Dragan Stojnić (1937—2003)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Ostali žanrovi popularne muzike] « Dragan Stojnić (1937—2003)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dragan Stojnić (1937—2003)  (Pročitano 12932 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 02:17:44 pm »

*

DRAGAN STOJNIĆ
(Beograd, 10.11.1937 — Beograd, 19.03.2003)

"Dragan Stojnić (1937—2003) ostaće upamćen kao pevač koji je prepevao i približio francusku šansonu našoj publici, šarmantni gospodin divnog baritona, uvek odmeren i dostojanstven, pravi maestro."

*

"Dragan Stojnić rođen je u Beogradu, živeo je u Banjaluci, Sarajevu, Skoplju, Beogradu. Oduvek je želeo da postane pevač, a na sceni je proveo skoro 40 godina.

Njegovi počeci se vezuju za grupu 'Prijatelji', a prvi veliki uspeh postigao je 1964. godine pobedom na festivalu u Kraljevu 'Mikrofon je vaš' sa pesmom 'Bila je tako lijepa'.

Prvi solistički koncert održao je 1984. godine i od tada njegov tradicionalni osmomartovski koncert je neraskidiva veza sa publikom. Godine 1998. godine dobio je nagradu 'Zlatni Beočug' Kulturno-prosvetne zajednice Beograda." [G. J.]

*

"... Velikan srpske muzičke scene, romantični pevač šansona, koji je tradicionalno održavao koncerte na Dan žena, kada je damama, kako je sam govorio "umesto buketa cveća poklanjao buket melodija".

Pesme po kojima ga pamtimo brojne su, kao na primer 'Jedan čovek i jedna žena', 'Bila je tako lijepa', 'Vino i gitare', 'Maestro i violina'..." [M. J.]

*

"Više od 20 godina, Stojnić je održavao solističke koncerte, poslednjih 10-ak godina tradicionalno na 8. mart, sa stalnim saradnicima, klaviristom Đorđem Debačom i recitatorom Milanom Ševićem. Široj javnosti Stojnić je poznat baš po tim osmomartovskim solističkim koncertima koji su se, tradicionalno, održavali godinama u Domu Sindikata kada bi, kako je govorio, 'umesto buketa cveća, damama poklanjao bukete melodija'..."
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 02:18:23 pm »

*

DRAGAN STOJNIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI & ALBUMI

A sad adio
Barbara
Biće dana
Bila je tako lijepa
Cest La Vie
Da da da
Doviđenja ljubavi
Ide voz
Ide, ide život
Ja to znam
Jedan čovek i jedna žena
Jelisejska polja
Još si tu
Još te pamtim
Kada smo se upoznali
Kako je tužna Venecija
Kaži mi
La Boheme
Maestro i violina
Moj svet
Nećemo imati vremena
Nema više romantike
Nemoj da kuneš ovu noć
Oprosti mi ako možeš
Rastanak
Stare slike
Stari momci
Što te nema
Što te više čekam
Ti
To je ljubav
U letnjoj noći
Ulice noći
Vino i gitare
Zimska je ruža
Život koji živim
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 02:18:42 pm »

*

DAN ZA DANOM

U oku tvom svi dani prolaze
U oku tvom što nema dna
Na licu tvom ja vidim sve
I zato znam da to je kraj.

Ja nemam sna zbog tebe znaj
Jer odlaziš k'o oblak
Gde ode ti i nesta sad
U noći toj, u nepovrat.

Na dlanu tvom sve je ostalo
Moj svaki glas i ljubav sva
Poneki cvet što tebi dadoh ja
Na dlanu tvom kad umire dan.

Ja nemam sna…

JA TO ZNAM

Kad mi pružaš deo sna
Ja to znam, ja to znam
Kad si ljuta, besna, zla
Ja to znam, ja to znam
To na licu vidim tvom
Veruj mi, veruj mi
Kad si tuđa srcu mom
Vidim to, veruj mi

Kad ne želiš dodir moj
Ja to znam, ja to znam
Kada nećeš da sam tvoj
Ja to znam, ja to znam
To na licu vidim tvom
Veruj mi, veruj mi
Kad se lažno smeješ ti
Vidim to, veruj mi

Poput munje dok sa dna
Uz blesak roni nebu svom
Tako željan tebe ja
Opet jurim domu tvom
Kad u slutnji tražiš draž
Ja to znam, ja to znam
Kad po koju kažeš laž
Ja to znam, ja to znam
To na licu vidim tvom
Veruj mi, veruj mi
Kad si tuđa srcu mom
Vidim to, veruj mi

Poput munje dok sa dna
Uz blesak roni nebu svom
Tako željan tebe ja
Opet jurim domu tvom
Kad ti telom rije žeđ
Ja to znam, ja to znam
Kad je gasiš bilo s kim
Ja to znam, ja to znam
To na licu vidim tvom
Veruj mi, veruj mi
Kad si tuđa srcu mom
Vidim to, veruj mi

YouTube: Dragan Stojnić — Dan za danom
YouTube: Dragan Stojnić — Ja to znam
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2011, 02:18:59 pm »

*

DRAGAN STOJNIĆ — Jedna davna ljubav

Preuzeto sa: Ars Nova Ex-Yu Music Blog
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Mart 28, 2013, 10:54:02 pm »

*
DRAGAN STOJNIĆ

MAESTRO ŠANSONA

Otišao je još jedan velikan naše pesme. Posle duge i teške bolesti, 21. marta ujutro, u Gradskoj bolnici u Beogradu, preminuo je Dragan Stojnić. U 66. godini života utihnuo je glas našeg najlepšeg baritona i šarmera koji je svojim nežnim stihovima i notama znao da razgali srca mnogih romantičara. Publika će ga pamtiti po hitovima "Bila je tako lepa", "Jedan čovek i jedna žena", "Ja to znam", "Barbara", "Vino i gitare", "Natali", "Maestro i violina"... A on je, zaista, bio maestro šansone. Domaći Charles Aznavour.

Osvojio Olimpiju

Dragan Stojnić rođen je 1937. u Beogradu. Živeo je u Banja Luci, Sarajevu, Skoplju, pa ponovo u Beogradu, ali gde god da je išao u srcu je uvek nosio pesmu. Oduvek je želeo da postane pevač, a na sceni je proveo skoro 40 godina. Studirao je francuski jezik, ali nikada nije diplomirao na Filološkom fakultetu i kasnije je završio Višu turističku školu.  

Njegovi počeci se vezuju za grupu "Prijatelji", a prvi veliki uspeh postigao je 1964. godine pobedom na festivalu u Kraljevu "Mikrofon je vaš" sa pesmom "Bila je tako lijepa". Sledeće godine takođe je dobio prvu nagradu na festivalu u Opatiji sa pesmom "Zašto dolaziš samo sa kišom". Posle toga 1966. godine gostovao je u pariskoj Olimpiji koja je bila i ostala san mnogih pevača, a njegove ploče su počele da se prodaju u ogromnim tiražima. Imao je želju da nastupi još jednom na tom istom mestu, ali mu se želja nije ostvarila. Prvi solistički koncert održao je 1984. godine i od tada njegov tradicionalni osmomartovski koncert je neraskidiva veza sa publikom. Održao je mnogobrojne koncerte širom Jugoslavije, a zahvaljujući pesmi obišao je gotovo ceo svet. Bio je dugogodišnji saradnik Produkcije gramofonskih ploča Radio-televizije Srbije, a 1998. godine dobio je nagradu "Zlatni Beočug" Kulturno-prosvetne zajednice Beograda.

Važno je biti gospodin

Njegov moto je bio: "Važno je biti gospodin." A Dragan Stojnić je bio gospodin na sceni, ali i van nje. Bez obzira na bogatu dugogodišnju estradni karijeru, isticao je da je za njega svaki koncert veliki izazov. "Svaki nastup, svaka pesma i prilaz publici iziskuju mnogo napora, jer posle toliko godina provedenih na sceni, mislim da mogu da pružim bolje partije", govorio je svojevremeno Stojnić. "Jednostavno, tu nema kraja. Nešto nas vuče da se i dalje borimo i pronalazimo nove izazove, jer je bogastvo koje nam publika pruža dok smo na sceni, nemerljivo. Kako godine prolaze sve mi je teže i teže. Ne u pevačkom smislu, jer zrelost i kvalitet tek sada dobijaju pravu dimenziju, već zato što se publika podmlađuje, a to je za svakog umetnika velika obaveza".  

Govorio je da je specifičnu, baritonsku boju glasa nasledio od oca, a od majke lirsku toplinu, koja muškarcima nedostaje. A u njegovom raskošnom glasu i pesmama podjednako su uživali i mladi i stari. Obožavale su ga i i žene kojima je tradicionalno svakog 8. marta pevao u beogradskom Domu sindikata. Nije krio da su mu one bile inspiracija. "Žene su te koje čoveka vuku da peva još od mladosti", rekao je u jednom intervjuu. "One su naša pokretačka snaga i dok smo na sceni želimo da ih osvajamo. Ja, recimo, dok pevam uvek u publici nađem neko zanimljivo lice kome se obraćam pesmom. To je ono što me ispunjava".

Ostaju sećanje i šansone

Danas, kada Dragana Stojnića više nema među nama, ostaje sećanje na velikana muzičke scene i njegove pesme u srcima njegove verne publike.

Izdavačka kuća PGP RTS nedavno je objavila The best of Dragan Stojnić, izbor njegovih najlepših pesama po kojima smo ga pamtili. Na ovom albumu šansona nalaze pesme popou "Moj život", "Ja to znam", "Zasto dolaziš samo s kišom", "Soliteri", "Stare slike", "Maestro i violina", "Moj svet", "La mere", "La boheme", "Jedna gitara, hiljadu snova", "Bila je tako lijepa", "Doviđenja ljubavi", "Iluzija", "Biće dana", "Ude, ide zivot", "Adagio", "Još si tu", "Barbara", "Vino i gitare", "Jedan čovek i jedna žena"... Naš najpoznatiji šansonjer sahranjen je 21. marta u 15.30 sati u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, saopsteno je iz PGP RTS. Istog dana, u dvorani Doma sindikata, bila je održana komemorativna sednica.

J. D. | Balkan media
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: