeo da ga, kao jedini sin, nasledim u trgovini, pošto je sestra Gordana postala klinički psiholog, a Violeta ekonomista. Trgovina me nije zanimala, uživao sam u pevanju. Imao sam devetnaest godina kad sam sa sestrom Gordanom stigao u Beograd. Ona je upisala psihologiju, ja Muzičku akademiju. Živeli smo kao podstanari. Ubrzo sam se snašao u velikom gradu, skoro svake večeri nastupao sam u Topčiderskoj noći. Tata, naravno, nije imao pojma o ovoj mojoj dopunskoj delatnosti, sestri sam rekao da mu to ni slučajno ne kaže, ali je jednom došao i zatekao me u kafani na radnom mestu. Odmah mi je saopštio da više neće da me finansira. I zaista je prestao da mi šalje novac, dok je sestru nastavio da školuje — priseća se Rade.

KONCERT U POLARNOM KRUGU Uporedo sa studijama i noćnim svirkama Rade se 1970. prijavio na takmičenje Maksimetar, koje je vodio Dragan Nikolić. Otpevao je neki evergrin i glatko pobedio u konkurenciji pevača iz čitave Jugoslavije. Ubrzo mu je PGP objavio prvu ploču, jednu pesmu dao mu je Vojkan Borisavljević. Sledeća koju je snimio, Kako je plakala Isidora...
Gloria

Rade Vučković, sa singl omota "Viki, Viki, Violeta"
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 03:14:02 pm »

*

RADE VUČKOVIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI & SINGLOVI

Rade Vučković sa singl omota "Bila je moja poslednja ljubav"
Diskos NDK-5128-F
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 03:14:12 pm »

**

ZABORAVLJEN I OSTAVLJEN
R. Vučković — R. Vučković — S. Ilić & S. Marković

Ne sviram više na gitari,
Ne pišem pesme kao nekad
Živim sam u ovoj kući
Na kraju grada…
U ruci cigareta
A noćas sve mi smeta;
Moj svet, slomljeni svet
Sa tobom pade.

Zaboravljen i ostavljen
Od tebe i mnogih prijatelja,
Zaboravljen i ostavljen…
Učinila si ono što si htela.

Ne sviram više na gitari,
Ne pišem pesme kao nekad
Na poklon drugoj ženi.
Sati me prate…
U ruci cigareta
A noćas sve mi smeta.
Moj svet, slomljeni svet
Sa tobom pade.

Zaboravljen i ostavljen
Od tebe i mnogih prijatelja,
Zaboravljen i ostavljen…
Učinila si ono što si htela.

S NAMEROM DOĐOH U VELIKI GRAD
Šaban Šaulić — Rade Vučković

S namerom dođoh u veliki grad
ostade za mnom moje rodno mesto
na rastanku majka grlila me dugo
čuvaj se sine i piši nam često

Ref.
A ja sam počeo da lutam
ja ne znam više s' kim
venčav'o sam se i razvodio
s' kafanama velegradskim

Stanov'o sam negde na kraju grada
trošio očeve poslednje pare
gledao sam raskoš i srećne ljude
setio se majke i kuće stare

Možda i takav postao ne bih
da mi je ona pružila radost
razočaran u život i najveću ljubav
rasipao svoju nesrećnu mladost

KAKO ĆU SUTRA BEZ TEBE
muzika i tekst: Rade Vučković

Pokraj reke zagrljeni stoje,
dok se sunce na zapadu gubi,
rastaju se dvoje što se vole,
ona plače, on joj kose ljubi

Ref:
Kako ću sutra bez tebe,
kako ćeš ti bez mene,
i ceo život ko cveta dva,
venućemo ti i ja

Sreli smo se kad su cvale ruže,
nikad nismo pričali o kraju,
proleće je tužno za nas dvoje
i za one koji se rastaju

Zagrljeni stajali su dugo
i kroz suze on joj tiho reče
— ti odlaziš, ja ostajem, dušo
što živimo kad nemamo sreće

YouTube: Nikola Marković Giba — Zaboravljen i ostavljen
YouTube: Šaban Šaulić — S' namerom dođoh u veliki grad
YouTube: Rade Vučković — Kako ću sutra bez tebe
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2011, 03:14:27 pm »

*
RADE VUČKOVIĆ

LEPO ZAHAR KAŽE DA SAM LUDAK I BUDALA!

U 63. godini, Rade Vučković je rešio da ponovo osvoji estradu svojim pesmama, knjigama i albumom koji će se pojaviti u izdanju PGP-a, posle osmogodišnje diskografske apstinencije ovog pesnika, pevača i kompozitora.

Karijeru je započeo kao pevač i kompozitor zabavne muzike, pevajući pesmu "Tako je plakala Isidora". Ređali su se hitovi, muzička priznanja, lomovi, ljubavi, brakovi. Već dvanaest godina je u trećem zvaničnom braku sa suprugom Nadom. Kaže da ga je ona izvukla iz gužve i spasla propasti.

"Nema čoveka koji ne zna bar neki od mojih hitova: "Dođi da ostarimo zajedno", "Moj dobri anđele", "Balkanska duša", "Ovo je priča o nama", "Nisam te se nagledao". Mali Darko Lazić je sa mojom pesmom "Ti si kraljica moga srca" pobedio na takmičenju "Zvezde Granda". Na mojim pesmama, mnogi pevači su bogatstva zgrtali. Kada me je Aca Lukas pozvao na svoj koncert, rekao je: "Dođi da publici pokažem čoveka koji je napisao sve te divne pesme na kojima sam mnogo para zaradio!" Oduševio me je."  

"Nema čoveka koji ne zna bar neki od mojih hitova: "Dođi da ostarimo zajedno", "Moj dobri anđele", "Balkanska duša", "Ovo je priča o nama", "Nisam te se nagledao". Mali Darko Lazić je sa mojom pesmom "Ti si kraljica moga srca" pobedio na takmičenju "Zvezde Granda". Na mojim pesmama, mnogi pevači su bogatstva zgrtali. Kada me je Aca Lukas pozvao na svoj koncert, rekao je: "Dođi da publici pokažem čoveka koji je napisao sve te divne pesme na kojima sam mnogo para zaradio!" Oduševio me je."

Pevači se žale da je teško naći dobre pesme. Traže li ih od vas?

"Mnogi bi ih tražili, da smeju. Neki mi kažu da bi uzeli pesme od mene, ali ne mogu. Dobro se zna ko je u igri - Marina, Braja, možda još par njih. Moj "problem" je što ne pripadam nekom klanu i što ne umem da piljarim. Pre bih prestao da pišem nego što bih nekome odgovorio na pitanje koliko košta pesma. Lepo je meni Zahar rekao da sam budala i ludak: "Da umem da pevam kao ti, nikome pesmu ne bih dao, sam bih pevao. A ti si raskrčmio svoje pesme tek tako." U pravu je čovek."

Godinama ste sa Šabanom Šaulićem pili i dočekivali zore. Šta je sa vašim prijateljstvom?

"Nekada sam pio sa Šabanom, Zoranom Radmilovićem, Tomom Zdravkovićem, Mikom Antićem. Bila su to divna vremena. Nema više pravih boema, nema više ljudina, nema više konstantnih druženja. Ni ja se više ne opijam. Ne mogu više to da izdržim, ni zdravstveno, ni finansijski. Sve sam zato lepo rekao u pesmi "Kusur od života" — "Ode voz pun uspomena". Sad bih pevao, ali džaba. Svi bi rekli da sam mator. Samo na Balkanu pevač i kompozitor mogu biti matori!"

Svojevremeno niste prepoznali zvezdu u Goci Božinovskoj, vašoj drugoj, nevenčanoj supruzi, Jeleninoj mami?

"Ma kakvi nisam! Zbog nje sam pre mnogo godina sa Dorćola zapucao na vašar na Bumbarevom brdu, tamo negde kod Kraljeva. Moj prvi brak je bio pred krahom, ja sam bio u naponu snage i kada mi je drugar rekao da tamo negde ima jedna zgodna mala koja lepo peva, ja pravo tamo sa njim! Sećam se, bila je klinka, pevala je u nekom belom, tesnom šortsiću. Slušali smo je cele noći, a pred jutro smo je odvezli kući, u njeno selo Samaila. Njen otac me je odmah pitao da li sam oženjen. Kada sam mu to potvrdio, pitao me je šta onda tu tražim. Sutradan, Goca je sa mnom došla u Beograd."

PRIVRŽENA MU DECA

Da li ste u kontaktu sa svojom decom?

"Jesam. Moj najstariji sin Aleksandar živi u Kembridžu, drži tamo dva restorana. Dolazi svake godine u Beograd. Kada je bio poslednji put, vodio sam njegovu desetogodišnju ćerku Stelu u zoološki vrt. Bio je i on sa nama i slatko mi se smejao. Rekao mi je da se vidi da nisam talentovan ni za tatu, ni za dedu! U pravu je. Moj najmlađi sin Vuk ide u drugi razred srednje škole i svira violinu. Ćerka Jelena se sprema da u velikom stilu, u "Zvezdama Granda" kroči na estradu. Iako nisam živeo sa svojom decom, sva moja deca me vole i privrženija su meni nego majkama."

U kakvim ste odnosima danas?

"U boljim odnosima nego što smo bili! Bilo je mnogo bura među nama, ja sam bio u raskoraku sa životom, sa samim sobom. Zato nam nije uspelo. Uvek sam bio odsutan, mučio me je neki večiti nemir. Ja nikada nijednu ženu nisam ostavio, uvek su one odlazile od mene. Na Gocu sam izuzetno ponosan. Uvek je bila energična, sjajna, visprena, vredna i zahvaljujući tome, postala je ono što jeste. Divno je vaspitala Jelenu, a meni je beskrajno žao što nisam učestvovao u njenom odrastanju. Dubok ožiljak je ostao u meni zbog toga."

V. Tasić | 19.02.2010. | Vesti online
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Novembar 19, 2013, 02:37:36 am »

*
KOMPOZITOR RADE VUČKOVIĆ NE ODUSTAJE OD SVOG NAČINARADA

ĆERKA JELENA ME KRITIKUJE

Objavio tri knjige pesama, a četvrta u pripremi

Rade Vučković (63) pevač i kompozitor objavio je treću knjigu pesama "Mekana duša", a već priprema i četvrtu. S ponosom ističe da veruje u uspešnu karijeru ćerke Jelene, koju je dobio sa Gocom Božinovskom.

Hteo sam da se sve moje pesme nađu na jednom mestu. Imam dosta hitova koje sam želeo da pretočim u knjige. Počeo sam kao pevač zabavne muzike, da bi prešao i to veoma uspešno, u narodnjački fah, tako da ima dosta toga. Prve dve knjige su doživele uspeh, pa se nadam da će i ova treća. Uskoro treba da izađe i CD sa starim hitovima, kao i četvrta knjiga sa šansonama i gradskim pesmama — kaže Rade Vučković.

Ima li ste buran život, da li, možda, nameravate da sve to pretočite u autobiografju?

Pa, za sada ne, ali ko zna. Možda jednog dana.

Priznati ste kompozitor, šta fali današnjim pesmama?

Ovi mladi autori su danas nekako razoružani. Više se bave kompjuterima i prepisivanjem, slabo se hvataju za našu izvornu muziku. Moja generacija je išla na taj izvorni melos i zato smo mi matori ostali još uvek da živimo u svim generacijama. Drago mi je da se naše pesme, pa i moje i danas pevaju u svim kafanama. Ja sebi na taj način produžavam vek kroz pesmu i život koji živim.

Jesu li zahtevni današnji mladi pevači?

Slabo ja sa mladim pevačima sarađujem. Imam tu svoju staru generaciju koje se još uvek držim. Verovatno ću morati malo da se trgnem i pridružim Grandu i Saši Popoviću. Mada oni mene stalno zovu da učestvujem u njihovim emisijama i da budem u žiriju. I vrlo rado se odazovem. Čak se i dosta mojih pesama peva. Mali Darko Lazić je pobedio sa mojim hitom "Ti si kraljica moga srca". Drago mi je da moja ćerka Jelena ide mojim stopama.

Da li komponujete za ćerku?

Ona sprema novi album i već je snimila dve, tri pesmice koje se vrte i slušaju. Na njenom albumu biće i naš duet na šansonjersko — zabavnjački način. Jelena mi uvek daje neke sugestije i kritike, često kaže: "Pa, tata kako to pišeš", ja je gledam i odgovaram: "Ja pišem priču, a ne ono — sestro napio ti se brat..." Moje pesme imaju poruku. Nadam se da će Jelena uspeti i verujem u nju. I Gordana je podržava maksimalno.

Da li smo talentovana nacija?

Da, ova naša deca su stvarno izuzetno muzikalna. Ali, mislim da je sve mnogo načičkano i da Saša mnogo brzo radi. Razumem ga ja, ali bukvalno preko noći i lakšim putem dovodi pevače do zvezda. Meni se iskreno dopada kako Grand to radi, a koliko vidim i pratim ima mnogo divnih pevača i pevačica. Ne treba se birnuti za pevače, treba malo više kompozitora. Pevača imamo, ali pravih kompozitora je malo.

NAPIĆU SE OD SREĆE

Imam dosta planova, ali izvesno je da idem u Ameriku kod mog prijatelja Zorana Kalezića na jedno dva meseca. U ovoj zemlji imam puno prijatelja, kumova koje želim da obiđem. A, kada se sretneno od sreće ću da se napijem — kaže Vučković.

S. Đurić | 30.01.2012. | Vesti online
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Novembar 25, 2013, 07:30:27 pm »

*
RADE VUČKOVIĆ:

MOJE PESME SU DUŽE OD ŽIVOTA

Legendarni Rade Vučković za oko pola veka komponovao je više od dve hiljade kompozicija. I danas se slušaju "Dođi da ostarimo zajedno", "Nisam te se nagledao", "Šumadijo, ko bi tebe ostavio"...

Naslov jedne od njegovih pesama glasi "Nisam te se nagledao". Sve ono što je prošao u životu i muzici, takođe sažima u jednoj rečenici: Svega sam se nagledao!

A, imao je Rade Vučković, kompozitor i pevač, svega da se nagleda tokom više od pet decenija bogate karijere. Dok sedimo u jednoj kafani, koja je takođe deo njegove sudbine, beležimo kroz šta je prošao čovek koji je napisao više od dve hiljade kompozicija.

Za početak voli da naglasi da ima dva zavičaja: rodnu Kuršumliju, za koju je i danas posebno vezan, i Beograd, kome je darivao neke od svojih najlepših stihova. Ljubav prema knjigama nasledio je od majke Nade, a s vremenom je zavoleo i muziku. Početkom šezdesetih obreo se u Beogradu, da bi se upisao u prvi razred Srednje muzičke u "Mokranjcu". Diplomirao je posle četiri godine u Prištini. Potom je upisao beogradsku Muzičku akademiju i studirao na odseku za kompoziciju. Završio je prvu godinu, a onda je sve počelo...

Imao sam 19 godina kada sam sa sestrom Gordanom stigao u Beograd — seća se Vučković. — Ona je upisala psihologiju, a ja Muzičku akademiju. Živeli smo kao podstanari. Brzo sam se snašao u velikom gradu i skoro svake večeri nastupao sam u "Topčiderskoj noći". U to vreme ovaj restoran je bio omiljeno stecište Beograđana, a posebno muzičara.

Otac Bogoljub, naravno, nije imao pojma o ovoj dopunskoj delatnosti njegovog sina, ali jedne noći je banuo i zatekao ga na radnom mestu. Tata je rekao da mu je sve jasno, ali da mu novac za školovanje više neće slati.

Celu tu zategnutu atmosferu relaksirali su glumac Zoran Radmilović i pevač Zlatko Golubović, koji su udarili brigu na veselje. Ocu je bilo milo što se njegov sin nalazi u tako poznatom društvu. Rade je kasnije napisao pesmu posvećenu upravo toj noći: "A, onda sam počeo da lutam, ja ne znam više s kim, venčavao sam se i razvodio sa kafanama beogradskim".

Otac je znao šta sam hteo da mu poručim tim stihom. Ali, strašno mi je žao što nije doživeo da vidi kako akademika Vojina Šulovića i mene proglašavaju za počasne građane Kuršumlije.

Posle te čuvene topčiderske noći, sve je krenulo svojim tokom. Susret sa Borisom Bizetićem bio je presudan za njegovu karijeru. Bilo je to početkom sedamdesetih. Bizetić je tada radio sa Mikijem Jevremovićem, ali je, iz nepoznatih razloga, Radetu ponudio da otpeva njegovu pesmu: "Tako je plakala Isidora". Za kratko vreme ploča je prodata u više od 400.000 primeraka. Mnogi roditelji su zbog te pesme svojim ćerkama davali imena Isidora.

Vučković je u "Topčiderskoj noći" ostao četiri godine i polako ulazio u čudesni svet estrade. Njegova prva kompozicija sa kojom se predstavio muzičkoj javnosti bila je "Nikad joj oprostiti neću". Bila je na B strani singla na kojoj je bila i pesma "Zbogom, Mari". Desilo se da je ova sa B strane preko noći postala hit.

Priliku da ih snimim dobio sam kao pobednik "Maksovizije" čuvene emisije Televizije Beograd — kaže Rade. — Onda sam se sasvim posvetio komponovanju i nastale su i danas poznate kompozicije "Viki, Viki, Violeta", "Ana, napiši mi pismo", pa "Ciganin i violina", "Srećne godine", "Zbogom, Aleksandra". Ukupno sam snimio dvadeset pet "singlova" i četiri albuma, a potom sam otišao u Pariz da četiri godine provedem u "Raspućinu".

Sve dok nije upoznao Budimira Jovanovića, koji je komponovao za Šabana Šaulića, Vučković se bavio zabavnom kafanskom muzikom. Kada je upoznao narodnu muziku, nastao je pravi bum, tako da su njegove prve kompozicije u tom duhu sve do danas ostale veliki hitovi. Da nabrojimo neke najpoznatije: "Kako si majko, kako si oče", "Dođi da ostarimo zajedno", "Dva galeba bela", "Sneg je opet, Snežana", "Sanela", "Danima te čekam", "Šumadijo, ko bi tebe ostavio", "Rado, lepa Rado", "Nisam te se nagledao"... Komponovao je više od dve hiljade pesama, od toga samo za Šabana više od stotinu. Kroz njegovu majstorsku radionicu prošli su, između ostalih, Zoran Kalezić, Snežana Đurišić, Mitar Mirić, Džej, Vida Pavlović, Dobrivoje Topalović, Ljuba Aličić...

Sve posle toga, manje više, u njegovom životu je pesma. Ali, Vučković nije samo kompozitor i pevač, već i poeta. Napisao je roman o Vlahovićima i Vučkovićima, svojim precima. Njegova majka Nada bila je ćerka čuvenog vojvode Rada Vlahovića, koga je kralj Nikola poslao u Toplicu da pomogne ustanike. S tim Radetovim dedom su bila i njegova braća Toško i Milinko, takođe veliki junaci. Priču je gradio na tome što su bili ratnici, a škole pre toga završili u Beču, u prosvećenoj Evropi. Pitamo ga da li će mu notne sveske zameniti neki novi romani i da je digao ruke od komponovanja.

Kakvi, bre, taman posla. Imam još puno hitova u mojoj glavi. U čuvenoj Skadarliji još se sviraju i pevaju moje kompozicije. Šta ću ja bez muzike.

NASLEDNICI

Stalno sam u kontaktu sa mojom decom — kaže Vučković. — Moj najstariji sin Aleksandar živi u Kembridžu, drži tamo dva restorana. Dolazi svake godine u Beograd. Kada je jednom dolazio, njegovu ćerku Stelu vodio sam u zoološki vrt. Bio je i Aleksandar sa nama i slatko mi se smejao. Rekao mi je da se vidi da nisam talentovan ni za tatu, ni za dedu. U pravu je. Moj najmlađi sin Vuk ide u školu i svira violinu. Ćerka Jelena, koju sam dobio sa Gocom Božinovski, krenula je u velikom stilu mojim stopama i postala poznata pevačica.

NEZABORAVNA DRUŽENJA

Nekad sam se družio i pomalo "zalivao" sa Šabanom, Zoranom Radmilovićem, Tomom Zdravkovićem, Mikom Antićem... — seća se s nostalgijom Vučković.
— Bila su to divna vremena. Nema više pravih boema. Nema više ljudina, nema više konstantnih druženja. Sve sam to opisao u pesmi "Kusur od života". Ode voz pun uspomena. Sada bih pevao, ali džaba. Svi bi rekli da sam mator. Samo na Balkanu pevač i kompozitor mogu biti matori.

Ivan Lovrić | 24.11.2013. | Večernje novosti
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: