Borisav Đorđević & Riblja čorba
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Borisav Đorđević & Riblja čorba
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Borisav Đorđević & Riblja čorba  (Pročitano 8366 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 02:49:04 pm »

*

BORISAV ĐORĐEVIĆ

Borisav Đorđević rođen je 1. novembra 1952. u Čačku, poznat kao Bora Čorba, pevač rok grupe 'Riblja čorba'.  

Pre toga je bio član brojnih čačanskih i beogradskih pop i rok grupa tokom 70-ih: "Zajedno", "Suncokreti" sa Biljanom Krstić i grupom "Rani mraz" sa Đorđem Balaševićem. Povezuje se sa prijateljima iz grupe SOS (Miša Aleksić, Rajko Kojić i Miroslav Milatović Vicko) i osniva "Riblju čorbu". Grupa je zvanično nastala u restoranu Šumatovac 15. avgusta 1978. godine. Prvobitno je trebalo da se zove "Bora i ratnici", ali su se ipak odlučili za naziv "Riblja čorba". Već nakon par meseci "Riblja čorba" postala je jedna od najpopularnijih srpskih i jugoslovenskih rok grupa. Sa provokativnim društveno-orijentisanim pesmama, postao je jedan od najkontroverznijih muzičara u Jugoslaviji. Suđeno mu je zbog "vređanje radničke klase" 1987. godine, ali su optužbe odbačene.

Nakon početka građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji, Bora Đorđević je bio pristalica srpskih vojnika u Republici Srpskoj i Republici Srpskoj Krajini, kao i veliki protivnik režima Slobodana Miloševića. Svoj stav izrazio je albumom , "Njihovi dani", koji je izdao pod svojim imenom.

Hobiji su mu pecanje i fudbal. Piše za satirične listove "Naša krmača" i "Bre". Godine 1990. politički se aktivirao osnivajući šeretsku partiju običnih pijanaca — POP čiji je simbol bio "Srk i Čepić". Ubrzo po osnivanju stranka je ušla u koaliciju sa SUP-om (Savez uzivalača piva) i Flašističkom strankom. Nakon političkih promena u Srbiji, postao je zamenik ministra kulture u Vladi Srbije 2004. godine, ali je bio prinuđen da podnese ostavku sledeće godine, pošto je optužio novinare televizije B92 za špijunažu i anti-srpsku politiku.

Razveo se 5. februara 2007. Ima dvoje dece, sina Borisa i ćerku Tamaru.

~ ~ ~

Uporedo sa muzikom Bora je svoj umetnički talenat pokazao i na polju poezije. Prvu zbirku pesama objavio je sa pet godina zakašnjenja, maja 1985. godine. Zbirka je dobila naziv "Ravnodušan prema plaču" i odmah je planula u 10 hiljada primeraka. Takođe je iskoristio pauzu u radu "Riblje čorbe" pa je 1986. gostovao na ploči grupe Kerber "Seobe" u pesmi "Čovek od meda". Inače, on i Čutura napisali su "Kerberu" tri teksta za ovaj album. Posle uspeha prve knjige poezije Bora je intenzivno počeo da drži večeri poezije.

Ubrzo mu se ispunila i davnasnja zelja: 1988. godine primljen je u "Udruzenje knjizevnika Srbije". Njegove pesme dizale su prasinu vise nego ikad. Kada je u Sava centru 1987. godine, na proslavi povodom godisnjice Studija B, govorio svoje stihove, javni tuzilac je zakljucio da je "uznemirio javnost". Ali, zahtev za pokretanje sudskog postupka protiv Bore je odbijen, jer su stihovi koje je tom prilikom recitovao bili vec objavljeni.

Bora je ukupno objavio pet zbirki pesama. Pored knjige "Ravnodušan prema plaču" tu su i "Hej Sloveni"(1987.), "Prvih deset godina je najteže"(1988.), "Neću"(1989.) i "Psihopata i lopata"(1997.). Zbirke su prodate u više od 150 hiljada primeraka.

Na Filoloskom fakultetu u Beogradu postoji jedan diplomski rad sa temom "Poezija Bore Đorđevića".

Autor teksta nepoznat
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 02:49:24 pm »

*

BORISAV ĐORĐEVIĆ & RIBLJA ČORBA — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI

• Lutka sa naslovne strane
  On i njegov BMW
  PGP RTB 1978.

• Rokenrol za kućni savet
  Valentino iz restorana
  PGP RTB 1979.

• Nazad u veliki prljavi grad
   Mirno spavaj
   PGP RTB 1980.

• Nesrećniče, nije te sramota
   Zašto kuče arlauče
   PGP RTB 1987.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 02:49:42 pm »

*

BORISAV ĐORĐEVIĆ & RIBLJA ČORBA — DISKOGRAFIJA

ALBUMI

Kost u grlu
PGP RTB 1979.

01. Rok en rol za kucni savet
02. Zvezda potkrovlja i suterena
03. Rasprodaja bola
04. Pozajmila je pare
05. Ja sam jos ona ista budala
06. Jos jedan sugav dan
07. Hej, cale
08. Mirno spavaj
09. Egoista
10. Ostani djubre do kraja

Pokvarena masta i prljave strasti
PGP RTB 1981.

01. Srecan put piso moja mala
02. Nemoj sreco nemo danas
03. Vidis da sam gadan
04. Vrlo zadovoljan tip
05. Neke su zene pratile vojnike
06. Ostacu slobodan
07. Hajde sestro slatka
08. Lak muskarac
09. Dva dinara druze
10. Evo ti za taksi
11. Rekla je...

Mrtva priroda
PGP RTB 1981.

01. Volim, volim zene
02. Ne veruj zeni koja pusi Drinu bez filtera
03. Ja sam se lozio na tebe
04. Prevara
05. Pobeci negde
06. Pekar, lekar, apotekar
07. Vetar duva, duva
08. Odlazak u grad
09. Na zapadu nista novo
10. Necu da ispadnem zivotinja

U ime naroda
PGP RTB 1982. (koncertni)

01. Vidis da sam gadan..
02. Egoista
03. Prevara
04. Ostacu slobodan
05. Dva dinara druze
06. Evo ti za taksi
07. Ostani djubre do kraja
08. Vetar duva, duva
09. Lutka sa naslovne strane
10. Necu da ispadnem zivotinja
11. Volim, volim zene

Buvlja pijaca
PGP RTB 1982.

01. Draga ne budi peder
02. U dva ce cistaci odneti djubre
03. Baby, baby I dont wanna cry
04. Slusaj sine obrisi sline
05. Kad ti se na glavu srusi citav svet
06. Ja ratujem sam
07. Pravila pravila
08. Kako je lepo biti glup
09. Necu da zivim u bloku 45
10. Dobro jutro

Veceras vas zabavljaju...
Jugoton 1984.

01. Kazablanka
02. Muzicari koji piju
03. Mangupi vam kvare dete
04. Dzukele ce me dokusuriti
05. Nemoj da kazes mom decku
06. Gluposti
07. Prica o Ziki Zivcu
08. Besni psi
09. Kad hodas
10. Minut cutanja
11. Ravnodusan prema placu

Istina
Jugoton 1984.

01. Ajde, bezi
02. Necu da te volim
03. Hleba i igara
04. Sacekaj
05. Alo
06. Disko misic
07. Verno pseto
08. Dvorska budala
09. Pogledaj dom svoj andjele
10. Hleba i igara
11. Sacekaj
12. Necu da te volim

Osmi nervni slom
PGP RTB 1986.

01. Nemoj da ides mojom ulicom
02. Juzna Afrika
03. Jedan covek
04. Ljuti rok en rol
05. Sutra me probudi
06. Amsterdam
07. Tu nema boga
08. Crno je dole
09. Cava
10. Prokleto sam
11. Nemoj da ides mojo ulicom (Live)
12. Amsterdam (Live)
13. Tu nema boga (Live)

Ujed za dusu
PGP RTB 1987.

01. Svirao je Dawid Bowi
02. Kad padne noc
03. Ne spavaj gola
04. Zadnji voz za Cacak
05. Crvena su dugmad pritisnuta
06. Lud sto poto
07. Propala noc
08. Clan mafije
09. Neke cudne materije
10. Da to sam ja

Prica o ljubavi obicno ugnjavi
PGP RTB 1988.

01. Oko mene
02. Prolslost
03. Znam te
04. Ko te ljubi do sam ja na strazi
05. Jos jedna cigareta pred spavanje
06. Avionu, slomicu ti krila
07. Napolju
08. Ljudi
09. Lupa bubanj, zveci zvecka
10. Celu noc te sajam

Koza Nostra
PGP RTB 1990.

01. Al Kapone
02. Ja je gledam kako spava
03. Deca
04. Bejbi
05. Hej kako ti je sad
06. Tito je vas
07. Gde si u ovom glupom hotelu
08. Milivoje vatrogasac
09. Zikica Jovanovic Spanac
10. Crna Gora — Bar

Labudova pesma
SAMY 1992.

01. Dok padaju glave
02. Amin
03. Veceras ubim mec
04. Banhof
05. Boze
06. Rat je zavrsen
07. Kad sam bio mlad
08. Idi sad
09. Jebiga

Zbogom Srbijo
WIT 1993.

01. Zelena trava doma mog
02. Tamna je noc
03. Tezga
04. Jak, mlad i glup
05. Jedino moje
06. Danas nema mleka
07. Kopriva
08. Rapsodija u plavom
09. Kamenko i Kremenko
10. Zbogom Srbijo

Ostalo je cutanje
WIT 1996.

01. Dzigi Bau stori
02. Prica o Dzigi Bau
03. Ljubomorko
04. Nesto je trulo u drzavi Danskoj
05. Gnjilane
06. Majko
07. Gastarbajterska pesma
08. Deca cveca
09. Gluvi telefon
10. Odlazi od mene ubico idi
11. Ostalo je cutanje

Nojeva barka
HI FI Centar 1999.

01. 16 noci
02. Posle dobrog rucka
03. Pevac
04. Nojeva barka
05. Izgubljen slucaj
06. Gde si
07. Gastarbajterska pesma
08. Care
09. Leksilium pesma
10. Vreme ti isteklo
11. Princ

Pisanje uz vetar
HI-FI Centar 2001.

01. Crno beli svet
02. Srbin je lud
03. Ljubav ovde vise ne stanuje
04. Dusa nije na prodaju
05. Civiluk  
06. Po livadi rosnoj  
07. Hocu, majko, hocu
08. Daj mi lovu  
09. Neka me ubije grom
10. Cekajuci coveka  
11. Prokockan zivot  
12. Zasto sam otiso bluz  
13. Nebeski narod  
14. Crno beli svet (i opet)

Ovde
Hi-Fi Centar 2003.

01. Mobilni
02. Govnovalj
03. Poslednja pesma o tebi
04. Plajvaz
05. Ovde
06. 100 godina samoće
07. Ko o čemu
08. Ja sam rođen namrgođen
09. Mrtvo more
10. Novi svetski poredak
11. Zašto uvek kurcu sviram
12. Pičkin dim

Trilogija I — Nevinost bez zaštite
M-Factory 2005.

01. Sponzori (Bora Djordjevic — Bora Djordjevic)
02. Jedini način (Bora Djordjevic — Bora Djordjevic)
03. Dijabola (Bora Djordjevic — Bora Djordjevic)
04. Pomalo tužno (Bora Djordjevic — Vidoja Bozinovic)

Trilogija II — Devičanska ostrva
M-Factory 2006.

01. Bilo je žena
02. Leti čiča preko bare
03. Devičanska ostrva
04. Pesma sa porukom
05. Pandorina kutija

ALBUMI — LIVE

U ime naroda
PGP RTB 1982.

Nema laži, nema prevare Zagreb
PGP RTB 1985.

Beograd I i II
1997 -
Hi-Fi Centar 1997.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2011, 02:50:04 pm »

*

BORISAV ĐORĐEVIĆ — DISKOGRAFIJA

SOLO

Arsen & Bora Corba
(Unplugged) 1987

01. Dobro jutro  
02. Njeznost u mraku  
03. Svete krave  
04. Zaboravlja se  
05. Ne spavaj gola  
06. Odabrat ces gore  
07. Balada o corbi  
08. Kad padne noc  
09. Sve sto znas o meni  
10. Molitva (gost Milena Dravic)
11. Blaga kisa uspjeha  
12. Takvim sjajem moze sjati (Bora i Arsen pjevaju zajedno)  
13. Da, to sam ja  
14. Prva ljubav  
15. Clan mafije  
16. Dva prijatelja  
17. Lutka s naslovne strane (Bora i Arsen pjevaju zajedno)  
18. Milena  
19. Pogledaj dom svoj, andjele  
20. (nema ime)

Bora prica gluposti
1988

-----------------

Njihovi dani
1996

01. Diktator
02. Seljacine
03. Beograde
04. Mesara papak bluz
05. Baba Jula
06. Zabela
07. Ko ce koga
08. Decu ti necu oprostiti
Bonus: (Volim i ja vas)

Bora Corba i prijatelji
1997

01. Pediculis pubis — Bijelo Dugme 1984.
02. Ne budi me bez razloga — Rajko Kojic 1983.
03. Covek od meda — Kerber 1986.
04. Amerika i Engleska — Rambo Amadeus 1989.
05. Domovina — Arsen Dedic & Zoran Predin 1989.
06. Boli me mrak — Bajone 1983.
07. E, moj druze zagrebacki — Mindusari 1993.
08. Lazes — Rajko Kojic 1983.
09. Beograde — Vlada i Bajka 1993.
10. Lutka sa naslovne strane — Arsen i Bora Corba 1987. (unplugged)
11. Decu ti necu oprostiti — S one strana duge (gost Dejan Cukic) 1992.
12. Ljetovanje — Mindusari 1993.
13. Rock'n' Roll za kucni savet — PS Baby Face 1986.
14. I to sve iz ljubavi — Rajko Kojic 1983.
15. Vojno lice — Biljana Krstic 1984.
16. Gresnik pod nebeskom kapom — Rajko Kojic 1983.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 07, 2011, 02:50:21 pm »

*
BIOGRAFIJA JE NAČINJENA NA OSNOVU PODATAKA
IZ KNJIGE "YU ROCK ENCIKLOPEDIJA" PETRA JANJATOVIĆA

O BORI, PESNIKU, NAŠEM ROKERU...

Borislav Djordjevic rodjen je 1. novembra 1952. godine u Cacku. Muzikom je poceo da se bavi vrlo rano na uobicajen nacin. Roditelji su ga naucili nekoliko pesmica, od kojih su neke spadale u bezobraznije, pa kad se okupi komsiluk, mali Bora se peo na sto i zabavljao okupljene. U nizim razredima osnovne skole pevao je na skolskim priredbama hitove kao "Zvizduk u osam" Djordja Marjanovica. U to vreme Bora se lomio izmedju muzike i crtanja. Na decjoj izlozbi u Novom Sadu osvojio je nagradu za kolaze. Cak je hteo da se posle osnovne skole upise u srednju slikarsku koja je postojala u Zagrebu, ali mu roditelji to nisu dozvolili, vec je upisao gimnaziju. Sa trinaest godina Bora je u Cacku sa tri skolska druga oformio svoju prvu grupu "Hermelini" koja je pravila muziku pod uticajem zagrebackih "Robota"... Vec u to vreme je poceo da komponuje, pa mu je druga pesma koju je u zivotu napravio "Moje tuge" koja se kasnije našla na albumu grupe "Suncokret". Zatim se Bora seli po grupama: "Vesnici ljubavi", "Safiri", "Decaci sa Morave", "Cacanski plemici". U grupi "PORS" (Poslednji Ostatak Romanticnog Sveta) bio je i R.M. Tocak koji je svirao gitaru i pevao drugi vokal.

PROBLEMI SA ZAKONOM I SELIDBA

Burne godine odrastanja donosile su i prve nevolje. Bora je sa drustvom u to vreme upadao u tudje stanove. Od tako stecenog novca u Beogradu su kupovali instrumente. Posle tri godine podzemnih aktivnosti, uhvaceni su i proglaseni za maloletne delikvente. Bora je sedam dana bio u istraznom zatvoru, zatim je pušten da se brani sa slobode i odmah je izbacen iz gimnazije. Konacna presuda je glasila: olobodjen uz pojacan nadzor roditelja i povremenu kontrolu organa starateljstva. Za mali Cacak to je bila velika bruka i roditelji odlucuju da se presele u Beograd. Bora upisuje prilicno strogu Petu beogradsku gimnaziju kod Tasmajdana. U zelji da se iskupi za stare grehe, krenuo je ambiciozno, naredjao petice, ali cim je za njim stigla prica iz Cacka, profesori skloni starinskoj pedagogiji poceli su da mu dele trojke. Do mature je uglavnom bio miran, a onda kao da je stiglo oslobodjenje. Tvrdi da mu je tada pukao film, pa je odmah otisao na audiiju za rock operu "Isus Hrist Superstar" koja se u to vreme pripremala u Ateljeu 212. Dobio je ulogu jednog od apostola tako da je imao neke horske pevacke zadatke. Tada upoznaje Zorana Radmilovica, Dragana Nikolica, Dusana Prelevica, nastavlja da glumi, pojavljuje se u predstavama "Purpurno ostrvo", "Tom Pejn", "Caca u metrou". Bora je pokusao da upise glumu na Akademiji, ali su ga odbili pa se odlucuje za odsek pozorisne organizacije.

POČETAK MUZIČKE KARIJERE

Pocetkom sedamdesetih formira akusticarsku grupu "Zajedno" u kojoj su pevale sestre bliznakinje Vukica i Gordana Stefanovic, Ivan Kacunkoic, klavijature je svirao Djordje Petrovic, a povremeno je sa njima pevao Nenad Stekic, tadašnji evropski rekorder u skoku udalj. Prvi singl sa pesmama "Vizija", "Goro moja" (PGP RTB 1974.) doneo im je sasvim solidnu popularnost. Bora je snimio reklamni singl za "Ostrvo cveca". Singl je objavio Studio B. Na A-strani je bila pesma "Ostrvo cveca", a na B "The Island Of Flowers" - ista kompozicija, ali na engleskom. Grupu "Zajedno" Bora je napustio kajem 1974. godine. Vec januara 1975. oformio je akusticarsku grupu "Suncokret". Paznju su izazvali pesmama u stilu folk rocka, Borinim duhovitim tekstovima i viseglasnim pevanjem. Sa radijskom zvezdom Zoranom Modlijem, pod firmom "Hajduk Stanko i jataci" snmali su i objavili singl sa pesmama "Na putu za Stambol"/"Andjelija, cuvaj se Turaka" (PGP RTB 1975.) a i pod firmom "Zoran Modli" i "Suncokret" singl "Rock and roll duku duku" i "Gili gili bluz" (Diskos 1976.). Druzenje Bore i Modlija datira jos iz vremena grupe "Zajedno", kada je popularni disk dzokej producirao njihov prvi singl. Za potrebe grupe "Hajduk Stanko i jataci", bas je svirao Robert Nemecek (Pop masina), a gitaru Ljuba Sedlar, dok je Modli pevao. Do razlaza Bore i "Suncokreta" dolazi kada je na probu doneo svoju novu pesmu "Lutka sa naslovne strane". Clanovi grupe su je odbili smatrajuci da ne odgovara senzibilitetu koji su izgradili. Besan i ljut, Bora odlazi juna 1978. godine rešen da napusti muziku.

BORA I "RANI MRAZ"

Ipak, prihvata poziv za najcudniju kombinaciju u svojoj karijeri. Sa Biljom Krstic postaje clan akusticarske grupe "Rani mraz" u kojoj su vec bili Verica Todorovic i Djordje Balasevic sveze posvadjani sa sastavom "Zetva". Njih dvojica udruzuju snage izjavljujuci kako "Rani mraz" moze lako da unisti svaku zetvu i suncokrete. Iako je bilo jasno da Bora sve vise naginje ostrijem rock senzibilitetu, jos uvek nije bio spreman da se oslobodi akusticarskih repova. Leta 1978. godine "Rani mraz" je odrzao desetak pretponocnih nasupa u Domu omladine u okviru Beogradskog leta. Bora je tada svirao svoj novi materijal "Lutku", "Mirno spavaj", "Zvezda potkrovlja i suterena", dakle ono sto ce biti okosnica prve faze "Riblje corbe", a Balasevic je publiku zabavljao petnaestominutnim verzijama o snasama i salasima. Njih cetvoro zatim snimaju tadasnju generacijsku himnu "Racunajte na nas". Na B-strani se nasla pesma "Strasan zulj" posvecena radnim akcijama. Pored toga, snimili su i singl sa pesmama "Oprosti mi, Katrin" i "Zivot je more". Svestan kompromisa koje cini, posle nastupa na festivalu u Splitu jula 1978. godine i cetrdeset pet dana provedenih u grupi, Bora odlucuje da napusti "Rani mraz". Po povratku u Beograd Bora za nove saradnike bira dugogodisnje trkace u mestu, clanove grupe "SOS". Oni su godinama figurirali na sceni ne uspevajuci da se maknu od statusa uvezbane ekipe koja dobro svira standarde... Leta 1978. godine "SOS" su pored Mise cinili gitarista Rajko Kojic (rodjen 12. aprila 1956., selo Jarkovac) i bubnjar Miroslav Milatovic Vicko (rodjen 9. maja 1959.).

ZVEZDA POTKROVLJA I SUTERENA

Kada te napusti zivotna ljubav
kada te sudbina scepa za gusu
potrazi curu sumnjivog morala
ona je servis za umornu dusu

Pricaj joj sve sto ti na pamet padne
ume da slusa i s tobom ume
i tvoje price i tvoje telo
jedino ona zna da razumije

Ne treba cak ni pice da platis
vraca sigurnost i pouzdanje
kad ona daje ne trazi nista
ti jednu vise, ona jednu manje

Do jutra ona je verna
i zasluzuje ljubav do groba
zvezda potkrovlja i suterena
i prva dama iznajmljenih soba
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Februar 07, 2011, 02:50:38 pm »

*
nastavak

NASTANAK GRUPE "RIBLJA ČORBA"

"Riblja corba" je zvanicno nastala u beogradskom restoranu Sumatovac 15. avgusta 1978. godine i u njoj je Bora bio sef, glavni autor, pevac, a svirao je i akusticnu gitaru. Oko imena su se premisljali. Grupa je prvo trebalo da se zove "Bora i Ratnici", a onda su se odlucili za "Riblja corba". Bio je to beogradski sleng za menstruaciju i slikovito je predstavio direktnu liricnost grupe. Njihova saradnja bila je logican nastavak svih godina provedenih na sceni. Ono što nije imao Bora, cvrst i energican sastav, doneo je "SOS". Ono što nisu imali oni, besnog autora koji ume da usmeri i ima dovoljno pesama, predstavljao je Bora. Naizgled preko noci, Bora je prekinuo sve veze koje su ga drzale za umivenu akusticarsku proslost, isprljao se i progovorio sasvim drugacijim recnikom. Prvi koncert "Corba" je odrzala u vojvodjanskom mestu Elemir 8. septembra 1978. godine. Zatim su usledile vece svirke. Novembra iste godine emisija "Vece uz radio" slavila je rodjendan koncertom u subotickoj sportskoj hali. Riblja corba je odsvirala samo dve pesme i zapalila okupljene. Nove poklonije regrutovali su na dobrotvornom koncertu u Sarajevu i novosadskom BOOM festivalu odrzanom pocetkom decembra. Prvi potez ucinjen je kada su 22. decembra objavili singl sa pesmama "Lutka sa naslovne strane" i "On i njegov BMW". U "Lutki" klavir je svirao poznati jazz trubac Stjepko Gut a pesma, iako tanko snimljena, odmh je postala omiljena na radio programima. Vec u to vreme Bora je planirao da se oslobodi akusticne gitare i posveti se pevanju. Prvobitno je imao plan da dovede klavijaturistu, ali se ipak odlucio za jos jednog gitaristu.

LUTKA SA NASLOVNE STRANE

Dajes da te vole glumci, reziseri
novinari, ljudi neznani i znani
pojesce te brzo velegradske zveri
ali ti ces biti
na naslovnoj strani

Statiraces mozda u ponekom filmu
mozda ces reklamu snimiti za TV
menjace te ko sto razmenjuju reci
iza tvojih ledja pricace viceve

Ref.
Ti si savrsenstvo bez mane
ti si deo vojnickih snova
ti si lutka sa naslovne strane
i treba ti lova

Svi vole tvoje idealne mere
trpeces staracke ruke na sebi
ali to je deo tvoje karijere
pa zasto onda otrpela ne bi

Slavni fotograf seksi magazina
slikace svoje umetnicko delo
nezreli klinci otvorenih usta
gledace tvoje mlado, golo telo
Ref.

PRVI NASTUPI I DOLAZAK BAJAGE...

Posle nekoliko muzicara koje su imali na umu, odlucuju se da prihvate predlog Rajka Kojica i kao ritam gitaristu dovode maturanta Momcila Bajagica Bajagu, koji je sa Rajkom ranije svirao u sastavu "Glogov kolac". Prvi koncert u novoj postavi odrzali su 7. januara 1979. godine u Jarkovcu. Svirka je trajla tri sata. Rajko, Misa i Vicko prvo su svirali strane hitove, zatim je na binu stupio Bora. Bajaga je svirao samo u trecem delu kada su isle Corbine pesme. U Domu omladine odrzali su 28. februara prvi beogradski koncert gromoglasno najavljivan u medijima. Tokom izvodjenja "Lutke" Bora je polomio jednu od onih plasticnih lutki iz izloga, a koreografiju su dopunile balerine Minke Kamberovic. Te veceri su odsvirali veci deo materijala za prvu plocu sto je publika toplo primila. Vec pocetkom marta odlaze da odsviraju dvadesetak koncerata po Makedonoji. Klinci su ih naprecac zavoleli, ali je turneja bila fijasko sto se tice zarade. Te svirke su mogle da budu prilicno nezgodne i za Bajagu. On je u skoli slago da ide na operaciju slepog creva i dok su ga nastavnici sazaljevali, on se zezao po Makedoniji. Frka je nastala kada se na Hit strani "Politikinog Zabavnika" pojavila slika benda i tekst o turneji. Ipak, sve su mu oprostili, tako da je odsustvovanje iz skole proslo bez problema. Na koncertu u Dalovu, Misa je u zanosu svirke promasio binu, pao je i slomio nogu, pa ga je na svirkma po Sandzaku menjao Miroslav Cvetkovic (kasnije u Bajaginim "Instruktorima") koji je imao dodatni zadatak da peva u bloku stranih standarda.

KONCERT NA TAŠMAJDANU

Drugi singl sa pesmama "Rock'n'roll za kucni savet" i "Valentino iz restorana" objavljuju 19. marta 1979. godine. "Valentina" je komponovao Rajko, a koautor teksta bila je Marina Tucakovic. To je bio jedini put da su za tekstove trazili nekog sa strane. Pesmu su izveli i na veceri slobodnih formi festivala zabavne muzike u Opatiji. Leto su proveli u kampu "Goran Savinja" u Makarskoj gde su se na redovnim svirkama uvezbavali za promociju debi ploce zakazanu za 1. septembar na Tasmajdanu. Zeleci da napravi narodsku zabavu, Bora je taj koncert najavljivao pod parolom "Riblja corba nece da vam otima lovu-ulaz dva soma" sto je u to vreme zaista bila popularna cena. Iako je ploca objavljena tek desetak dana posle koncerta, termin za nastup bio je odlicno tempiran. Pocetak skolske godine, jos uvek lepo vreme, niska cena ulaznica i velika fama koj je oko grupe stvorena, uslovili su da Tasmajdan bude rasprodat, a dosta zainteresovanih je ostalo napolju. Kao predgrupa nastupile su grupe Bulevar u kome je tada pevao Dejan Cukic, a gitaru svirao Nele Stamatovic i "Formula 4" iz Sarajeva. Najvece iznenadjenje za "Corbu" predstavljala je publika koja je, iako LP jos nije izasao, znala sve tekstove novih pesama. Verni svojoj novoj ljubavi, pedantno su sa radija snimali pesme koje je Bora povremeno pustao uz intervjue i odmah su ih prisvajali...

BORA MAJSTOR

Da bi rock cirkus bio jos veci, Bora je pozvao antibaletsku grupu "Ribetine" koju je predvodila komicna osoba iz Sumatovca Meri Cakic. Za nju su mnogi u to vreme tvrdili da je inspirisala Boru za "Lutku sa naslovne strane". U erotskom donjem vesu, sa podvezicama, ona se muvala po bini opravdavajuci prefiks antibaletska. Bora je vec tada izmedju pesma imao serijal svojih prica koje su dobro došle da smiruju egzaltiranu publiku. Za kuliranje su bili zaduzeni redari i milicija, koji su s mukom drzali klince na kakvom-takvom odstojanju od bine. Srecom, citava svirka je zavrsena bez incidenata, a Bora je svoj autoritet dokazao umirujuci publiku u momentima kada je izgledalo da ce odusevljenje prerasti u eksploziju. Tada je zaradio koncertni nadimak "Bora Majstor". Te veceri "Corba" je odsvirala sve pesme sa singlova i LP-a uz "The Letter" iz repertoara Dzoa Kokera (Joe Cocker, inace omiljeni Borin pevac) i "Jumpin' Jack Flash" The Rolling Stonesa. Kako su u to vreme imali malo svojih pesma, na bis su izveli "Rock'n'roll za kucni savet" i "Ostani djubre do kraja" koja je ubrzo postala hit. Desetak dana kasnije, Bora je otisao na odsluzenje vojnog roka u Doboj, Rajko Kojic se po istom zadatku preselio u Sarajevo. Grupa nije odmah pogasila pojacala, tako da su 28. novembra 1979. godien svirali na maratonskom koncertu u Sarajevu. Nastupali su bez Bore, Rajko je svirao u uniformi, a Misa je, buduci da nije znao sve tekstove, inicijativu prepustao publici...
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 07, 2011, 02:51:01 pm »

*
nastavak

PRVI LP "KOST U GRLU"

Ubrzo je i on otisao u vojsku u Koprivnicu, pa su reakcije na LP "Kost u grlu" pratili iz daljine. Riblja corba je debi LP snimila tokom juna i jula 1979. godine u Beogradu i tada je Bajaga prvi put sa njima radio u studiju. Doduse, zbog efikasnog koriscenja vremena, njegove deonice je odsvirao Rajko Kojic. Plocu je producirao Enco Lesic, a pored Bore kao autori se potpisuju Misa, Rajko i Nenad Bozic iz "Suncokreta" koji je bio koator muzike za pesmu "Mirno spavaj". Muzika za tu pesmu nastala je jos u vreme "Suncokreta", pa je cak bila snimljena na zlosrecnom albumu grupe "SOS". Mnogo kasnije Bora se setio te pesme, napisao nov tekst i ona se, znacajno izmenjena, sasvim uklopila u stil "Corbe". Sve pesme na ploci nastale su kao plod Borinog novog interesovanja za teme koje obradjuju svakodnevnicu, a neuvijen jezik je u startu izazvao probleme. Tako je u pesmi "Mirno spavaj" sporan bio stih "popij svoje sedative" jer asocira na drogu i zbog njega je izlazak ploce kasnio. Prvi deo tiraza stampan je sa originalnom verzijom pesme, ali je onda sve povuceno iz prodaje. Prvih stotinak prodatih primeraka ploce sa originalnim tekstom dnas imaju status rariteta. Pesmu "Jos jedan usran dan" Bora je preventivno sam prekristio u "Jos jedan sugav dan". U pesmama "Ostani djubre do kraja", "Zvezda potkrovlja i suterena", "Pozajmila je pare, poludela je skroz, kupila je kartu i sela na voz", Bora se bavi analizom razlicitih zenskih oblika zivota.

JA SAM JOŠ ONA ISTA BUDALA

Ti si moja stanica na putu
jedan stepenik do neba
otrov koji itekako treba

Ti si uvek bolja polovina
nekad jagnje, nekad zmija
moja ili bilo cija

Ref.
Kada te ostave svi svaleri
kad shvatis da si pala
iskopaj negde broj telefona
ja sam jos ona ista budala

Kad skines jednog jutra sminku
i vidis sta si drugima dala
prikupi hrabrost, dodji do mene
ja sam jos ona ista budala

Ti si nepredvidljiva ko djavo
i od gvozdja, i od stakla
deo raja, deo pakla

OSTANI ĐUBRE DO KRAJA

Dok stojim za sankom delimicno pijan
mrzeci pomalo i sebe i druge
ubijam lagano konjak, cigarete
prijatelje dobre, moje verne sluge

Nisam od onih koji cvile
vise te nemam i sta tu mogu
ja cu se posle odvuci kuci
samo da popijem jos jednu s' nogu

Ref. 2x
Nisi valjda luda da se stidis
sto si me prognala istocno od raja
bar se nasmesi kada me vidis
ostani djubre do kraja

Znam, necu moci jos dugo da zaspim
beskrajno duge, proklete noci
kako su pogresni dani bez tebe
tu mi ni pice ne moze pomoci
Ref.

Po ocekivanju, ploca je docekana sa odusevljenjem. Postoje informacije da je vec prvog dana prodato 12000 primeraka, a konacni tiraz se zaustavio na oko 120000 prodatih kopija. U muzickim novinama Boru su proglasavali za rock licnost godine, a njihov hard rock zvuk sa blues elementima nije smetao iako su na vrata uveliko kucali punk i novi talas. Krajem jula 1980. godine Bora se, zahvaljujuci primernom ponasanju u vojsci, pojavio u Beogradu na nagradnom odsustvu koje je radno iskoristio. Uz Rajka Kojica koji je kidnuo iz sarajevske kasarne. Bajagu i Vicka za jednu noc su snimili pesmu "Nazad u veliki prljavi grad". Kako Misa nije dobio dozvolu vojnih vlasti da dodje, Bajaga je snimio i bas deonice. Po povratku u kasarnu i Rajko je doziveo iznenadjenje. Njegov pretpostavljeni je u novinama video sliku Rajka kako sedi u Sumatovcu, i uprkos tradicionalno lenjim vojnickim mozgovima shvatio je da mu je vojnik malo skitao, pa ga je strpao u zatvor na petnaest dana. Singl sa pesmom "Nazad u veliki prljavi grad" pojavio se 1. septembra 1980. godine. Na B-strani se našla necenzurisana verzija pesme "Mirno spavaj" koja najednom vise nikome nije smetala. Po Borinom povratku iz vojske, pesmu su promovisali bez Rajka i Mise, pojavom na play back u emisiji "Znanje imanje" koja je snimana u selu Skupljen kraj Sapca...

Misu je glumio Stuks, stari gitarista grupe "SOS" sakriven iza sesira, naocara i ciganskog kontrabasa. Po Misinom povratku organizovali su neobaveznu svirku 24. novembra u Dadovu pod imenom "Zlatni valovi Dunava". Predstavili su se kao bend koji vec sedam godina bezuspesno pokušava da snimi plocu, pa tom prilikom traze tezgu na nekoj morskoj terasi. Na tom koncertu su isprobavali reakcije publike na nove pesme koje je Bora pretezno napisao tokom boravka u JNA. Uoci Nove godine iz vojske je stigao i Rajko, pa kompletirani sviraju 31. decembra i 1. janura nove 1981. godine sa "Atomskim sklonistem" u hali "Pionir" na koncertima pod nazivom "Atomska corba".

DRUGI LP "POKVARENA MAŠTA I PRLJAVE STRASTI"

Do polovine februara 1981. godine u studiju "Druga maca" uz produkciju Enca Lesica snimaju album "Pokvarena masta i prljave strasti" za koji su pesme tokom prethodne godine sklapli muzicari razbacani na relaciji Sarajevo-Doboj-Koprivnica-Zemun. Mladi Bajaga je najvise iznenadio svog sefa. Bora je iz vojske poslao tekstove za pesme "Nemoj sreco, nemoj danas", "Dva dinara druze" i "Evo ti za taksi", a po povratku su ga cekale gotove kompozicije. Muziku za pesmu "Rekla si" napisao je Enco Lesic koji je, kao i na prvoj ploci, svirao klavijature. Zanimljivo je da je Bora nudio Encu da umesto honorara u kesu za snimanje i produciranje ploce, dobije procenat od prodaje. Medjutim, on se, nesiguran odlucio za gotov novac....

DVA DINARA, DRUŽE

Decurliji nasoj smisljasmo imena
voleh je sve vise
svaki Bozji dan
ubedih se najzad
to je prava zena
zajedno smo stedeli za stan
stedeli za stan

Sedeo sam tako
sam za nasim stolom
sve sto iole vredi
palo je u vodu
opet me je zensko napravilo volom
igrao sam samo epizodu, samo epizodu

Ref.
Htedoh da zaurlam, strcao sam dole
nisam mog'o da izdrzim duze
socijalni slucaj pred vratima WC-a
rekao je dva dinara, druze
dva dinara, druze

Mala nuzda jedan, a velika dva
pogledom ga sasekoh ko macem
izvinite, molim, pitao sam ja
kol'ko kosta kad unutra placem
kad unutra placem

Sedeo sam tako
sam za nasim stolom
sve sto iole vredi
palo je u vodu
opet me je zensko napravilo volom
igrao sam samo epizodu, samo epizodu
Ref

EVO TI ZA TAKSI

Priguseno svetlo, prava atmosfera
sa suprotnog zida smeje mi se senka
pusim u maniru iskusnog svalera
a kraj mene prede zadovoljna zenka

Ref.
Cekam da se dignes i pokupis stvari
u meni jos samo praznina postoji
umoran sam, duso, evo ti za taksi
hajde podji kuci, brinuce se tvoji

Stavicu jos jednu besmislenu recku
uspehom se smatra valjanje u mraku
sutra u kafani opisacu podvig
nekom meni bliskom sujetnom ludaku
Ref.

Kada je LP krajem 1981. godine dostigao tiraz od 200000 primeraka, Bora je kupio flasu viskija, poklonio je Encu i zahvalio se sto mu je ustedeo gomilu para. Zvanicno, ploca je u prodavnice stigla 23. februara, a nedelju dana pre toga "Corba" je trijumfovala na zagrebackim koncertima u okviru akcije Pozdrav iz Beograda. Na omotu je trebalo da se pojavi osamdesetogodisnja gospodja Adela, model na Likovnoj akademiji. Planirali su da je slikaju golu, ali otprilike u to vreme se pojavio album Bijelog dugmeta "Dozivjeti stotu", a na omotu su bile slike starije gole zene, pa je Bora od tog plana odustao. Na kraju, na omotu se nasao knjizevnik naivac Milos Jovancevic koji je po Beogradu prodavao svoje samizdat knjige "Nevini muskarac", "Sve zbog fudbala", "Kosarkasica" i druge. Kao model on je citao porno casopis. Uz pomenute pesme za koje je muziku radio Bajaga, drugi LP je doneo citav niz hitova: "Ostacu slobodan", "Lak muskarac", "Nemoj sreco, nemoj danas", "Neke su zene pratile vojnike". Veliko interesovanje za plocu "Corba" je odmah stavila u pogon tokom dva koncerta u novobeogradskoj "Hali sportova" u kojoj se okupilo blizu 5000 posetilaca po veceri. Doduse, svirka nije mogla da prodje bez incidenata. Direktor "Hale" se plasio da ce "drogirani huligani da demoliraju parket" pa nije dozvolio gasenje svetla, tako da je predgrupa "Papatra" (u kojoj je basista bio Miroslav Cvetkovic) svirala pod osvetljenjem zgodnim za kosarkasku utakmicu...

"GASI SVETLO!"

Bora je odbio da izadje na binu dok se svetlo ne ugasi, pa je mucno pregovaranje potrajalo gotovo citav sat dok je nervozna publika zvizdala, lupala nogama o pod i skandirala "Gasi svetlo!" Kada je dogovor najzad postignut, Halom se prolomilo odusevljenje, tako da su klinci tokom nastupa vecinu hitova otpevali zajedno sa Borom. Sledece veceri nisu imali slicnih problema pa je "svirka za pet soma" ponovo podigla publiku na noge. Taj trijumf je bio samo uvod u uspehe koje je grupa postigla tokom turneje po Jugoslaviji kada su obišli pedeset devet gradova. Krajem juna bili su zvezde veceri na "Vjesnikovom" koncertu u Zagrebu na kome su se okupile vodece domace grupe, a Bregovic je tom prilikom svirao sa sastavom "Hipodrom". Misa zbog zenidbe nije mogao da svira pa ga je opet menjao Miroslav Cvetkovic. "Corba" se u Beograd koncertno vratila 10. septembra nastupom na kalemegdanskoj Rockoteci. Taj prostor je jedva primio oko 10000 omladinaca. Tokom svirke je došlo do velike guzve pa su neki kucama otišli razbijenih glava, a bilo je i tezih oštecenja i pogubljenih cipela. Uprkos povredama, koncert je u novinama dobio dobre kritike, a te veceri su odsvirali i deo novih pesama sa gostom iz Engleske, basistom Dzonom Mek Kojem (John McCoy). Naime, ne gubeci vreme, oni su se vec tog leta zatvorili u studio i snimili treci LP "Mrtva priroda" koji je upravo producirao Mek Koj, basista Gillan benda.

NEĆU DA ISPADNEM ŽIVOTINJA

Zasto tebe da nosim na dusi
nema smisla da ratujem s' tobom
dobra moja idi s' milim Bogom
ja ne znam sta cu
sam sa samim sobom

Prosao sam davno cmakanje u parku
drzanje za ruke, lezanje na travi
ne prodajem zvezde ni sarene laze
suvise me toga, suvise me toga
zviznulo po glavi

Ref.
Necu da ispadnem zivotinja
ja ne umem u dvoje da trajem
ja sam ti ljubavna sirotinja
otimam a nista ne dajem

Mogu da ti valjam samo dva-tri dana
osecanjima uzasno sam stedljiv
ja sam Solunac vagon restorana
i priznajem, priznajem, priznajem
priznajem da sam neupotrebljiv
Ref.

KOBNI NAZIV TURNEJE "KO PREŽIVI — PRIČAĆE"

Tokom prve tri nedelje po objavljivanju "Mrtve prirode" prodato je cak 100000 primeraka ploce. Za to vreme bila je to najbrze prodavana ploca u istoriji domace muzike. Njen konacni tiraz zaustavio se na 450000 primeraka. Na toj ploci Bajaga prvi put nastupa sa svojom pesmom "Ja sam se lozio na tebe", a radio je i muziku za "Ne veruj zeni koja pusi Drinu bez filtera" i sa Misom je komponovao "Odlazak u grad". Udarni autor je i dalje Bora sa pesmama "Na Zapadu nista novo" (prva Borina direktno politicka pesma), "Necu da ispadnem zivotinja", "Pekar, lekar, apotekar", "Volim, volim zene" i drugim. Januara 1982. godine koncertom u Cacku "Corba" je zapocela jugoslovensku turneju koja je, kako se kasnije ispostavilo, prilicno nezgodno nazvana "Ko prezivi - pricace". Gde god su se pojavili, vladalo je veliko interesovanje za karte, sto su organizatori nemilosrdno zloupotrebljavali. Tako je za njihov nastup u zagrebackoj "Ledenoj dvorani" 8. februara u prodaju pusteno 10500 karata koje su brzo rasprodate. U sali se, na nesrecu, uoci svirke naslo oko 15000 mladih. Kako su samo dvoja vrata bila otvorena, u guzvi na ulazu izgazena je cetrnaestogodisnja Zagrepcanka Zeljka Markovic koja je preminula od povreda. Revijalnim novinama ta tragedija je posluzila kao dobar povod za obracun sa rock muzikom uopste i napade na Boru Djordjevica koji sa javasluk - organizacijom nije imao nikakve veze.

I DALJE PROBLEMI NA KONCERTIMA

Posle Zagreba organizatori su na njihovim koncertima drasticno smanjili broj karata koje su pustali u prodaju, a nije bila retkost ni da im otkazuju gostoprimstvo, plaseci se novih frka. U tom periodu "Corba" je definitivno postala najveca r'n'r grupa u Jugoslaviji, a to je, uz sve prijatne pojave, povlacilo i upotrebu krupne politicke lupe kroz koju su posmatrani. Pocetkom februara u "Ilustrovanoj politici" objavljeno je pismo izvesnog tinejdzera u kome je razglabao na temu politicke podobnosti Bore i drugova. To je bilo dovoljo da SUBNOR skopske opstine Karpos podnese zahtev da se ploca zabrani zbog stihova "Za ideale ginu budale" i "Kreteni dizu bune i ginu" iz pesme "Na Zapadu nista novo". Odmah posle njih, tom zahtevu se pridruzuju SUBNOR Sarajeva i malog mesta Bezdan, ali i Savez socijalisticke omladine Bosne i Hercegovine. Afera poprima velike razmere po medijima, svaka susa se tu osetila pozvana da pljune Boru zbog "vredjanja tekovina narodnooslobodilacke borbe". Rezultati svega toga bili su vidljivi na terenu. "Corba" je bila prisiljena da u Celju prvi put u karijeri prekine svoj koncert, jer su dezurni vatrogasci bili previse agresivni prema publici. Koncert u Sarajevu mogao je da bude odrzan tek kada je Bora napisao obrazlozenje za tekstove svih pesama koje ce izvoditi i potpisao da ce "Na Zapadu nista novo" otpevati na sopstvenu odgovornost.

U Tuzli nisu mogli da sviraju jer, kako je bilo izjavljeno, "organizator ne moze da obezbedi red i mir tokom koncerta grupe cije ponasanje nije u skladu sa socijalistickim moralom". Citava stvar se smirila kada je grupu odbranio tadasnji predsednik boracke organizacije. Bio je to samo uvod u politicke zabrane na koje je Bora u nastavku karijere naletao. Promotivnu turneju povodom ploce "Mrtva priroda", "Riblja corba" je zavrsila svirajuci cetiri veceri uzastopno, polovinom aprila 1982. godine u beogradskoj hali "Pionir". Svirke su odrzane sa mesec dana zakasnjenja, jer su organizatori otezali zbog slucaja u Zagrebu, plašeci se da li ce moci da ponude adekvatno obezbedjenje. Razloga za strah nije bilo jer su prve veceri svirali u polupraznom "Pioniru", što jebilo veliko iznenadjenje. Ipak, druge dve veceri su bile popunjene na pravi nacin a na nastupu od 11. aprila snimljen je njihov koncertni LP "U ime naroda". Ploca je dobila naziv po uzoru na pocetnu repliku kojom se izrice presuda u sudu i time se jasno aludiralo na Borine politicke probleme. Tokom cetiri dana "Corbu" je "gledalo 21000 ljudi zajedno sa mnogobrojnim redarima i milicionerima". Politicko smirivanje oko "Corbe" rezultiralo je neobicnom odlukom. Na Dan mladosti i na rodjendan Tita, 25. maja 1982. godine, dobili su "Majsku nagradu" Gradskog komiteta Saveza Socijalisticke omladine uz obrazlozenje da "grupa peva o zivotu i problemima mladih i da je postala unekoliko simbol velikog dela omladine".
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2011, 02:51:30 pm »

*
nastavak

"U IME NARODA" & "BUVLJA PIJACA"

Pocetkom jula pojavila se ziva ploca "U ime naroda" u kojoj je publika odigrala znacajnu ulogu. LP je odradjen sirovo, bez studijskog peglanja, postigao je tiraz od 120000 i postao najprodavaniji koncertni LP u dotadasnjoj domacoj rock istoriji. "Corba" je na ploci uvrstila samo proverene koncertne favorite, te prodati tiraz nije predstavljao iznenadjenje. Nekoliko dana kasnije uz druge domace grupe sviraju na Trgu Marksa i Engelsa na koncertu povodom solidarnosti sa borbom naroda Palestine. Zatim se povlace iz javnosti i pripremaju sledecu plocu "Buvlja pijaca" koja se pojavila krajem 1982. godine. Plocu je opet producirao Dzon Mek Koj, a miks je uradjen u Londonu. Uz "Corbu" je na snimanju ucestvovao Kornelije Kovac koji je svirao klavijature, dok su se u nekim pesmama pojavili gudaci i duvacka linija, tako da je ploca u sebi nosila i neke od elemenata akusticnog zvuka. Bora je uradio tekstove za sve pesme, sem za "Baby, baby don't Wanna Cry" koja je kompletno Bajagina. Tu pesmu je prvobitno trebalo da peva Sladjana Milosevic na svojoj ploci, ali je Bora insistirao da ostane "Corbi". Kao autori muzike na ostatku materijala potpisali su se Misa, Rajko i Vicko. I ova ploca je "Corbi" donela citav niz uspesnih pesama i to podeljenih u dve celine. Jednu su cinile ljubavno-ironicne kao "Draga, ne budi peder", "U dva ce cistaci i odneti djubre" i "Dobro jutro".. .

DRAGA, NE BUDI PEDER

Uzimas svoju cetkicu za zube
pomadu i kaladont,
odlazis u sobu,
ja sam u kujni, predsoblje je front

Cujem kako tamo otvaras ormane
kupis svoje prnje
tesim se da sve to
nije tako crno
a ne moze biti crnje

Ref.
Draga, ne budi peder
o draga, ne budi peder
ako jos ima
sta da se spasava
nemoj da ides, ne budi sasava

Polazis ka vratima,
kljuc ti je u ruci
neodlucan hod, drzim ti palceve
i navijam za tebe
spustas torbu na pod

Uzimas svoju cetkicu za zube
pomadu i kaladont
odlazis u sobu,
ja sam u kujni, predsoblje je front
Ref.

U DVA ĆE ČISTAČI ODNETI ĐUBRE

Nocni program na radiju
u kujni su buba-svabe
voda kaplje u lavabo
sve je ovo bilo dzabe

Soba puna ocajanja
nemam kuda ni da bezim
dozivotno ista sranja
pokraj tebe mrtav lezim

Ref.
U dva ce cistaci odneti djubre
u tri ce doneti jogurt i mleko
u sest ces krenuti na posao
u osam cu biti daleko

Gledas osmeh na mom licu
nemas pojma sta on krije
poslacu ti razglednicu
pozdrav iz Tunguzije

Soba puna ocajanja
nemam kuda ni da bezim
dozivotno ista sranja
pokraj tebe mrtav lezim
Ref.

Drugu celinu cinile su politicki direktne pesme "Slusaj, sine, obrisi sline", "Kako je lepo biti glup" (inspirisana boravkom u neinspirativnoj vojsci), "Pravila, pravila", "Kad ti se na glavu srusi citav svet" i "Ja ratujem sam". Jedan od krajnje urbanih poklica nudila je pesma "Necu da zivim u bloku 65" u kojoj se Bora smisleno gadio Novog Beograda. Ploca je ponovo postigla veliki tiraz, mada je 250000 primeraka bilo mnogo manje od prethodne cifre. Neke pesme sa ploce su koriscene u populistickom filmu "Laf u srcu" Mice Milosevica. Na osnovu glasova citateljki lista "Bazar" Bora je izabran za idealnog muskarca. Doduse, redakcija je odbila da stampa Borinu pesmicu-zahvalnicu: "Domacice skinite gacice, ja volim vase flanelske spavacice". Na turneju su krenuli dve nedelje po objavljivanju ploce i suocili se sa oslabljenim interesovanjem publike. Zanimljivo je da im je koncerte po Hrvatskoj organizovala estradna ispostava Saveza boraca Scena revolucije. Turneju su završili pocetkom aprila 1983. godine ambicioznim koncertom na Sajmistu za koji je Bora zeleo da postane njegova Hajducka cesma. Ideja za Sajmiste je bila Borina, buduci da je sentimentalno vezan za taj prostor. Na Sajmiste ga je kao klinca na jednu od cuvenih Gitarijada odveo Petar Popovic. Posle sesnaest godina pauze, tu je ponovo usao rock.

KAKO JE LEPO BITI GLUP

Kako je lepo biti glup
o, kako je lepo biti glup
stoka ume da nervira
gutaj sta ti se servira
kako je lepo biti glup

O, kako je lepo biti glup
kako je lepo biti glup
bolje mozak sakrivati
pa cutati i plivati
kako je lepo biti glup

Ref.
Ne bavi se politikom
spavaj, radi, cuti, jedi
i ne vjeruj vise nikom
lezi, diz' se, ustaj, sedi
lezi, diz' se, ustaj, sedi

Kosa gori ispod sljema
valjamo se po prasini
niko od nas pojma nema
da smo davno u masini
da smo davno u masini

O, kako je lepo biti glup
mani glavu, pasi travu
glup si, nisi ti u pravu

Kako je lepo biti glup
kako je lepo biti glup
bas te boli sta ti rade
ko te laze, ko te krade

JA RATUJEM SAM

Svake noci Brankovice pozivam na pice
svuda oko sebe nalazim slabice
ko sa decom spava, popisan se budi
trazio sam svecom, nigde nema ljudi
kadija te tuzi, kadija ti sudi
upomoc

Ja ratujem sam, ja ratujem sam

Ref.
Prevarice, slagace me rodjeni brat
prodace me, zabice mi noz u vrat
nemam poverenja, niti hocu da ga dam
jer ja ratujem sam

Uplaseni prijatelji ni da mrdnu prst
sledeci sam koga ce da razapnu na krst
savest mi je mirna, necu da se kajem
dok me mozak sluzi, ja cu da ga dajem
grlo mi je jako, zato glasno lajem
upomoc

Ref.

ja ratujem sam, ja ratujem sam

KONCERT POD IMENOM "HLEBA I IGARA" 

U zelji da obnovi taj prostor, Bora je maltene sam sa Misom Aleksicem organizovao svirku. Potrudili su se da naprave najvecu binu koja je do tada vidjena u Jugoslaviji, a nju je pratilo adekvatno kvalitetno svetlo i ozvucenje. Bora je sa Markom Jankovicem i Zoranom Modlijem snimio radijske reklame. U zalaganju za svirku isao je tako daleko da je sa Modlijem iz aviona bacao letke iznad Novog Sada, Zrenjanina, Sapca, Panceva i Beograda. Koncert je isao pod imenom "Hleba i igara" a kao predgrupe nastupali su "D'Boys" i "Siluete" u kojima je tada gitaru svirao mladi Nikola Cuturilo. Za odrzavanje reda bilo je angazovano 170 milicionera i 340 redara. Bora je ocekivao veliku guzvu pa se cak sa prijateljima opkladio da ce se, ako ne proda 10000 karata, osisati do glave. Kako je prodato samo 8000, Bora se zaista posle svirke obrijao do glave. A tome je prethodilo jos jedno ritualno sisanje. Te veceri grupa se oprostila od Vicka Milatovica koji je odlazio u vojsku, pa su ga odmah na bini osisali i upristojili za armiju. Umesto njega, na bubnjarsku stolicu seo je Vlajko Golubovic, covek koji je pre toga bio u sastavima "Tilt" i "Suncokret", a kasnije i u Bajaginim "Instruktorima". Pauzu u radu grupe prvi je iskoristio Rajko Kojic i objavio mini LP "Ne budi me bez razloga" (PGP RTB 1983.). Na ploci su svirali klavijaturista Lazar Ristovski, basista Nesa Japanac i Vlajko Golubovic, a Bora je otpevao tri svoja i jedan Bajagin tekst.

MORALNO NEPODOBNE

Tokom 1982. godine i Vicko je poradio na drugom planu. Okupio je heavy metal grupu "Ratnici", a po njegovom odlasku u vojsku oni su sa kanadskim muzicarima snimili album "Warriors" i potonuli u zaborav. Krajem oktobra 1983. godine u organizaciji Saveza socijalisticke omladine, "Riblja corba" je odrzala cetiri koncerta u Bugarskoj, u okviru manifestacije Balkan, zona bez nuklearnog naoruzanja. Prvi nastup u Plovdivu svirali su pred omladinskim aktivistima koji su dobili specijalne pozivnice, ali redari su imali muke da ih zadrze zalepljene za stolice. Na zavrsnoj svecanosti "Corba" je svirala posle grckog folklornog ansambla, bugarskih ritmicnih plesaca i rumunskog omladinskog pozorista koje je izvelo simbolicnu predstavu "Bauk kapitalizma napada omladinu Istoka". Grupu su upozorili da ne sviraju pesmu "Kako je lepo biti glup", a nisu bili odusevljeni ni kada su izveli "Ostani djubre do kraja". U to vreme Bajaga priprema svoju plocu "Pozitivna geografija", ali paralelno pise pesme i za sledeci "Corbin" album "Veceras vas zabavljaju muzicari koji piju". Kako u PGP RTB-u nisu zeleli da "Corbi" finansiraju snimanje u Londonu, presli su u zagrebacki Jugoton. Plocu je sa clanovima grupe producirao Kornelije Kovac u Ljubljani, a miks je uradjen u Londonu. Odmah po objavljivanju, 1984. godine, republicka cenzura je tri pesme proglasila moralno nepodobnim pa je ploca dobila etiketu sund proizvoda i samim tim vecu cenu u prodaji.

"GRČKI ŠVERCERI, ARAPSKI STUDENTI, NEGATIVNI ELEMENTI, MALOLETNI DELIKVENTI I BESNI PSI" 

Probleme su zbog tekstova stvorile "Mangupi vam kvare dete" i "Besni psi" u kojoj, pored ostalog, Bora peva "Grcki sverceri, arapski studenti, negativni elementi, maloletni delikventi i besni psi" sto je izazvalo internacionalne potrese. Ambasade tri arapske zemlje, pa cak i africke drzave Zair zalile su se zato što je Bora izjednacio arapske studente i besne pse. Onda je Republicko ministarstvo kulture narucilo strucnu analizu pesme, a pred "Corbin" beogradski koncert stigao je zahtev iz SIP-a da se pesma ne izvodi. Iako je grupa i dalje delovala kao celina, po izboru pesama na ploci vec tada je bilo jasno da se rad ne odvija kao ranije. Bora je nanizao seriju gorkih, depresivnih tekstova u kojima su dominirale kosntrukcije "Obozavam ilovacu", "Oko mene su u stvari licemeri i govnari", termini: "dzelati, streljanje, giljotina, vesala, krastave zabe i otrovne zmije". U pesmama "Ravnodusan prema placu", "Dzukele ce me dokusuriti", "Gluposti" i "Besni psi" Bora je prolio litre zuci i jeda, baveci se najcrnjom stranom zivota.

RAVNODUŠAN PREMA PLAČU

Ravnodusan prema placu
obozavam ilovacu
gotova je moja muka
pa se smejem iz sanduka
oko mene su u stvari
licemeri i govnari
svako mi za dusu pije
a znam lazu drkadzije
svako ko je tu plakao
poslo bi me u pakao

Ref. 2x
Ravnodusan prema placu
i konacno sasvim sam
oozavam ilovacu
nemoze mi nista sljam

A gore mi pevaju popovi
i nasledjuju me lopovi
sapucu samozvani proroci
upropastise ga poroci
dok izjavljuju saucesce
pljuju po meni sve cesce i zesce
na glavu mi stavljaju lovore
drze mi posmrtne govore
stoka sto laze kako zine
preuvelicava moje vrline

Ref. 2x

Mozda nema ko da place
pa placaju narikace
mogo sveta, divan sprovod
za pijanku sjajan povod
ko u svakom dobrom vicu
sreca je na svakom licu
grobar ceka napojnicu
jos po jedna za ubicu
za presrecnu porodicu
i veselu udovicu
Ref. 2x

Na suprotnom kraju bio je Bajaga sa opustenim, zezdzijskim pesmama "Kazablanka", "Muzicari koji piju" i neznom baladom "Kad hodas". U prolece 1984. pojavila se Bajagina ploca "Pozitivna geografija" koju je publika odmah prihvatila. Iako Bajaga nije imao solisticke ambicije, pozitivan efekat njegovog koncerta u Domu sindikata, odrzanog 21. aprila 1984. godine, rezultirao jep pozivima za nove svirke... Ali pre toga su ga cekale obaveze prema maticnoj grupi. Prolecna turneja "Riblje corbe" prolazila je prilicno lose. Osam koncerata je otkazano zbog slabog interesovanja publike, a na ostalim nastupima, pa i u Pioniru, bilo je poluprazno. Uz to, Bora i Misa su odlucili da zamene Rajka Kojica, jer se nije ponasao profesionalno, u skladu sa zahtevima grupe. Zameriali su mu sto dva puta nije dosao na televizijska snimanja, nije se pojavio na jednoj konferenciji za stampu, napustao je turneje i odlazio do Beograda i što je lose svirao. Rajko je smatrao da je tacna samo prva stavka, a Bajaga ga je uzeo u zastitu izjavljujuci da je samo jednom lose svirao. Na osnovu Bajaginog zalaganja, Rajko je ostao u grupi, ali je upozoren da se od septembra profesionalnije ponasa. Naime, grupa je proglasila letnju pauzu. Samo nekoliko dana pred put na ostrvo Mljet, Bora je pozvao Bajagu i rekao kako im jedan hotel u Solunu nudi deset hiljada dolara po coveku za mesec dana letnje svirke. Bajaga mu je objasnio da se sprema na more a posle ima ugovorene svirke sa "Instruktorima" po radnim akcijama i da je glupo da "Riblja corba" svira po hotelima. Ponudu za Grcku odbio je i Rajko i to je bilo dovoljno da njih dvojica postanu bivsi clanovi "Corbe". Ceo slucaj je tih dana podigao veliku prasinu. Bajaga je iz novina saznao da vise nije u grupi, kad je sa Mljeta dosao u Dubrovnik, a ni Rajko Kojic nije bio na vreme obavesten.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Februar 07, 2011, 02:51:52 pm »

*
nastavak

PRVI, PRAVI POVRATAK U ISTORIJU JUGOSLOVENSKOG ROCKA

Novi gitaristicki car u "Corbi" postali su Vidoja Bodinovic (ex "Opus", "Rok masina") i Zoran Dasic (ex "Samar"). Vicko se vratio u grupu, a Vlajko je postao clan "Instruktora". Dasic je sa grupom odrzao samo pet proba, pa je zbog porodicnih obaveza odustao od angazmana. Kasnije je oformio grupu Legende za ciju je plocu "Dodji druze do Srbije uze" Bora napisao sedam tekstova i komponovao muziku za dve numere. Umesto Dasica u grupu je stigao Nikola Cuturilo koji je tih sezona vazio za rent a gitaristu. Pre toga je svirao u grupama "Kredit" (od koje su kasnije nastali "Laki pingvini"), "Bicikl", "Zamba", "Siluete", a prolece 1984. godine proveo je kao clan "Elektricnog orgazma". Vidoja Bodinovic, zvani Dzindzer, je kao mladji brat Zorana Bodinovica, gitariste "Rok masine", odrastao na hard rocku i gitarskim herojima, sto je sasvim odgovaralo koncepciji "Riblje corbe". Tih godina nije bio previse aktivan a povremeno je svirao blues po klubovima. Nove clanove Bora je uigravao na gotovo anonimnim nastupima. Tako su na poslednjoj veceri "Beogradskog leta" u "Domu omladine" 20. septembra nastupili pod imenom "Debeli Bogoljub i ljuti tezgarosi". Uoci svirke su samo prijatelji grupe znali da se iza tog blesavog imena krije "Riblja corba". Tokom citave jeseni grupa je svirala po manjim salama ucvrscujuci veze novih clanova i starosedelaca. U tom periodu doslo je do saradnje Bregovica i Djordjevica koji su tada bili rivali. Na ploci "Bijelo dugme" (Kamarad-Diskoton 1984.).

Bora je napisao polovinu teksta i pevao je sa Goranom i Tifom u pesmi "Pedikulis Pubis". Samit na vrhu ponudio je zanimljivo sarajevsko-beogradsko vidjenje zenskog sveta i pomoglo poljuljanom statusu "Corbe" u tom momentu. A tokom zime i "Corba" se povukla u studio. Novu plocu "Istina" snimali su Ratko Ostojic i Goran Vejvoda, a producent je opet bio Dzon Mej Koj. Goran Bregovic je uzvratio posetu pevajuci u pesmi "Disko misic", a Dzindzer i Cutura su se potpisali kao autori po jedne pesme. Pre no sto je ploca izasla 1985. godine, grupa je novi materijal predstavila na koncertu u klubu "Kulusic" u okviru akcije "Bolje vas nasli" kada su beogradski bendovi gostovali u Zagrebu. Iako su mnogi u to vreme smatrali "Corbu" za stvar koja pripada proslosti, na koncertu su trijumfalno ispraceni uz dva bisa. Bio je to prvi, pravi povratak u istoriju jugoslovenskog rocka i to najviše zahvljajuci pesmi "Pogledaj dom svoj, andjele". Kao i pesme, i omot je bio ostar: lica clanova grupe su fotomontazom ugradjena u nisku Cele-kulu. Naravno, ni rad na ovoj ploci nije prosao bez problema. U Jugotonu su odbili da stampaju pesme "Snage opozicije", "Pogledaj dom svoj, andjele", "Alo" i "Dvorska budala", pa se "Corba" bez mnogo premisljanja vratila u PGP RTB. Njihova merila u tom trenutku bila su manje stroga, odbili su samo "Snage opozicije", a u pesmi "Alo", stih "sa planine sakal zavija, tamo je Jugoslavija", zamenjen je u "ja iz dalekih predela posmatram tudja nedela". Od prvobitne ideje da se "Snage opozicije" objave kao samizdat singl se odustalo, jer su sve novine koje drze do sebe stampale tekst inkriminisane pesme.)

HIT DECENIJE "POGLEDAJ DOM SVOJ ANĐELE"

U tom periodu "Andjeo" je postao kljucna pesma "Corbe" kojom su zavrsavali koncerte. Slusaoci "Hita nedelje 202" izabrali su je za hit 1985. godine, a februara 1990. godine za hit decenije. Spot je emitovan na MTV programu. Na turneji po Rusiji cak je pevao i Djordje Marjanovic i to kao molitvu. Na koncertima se potvrdilo da obnavljaju popularnost. Na suludoj bosanskoj turneji na -20 stepeni koja je obuhvatala mesta Pecnik, Donja Mahala, Matuzici i Tisina, Misa Aleksic nije mogao da im se prikljuci zbog bolesti, pa je bas virao Zika Jelic iz "YU grupe". Po godistima, ta situacija je bila sledeca: Zika cetrdeset dve godine, Bora trideset dve, a Cutura dvadeset dve. Maja 1985. godine ponovo su trijumfovali u beogradskoj "Hali sportova", a Bora je sa pet godina zakasnjenja objavio prvu zbirku poezije "Ravnodusan prema placu". Za mesec dana je planulo 10000 primeraka. Februara 1986. godine grupa je objavila LP "Osmi nervni slom" ponovo u produkciji Kornelija Kovaca i sa novim gostima: glumica Ana Kostovska pevala je u pesmi "Prokleto sam", Jova Maljokovic je odsvirao saksofon u "Jedan covek", a Edi Grant je otpevao dve strofe u pesmi "Amsterdam" i to tako sto su ga bukvalno posle njegovog nastupa u "Pioniru" odveli u studio. Pored pesme "Amsterdam", udarni hit na ploci bila je "Nemoj da ides mojom ulicom", dok su ostale pesme zbog autocenzure muzickih urednika bile na ledu. Iako nisu bile ništa ostrije od onih stampanih na prethodnim albumima, pesme kao "Juzna Afrika 85 (ja cu da pevam)", "Tu nema Boga, nema pravde", "Crno je dole" i druge tesko su se putem medija probijale do slusalaca.

POGLEDAJ DOM SVOJ ANĐELE
Album "Istina" 1985.

Pogledaj dom svoj, andjele
I skini paucinu s ociju
Videces prizore potresne
Videces nesrecne i bolesne
Videces cemer, smrt i jad

Pogledaj stado, andjele
Sve sami bogalji i prosjaci
Slepi tumaraju u gomili
Svima su kicmu polomili
Od tebe ocekuju spas

Pogledaj bagru, andjele
Njihova dusa je prokleta
Svima su stavili amove
Sebi sagradili hramove
Ruke im ogrezle u krv

Andjele, andjele, andjele
Ruke im ogrezle u krv

Podigni mac svoj, andjele
Seti se krstaskih ratova
Seti se preklanih vratova
Kad dodjes bogu na istinu
Nek' ti u dusi vlada mir

Uslisi molitve, andjele
Dabogda pocrkali dusmani
Pa budi andjeo osvete
Neka na svojoj kozi osete
Sta znaci beda, strah, i bol

Sta znaci beda, strah, i bol

Pogledaj dom svoj, andjele
I skini paucinu s ociju
Videces prizore potresne
Videces nesrecne i bolesne

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Februar 07, 2011, 02:52:11 pm »

*
nastavak

SARADNJA SA GRUPOM "KERBER"

Pocetkom 1986. godine na sednici Komisije Predsednistva CK SKJ za informativno-propagandno delovanje cak se raspravljalo o tekstovima "Riblje corbe". Politicke dileme nisu mnogo uticale na publiku pa je "Corba" 8. marta 1986. pred desetak hiljada okupljenih na sarajevskom "Rock uranku" u Skenderiji zapocela svoju najuspesniju turneju od vremena ploce "Mrtva priroda". Krajem marta su posle cetvorogodisnje pauze ponovo napunili "Pionir" i time potvrdili povratak na scenu. Zamah koji je grupa hvatala, iskoristio je Vicko pa je solisticki diskografski prvenac objavio juna 1986. godine za PGP RTB. LP "U ritmu srca malog dobosara" producirao je Kornelije Kovac, Vicko je pevao, a svirali su gitaristi Miodrag Zivadinovic i Dragan Deletic Delta, basista Dragan Gajic i bubnjar Zoran Radovanovic Baki. Sve pesme je napisao Vicko uz pomoc Miodraga Zivadinovica. Veci deo tog materijala Vicko je pisao u vreme ploce "Mrtva priroda" i tokom rada sa grupom "Ratnici". Muzicki izlet Vicko je upraznjavao tokom pauze "Riblje corbe", a ni Bora nije mirovao. Na ploci grupe Kerber "Seobe" (PGP RTB 1986.) gostovao je u pesmi "Covek od meda", a on i Cutura su im napisali tri teksta. U to vreme Bora je bio primoran da se oprosti od svoje karijere u malom fudbalu. Braneci gol ekipe "Delirijum tremens" povredio je Ahilovu tetivu i zbog toga grupa nije odrzala seriju svirki na kojima su planirali da provere nove pesme pred publikom...

ROCK GRUPA GODINE

Umesto toga, prvi put u karijeri snimali su demo verzije pesama za sledeci LP. Krajem godine na MESAM-u su dobili nagrade kao rock grupa godine, Bora je proglasen za najboljeg kompozitora, dok je Misa autor hita godine, pesme "Amsterdam"...

AMSTERDAM

Neko mi je ukrao biciklo
jer ga nisam dobro vez'o lancom
na biciklo ovde sam naviklo
da se ne bi osecalo strancom

Kucici po ulicama kaku
cipelu sam umaz'o govancom
'oce da me grizaju u mraku
da se ne bi osecalo strancom

U kafanu pusu marihuanu
ili neku drogu piju s nogu
te sam noci spavalo pod sankom
da se ne bi osecalo strankom

Ovde vopste nema Holandezi
sve Arapi, crnci, i Kinezi
tu ljudovi uopste ne spavaju
samo vicu i zajebavaju

Tu kurave u izlozi sedu
cutu, pusu, prolaznike gledu
sedu gole ili u deklize
musterije da im pridju blize

U kafanu pusu marihuanu
joj, joj, joj

Moju malu trazim po kanalu
gde se vodom setaju sa brodom
ceo dan sam plivalo za camcom
da se ne bih osecalo strancom

Svuda guzva, frka i krkljanac
nemas pojma ko je ovde stranac
postalo sam jedan Amsterdamac
da se ne bi osecalo stranac

U kafanu pusu marihuanu
joj, joj, joj

In the city of Amsterdam
you can find a lot of fun
The Dam square and Laitce plain
this is something I can't explain
There's a croud crazy in love
in the distance I hear the drum
Calling me to come to Amsterdam

Amsterdam, Amsterdam, Amsterdam

Februara 1987. godine objavljuju devetu plocu "Ujed za dusu" na kojoj je Bora komponovao samo tri i po pesme, a kao autori se potpisiju Dzindzer, Cutura i Misa. Tada rade i prvu obradu, što ce kasnije biti cesta pojava na njihovim plocama. Pesma "Zadnji voz za Cacak" je obrada "Last Train To Clarksville" Nila Dajmonda (Neil Diamond) koju je svojevremeno izvodila grupa "Monkees". Sem duhovite "Clan mafije", u kojoj je na matricu karipske muzike Bora opisao Savez komunista. Na ostatku ploce gotovo da nema politickih tema. Dve Borine pesme "Nesrecnice, nije te sramota" i "Zasto kuce arlauce" koje nisu usle u konkurenciju za plocu, objavljene su na poklon-singlu koji je deljen uz prvih hiljadu albuma. Popularnost koju je postigla prva Borina knjiga "Ravnodusan prema placu" rezultirala je njegovim aktivnostima i na tom planu. Intenzivno je drzao veceri poezije, a ostvarila mu se davnasnja zelja. Godine 1988. primaju ga u Udruzenje knjizevnika Srbije, sto neki akademici dozivljavaju kao uvredu. Oko njegovih pesama se i dalje dizala prasina. Kada je u Sava centru 1987. godine na proslavi povodom godisnjice Studija B, govorio svoje stihove, javni tuzilac je zakljucio da je "uznemirio javnost".

"RIBLJA ČORBA 10"

Ali, kako je govorio pesme koje su vec objavljene po novinama i njegovim zbirkama, sud je odbio zahtev javnog tuzioca za pokretanje postupka. Jula 1988. godine dok je Bora u Baru govorio svoje stihove, prisutni milicioner je otkrio da je "verbalno vrijedjao patriotsko socijalisticka osjecanja gradjana". Odmah je presavio tabak, napisao prijavu koja je dovela do sudjenja na kome je Bora posle razvucenog procesa oslobodjen optuzbe. Desetogodisnjicu postojanja obelezili su izdavanjem desetog albuma "Prica o ljubavi obicno ugnjavi" i kompilacijom "Riblja corba 10" koja je objavljena u ogranicenom tirazu i nije se nasla u prodaji, vec je bila predvidjena za prijatelje grupe i radio stanice. Povodom jubileja odsvirali su koncert na Sajmistu na kome se okupilo 15000 mladih. Ali pre toga SUP im nije dozvolio da odrze besplatan koncert na platou ispred hrama Svetog Save na kome je jos trebalo da sviraju "Piloti" i "EKV". Iako se situacija u zemlji sve vise intenzivirala, na novoj ploci gotovo da nije bilo politickih tekstova. Benigne teme "Avionu slomicu ti krila", "Kazi ko te ljubi dok sam ja na strazi", "Oko mene" i druge govorile su o Borinom sve vecem interesovanju za vannastavne aktivnosti kao sto su knjizevne veceri. A personalni potresi u grupi su se i dalje nastavljali. Radeci u "Corbi", Cutura je poceo da pise i za druge. Tako su se njegovi tekstovi nasli na plocama Dejana Cukica, "YU grupe", "Kerbera", a 1988. godine je snimio i prvu solo plocu "Devet lakih komada"...

KO TE LJUBI DOK SAM JA NA STRAŽI

Kapetan se seta
a ispred njega ceta
i kaze, ti some, ja
ides na strazu, dabome

I dok mu psujem mamu
mislim na tebe samu
vec vidim nekog skota
da se tu mota

Rado ide Srbin u vojnike
dva ga vuku, a trojica tuku
neko ipak strazu cuva
da nas vetar ne oduva

Ne vole nas Bugari
ni Austrougari
mrze nas Japanci
i Liliputanci

Dok ja nasu domovinu cuvam
umesto da sedim i da duvam
dok se bavim oruzanom silom
ti se kreses sa nekim civilom

Lepo priznaj pa cu biti blazi
ko te ljubi dok sam ja na strazi
nije lepo da ti zapnes svojski
dok ja sluzim narodu u vojski

Ref.
Priznaj, ko te ljubi dok sam ja na strazi

"KOZA NOSTRA"

Po objavljivanju druge ploce Cutura 1. novembra 1989. odlazi iz grupe i upusta se u solo vode. U trenutku kada su svi prognozirali prestanak rada "Corbe", u grupu dolazi gitarista Zoran Ilic (rodjen 8. septembra 1959.) koji je pre toga bio clan sastava "Bezobrazno zeleno". Sa njim 1990. godine snimaju LP "Koza nostra" koji je producirao Sasa Habic. Nove pesme su prvo proveravali na udaljenim terenima. Svirali su po nasim klubovima u Svedskoj, zatim Temisvaru, a potom u dalekoj Australiji. Na snimanju su se opet obreli raznovrsni gosti. Dzoni Stulic i clanovi "Azre" pevali su pratece vokale u pesmi "Al Kapone" u "Gde si u ovom glupom hotelu", pevale su Gorica Popovic, Snezana Jandrlic i Biljana Krstic, nekadasnje clanice "Suncokreta", a klavijature na ploci je svirao Sasa Lokner. Bora je u pesmi "Tito je vas" naceo sezonu pljuvanja po tada jos uvek nedodirljivom mrtvom predsedniku, a erotsku zezalicu je opravio u pesmi "Crna Gora Bar" koja predstavlja obradu starog hita "Memphis Tennesy" Caka Berija. Temu "Baby" Bora je otpevao na losem engleskom i za nju je tvrdio da je komponovao kada je imao trinaest godina. Nove pesme "Corba" je proverila na starom terenu. Septembra 1990. godine opet su uspesno nastupili na Tasmajdanu. Tokom ratnih godina "Corba" je povremeno svirala u inostranstvu i oglasavala se plocama koje nisu ostavljale dublji trag. LP "Labudova pesma" prvobitno je bio zamišljen kao oprostajni, ali su odlucili da rade i dalje.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Februar 07, 2011, 02:52:40 pm »

*
nastavak

"KAD SAM BIO MLAD" (1991—1997)

Ploca je snimana krajem 1991. godine u Becu i sem pesme "Kad sam bio mlad" obrada "When I Was Young" Erika Bardona nijedna druga se nije zadrzala u medijima. Doduse, sa ploce su izbacene tri predvidjene pesme Olivera Mandica. Ni sa sledecom plocom "Zbogom, Srbijo" nisu bolje prosli.

JEDINO MOJE

I sve je išlo kao po loju
dok sam te imao kao moju
to nije mogla biti bilo koja
sve dok si bila moja

Bolje ne mogu da postoje
od ove samo jedine moje
bili smo samo nas dvoje
o moje nekada, jedino moje

Ko Indijanac stavljam ratničke boje
da te osvojim, jedino moje
ljudi matore, boraju se, goje
a ti još lepa, jedino moje

Kad bi bio potop,
a ja da sam Noje
i tebe bih poveo, jedino moje
bilo je žena da nema broja
al' samo ti si bila moja

Grci zbog ljubavi uništili Troju
ja bi sve srušio za ovu moju
loši krojači sudbinu kroje
zašiven za tebe, jedino moje

Niko me nije izbacio iz stroja
jedino ti, ljubavi moja
mnogo je suza, krvi i znoja
proliveno zbog tebe, jedina moja

Ja nemam mira, nemam ni spokoja
kad sam bez tebe, jedina moja
ja sam ranjen, rane se gnoje
gde si jedino, nesrećno moje

I oko rana muve se roje
a tebe nema, jedino moje
možda je đavo doš'o po svoje
zbogom najlepše, jedino moje

Ja sam ranjen, rane se gnoje
gde si jedino, nesrećno moje
mozda je đavo doš'o po svoje
zbogom najlepše, jedino moje

Uz obrade "Zelena trava doma mog" iz repertoara Toma Dzonsa (Tom Jones), "Danas nema mleka" grupe "Hermans Hermits" i "Tamna je noc" Marka Bernsa (Mark Bernes) iz istoimene pozorisne predstave, vecina ostalih pesama je odmah potonula u zaborav. Jedinu novinu u grupi predstavljao je klavijaturista i koproducent te ploce, Vlada Barjaktarevic (ex Van Gogh). U solo vodama Vicko se opet ogledao 1996. godine kada je u okviru grupe "Indijanci" za ITMM objavio CD sa porno orijentisanim pesmama. On je u ulozi pevaca i autora pesama, a grupu jos cine gitarista Goran Repinc, basista Slavko Radosavljevic i bubnjar sastava "Block Out" Miljko Radonjic. Na snimanju je gostovao Rajko Kojic, a ploca je naisla na nepodeljeno zgrazanje kritike. Krajem 1990. godine "Indijanci" su objavili plocu "Ne moze biti veselije" (HiFi Centar). Leta 1996. godine kada je "Corba" svirala u Republici Srpskoj na mitinzima stranke SDS, sa njima nije nastupio Zoran Ilic i tada je objavljeno da vise nije clan grupe. Na disku "Ostalo je cutanje" koji je Corba tada objavila, nasla se "Ljubomorko", obrada "Jelaous Guy" Dzona Lenona i narko-pesam "Gnjilane", obrada pesme svajcarskog muzicara Pola Hofera.

OSTALO JE ĆUTANJE

Kad jednom sve prodje
i kad se zavrsi lutanje
i kada smrt konacno dodje
ostalo je cutanje, ostalo je cutanje

I nemoj sebe varati
zavrsena su skitanja
ne treba odgovarati
jer ne postoje pitanja
jer ne postoje pitanja

Ref. 2x
Doslo je krajnje vreme
polako, malo se odmori
ovoga puta ne postoje
nikakvi odgovori

Cak su i ptice odletele
i prestalo je cvrkutanje
prazne ulice, prazna stranica
ostalo je cutanje, ostalo je cutanje

Vise se nista ne cuje
pa cak ni saputanje
posle kise, posle oluje
ostaje cutanje, ostaje cutanje
Ref.

GASTARBAJTERSKA

Tema "Odlazi od mene, ubico, idi" je iz pozorisne predstave "Moskva-Petuski" i u njoj uz Boru pevaju bivse clanice "Suncokreta" Snezana, Bilja i Gorica. U temi "Gastarbajterska" iskoriscen je citat "Uzickog kola" koji je na harmonici odsvirao Dusan Suvajac iz grupe "Legende".

GASTARBAJTERSKA PESMA
Album "Ostalo je ćutanje" 1996.

Osecam se k'o poslednje govno
A to skrivam i cuvam k'o tajnu
Samo cutim, a glasno bi psovn'o
Oj, Frankfurtu, jebem li ti Majnu

Ne izlazim, samo kuci sedim
Vredno sljakam svoje dane radne
Svaku marku gledam da pristedim
Jedva cekam da Subota padne

Kad Subotom narodnjaci dodju
Ja na vratu okacim kravatu
Pa izvedem sebe i gospodju
I ponesem celu svoju platu

Kada cujem zvuke rodnog kraja
Ja se onda otkacim do jaja
Kad muzika kolce mi zasviri
Praziluk mi iz dupeta viri

Pijem pice, jedem cevapcice
Sa kosulje pokidam dugmice
Pevaljka se malo razgoliti
Celo drustvo markama je kiti..

U Nedelju, u podne se budim
Da se bilo cega setim ja se trudim
Samleven sam k'o mleveno meso
A mozda sam cak i zenu kres'o

Osecam se k'o poslednje govno
A to skrivam i cuvam k'o tajnu
Samo cutim, a glasno bi psovn'o
Oj, Frankfurtu, jebem li ti Majnu..

Paralelno sa tom plocom, Bora je u Republici Srpskoj za Radio Bijeljinu objavio solo CD "Njihovi dani" sa politickim pesmama od kojih je najvise odskocila "Baba Jula". Povodom nove ploce "Riblja corba" je odsvirala seriju nastupa u Kanadi, Australiji i Evropi. Pocetkom 1997. godine objavili su kompilaciju "Treci srpski ustanak" na kojoj je izbor politickih pesama nastalih tokom citave karijere. Od ranije neobjavljenih materijala tu su "Snage opozicije", snimljena još 1985. godine i "Volim i ja vas" nastala tokom gradjanskog protesta u zimu 1996./1997. Pocetkom 1997. godine "Corba" je odrzala turneju pod nazivom "Po slobodnim gradovima Srbije" koju su zavrsili sa dva prepuna koncerta na Tasmajdanu. Tokom karijere Bora je pisao pesme za mnogo drugih grupa i pevaca, a autor je tekstova za narodnjak "Neka me ne zaborave devojke sa Morave" i nove starogradske "Stani malo kafanski sviracu". Zanimljivo je da je jedan od najvecih hitova Bebekove solo karijere "Sinoc sam pola kafane popio", upravo izasao iz Borine kuhinje. Pored toga, pomogao je afirmaciji beogradskih novotalasnih grupa zalazuci se sa Encom Lesicem za snimanje ploce "Paket aranzman". Minuli rad "Corbe" odrazio se na kaseti "Nesto kao Dzimi Hendriks" (Shelter Records 1996.), mlade slovenacke grupe "Zaklonisce prepeva", koja je obradila pesmu "Zvezda potkrovlja i suterena" sa samog pocetka "Corbine" karijere. Tokom plodne karijere Bora je objavio pet zbirki pesama "Ravnodusan prema placu" (1985.), "Hej Sloveni" (1987.), "Prvih deset godina je najteze" (1988.), "Necu" (1989.) i "Psihopata i lopata" (1997.) koje su prodate u preko 150000 primeraka sto je tiraz kojim se retko koji ovdasnji pesnik moze pohvaliti.

BABA JULA

Dok po zemlji svasta rade
na teveu limunade
bolji zivot, srecni ljudi
zato i ti srecan budi

Kupim novine, sveze izdanje
kad ono opet isto sranje
napadi ne jenjavaju
jedni druge skenjavaju

Ali ko to tamo peva
leva, leva, leva, leva
do haosa i rasula
sve nas vodi Baba Jula

Ko to tamo kurcu svira
u toku je bal vampira
predvodi ih sasvim trula
cvetokosa Baba Jula

Jos uvek se narod seca
ustase iz kuce cveca
ali on je cista nula
najjaca je Baba Jula

Isao sam do Dedinja
tamo ima mnogo svinja
crveno se celo krdo
na Julino seli brdo

Ali ko to tamo peva
leva, leva, leva, leva
do haosa i rasula
sve nas vodi Baba Jula

Ko to tamo kurcu svira
u toku je bal vampira
predvodi ih sasvim trula
cvetokosa Baba Jula
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Februar 07, 2011, 02:53:01 pm »

*
nastavak

LAJAVAC GODINE

Nosilac je priznanja Branko Copic za satiru, nagrade "Brankovo kolo" zbog "ocuvanja srpskohrvatskog jezika i svezeg pesnickog izraza". Dobio je cetiri "Oskara popularnosti", proglasavan je za kompozitora, pevaca, lajavca godine. Radio je muziku za pozoristne predstave "Bonton", "Siroti mali hrcki", "Tamna je noc" i film "Atoski vrtovi" Stojana Stojcica. U pozoristu Radovic izvodio je monodramu "Ja ratujem sam", a objavio je i kasetu "Bora prica gluposti" koju je slovenacki Helidon prodao u tirazu vecem od 80000 primeraka. Borini hobiji su pecanje i fudbal (rezervni golman je FK Pekar) a pise i za satiricni list "Nasa krmaca". Godine 1990. osnovao je seretsku "Partiju obicnih pijanaca" (POP). Ubrzo po osnivanju, stranka je ušla u principijelnu koaliciju sa SUP-om ("Savez uzivalaca piva") i "Flasistickom strankom". Za stranacke simbole odabrali su srk i cepic i povukli se u mir svojih omiljenih kafana. Tokom prve polovine devedesetih, Bora je intenzivno pomagao mladoj grupi "Mindjusari" iz Knina koji su svirali kao predgrupa "Corbi". Snimao je i sa Bajom, malim Knindzom. Filmski reditelji su mu u vise navrata nudili uloge, ali ih je sve redom odbio, zbog losih scenarija. Rajko Kojic je posle duge bolesti umro 11. aprila 1997. godine u rodnom selu Jarkovac. Cutura zivi u Londonu od novembra 1991. godine. Misa je vlasnik prodavnice instrumenata u trznom centru Skadarlija. Dzindzer je i dalje student arhitekture i stalno najavljuje solo plocu. Ilke radi sa grupom Babe, a Vicko je muzicki urednik u Hi fi centru.

DOBRO JUTRO

Svanulo je iznad crkve Svetog Marka
cistaci u zutom ulice su prali
kuci su se vukli
parovi iz parka
sta smo mogli mi smo
jedno drugom dali

Dobro jutro

Otresas sa suknje lisce i prasinu
struzem s pantalona ostatke od blata
polako i sigurno bezis u tisinu
cekaju te dole taksisti kod JAT-a

Dobro jutro

Cele noci ti si forsirala konjak
jutro kvari sinoc zapocete veze
zorom si me sutnula
ko poslednji dronjak
ja sam ti uz pice
dosao ko meze

Dok veselo cvrkucu pticice sa grana
sakrivas rukama razmazano lice
u ustima vucem trulez od duvana
u daljini laju dzukci lutalice

Dobro jutro

Cele noci ti si forsirala konjak
jutro kvari sinoc zapocete veze
zorom si me sutnula
ko poslednji dronjak
Ja sam ti uz pice
dosao ko meze

Preuzeto sa: http//www.balkanmedia.com
Na istoimenom sajtu, pored Borine biografije, postavljeni su svi albumi "Riblje corbe" kao i kompilacije.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Februar 07, 2011, 02:53:18 pm »

*

VATRA ZEMLJA VAZDUH VODA

Prinosim ti zrtve, slavim te ko boga
ja sam tvoj narkoman, ti si moja droga.

Vezi me, upregni me, stavi mi amove
ja cu ti opet graditi hramove.

Izdacu i Hrista, ime mi je Juda
sagradicu novih sedam svetskih cuda.

Kao sundjer vodu ja tebe upijam,
zbog tebe kradem, zbog tebe ubijam.

Kroz kozije staze trnje i gloginje
ja cu se probiti do moje boginje.

Ti si mi zemlja, vatra, vazduh i voda
ti si mi ljubav, ti si mi sloboda.

PIŠI PROPALO

Posle dobrog rucka on blazeno drema
vasa slatka deca po dvoristu trce,
pitanje te muci, odgovora nema,
ko je taj muskarac sto kraj tebe hrce.

On popravlja divno gumice na cesmi,
cuva te i pazi, vi nemate krize,
pitace te odmah, cim opere zube,
— sta je s tobom duso, reci sta te grize?

Vi ste vezani dokumentima
vi se volite formalno
i u svim elementima
sve je odvratno normalno.

Necete nista da kvarite
iako ste oboje umorni
zajedno brze starite
vi ste glupi i uporni.

Ono sto vam se nekada dopalo
sada je — pisi propalo.

VERNO PSETO

Kada budem mator, nikakav i celav,
kad ne budem vredan pola lose strofe,
kada bele miseve pojurim po stolu,
kada budem gotov, blizu katastrofe.
Kad ne budem vredan po' lule duvana,
kad zaglavim negde u poslednjoj rupi,
kad postanem covek sa hiljadu mana,
onda budi prava, onda me pokupi.

Stavi me u toplo, polako me leci,
citala si kako zivotinje krote,
lekovi nek budu tvoje nezne reci,
iscedices valjda koju kap dobrote.
Kad opet od mene napravis coveka,
i kada me spases od ljudi i buke,
ostacu sa tobom do kraja svog veka,
spreman i da lizem so iz tvoje ruke.

Imaces na kraju, kada prodje sve to,
Ono sto si htela, svoje verno pseto.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Februar 07, 2011, 02:53:36 pm »

*

ZANIMLJIVOSTI

Sa albumom "Pisanje uz vetar" koji je uz Bajagin album "Zmaj od Nocaja" najbolji album iz 2001, "Riblja corba" zapusila je usta svima.

Na tom albumu pojavljuje se i pesma "Hocu majko, hocu" koju je prvi put objavio jos 1988. godine na albumu "Bora Corba prica gluposti".

Interesantno je da su taj album objavili Slovenci iako ih je vec tad prozivao: "Zasto je onima sa Alpa stalo do mog pravoslavnog skalpa..."

HOĆU MAJKO, HOĆU

Ref. 2x
Hocu, majko, hocu
u gradsku cistocu
spavam danju, radim nocu
za gradsku cistocu

Ko ulicu prlja ima da nadrlja
ja sam svoju srecu nasao u smecu
nosim zutu uniformu
ispunjavam radnu normu
mnogo mrzim zabusante
sto nece da nose kante

Ref. 2x

Drugovi su zivi ljudi pa i oni seru
tu su braca komunalci da za njima peru
prolaznik je pospan zeva
kisa pada, grmi, seva
po ulici vucem creva
hor cistaca sa mnom peva

Ref. 2x
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Februar 07, 2011, 02:53:55 pm »

*

BORA ČORBA — BORINE PROVALE

Hej, Sloveni i ostali
debelo smo zaostali.
---
U radosti i u tuzi
obraćam se svojoj muzi
---
Od Vardara pa do Triglava
veliko se sranje odigrava.

Doviđenja draga Jugo
radije bi nešto drugo.
---
Sa lica zemlje
jos jedan je nesto,
umire se cesto
— Krka — Novo Mesto
---
Organima unutrašnjih poslova
sve je ravno do Kosova.
Ali kad stignu do Kosova
stvar se menja iz osnova.
---
Doviđenja, doviđenja
do oslobođenja.
---
Izgleda da je među borcima
većina pucala ćorcima.
---
Prištinske bi htele pičke
da postanu republičke.
---
Cara Lazu na Kosovu
izdao je Branković,
kasnije se osvetio
Aleksandar Ranković.
---
Igrale se delije
na sred zemlje Srbije,
A onda su delije
strpali u ćelije.
---

Crnogorska narodna molitva:

Hej, Gospode sa nebesa,
zvizni dva — tri zemljotresa.
---

Narodno crnogorsko buđenje

Kukuriku, kukuriku,
jebo svoju sliku.
Diž se čoče, kokoti poju,
jebo sliku svoju.
---

Vuku mrežu, posle bežu,
ali naši obruč stežu.
Napred uz druga je drug
SB zatvara krug.

Sa lisice ih zavežu
i zaplene punu mrežu
pa je posle vrate praznu
i naplate jednu kaznu.

Ne pustajmo Talijane
da nam pređu preko grane,
nasa riba plemenita
to je riba druga Tita.

Svi iz vojne baze
jedu ribu taze.
---
Skupio sam đuture
braću ispičuture,
da se kucnemo
pa da gucnemo.

Kad sam pijan ko čep
život mi izgleda lep,
kad sam trezan
onda je bezvezan.

Kad sam se nacvrco
ja sam pošandrco.
---
Kad popijem sedam deci loze
odmah moram s nekim da se tučem,
uhvate me velike nervoze,
a zbog krvi posle se presvučem.

Ne daj bože da me neko sretne
kad na oči padnu mi roletne,
nevinog bi mogao da ga zgazim
da ga zgazim, da ga unakazim.

Sta mi vredi što sam divan
kad sam pijan agresivan.
---
Mogu da povraćam brlju i pivo
pa da mi posle ne bude krivo,
neću da povraćam kurvoazije
to je običaj buržoazije,
konjak je jedno plemenito piće
uvek bio i uvek biće,
a proleterske budalaštine
piješ od muke i nemaštine.
---
Kada neko mnogo kenja
dolazi do zagađenja.

Neki ljudi samo zinu
pa zagade okolinu.
---
Dole, pod gradom valja se reka
obrasla gustim vrbovim šibom,
dolazi odnekud iz daleka,
bogata naftom, govnima i ribom.

Tu u rukavcima velike reke
žive zmije i barske ptice,
a reka ko reka nosi stabla,
utopljenike i samoubice.
---
Kad se naljute rečni Bogovi
naprave velike talase,
podignu kišu i vetrove
i tope neoprezne alase.

Reka poštuje i čuva tajne
ljubavnike po obali skriva.
Ona ne priča nikom ništa,
ona samo ćuti i pliva.
---
Ribolovci svih zemalja, ujedinite se!

Seo sam u čamac
i bacio mamac,
a riba se zeznula
pa je mamac meznula.
---
Oduvek sam gajio simpatije
Sproću Matije
I njegove bratije.
Pa ipak Becković
nije neki srećković.
Nije on član Akademije
zbog fizike i hemije.
Za mene Matija
znači demokratija,
on svoju istinu
tera na čistinu.
---
Sve što raste htelo bi da raste,
al ce brzo da ga upropaste.
Sve što cveta htelo bi da cveta,
ali ne sme da počne da smeta.
---
Kad mu je bilo svega dosta
Branko je skočio sa Savskog mosta.
---
Toliko sam mimo sveta
da mi to ponekad smeta.
---
Zora se kroz prozor
krišom uvlačila
dok se moja ljubav
polagano svlačila.

Vojska ne sme da te gleda
jer će odmah da se preda,
lopovi sve priznaju,
rodoljubi državu izdaju.

Kad bi sutra umro
ne bi se kajao
Bog te je za sebe lično
svojom rukom vajao.
---
Rat je, nema šta da brineš
sigurno ćeš da pogineš.
---
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #15 poslato: Februar 07, 2011, 02:54:22 pm »

*
KAZIVANJA
BORA ĐORĐEVIĆ, PESNIK, KOMPOZITOR, PEVAČ:

TREBA IM DEMOKRATSKI JEBATI MATER

Kada je prethodna vlast konacno pala, smatrao sam da im se treba osvetiti. Tacnije, ja sam za demokratsku osvetu. Treba im jebati mater, ali demokratski. Ne trabe ih hapsiti, ja sam vise za to da se okace na Terazijama, ali ne za vrat vec za druge delove tela. Pogledajte ih, setite se kakvi su bili ekstremisti poslednjih deset godina, a sada placu za govornicom. I mi sada treba da ih sazaljevamo. E, ja necu.

Bora Djordjevic (48), davno je za sebe rekao, i danas ponavlja, da je "Srbin po rodjenju i ubedjenju, i ne stidim se svog nacionalizma, jer nisam sovinista." Kada mu danas spomenete da je u samom pocetku podrzavao Slobodana Milosevica, kaze da je Milosevic dolaskom na vlast "probudio nacionalnu svest u Srba jer su pre njega svi drugi mogli da vicu ovo i ono, da se busaju u grudi, samo je bilo strasno reci da si Srbin. I to je njegova jedina zasluga za Srbe."

Tokom aprila, Bora Djodjevic je na turneji i Kanadi i SAD, a pre odlaska, na kocertima je, pored svojih brojnih pesama, zabavljao publiku jednom, trenutno veoma aktuelnom koja se odnosi na crnogorskog predsednika Mila Djukanovica, a koja pocinje stihovima: "Otcjepi se Milo, nek' ti je sa srecom, svijet ce te po mapi traziti sa svijecom". Pre toga, tadasnjem sefu crnogorskih liberala Slavku Perovicu uputio je stihove: "Skupi na Cetinje svoje avetinje, sve liberale i druge budale."

Na pitanje da li je imao problema zbog pesme o Milu Djukanovicu, Bora Djordjevic kaze:

"Kada je prvi put objavljena u listu "Bre" pesma je izazvala veliku frku. Mislim da je Milov ujak zvao redakciju. Posle je objavljena u crnogorskom dnevnom listu "Dan" i tamo su reagovali policajci tako sto su malo pretukli novinara koji je objavio pesmu. Nedavno sam pevao ovu pesmu i u Crnoj Gori, ali nije bilo nikakvih problema. Ocekivao sam da me pitaju nesto pa da im objasnim sta mislim, ali nisu me nista pitali pa im nista nisam ni objasnjavao. Tu pesmu sam napisao jer sam protiv otcepljenja Crne Gore, posto mislim da je to licna i politicka glupost grupe ljudi. Ako glupost pobedi, Boze moj, na mozemo nista."

Svoj politicki angazman Bora godinama izrazava kroz svoje pesme. U tom pogledu, imao je najvise problema zbog kompozicije "Baba Jula" sto je dovelo do zabrane njegovog pojavljivanja na vecini radio i tv stanica. Pretili su mu i slali poruke, cak je i znao ko treba da ga "sredi", ali je on javno poricivao da njega nije tesko likvidirati jer svakog dana sedi u svom omiljenom kaficu pored zgrade u kojoj stanuje i ne nosi revolver. Imao je probleme sa vlascu i ranije, zbog svoje pesme "Crni mercedes", sedam godina posle Titove smrti, isao je na sud. Kako danas gleda na one koji su do juce bili na vlasti?

"Kada sam poceo sa pesmama u kojima sam govorio o glupostima rezima ili o pojedincima iz vlasti, govorili su:"Pusti ludog Boru, on je neozbiljan!" Kasnije je to postalo malo delikatnije jer sam postao "institucija". Mogu neskromno da kazem da je s vremenom moj uticaj rastao. Ljudi su shvatali da se to sto ja govorim poklapa sa onim sto oni misle, ali ne umeju da kazu. Tako sam postao neka vrsta megafona.

Kada je prethodna vlast konacno pala, smatrao sam da im se treba osvetiti. Tacnije, ja sam za demokratsku osvetu. Treba im jebati mater, ali demokratski. Ne trabe ih hapsiti, ja sam vise za to da se okace na Terazijama, ali ne za vrat vec za druge delove tela. Pogledajte ih, setite se kakvi su bili ekstremisti poslednjih deset godina, a sada placu za govornicom. I mi sada treba da ih sazaljevamo. E, ja necu."

Zbog svog jezika, ovaj umetnik lako stice neprijatelje. Slovence je nazvao "beckim konjusarima" i zbog toga mu je bio otkazan koncert u ovoj drzavi, a njegov nekadasnji prijatelj Zoran Predin je izjavio da je "zreo za Hag". Medjutim, Bora na to kaze:

"Opet cu da ponovim ono sto sam odavno rekao. Slovenija je jedina republika na tlu bivse Jugoslavije u kojoj je za vreme Drugog svetskog rata gostovao Adolf Hitler. Kada se pojavio na jednom balkonu u Mariboru, bio je odusevljeno docekan. I, molicu lepo, njima nije smetao Hitler onda, a smeta im Bora danas. A sto se tice moje "zrelosti" za Hag, ja mogu da odgovorim sledece: neko je za Hag, a neko za Padinsku skelu (zatvor u Beogradu, prim. R. S.). Veliki ljudi treba da idu u velike zatvore, a mali u male. Bio sam u okolini Haga, u Roterdamu i lepo sam ih pitao da li me traze. Oni su mi rekli: "Djordjevicu, u redu je. Slobodan si." Javio sam se i Kostunici: "Alo, Vojo, ja sam ovde. Dosao sam da vidim da li me traze, ali ne traze me. Sve je u redu, ovo je jedna lepa i fina zemlja."

A kad je o Slobodanu Milosevicu rec? Treba li on da ide u Hag?

"Mislim da Milosevic ne treba da ide u Hag jer je to mala sredina, drugoligas. Bolje je da ostane u 'Parmi' jer 'Den Hag' tavori u Drugoj holandskoj ligi i mislim da tu nije mesto tako velikom igracu kao sto je Milosevic. Ako vec treba da ide u Holandiju, treba da ide u neki veci klub, 'Ajaks', naprimer."

Bora pledira za to da konacno zivimo "normalno", mada tvrdi da Srbi ne mogu bez politike:

"Sada pokusavamo da zivimo normalno, da radimo normalne stvari. Na primer, izadjemo i kupimo cigarete ili zejtin. To je doskora bilo prilicno nenormalno. Medjutim, Srbima niko i nikada ne moze zabraniti da se bave politikom, makar u kafani. Kada bi se to dogodilo, izbila bi pobuna, narodni ustanak, kao kada biste, recimo, zabranili marihuanu na Jamajci. Srbima je to duhovna hrana, sede u kafani i bistre politiku. Kafana je jedno od kljucnih mesta gde se odlucuje o sudbini srpskog naroda."

Kao pesnika, clana Udruzenja knjizevnika Srbije, Boru su ovih dana zvali iz novoosnovanog Drustva knjizevnika Srbije da promeni adresu. Nije se odazvao jer ne zna jos uvek u cemu je razlika. Ipak, od svega najvise voli da je roker:

"Kad je o poeziji rec, voleo bih da se pamte neki moji zaista vredni stihovi, a ne oni dnevnopoliticki za jednokratnu upotrebu. Njih sam pisao da bi bili opomena, neka vrsta zaoke. I kao takvi oni su ispunjavali svoju namenu. Uvek sam pisao ono sto sam znao, o ljudima koje sam poznavao, o likovima sa kojima sam se druzio.

Naravno, ja sam u sustini ostao roker. Za mene je rokenrol bio prevratnicka muzika, bio je jeres. I kada je nesto skoro zabranjeno, kada se borite za njegovo pravo gradjanstva, to je ono sto vas motivise, mnogo vise nego kada nema nikakve prepreke. Zbog toga i danas volim rokere kada prepoznam u njima istinsku snagu. Ni u jednoj muzici ne mozete tako prepoznati autenticnost i snagu kao u roku."

25.04.2001.
Radmila Stanković
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #16 poslato: Februar 07, 2011, 02:54:42 pm »

*

JA JE GLEDAM KAKO SPAVA...

U petak, 23. marta, pronađeno je beživotno telo Dragane Đorđević, najveće ljubavi lidera "Riblje čorbe"

Dragani se Bora dopadao, ali se po završetku gimnazije udala za drugog, pouzdanijeg momka. Venčali su se 1980. On je tek izašao iz vojske, a ona iz braka. On je prestao da pije, ali ona nije.

"Ona je bila njegov savršeni partner, kako u životu tako i u cuganju, zajedno su mogli da popiju i po nekoliko gajbi piva", kažu ljudi bliski Bori.

Alkohol je bio najveći problem u životima neobičnih supužnika. Dok se s jedne strane pričalo da je upravo Gaga pomogla Bori da se izleči od decenijskog "alkoholisanja" i da izdrži tokom teškog perioda apstinencije, s druge strane su se mogli čuti komentari da ga je upravo Dragana "gurala" u pijanstvo. Iako mu je davala veliku podršku, ona nikada nije prestala da pije.

Činjenica da se Bora zaljubio i odlučio da se razvede, zbog skoro trideset godina mlađe devojke, postala je gotovo svakodnevna tema domaćih medija. Čovek koji je tokom višedecenijske karijere na sve načine pokušavao da skrene pažnju na sebe poslednjih dana stekao je najveću "popularnost" upravo zahvaljujući romansi sa mladom devojkom, ali o tome ćemo neki drugi put. Ko je misteriozna ljubavnica i hoće li se Bora njome oženiti, samo su neka od pitanja koja su mučila one kojima je "slučaj Bora" došao kao "kec na jedanaest".

A onda je, kao grom iz vedra neba, odjeknula vest da se Borina, sada već bivša, supruga ubila. Draganu Đorđević u beživotno stanju pronašla su deca u njenom stanu u Ulici 27. marta. Policija je pored tela pokojnice pronašla antidepresive. Ubila se, kažu, jer nije mogla da preboli razvod.

PRVI PUT GA JE ODBILA

Borisav Đorđević je rođen 1. novembra 1952. godine u Čačku. Odmalena je bio šoumen. Kada bi se komšije okupile, mali Borisav penjao bi se na sto pa bi zabavljao goste recitujući lascivnije pesmice, koje je učio od roditelja. U nižim razredima osnovne škole pevao je na školskim priredbama hitove, poput "Zvižduk u osam" Đorđa Marijanovića, a sa trinaest godina osnovao je prvu muzičku grupu koja se zvala "Hermelini".

Burne godine odrastanja donosile su i prve nevolje. Naime, Bora je sa prijateljima provaljivao u tuđe stanove i krao stvari pa bi od tako stečenog novca kupovao instrumente. Posle tri godine vršenja nezakonitih radnji Bora i njegovi drugari uhvaćeni su i proglašeni maloletnim delikventima. Bora je tada prvi put bio u istražnom zatvoru, u kojem je proveo sedam dana. Kada je pušten da se sa slobode brani, izbačen je iz gimnazije a, pošto je Čačak mala sredina, pukla je velika bruka, pa su njegovi roditelji odlučili da ga presele u Beograd. U Beogradu se Bora upisuje u Petu beogradsku gimnaziju u kojoj je, upoznavši Draganu, izgubio glavu. Bio je nesrećno zaljubljen jer je Gaga odolevala njegovom šarmu i neobičnom udvaranju. Ipak, jednog dana, prepustivši se čarima Borine ljubavi, poklekla je i započela je kratkotrajnu vezu sa njim. Naime, Dragani se perspektivni roker dopadao, ali je bila ubeđena da zaslužuje više. Po završetku gimnazije udala se za drugog, manje šarmantnog, ali pouzdanijeg momka sa kojim se zabavljala pre nego što je upoznala Boru. Ubrzo mu je rodila ćerku Tamaru.

Borisav je, kažu, strašno patio. Utehu je pronalazio u glumi, koja je u početku bila njegova jedina opsesija, a kasnije i u muzici. Svirajući i pevajući u grupama "Zajedno" i "Suncokreti" početkom sedamdesetih, postigao je kakvu-takvu popularnost a do razlaza sa "Suncokretima" došlo je kada je na probu doneo pesmu "Lutka sa naslovne strane", koja se članovima benda nije dopala. Ubrzo posle toga sa Biljom Krstić postao je član akustične grupe "Rani mraz" u kojoj je bio i Đorđe Balašević. Polovinom avgusta 1978. godine u restoranu "Šumatovac" nastala je "Riblja čorba".
Prvobitno grupa je trebalo da se zove "Bora i ratnici", ali na kraju je ipak odlučeno da bude "Riblja čorba". Dok se većina čudila prozaičnom imenu, ono je sa dvostrukim značenjem, u šatrovačkom slengu sinonim je za "one ženske dane u mesecu", i do dana današnjeg ostalo poznato.

NEKE SU ŽENE... SAČEKALE VOJNIKE

Krajem sedamdesetih Bora je otišao na odsluženje vojnog roka u Doboj.

Vratio se 1980. godine i samo nekoliko dana kasnije njegovi i Draganini putevi su se ponovo ukrstili. Situacija je sada bila drugačija, Borina ljubav iz mladosti bila je slobodna, u međuvremenu se rastala od muža, pa su Gaga i frontmen grupe "Riblja čorba" započeli zajednički život. Venčali su se a potom su dobili i sina Borisa.

Za kratko vreme "Riblja čorba" je postala jedan od najpoznatijih bendova na prostorima bivše Jugoslavije, tako da Bora više nije imao egzistencijalnih problema. Reklo bi se da su se sve kockice složile. Dragana je u vreme najveće Borine popularnosti radila kao službenica u "Beobanci", najviše vremena provela je u filijali u Dušanovoj ulici, ali je početkom devesesetih napustila posao.

Među rokerima kruže priče da niko iz Borinog benda nije voleo Gagu. Za nju se pričalo da je za "Riblju čorbu" bila isto što i Joko Ono za "Bitlse". Navodno, ona je iz benda oterala Momčila Bajagića Bajagu, Rajka Kojića i Nikolu Čuturila.
Bilo kako bilo, činjenica je da je "Čorba" opstala i da je Bori pored njegove Gage bilo sasvim dobro. Ako se izuzme faza bludničenja na vrhuncu "Čorbine" karijere, kroz koju su prošli svi njeni članovi, bio joj je relativno veran. A kako mnogi kažu, Dragana je uvek imala razumevanja za Borine "izlete" i čekala ga je u njihovom domu. Jedinu ozbiljnu avanturu Bora je, ako je verovati kuloarskim pričama, imao sa koleginicom Majom Odžaklijevskom, sa kojom je čak i živeo nekoliko meseci. Međutim, na kraju se, ipak, vratio svojoj Dragani, koja mu je i ovoga puta oprostila.

Poslednjih godina Draganin i Borin brak zapao je u krizu. Žučne rasprave i nerazumevanje često bi prerastali u nesnosne svađe, koje bi se zavšavale Borinim odlaskom iz kuće. Početkom ove godine gradom se pročula vest da se Đorđavići razvode a malo kasnije i priče o Borinoj devojci iz Amerike, sa kojom navodno planira da se venča. Ubrzo se pokazalo da nisu u pitanju samo tračevi jer je Bora, zaista, napustio zajednički dom u centru Beograda i preselio se u hotel "Tašmajdan". Upućeni tvrde da je upravo to bio razlog zbog kojeg je Dragana odlučila da oduzme sebi život. Uzela je veću kolličinu sredstava za smirenje i zauvek se oprostila od ovog sveta i svoje neprežaljene ljubavi — Bore.

04.05.2007.
Svet
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: