Boris Bizetić (1950)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Boris Bizetić (1950)  (Pročitano 24468 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 02:43:03 pm »

*

BORIS  B I Z E T I Ć

CELOKUPNO I AKTUELNO STVARALAŠTVO

Boris Bizetić, rođen 1950. u Beogradu, objavio je kao autor muzike, tekstova i aranžmana preko 500 kompozicija (na LP i singl izdanjima) pop i folk muzike, kao kantautor i sa svojim ansamblom Rokeri s Moravu.

Najveću popularnost stekao je pop-hitovima originalnih i pamtljivih refrena koji su obelećili epohu jugoslovenske zabavne muzike u prvoj polovini '70.-ih godina. Uz petnaestak zlatnih i srebrnih ploča, do 1976. godine — tiraži izdanja sa njegovim pesmama dostižu 1.500.000 prodatih primeraka.

Od 1977. — 1991. piše zasvoju pop-folk grupu Rokeri s Moravu čija su izdanja (7 singl i 19 LP) prodata u 4.000.000 primeraka. Rokeri su diskografski — najtiražniji i estradno — najposećeniji srpski ansambl iz Jugoslavije koji su svog prvog "Oskara popularnosti" dobili 1982. a posle toga i "Zlatnu pticu Jugotona" — za prvih 1.000.000 prodatih albuma.

Početkom '90.-ih, Boris Bizetić počinje svoj rad na televiziji, kao scenarista, režiser i glumac u humorističkim šou programima, kojima stiče novu publiku i popularnost, što mu donosi "Oskar popularnosti" (1995. i 1996.), nagradu "Viktor" (2003.) i "Zlatni Melos" (2007.).

Proteklih godina, objavio je 5 knjiga poezije, komponovao muziku za 9 igranih filmova, 8 televizijskih serija, pisao kolumne za 6 novina i časopisa i vodio 8 autorskih radio-serijala.

PRVA AUTORSKA PLOČA

"Ako jednom vidiš Mariju" i "Oprosti mi" (Miki Jevremović) - Novembar 1970.

PRVA (1971.) GODINA NA MUZIČKOJ SCENI

Na tradicionalnoj godišnjoj listi Ekspres Politike od 13 najvećih hitova pop-muzike, nalaze se tri pesme čiji je autor Boris Bizetić: "Ako jednom vidiš Mariju", "S kim si sada kad je tužno vreme" (obe pevao Miki Jevremović) i "Tako je plakala Isidora" (Rade Vučković).

Te godine, veliki hit je bila i kompozicija "Narcisi plaču ljubavi" (Miki Jevremović)

PRVI PEVAČKI SINGL

"Seti se" — Diskos, Januar 1972.

Te godine je objavio 3 singla, od kojih je treći, "Kako da ti kažem" njegova najtiražnija mala ploča.

PRVI KOMPOZITORSKI LP

Muzika za ploču recitatora Raleta Damnjanovića naslovljena prema poemi Pere Zupca "Mostarske kiše". — Januar 1972.

Boris Bizetić

Boris Bizetić, sa singl omota "Kako da ti kažem" 1972.

Pesme Borisa Bizetića — Mix
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 02:43:24 pm »

*

BORIS  B I Z E T I Ć — DISKOGRAFIJA

ALBUMI
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 02:43:50 pm »

.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2011, 02:44:14 pm »

*

BORIS BIZETIĆ

PEVAČ, KOMPOZITOR, TEKSTOPISAC, MUZIČAR, ARANŽER...

Beogradski umetnik Boris Bizetić, jedan je od retkih stvaralaca nekadašnje Jugoslavije i današnje Srbije koji s pravom može nositi naziv multimedijalne ličnosti. Zato što se kao stvaralac, pevač, kompozitor, aranžer, tekstopisac i muzičar ogledao u svim žanrovima popularne muzike, i njegova biografija je prebogata.

Počeo je kao kantautor šlagera i zabavne muzike sa svojim nezaboravim baladama "Kako si?", "Ljubavi mladosti moje", "Ne verujem ti više", "Mene si volela", "Ugasi svetlo"... Nije toliko vodio računa o svojoj pevačkoj i festivalksoj karijeri, koliko je brinuo o hitovima koje je pisao za druge izvođače ("Gde si sad" — Mira Beširević, "Muzika nek svira samo za nju", "Narcisi plaču ljubavi", "Ima neko ko me čeka"... — Miki Jevremović, "Nisi znala da te volim" — Mira i Rale, "Muzika ostaje", "Festa", "Ti nisi moje sunce"... — Miša Marković, "Tako je plakala Isidora" — Rade Vučković). Njegove pesme pevali su i Đorđe Marjanović, Dragan Stojnić, Olivera Katarina, Radmila Karaklajić, Anica Zubović, Ljiljana Petrović, Rale Čajić, "Renesans"...

Osvojio je dve nagrade na festivalu "Beogradsko proleće", učestvovao 1972. godine na zanimljivom festivalu u modnom kriku pod nazivom "Lepo stoji partizanska bluza". Autor je himne "Napred plavi" za našu reprezentaciju u bilo kojem sportu.

Verovali ili ne, ali Boris je pisao i piše zabavnu muziku, šlagere, folk, instrumentalnu muziku, pravi dečije pesme, muziku za film, televiziju...

Kao jedan od najproduktivnijih i najplodnijih autora popularne muzike, objavljeno je njegovih 11 solističkih albuma, dvadesetak singlploča i čak 19 albuma (LP ploča, audio-kaseta i CD-a) kultne satirično šoumenske grupe "Rokeri s Moravu" koji su žarili i palili estradom od Vardara pa do Triglava. Samo su u beogradskom Domu sindikata 1982. godine imali zaredom 14 koncerata. Kao Veljko B. Užičanin iz "Rokera", napisao je nezaboravne šaljive pesme: "Drma, drma, plovak", "Stojadinka ovce šiša", "Čorbast pasulj volem", "Ja Tarzan a ti Džejn", "Krekenzi kikiriki", Srbija se umirit ne može", "Seks na eks", "Na lepu plavu Moravu", kokteli "želje, čestitke i pozdravi", "Picerija"...Izdate su i 4 video-kasete sa naj-TV spotovima "Rokera s Moravu".

Ogledao se kao poeta i pisac sa četiri knjige: dve knjige poezije "Gorki venac" i "Srpskohrvatske pesme", jednu dečju knjigu "Bajka u stihovima "Zuba i Zula" i "Hitovi nezaboravci", satirična poezija "Rokera".

Sa svojom porodičnom manufakturom, suprugom Magdalenom, kćerkama Anitom i Doris, realizovao je TV-esmije "Folk liga" na Studiju B, "Bebeviziju" na TV Politici, a u decembru 2001. godine proslaviće redak jubilej — 500 emisiju svojeg humorističkog serijala "BB Show".

Pored ovoliko radova visokoproduktivnog i vrednog Borisa Bizetića, dodajemo da je pisao instrumentalnu muziku za šest domacih igranih filmova (dve komedije "Tesna koža", "Bombasi", "Crveni udar", "Svemirci su krivi za sve" i "Gnjurac").
Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 07, 2011, 02:44:24 pm »

*

BORIS BIZETIĆ

"SABRANA NEDELA ROKERA S MORAVU"

Posle duže pauze, nezaboravna Slavujka, odnosno Boris Bizetić, njen tvorac i interpretator, vraća se na veliki ekran. U toku je snimanje novih epizoda sa vragolastom Slavujkom u glavnoj ulozi, koje će biti emitovane na RTS-u.

Boris Bizetić: Srećan sam zbog prolećnog buđenja humora. Budi se humor u meni, ali i u drugim ljudima, kompetentnima, pa eto Slavujke opet! Pored toga, pripremam "Sabrana nedela rokera s Moravu". Na šest kompakt diskova, biće smešteno 120 pesama grupe koja je obeležila jedno vreme. Tako će oni koji nisu pratili karijeru "Rokera s Moravu" moći da čuju o čemu se tu radi. Veselo mi je srce zbog svih lepih aktivnosti u kojima sam ovih dana! — veseo je Boris Bizetić, pevač, kompozitor, humorista, zabavljač i idejni vođa nekad čuvenih "Rokera s Moravu
".

Vesna Tasić
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Februar 07, 2011, 02:44:40 pm »

*

BORIS BIZETIĆ

BLAGO IZ ŠPAJZA U VREME IZVRNUTIH ČARAPA

Legendarni kantautor Boris Bizetić, doajen naše zabane muzike, humorista, zabavljač, od septembra kreira "Smeh terapiju", humoristički šou, koji se emituje na pet takozvanih malih televizijskih stanica.

Boris Bizetić: "Smeh terapija" je sastavljena od viceva koji su nekada snimljeni i emitovani u "BB šou", novih humorističkih video spotova i spotova "Rokera s Moravu". U tom "sendviču" su i namerno napisane otkačene pesme koje pevaju poznati... Jednostavno, izvukao sam blago iz špajza... Ko je voleo "BB šou", voleće i ovo!

Šta još ima u tvom špajzu?

Boris Bizetić: Svašta! Između ostalog, oko 50 spotova "Rokera s Moravu" za koje mi treba izdavač. Ili da ih sam objavim na DVD-u... Sve je toliko bezvezna priča, sve je propalo, oronulo, sve se pretvorilo u nešto pogrešno... Čarapa se izvrnula skroz naopačke. Srećom, 15 godina ne živim od izdavaštva.

Nego od čega?

Boris Bizetić: Od početka godine, radim seriju reportaža u "Ženskom svetu". Poznati pričaju o svom detinjstvu, pitam ih ono što ih niko nikad nije pitao. Oslanjam se na televizijske snimke emisije koju sam radio na "D kanalu", "Slike iz detinjstva". Već godinu i po dana, na "Maksi" radiju radim četiri autorske emisije nedeljno. Oslanjam se na evergrin, nema tu ničeg pomodnog, ničeg po sistemu "udri". Iskopavam snimke iz pedesetih i šezdesetih godina i to je melem na duše onih koji to vole...

Jesi li zaboravio da pevaš?

Boris Bizetić: Nisam! Što je najgore, pevam bolje nego ikada u životu! Samo, sticajem okolnosti, ograničavam se na pevanje po kući, eventualno otpevam nešto za neku reklamicu... Iskustvo koje imam sa albumima koje mi je objavio "Hi-Fi" centar nije blistavo... Niko mi nije napravio nikakvu kampanju, vlada pomama za pomodarstvom, a ja se tu ne nalazim. Da se nisam bavio humorom, sigurno bih bio ozlojeđen...

Zašto nisi aktivirao "veze", da se izboriš za bolji status?

Boris Bizetić: Zato što sam ja jedan bezvezan tip! Mislim, čovek bez veza. Stalno sam mislio da je kvalitet glavna stvar u celoj priči. Posle revolucije, pokušavao sam da stupim u kontakt sa Vladom Markovićem, direktorom PGP-a. Zvao sam nekoliko puta da mi sekretarica zakaže sastanak sa njim... Imao sam gomilu ideja, mislio sam da je bar zainteresovan da me sasluša, da mi bar kaže da nije zainteresovan. Ali eto... Kakav sam, najbolje "piše" u pesmi "Problematičan", na albumu "Cena ljubavi".

Što nisi potegao svog trostrukog kuma Željka Mitrovića?

Boris Bizetić: Nemoj mi njega... Nekada sam ga učio kako se jede šnicla... Mnoge sam koječemu naučio. Danas takvi imaju svašta — od trafika, do aviona!

Kako ti danas izgledaju i zvuče "Rokeri s Moravu"?

Boris Bizetić: U vreme kada su nastali, kao ni dok su trajali, nisam bio svestan njihovog značaja i veličine. U to vreme sam živeo kao čovek. Išao sam na letovanja, kupio stan, auto... "Rokeri s Moravu" su bili odlično preduzeće, vreme je bilo sjajno za taj posao. Tiraži albuma "Rokera s Moravu" su bili fantastični, koncerti izuzetno posećeni, mnogo smo putovali... Kad pogledam danas kako je to bilo, shvatam da su "Rokeri s Moravu" bili izuzetno značajni, da su ostali nenadmašni. Pesme su bile odlično otpevane, bile su majstorski aranžirane, tekstovi su bili pesnički dobri. Danas, umesto da svašta bude bolje, svašta je gore...

Jesi li se umorio?

Boris Bizetić: Ne, nisam umoran. Da neko ne pomisli da su mi baterije istrošene, ili da mi treba nov punjač... Nije mi ni do toga da ispravljam "krivu Drinu" na pogrešnom mestu... Ali, došlo je vreme — spašavaj se ko može!

Kako se ti spašavaš?

Boris Bizetić: Sedim i čekam da se smrkne, pa da polegamo! Šalim se, to je jedna od narodnih umotvorina koju nosim još iz vojske, u kojoj sam bio 1986. godine. Na mikroplanu se spašavam od pošasti spoljnog sveta. Da mi nije porodice, mogao bih samo da cvilim! Hvala Bogu da sam ovu moju ženu, kakvu-takvu navato na vreme i da imamo decu koja su zafrkanti, pa se po kući ludiramo i šegačimo... Sreća je i da su moji emotivni špajzi napunjeni vedrim slikama iz prošlosti...

Vesna Tasić | Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 07, 2011, 02:44:57 pm »

*

VEČITI ROMANTIČAR

Pesme "Ako jednom vidiš Mariju", "Tema za dvoje", "Ljubavi, mladosti moja", "Crveno vino", "Seti se", "Narcisi plaču ljubavi", "Kako da ti kažem", "Volim te više od muzike", "Ne verujem"... postale su deo jedne raspevane mladosti, ali i zaštitni znak "večitog mladića", kantautora Borisa Bizetića. Ipak, svojevremeno je za mnoge bilo nemalo iznenađenje kada je Boris zašao u sferu folka i oformio šaljivo folkreski sastav "Rokeri s Moravu" koji je imao priličnog uspeha na estradi. Devedesetih godina počeo je i sa radom na televiziji. Njegove autorske emisije "Folk liga", "B. B. vizija" i "B. B. šou" (prikazivane na TV Pinku) stekle su popularnost među gledaocima, a onda su u leto 2002. godine ukinite . Posle toga Borisu je ponuđen angažman na "Kanalu D", na kome i sada radi emisiju "Slike iz detinjstva" u kojoj poznate ličnosti pričaju o svom detinjstvu... O svemu tome on kaže:

Boris Bizetić: Od kada su ukinute moje emisije krenuo sam u "pročišćavanje duše", koja je do tada bila usmerena samo u humorističkom pravcu. Prihvatio sam ponudu "Kanala D" i do sada sam intervjuisao preko 50 poznatih ličnosti.

Osim što radite na dečjem kanalu, ima vas i na "Naxi" radiju...  

Boris Bizetić: Ovih dana sam zastupljen na pomenutoj radio stanici sa tri emisije "Slike iz detinjstva", "Evergrin svetske pop muzike" i "B. B. šou".

Ipak stiče se utisak da ste ipak svoju prvu ljubav — pop muziku — pomalo zapostavili?

Boris Bizetić: Nedavno sam objavio deo svojih hitova u novim aranžmanima, a planiram da do kraja godine objavim drugi deo hitova. Istovremeno u muzičkoj arhivi imam stotinak pesama, koje su se nakupile proteklih godina, dok sam se bavio samo šou programima. Počeo sam kao autor i kantautor i tačno je da sam to pomalo stavio u zapećak, kada sam se okrenuo komičarskom fahu i estradi. Srećom, imam talenat da pravim pesme koje se pevaju i pamte. Imaju smisla i "udaraju u dušu". Melanholične su, sentimentalne i drago mi je što su postale hitovi. Do kraja leta pokušaću da objavim i CD sa novim pesmama koje ljudi još nisu čuli.

S obzirom na to da ste već sugo u muzičkim vodama, ko su prema vašem mišljenju, naši najbolji pevači?

Boris Bizetić: Umesto pop, kod nas su zastupljeniji folk pevači. Ima 10-ak pevača svetskog formata, koji pevaju narodnjake poput Šabana Šaulića, Cuneta Gojkovića, Ane Bekute, Marinka Rokvića, Lepe Lukić... To govorim sa pozicije nekoga ko se razume u muziku. Međutim, kao slušalac volim narodnjake poput Tome Zdravkovića, Kvake, Tozovca, Lepe Lukić, Silvane Armenulić, koji su pokrenuli razmišljanje o narodnoj muzici. Kasnih 70-ih i 80-ih godina nastupio je novi stil, a za devedesete tvrdim da je nastao pravi pakao sa stilovima i pravcima, koji su se izmešali. Što se tiče stranih pevača, rado slušam Frenka Sinatru i Dina Martina. Naš dom je diskofilska kuća u kojoj imamo muziku iz celog sveta. Ponosan sam na svoju zbirku diskova i ploča kojih je preko 6.000.

Kako ste sakupili toliko ploča i CD-ova?

Boris Bizetić: Najviše sam kupovao kada sam putovao u inostranstvo, prilikom gostovanja "Rokera s Moravu". Tada sam znao da sa turneje donesem čak i do 80 LP ploča. Dok su drugi štedeli pare ili kupovali garderobu, ja sam sve ulagao u nosače zvuka.

Sa kćerkama Anitom i Doris sarađivali ste u "B. B. šou". Šta sada one rade?

Boris Bizetić: Anita (22) je završila montažu i veoma sam ponosan na nju što je od svoje 13. godine bila uključena u proces televizijske proizvodnje. Još u vreme kada sam radio "B. B. viziju" bila mi je veliki pomoćnik, asistirala na snimanju, ali i u montaži. Potom je otišla na Akademiju i prošlog leta diplomirala. Poslednja kreacija joj je montaža 12 spotova za moju muzičku emisiju "Seti se", koja je emitovana u okviru novogodišnjeg programa. Doris (18) je takođe samnom sarađivala kao devojčica u pomenutim emisijama, a sada mi je pomagala na snimanju pesama i stasala je u pravog tonca. Dok je Anita moj video, Doris je moj muzički i tonski pomagač. Sreća je što su obe genetski nasledile talente supruge Magdalene i mene, i u okviru tih talenata imaju slična interesovanja. Takođe su stekle i radne navike i nikada ništa nisu radile zato što su morale, već samo zato što su to zaista volele.

Šta bi za vas bila najveća radost?

Boris Bizetić: Što se tiče dece svakako bih želeo da obe osnuju porodice i nađu životne saputnike sa kojima bi se potpuno razumele. Poodavno sam shvatio da kruna uspešnog života leži u porodičnoj harmoniji. A što se tiče Magdalene i mene voleo bih da sebi priuštimo kuću na moru. Ne obožavam more radi sunčanja, već uživanja u morskim mirisima, šumu talasa, jer sve to u meni budi lepe trenutke. Slično razmišlja i moja žena, pa se nadam da će nam se ta želja ispuniti.

Dijana Maksimović | Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2011, 02:45:13 pm »

*

U INAT SVIMA, BEZ LAŽNOG SJAJA

Promocija novog albuma Borisa Bizetića, nazvanog "Cena ljubavi", bila je prava poslastica za nostalgičare, željne romantične i nežne zabavne muzike, kakva je nekad carovala na našim prostorima, a onda je, neočekivano, pod naletom svega i svačega, prosto "prognana". Bez velikih ambicija (koje je iživeo davno, kroz velike tiraže), bez trunke moranja, opušteno i nadahnuto, Bizetić je skrojio 14 pesama, dodao pet instrumentala i — eto "Cene ljubavi"...

Na samoj promociji, kako je i Bizetić istakao, nije bilo ni traga od glamura, šampanjca u rano popodne, trendijevskih faca, pomodarskih štosova, likova koji su tu došli samo da bi bili viđeni. Ali, zato su tu bile žive muzičke legende — Predrag Gojković Cune, Lola Novaković, Dragoslava Genčić, Miša Marković... Blistali su, ne krijući oduševljenje što je Bizetić, posle višegodišnje diskografske apstinencije, ponovo muzički aktivan. Još pre dvadesetak godina, činilo se da je svojoj najvećoj ljubavi, zabavnoj muzici, okrenuo leđa za sva vremena.

"Ma lako je Borisu da izdaje albume. Sam piše tekstove, sam komponuje, sam radi aranžmane, mlađa ćerka mu tonski kreira i programira pesme, starija radi spotove, žena peva prateće vokasle i radi produkciju! Danas, kada je snimanje skuplje no ikada, sve to je neverovatna ušteda!" — konstatovao je jedan Borisov prijatelj.  

Zaista, kako je potvrdio i Bizetić, u rađanju i kreiranju "Cene ljubavi" učestvovala je cela njegova porodica. A ono što je trebalo dopuniti, dopunili su prijatelji, prijateljski. Iza komplertnog posla su stala dva Nenada (Čajić i Raičević), čelni ljudi "Hi-fi" centra, kuće koja je izdala album.

Boris Bizetić: Danas su sa mnom moji prijatelji, i oni koji su utemeljili ovdašnju muzičku scenu, i njihovo prisustvo mi je dragocenije od svega. Ponosan sam što je ovde gospođa Lola Novaković, pevačica koju sam prvi put video na komšijskom televizoru. Srećan sam što je tu Žarko Petrović, kompozitor, koji je producirao "Ako jednom vidiš Mariju" pre 30 i kusur godina. Ovde je i moj kum Bora Mitrović, zahvaljujući kojem sam postao kantautor... Posebno zadovoljstvo mi je što je došao i najnoviji sekretar Udruženja estradnih umetnika, gospodin Mirković, koji će mi spontano uručiti povelju udruženja — duhovito je komentarisao Bizetić.

Onako "usput", otkrio je da njegovo poslednje muzičko autorsko delo proizvod čistog inata, koji će mnoge usrećiti. Sve one čije žalopojke zbog toga što nema naše "normalne" zabavne muzike već godinama sluša. Uz pićence i Borisove nove pesme, apsolutno prepoznatljive, bez lažnog glamura i veštačkog sjaja, ova promocija je bila pravo osveženje u izveštačeno glamuroznom svetu estrade.

Vesna Tasić | Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Februar 07, 2011, 02:45:31 pm »

*

BORIS BIZETIĆ

POVRATAK STAROJ LJUBAVI

Boris Bizetić se ponovo vratio svojoj staroj ljubavi — zabavnoj muzici kojoj je, činilo se, okrenuo leđa još početkom 80-ih. U Domu sindikata, u nostalgičnoj atmosferi, promovisao je album na kome je aranžirao, odsvirao i otpevao svoje stare hitove. Bilo je neizbežno prisustvo pevača stare garde koji su pre gotovo tri decenije sticali slavu i pobirali nagrade na brojnim festivalima baš uz Bizetićeve kompozicije. Bili su tu legendarni Đorđe Marjanović, Miki Jevremović, Miša Marković, Rade Vučković, Žarko Dančuo... Uz pomoć Svete Vukovića, zajedno su se prisetili događaja i pesama iz "doba paleolita", kako su u šali nazvali vreme svoje mladosti. Bizetić je priznao da je od prethodne promocije na kojoj je "igrao glavnu ulogu" proteklo dugih 13 godina! "Sve ploče 'Rokera s Moravu' sam promovisao na ovaj način," kaže Boris Bizetić i dodaje: "A onda sam se toga manuo i krenuo da pravim humorističke, TV emisije. To me je udaljilo od muzike sa kakvom sam počeo karijeru. Godina '92. i '95. snimio sam albume za PGP, ali su oni prošli — nikako! Uopšte se nisam bavio sobom! Sada sam sebi došao na red. Na estradi sam 'tek' 33 godine, pretpostavljam da je bilo krajnje vreme za to. Bez ikakvog moranja, snimio sam 29 pesama. Sam sam ih odsvirao, aranžirao i otpevao. Više nemam velikih ambicija i to sam uradio zbog sebe!" kaže poznati pevač, kompozitor i zabavljač.

V. D. | Balkan media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Februar 07, 2011, 02:45:48 pm »

*
INTERVJU — BORIS BIZETIĆ

NASLOV

Posle duge pauze, Boris Bizetić je napisao 20 pesama za novi album "Rokera s Moravu". Na taj način obeležiće trideset godina od nastanka grupe čiji je rad, uprkos kritici, volela publika od Alpa do Đevđelije. Poznati kantautor govori o svom radu, razlozima zašto danas sve manje komponuje i šta je presudilo da više ne odlazi na stadione.

Šta je sad suštinski drugačije u radu "Rokera s Moravu"?

Rokeri su i dalje duhoviti, teme koje sam obradio su ilustracija savremenog života i svega što nas okružuje, a podložno je karikaturi. Zvonko Milenković i ja, kao i u prethodnih 200 pesama, ponovo smo pevali kao Sisoje i Stojko, harmoniku je svirao izuzetno talentovani Darko Antić, a violinu Zvonkov i moj drug iz vojske Marko Radosavljević. Sve druge instrumente sam odsvirao sam. Ton-majstor i prateći vokal je bila moja mlađa ćerka Doris, a starija, Anita, snimila je, režirala i montirala spotove za te pesme. Sve će se krajem godine pojaviti i kao DVD izdanje.

Na koju publiku računate?

Voleo bih da oni koji su nekada voleli "Rokere s Moravu" slušajući novi album "Projekat" imaju isto ono zadovoljstvo i osmeh na licu kao nekada.

Rekli ste da biste voleli da sarađujete sa Zdravkom Čolićem. Da li je bilo nekih pregovora o saradnji?

Pre više od 30 godina, Zdravko Čolić je na festivalu u Splitu pevao pesmu Vojkana Borisavljevića na moj tekst. Od tada do danas, nikada me nije pozvao i pitao da li imam pesmu za njega iako je, uveren sam, svestan da je talenat neprolazan i da je umeće komponovanja hitičnih (i smislenih) pesama meni svojstveno.

Pisali ste muziku, tekstove, radili aranžmane za 40 pevača pop muzike bivše SFRJ. Kome ste sve uradili pesme?

Osim Mikija Jevremovića koji je je otpevao najviše mojih pesama, radio sam sa Đorđem Marjanovićem, Draganom Stojnićem, Oliverom Katarinom, Ljiljanom Petrović, Anicom Zubović, Silvanom Armenulić... u to vreme već proslavljenim pevačima. Ali, mojim pesmama su se proslavili i nepoznati pevači: Rade Vučković ("Tako je plakala Isidora"), Miša Marković ("Ti nisi moje sunce"), Rale Ćajić ("Nisi znala da te volim"), ansambl Tamburica 5 ("Hajde da pevamo celu noć")...

Da li ste u skorije vreme radili sa nekim od njih?

Otkad sam, pre 16 godina, počeo da radim televizijske šou-programe, pevači su pomislili da ja više ne stvaram na polju muzike, pa me i ne zovu. Po jednu moju pesmu, poslednjih godina, snimili su Vera Matović, Boban Zdravković, Halid Muslimović i Acko Nezirović. Interesantno — sve narodnjaci!

Radite tri TV emisije. Kako to uspevate?

Već dve godine, na devet lokalnih televizijskih stanica u Srbiji emituje se "Smeh terapija". Od pre mesec dana, "Rokeri s Moravu", uz pomoć mojih ćerki, vode interesantnu emisiju na TV Spektrum — "Želje, čestitke i pozdravi", a na televiziji Košava radim šou pod nazivom "Boris Bizetić u svom stilu". Da mi nije porodične podrške i praktične pomoći, uopšte ne bih mogao sve to da postignem.

I ovoga puta vam pomažu ćerke Anita i Doris. Kako funkcionišete?

Doris, koja je inače kantautor, to je "povukla na tatu", od svoje šesnaeste godine radi kao "tonac" muzičkih albuma, radio i TV reklama, špica, džinglova i, naravno, peva mi prateće vokale gde god zaželim. Udala se ovog leta, pa sad imam pomoć i od zeta koji je kompjuterski programer. Starija ćerka Anita, koja je sticajem okolnosti "uvučena" u proces televizijske proizvodnje od svoje trinaeste godine, do sada je montirala više od 50 mojih muzičkih spotova, više od 400 TV emisija i bezbroj reklama. U najnovijoj fazi sam joj prepustio i režiju. Inače, diplomirala je montažu na akademiji, to jest, to je devojka koja ima diplomu (a to napominjem zbog potencijalnog budućeg zeta).

Kakva je u tom vašem porodičnom poslu uloga vaše supruge?

Moja bivša, dugogodišnja devojka Magdalena, a sad već dugotrajna supruga, svakako je stub naše porodice. Bez obzira na svoje umetničke afinitete, potpuno je posvećena meni i ćerkama i neprekidno nam je višestruko od pomoći — praktične i savetodavne. Bolju ženu nisam mogao da "navatam". Iduće godine slavimo 30 godina braka!

Kada vas je isprovocirala amerikanizacija odeće, vi ste aranžirali 12 partizanskih pesama. Zbog čega biste ponovo uradili ovako nešto?

Za akciju i koncert "Lepo stoji partizanska bluza", 1972. godine, aranžirao sam poznate partizanske pesme u duhu pop muzike. To je tada bio baš "štos"! Bio sam mlad i, kako bi Srbi rekli, indoktriniran! Danas? Posle svih sabranih iskustava i saznanja, ne bih se bavio bilo kakvom ideološkom "materijom" niti bih propagirao bilo šta osim ljubavi i vrednosti porodičnog života.

Jedino ste Tito i vi imali plava maršalska odela. Kako se to desilo?

Konfekcijska kuća "Kluz" mi je tada, 1972, napravila kopiju Titovog teget odela sa zlatnim grančicama na rukavima. Naravno, povodom pomenute akcije. Super mi je stajalo, ali tada sam bio 20 kilograma lakši.

Kako ste se osećali kada ste kao desetogodišnji dečak glumili Broza u foto-stripu i kako su se prema vama ponašali vaši vršnjaci?

U nekadašnjoj, obaveznoj lektiri za osnovce, bile su i pričice iz Titovog detinjstva. U foto-romanu davne 1960, ja sam igrao malog Tita. Snimali smo u njegovom rodnom Kumrovcu i, kao posebna uspomena, ostalo mi je sećanje na prvo jahanje konja koga, kao beogradsko dete, do tada nisam ni video uživo! Nezavisno od ovoga, uvek sam štrčao u svom okruženju i davao razloga za ljubomoru. Tako je ostalo do danas.

Kako danas gledate na to vreme i te događaje?

Sve je prolazno. Imao sam sreću da detinjstvo provedem na različitim geografskim lokacijama, bez straha, sa mogućnošću da budem dete bez velikih briga.

Vatreni ste fudbalski navijač. Je l' idete na utakmice?

Od detinjstva navijam za Crvenu zvezdu, a do 1991. sam svakog vikenda išao na četiri utakmice — po dve za dan! Gledao sam Partizan, Rad, Galeniku, Zvezdu, OFK Beograd. Onda je "crkla" država, na stadionima su počeli da skandiraju parole vezane za četnike, partizane, Slobu, ustaše, Tita... navijači su okretali leđa terenu, počelo je bacanje suzavaca i drugih petardi, tako da sam odustao od posećivanja idiotizma. Sada gledam sve moguće fudbalske prenose na TV-u.

Šta rade vaše dame kada rešite da gledate fudbal na TV-u?

U našem, relativno malom stanu, svako ima svoje "utočište". Kada ja "zalegnem" u fotelju kako bih psovao uz neki fudbal, niko me ne dira i samo mi ugađaju. A meni onda preostaje samo da ih i dalje volim.

Zorica Marković | 05.11.2007. | Stil magazin
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Februar 07, 2011, 02:46:06 pm »

*
INTERVJU — BORIS BIZETIĆ

NE VOLIM VESELE PESME

Verujem svojoj porodici, a ovima iz okruženja, ili likovima koji se pojavljuju niotkuda — njima verujem tek ako me nisu slagali! Posle toliko godina kontaktiranja sa lažovima koji nemaju hrabrosti da izuste istinu, ma kakva bila, sada sam toliko "vakcinisan" da me samo potvrdjena iskrenost iznenadjuje. U stvari, ne očekujem ništa, a ako se dogodi bilo šta lepo — ja uzmem pa se obradujem.

Boris Bizetić, kantautor koji je sa dvadeset godina imao hit "Ako jednom vidiš Mariju", posle kojeg je sedamdesetih usledilo preko 500 pesama koje je pevalo četrdesetak najpopularnijih pevača domaće muzike tog vremena, samo u takozvanim "popularnim umetnostima" traje bezmalo 40 godina. Pa ipak Bizetić javnosti nije poznat samo kao kompozitor već i kao zabavljač, šoumen i voditelj.

Oprobao se u svim poslovima vezanim za televiziju, a i radio. Pre nekoliko godina izdao je i "sabrana nedela" takozvanog "moravskog roka", priredivši "sabrana nedela" grupe "Rokeri s Moravu". Pre nekoliko dana priredio je promociju CD "Gusar" kojim se kako autor i pevač vraća emocijama sa početka karijere.

Na ovoj prezentaciji, kao retko kada, pojavile i mnogobrojne njegove kolege poput: Djordja Marjanovića, Milana Babića, Čede Markovića, Bata-Kande, Nikole Karovića, "Amadeus benda", Radeta Vučkovića, dueta Selimova-Želčevski, Braće Bajić, Dejana Patakovića, Žike Nikolića, Vanje Bulića i Svete Vukovića — koji je njegov najstariji saradnik i čija su dva teksta: "Kako da ti kažem" i "Kad bih znao da je sama", pomogla da ove pesme pre 35 godina postanu hitovi, a koje je ponovo snimio na pomenutom albumu.

Na novom albumu "Gusar" su emotivne pesme, poput onih koje ste pisali na početku svoje karijere. U čemu je tu, zapravo, stvar? Otkud taj povratak sentimentalnosti?

Malo gorke, malo samoironične, katkad umereno depresivne, ali, ukupno gledajući — uvek romantične, moje nove pesme su na tragu mog muzičkog razmišljanja koje je formirano u ranoj mladosti. Sve pesme su melodične, imaju suvisle tekstove (iskustveno bogate) i namenjene su onima koji bi da se prisete svoje lepše mladosti. Mladje slušaoce će dotaći romantika koja im se baš i ne nudi u muzičkoj ponudi poslednjih godina. Dakle, ja se ne vraćam sebi, već sam stalno tu — na terenu koji mi je poznat. Ima u meni još raznih likova koji imaju potrebu da nešto saopšte, ali, na drugi način. "Gusar" je moj osamnaesti kantautorski album, a ako uračunamo i 20 albuma "Rokera s Moravu" (na kojima mu ja dodjem takodje pevač), onda je ovo moje tridesetosmo "veliko" pevačko izdanje. Nekada smo to zvali LP. Osim ovoga, objavio sam i preko trideset singlica. Kao kompozitora pesama za druge, mnogobrojne pevače, bilo me na nekoliko stotina izdanja. Mnogo objavljenih pesama u toku dugačke karijere. Ovog puta nudim dvadeset pesama (petnaest potpuno novih) i četiri instrumentala. Tu je i pet "matorih" pesma, starih preko tridest godina — u novom aranžmanu.

Znači li to da je Slavujki, a pre svega pojavama kojima se kroz njen lik rugate, odzvonilo?

Dok god je moje životno okruženje takvo kakvo je (familija, komšiluk, poznanici, sunarodnici), biće materijala za parodiranje stvarnosti. Bolje je da kroz komičnu vizuru opisujem svakodnevni "otkačeni" život, nego da psujem i padam u depresiju. Slavujka, kao i "Rokeri s Moravu", ušla je u srpsku humorističku legendu. U TV-emisiji "Smeh terapija" (koja se emituje na 8 lokalnih srpskih stanica), gledaoci mogu da se razbaškare i uz "slavujačke" viceve. S druge strane, Slavujka i piše.

Kad smo kod Slavujke, kako ide prodaje njene knjige koja se pojavila oko Sajma?

"Slavujkina knjiga", podebela, na 280 strana i sa tvrdim koricama, zabaviće i namćore. Tek ulazi u po neku knjižaru a oni, koji su zainteresovani za 73 "priče za smejanje" (što je podnaslov knjige, mogu da se informišu telefonom, ako obrnu 063-1688810..... i, nemoj da bi neko ovo shvatio kao reklamu! Inače, u knjizi je opisan čitav naš aktuelni život. Ulica, porodica, političari, umetnici, budale, šeprtlje i sirotani. Sve može da bude i smešno, osim kad je za plakanje. Mislim — od tuge.

Vaši TV serijali i njihova izdanja na CD I DVD uspešni su iako su, kako se kaže, niskobdžetni, budući da većinu poslova radite sa suprugom i ćerkama. Da li je tajna uspeha baš u tome da čovek danas može da veruje samo svojoj porodici?

Ja mu dodjem "vernik"! Verujem svojoj porodici, a ovima iz okruženja, ili likovima koji se pojavljuju niotkuda — njima verujem tek ako me nisu slagali! Ova mi je dobra! Posle toliko godina kontaktiranja sa lažovima koji nemaju hrabrosti da izuste istinu, ma kakva bila, sada sam toliko "vakcinisan" da me samo potvrdjena iskrenost iznenadjuje. Ustvari, ne očekujem ništa, a, ako se dogodi bilo šta lepo — ja se obradujem. Žena i ćerke su talentovane, pa ih koristoljubivo zamolim da mi pomognu u svemu što radim. Valjda me vole, pa me ne odbijaju. To mi dodje kao neka privilegija. Samo još nekolicina bivših saradnika ima kontakt sa mnom. Ustvari, skoro niko. Nove ne tražim. Sam svoj majstor — to je jaka formula! Ko može. Naporno je kad dugo doživljavaš da te iznevere oni kojima si najviše učinio. I afirmativno i materijalno.

Kažu da ste vi najviše vi u pesmama poput "Marije", "Isidore", a ne u onome što ste napravili sa "Rokerima", "BB šou" ili radio i TV emisijama?

Pošto pitanje nije tačno — onda bi i odgovor bio pogrešan! Uuuuu, i ova mi je jaka! Dakle, ne bih ustvari znao — ko sam ja!? Ili, ko sam sve — ja!? Ima nas raznih u meni i svi bi hteli nešto konstruktivno da isporuče. Zbog toga me je toliko bilo u raznim medijima i u okviru različitih kreativnih disciplina. Sve zavisi oda toga kad u toku dana na mene nabasate. Nekad sam "štoser", pa onda melanholik. Volim da me drugi zabavljaju (inteligentno), volim fudbal, različitu svetsku melodičnu muziku. Kad me ščepa stvaralački poriv, ja onda (to nešto) iznedrim shodno trenutnom raspoloženju. Mada, odlično radim i po porudžbini. Onda se "ubacim" u potrebno raspoloženje i "smlatim" zadatu materiju! Generalno, uvek radije biram da gledam dramu ili krimić, nego nešto što okvalifikuju kao čistu komediju. Kao slušalac — ne volim vesele pesme. Verovatno mi se, ovde negde, zagubio i odgovor na postavljeno pitanje.

Olivera Stojimirović

ANTRFILE

LIČNA KARTA

Ime: Boris Bizetić
Datum rodjenja: 28. novembra 1950. Beogradu
Horoskopski znak: Dupli Strelac
Zanimljivost: Pojavio se u filmovima "Gnjurac", "Predgradje" (1972, TV) i "Tesna koža 2" gde je sa Milanom Gutovićem otpevao pesmu "Tango Šojić", a u filmu je glumio samog sebe — kao člana svoje čuvene grupe sa kojima je otpevao i pesmu "Rokeri s Moravu"
Privatni život: Iz braka sa Magdalenom ima ćerke Anitu i Doris

ANTRFILE 2

SIKTER KAFICA

Kako se desilo da vaša emisija ode sa Pinka, kad vi poznajete vlasnika te televiziji, budući da je i on u plejadi onih koji su prošetali kroz "Rokere"?

Posle osam godina emitovanja (536 epizoda), vlasnik Pink televizije mi je (uz kaficu) saopštio da ukida "BB šou". Nemam komentar. Televizijski gledaoci će presuditi da li ih nove "duhovite" serije na toj stanici zasmejavaju u onoj meri kao što je to bio slučaj sa mojom emisijom.

ANTRFILE 3

"ROKERI" ZA LEGENDU

Objavivši dvadeseti album Rokera — "Projekat", pokazao sam (posle šesnaest godina pauze) da su teme neiscrpne, štaviše — ponuda je još veća, pa sam sa zadovoljstvom napisao dvadeset novih pesama koje će jednog dana biti duhovita ilustracija ovog trenutka u kojem smo. Nažalost, moj kolega, drug iz vojske i kum — Zvonko Milenković, umro je pre nekoliko meseci, ostavivši za sobom trag veselja i razdraganosti. Njega više fizički nema, ali pozitivan trag, kroz izvanredne interpretacije, ostaje besmrtan. Logična je, onda, i moja odluka da "Rokeri s Moravu" više neće objavljivati nove pesme.

Glas javnosti, 21. decembar 2008. | Boris Bizetić
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Februar 03, 2015, 02:49:05 am »

*

MELANHOLIČNI ŠOUMEN BORIS BIZETIĆ

Tvrdi da je instaliran na ovu planetu da bude od koristi drugima, a svet je ugledao u centru Beograda 1950. godine. Sa suprugom Magdalenom i ćerkama Doris i Anitom danas živi na Dorćolu, a za porodičnu manufakturu Bizetić umetnost je način života. Supruga Magdalena diplomirala je obou na Muzičkoj akademiji, a uz sve kućne obaveze uspeva da slika, vaja i svira. I ćerke Anita, montažer, i Doris, tonac, slede roditeljske talente.

Pevač, kompozitor, aranžer, tekstopisac i muzičar proslavio se pesmama: "Ako jednom vidiš Mariju", "Tema za dvoje", "LJubavi, mladosti moja", "Crveno vino", "Seti se", "Narcisi plaču, ljubavi"... Napisao je muziku za šest domaćih filmova ("Tesna koža", "Bombaši", "Crveni udar", "Svemirci su krivi za sve" i "Gnjurac").

Ipak, svojevremeno je bilo nemalo iznenađenje kada je Boris zašao u sferu folka i oformio šaljivi folkerski sastav "Rokeri s Moravu" koji je postao najtiražnija grupa u Srbiji. Devedesetih godina isprobao se i na televiziji, a njegova Slavujka zasmejavala je publiku svojim seljačkim rezonima. Autorske emisije "Folk liga", "Bebevizija" i "BB šou" su do 2002. godine ukinute, a zahvaljujući njima osvojio je titulu šoumena godine. Posle toga Borisu je ponuđen angažman na Kanalu D, gde radi emisiju "Slike iz detinjstva" u kojoj poznate ličnosti pričaju o svom detinjstvu. Od oktobra 2007. godine počeo je da radi na televiziji TV Košava kao urednik i voditelj emisije "U svom stilu". Stigao je da objavi i pet knjiga poezije, piše kolumne za šest novina i časopisa, a i dalje je aktivan i pun ideja.

"Melem" televizija

Da sam ja neki vlasnik televizije, napravio bih takvu programsku šemu koja ne bi iritirala gledaoce. Saopštavao bih im samo lepe vesti iz zemlje i sveta. Nešto o životinjama, deci i biljkama. Humor, proverene pesme i filmovi koji nisu agresivni. Napravio bih "melem" televiziju!

Pesmama budi čežnju

Donji veš i čarape menjam od malena. Više od trideset kravata čami u mom ormanu. Oblačim se sportski, komotno... onako kako mi zahtevi duše nalažu. Promenio sam odnos prema okolini. Razočaran u svoju pogrešnu procenu da su moji saradnici ujedno i moji prijatelji, viđam se s nekolicinom normalnih ljudi koji u meni vide čoveka a ne "legendu koja hoda".

Prvo sam počeo da se bavim muzikom, pa se kasnije ispostavilo da je to posao. Mnogo kasnije sam shvatio da imam "misiju": pomoći tuđim osećanjima da se otvore... ljubavnim pesmama budim uspavane ili već rasplamsale emocije, čežnju, setu, melanholiju... duhovitošću — provociram smeh, srdačnost i mogućnost da se mane mentaliteta i vaspitanja prikažu bez uvrede. Odmalena sam znao da ne mogu da živim u činovničkoj disciplini, pa sam se još kao dvadesetogodišnjak odlučio za profesiju satkanu od neizvesnosti. Što bi rekao moj dobar drug iz vojske "samouveren u sebe", u proteklih 38 godina rada ostvario sam nekoliko autorsko-izvođačkih karijera.

Tango u "Tesnoj koži"

Kada sam imao 21 godinu, Lordan Zafranović me je pozvao da u njegovom filmu igram klinca od 16 godina. Igrao sam se još u dve komedije, a najčuvenija je pojava u "Tesnoj koži 2" gde su "Rokeri" sa Milanom Gutovićem otpevali "Tango Šojić"!

Novobeogradska avantura

U Novom Beogradu sam živeo od 1955. do 1964. i iz tog vremena su mi ostale jasne slike prirode koje je narušavalo nešto manje od 20 četvorospratnica i stari aerodrom na koji su sletali matori i bučni avioni. Ispod Bežanijske kose bio je niz seoskih kuća sa baštama i živinom svih vrsta. Znalo se — zimi se sankama spuštamo niz to brdo. Od Save do Studentskog grada isušivali su močvare u kojima smo mi klinci brali bambuse. Tu smo se, leti, kupali u kanalima za odvodnjavanje. Čista avantura. Travnjaci su bili prošarani bulkama, cvećem za kojim danas niko ne haje. Kad procveta bagrem, navali miris koji i danas pamtim.

Moje dvojstvo ličnosti manifestovalo se i u mom detinjstvu. Voleo sam da se šalim, da pravim zvrčke po školi i komšiluku, a opet, s druge strane, zapadao sam u bezrazložnu melanholiju i pamtim sebe kako slušam muziku s radija a idu mi suze.

Zalutali muzičari

Jedini koncert "Rokera s Moravu" koji nije održan bio je zakazan u Hamburgu. Moje kolege pevači i ja došli smo iz Berlina sat ranije pred rasprodatu sportsku dvoranu. Međutim, naši muzičari s opremom zalutali su usput, vozili se preko Hanovera i pristigli u trenutku kada je ljutita publika napuštala salu. Samo tada sam se osećao idiotski jer moj ansambl nikada i nigde nije ostao dužan publici.

Sticajem bezveznih porodičnih uslova života promenio sam pet osnovnih i jednu srednju školu. Nikada nisam voleo školsko ustrojstvo koje se nije promenilo od Nušića pa do danas. Mnogi prosvetni radnici su greškom u tom poslu, a sve na štetu dece.

Vojsku kao društvenu potrebu nisam razumeo ni voleo ni pre, ni za vreme boravka u njoj, ni posle odsluženja. Nikada mi nije bilo jasno zbog čega me drže zatvorenog toliko dugo kad sam se za tri meseca obučio da pucam iz svih oružja?! Međutim, na psihološkom planu, boravak u vojsci, i to na moru, u Rijeci, značajno je doprineo da shvatim ko sam ja, šta hoću od svog života, ko su moji takozvani prijatelji u Beogradu i ko je moja prava devojka kojom ću se potom oženiti.

Kako sam skinuo šajkaču

Dok nisam izmislio i oformio "Rokere s Moravu", već sam stekao ime hitmejkera, autora pesama koje danas tretiraju kao evergrin. Onda sam okupio talentovane anonimuse koji su, uz pomoć mog talenta, stekli afirmaciju i videli sveta pošto smo koncertno obišli čitavu planetu, a nekadašnju državu više puta. Kada u grupi imate različite karaktere i naravi, onda je razumljivo da ih na okupu drži novac! Kroz taj ansambl prodefilovalo je dvadesetak muzičara od kojih su neki, kasnije, ostvarili samostalne karijere. Uglavnom harmonikaši. Od svih njih zajedno, ostao sam u kontaktu samo sa Brankom Gluščevićem, basistom, i mojim kumom Zvonkom Milenkovićem koji je umro pre nekoliko meseci. Ostali se ni telefonom nikada nisu javili od trenutka kad sam "ukinuo" Rokere 1991. godine.

Kada je šajkača postala važnija od glave koja je nosi, ja sam je skinuo! "Rokeri s Moravu" su je proslavljali širom sveta, sa sve srpskim jezikom i humorom, pa, u vreme nacionalističke euforije moje delo nije moralo da se utopi u masu. Dakle, ništa se nije rasturilo (osim Jugoslavije), nego sam ja zatvorio radnju. To je trajalo do pre dve godine kad sam napisao 20 novih pesama, otpevao ih sa Zvonkom i objavio dvadeseti album "Projekat".

Brak je dobra izmišljotina

Srećom, žena i deca su višestruko talentovani, pa u njima imam veliku pomoć, što će reći da oni ne gledaju na moj posao nego u njemu učestvuju. Aktivno! Od rane mladosti, moja žena filtrira tekstove koje pišem, daje sugestije na muziku i za razliku od mene, ima diplomu Muzičke akademije, a ćerke su stasale u ozbiljne saradnike. Anita je snimatelj i montažer mojih spotova, koje i režira, a Doris mi peva prateće vokale i kao ton-majstor snima moje albume.

Brak je mnogo dobra izmišljotina. Mogu da ga prežive samo oni koji su spremni na samosavlađivanje i povremene ustupke. Moj brak nije kompromis! On je, srećom, utemeljen na ljubavi. Moja devojka i ja, a zajedno smo 40 godina, odrastamo i starimo u paketu. Emocije nam nisu utanjile, pa nije ni čudo što su nam i deca privržena. Svi zajedno smo otkačeni taman koliko treba da nikome nije dosadno.

Željko Mitrović, moj kum

Kada više nisu imali koristi od mene, takozvani prijatelji su isparili. Prvi su nestali oni koji su mi bili dužni pare! Ko nema utočište u porodici gde ga vole, može povodom takvog saznanja da postane izuzetno ucveljen! Ipak, mislim da je zavist glavni krivac za prestanak mnogih prijateljstava jer teško je gledati tuđu porodičnu sreću, a živiš sa budalom!

Željko Mitrović je bio član "Rokera" i moj kum... Da Željko nije postao ugledni milioner, vi me ovo nikada ne biste pitali. Tačno je da je on svirao bas gitaru na pet "rokerskih" albuma i snimio tridesetak spotova sa "Rokerima". Tačno je i da sam ja izmislio ime "Pink" za njegov tonski studio... Venčani sam mu kum i krstio sam mu dvoje dece... ali zbog čega nismo u kontaktu — samo on može da vam odgovori.

Duhovitost u genima

U svakom danu nalazim mogućnost da se samozabavim. U tom smislu se i ponašam privatno. Smeh me održava, mada ne pomaže u borbi protiv reume, ali moja porodica je sastavljena od vrlo duhovitih tipova koji mi pariraju. Inače, potičem iz glumačke porodice. Moja majka je bila opasan zabavljač, ali samo privatno. Moja tetka Ljubica Janićijević bila je profesionalna glumica u mnogim jugoslovenskim pozorištima. Najveću popularnost stekao je moj ujak Jovan Janićijević Burduš.

Pošto sam (posle razvoda roditelja) živeo sa ocem i bakom, a majku video jedva tri-četiri puta u životu, nije nelogično što sam ujka Burduša upoznao kad mi je bilo 40 godina. Pamtim ga kao duhovitog i setnog čoveka. Kao i drugi TV gledaoci, zapamtio sam ga kao glavnog protagonistu serija "Muzikanti", "Građani sela luga" i "Sekula". Njegova ćerka Ksenija izuzetno je talentovana glumica i osam godina je sa mnom sarađivala na snimanja čuvenog TV serijala "BB šou".

Narod me voli

Šoumen je čovek koji svašta ume! Evo, uzmimo mene za primer: komponujem, pišem tekstove, aranžiram, glumim, režiram... i uopšte nisam tražen na televizijama! Narod me voli, a urednici imaju površan uvid u moj rad. Verovatno zbog toga što misle da je sve počelo od onog trenutka kad su oni naučili da se potpišu.

Da sam se angažovao i pronašao agenta u inostranstvu, moje pesme bi se pevale i van ovih granica. Nisam ništa uradio na tom planu, zašta sam jedini krivac ja. Međutim, nikada nije kasno. Možda će moji naslednici plasirati na inostrano diskografsko tržište ono što ja nisam, jer pesma je dobra ako je dobra. Bilo kada. A ja? Voleo bih da dostignem stepen ravnodušnosti u kojem me ništa iz okruženja ne bi nerviralo.

Internet novine Serbske
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: