Srđan Marjanović (1952)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Srđan Marjanović (1952)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Srđan Marjanović (1952)  (Pročitano 9451 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Novembar 08, 2011, 08:06:38 pm »

*

SRĐAN MARJANOVIĆ

Kantautor i gitarista Srđan Marjanović rođen je 1952. godine u Banja Luci. Godine 1961. preselio se u Beograd gde je počeo da se interesuje za rock muziku. Svirao je u grupama Svitci, Usamljenii Gru, a 1971 godine odlazi u Švedsku i u klubovima, uz akustičnu gitaru i usnu harmoniku, svirarepertoar Donovana i DilenaU Beograd se vraća krajem 1972 godine i započinje karijeru kao akustičar. U to vreme nastupa upredstavi "Isus Hristos superstar" Ateljea 212 gde glumi jednog od sveštenika.

Na Omladinskom festivalu u Subotici 1973. godine nastupa sa pesmom "Tražim" i dobija prvunagradu žirija. Iste godine nastupa na Zagrebačkom festivalu sa pesmom "Prvi put sretni", asledeće na Opatijskom festivalu sa "Ja te volim ljubavi". Svoje pesme redovno objavljuje nasinglovima, a prate ga basista Dušan Ćućuz i bubnjar Mića Lolić Žorž. Po prestanku rada sa njima snima i nastupa sa grupom SOS, a povremeno im se priključuje klavijaturista Đorđe Petrović.Čest je i na koncertima YU grupe gde nastupa pre njih. U Beogradu je svirao ispred sastava Soft Machine.

Prvi album snima 1974. godine uz pratnju YU grupe, a prateće vokale pevali su članovi akustičarske grupe Zajedno u kojoj je tada bio i Bora Đorđević. Instrumental sa te ploče "Bluz za usnu harmoniku" objavljen je na disku "Yu retrockspektiva" (Komuna 1995.). U jesen 1975. godine Marjanović, Drago Mlinarec, Ivica Percl i Tomaž Domicelj organizuju jednomesečnu turneju pod nazivom "Četvorica za mir". Godine 1978. odlazi u vojsku, a po povratku oformljuje prateću grupu Puma u kojoj je bas svirao Božidar Kazazić, bubnjeve Petar Jablanov, a klavijature Slobodan Milivojević. U Pumi su jedno vreme bubnjeve svirali Raša Đelmaš i Luka Bošković. Na dvomesečnu turneju po Sovjetskom Savezu odlazi sa grupom Nova dimenzija. Leta 1979 godine u splitskom studiju Tetrapak snima album "Imaš kod mene veliki plus". Na snimanju su učestvovali basista Dušan Ćućuz, bubnjar Steva Stevanović tec SOS) i klavijaturista Dragan Miloradović. Sa ploče se izdvajaju pesme: "Mi smo jedno drugom govorili vi", "Nije ti se htelo", "Zaustavite muziku" i nova verzija hita "Idi" sa ranijeg singla. LP objavljuje 1980. godine "Uvek ima neki đavo", a sledeći "Ne kači se za mene" naredne godine. Na njemu je snimljena rockerska verzija stares tvari "Ne ostavljaj me sad". Na snimanju ga prati grupa Puma, a produkciju radi sam. Na ploči "Sentimenti" bas svira Halil Barjaktar (koji je kasnije ostavio karijeru u Americi), klavijature Aleksandar Stanojević, bubnjeve Jovan Đukanović, a prateće vokale pevaju članice grupe Aska. Paralelno sa muzičkom karijerom, Marjanović je pisao o rock muzici u listovima "Zum reporter","ITD", "Večernje novosti" i "Ćao", a početkom devedesetih godina je bio urednik diskografske delatnosti lista "Ćao". Godine 1983. otvorio je tonski studio Cepelin i zaposlio se kao producent u beogradskom predstavništu diskografske kuće RTV Ljubljana koja je u to vreme objavljivala ploče grupama EKV, Kerber, Poslednja igra leptira i drugim. Ali muziku ne zapostavlja. Album "Lopov" iz 1984. godine na kome bas svira Boban Birtašević prolazi prilično nezapaženo pa dve godine kasnije objavljuje sledeći pod imenom "Sam" sa osam novih pesama, pretežno balada. Album je dobio naziv "Sam" jer je to prva ploča koju je uradio bez grupe Puma. Koproducent ploče (uz Srđana) bio je Rade Radivojević koji je komponovao i jednu pesmu. Basista je Branko Marković (ex Kim), za udaraljkama Ljubiša Stojanović Luis, klavijaturista Slobodan Milivojević a prateće vokale pevala je Mira Beširević. Godine 1989. objavljuje LP "Ako jednom puknem ja" nakome na A-strani snima svoje kompozicije, dok B-stranu popunjavaju njegove obrade domaćih balada "Selma" (Bijelo dugme), "Ti samo budi dovoljno daleko" (Generacija 5), "Zašto" (Oliver Dragojević) i "Da li znaš da te volim" (Dado Topić). Godine 1994. snimio je CD "Priznaću sve" sa gitaristom Miroslavom Đukićem (ex Tako) na kome je uz pet novih, ponovo snimio tri stare pesme.

Petar Janjatović ILUSTROVANA YU ROCK ENCIKLOPEDIJA 1960—1997 | Scribd
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Novembar 08, 2011, 08:44:32 pm »

*

SRĐAN MARJANOVIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI

"Moja mala" / "Tražim" (PGP RTB 1973.) "Prvi put sretni" / "U čemu je stvar" (PGP RTB 1973.)
"Dolaze mladi" / "Pustite me da sanjam" (Jugoton 1973.) "Ja te volim ljubavi" / "Vau vau" (PGPRTB 1974) "Pesma sreće"/ "Idi" (PGP RTB 1975) "Mala Maja"/ "Leptir" (PGP RTB 1976.) "Tvojamašina"/
"Ne ostavljaj me sad" (1976) "Zeleni poljubac"/"Da li spavaš?" (Diskos 1978)

ALBUMI

"Srđan Marjanović i prijatelji" (PGP RTB 1974.)
"Imaš kod mene veliki plus" (RTV U 1980)
"Uvek ima neki đavo" (RTV U 1980)
"Ne kači se za mene" (RTV U 1981)
"Sentimenti" (RTV U 1982)
"Ne pucaj na plavog anđela" (RTV U 1983)
"Lopov" (RTV U 1984)
"Sam" (PGP RTB 1986)
"Ako jednom puknem ja" (Diskoton 1989)
"Priznaću sve" (Jugodisk 1995 CD)

Petar Janjatović ILUSTROVANA YU ROCK ENCIKLOPEDIJA 1960—1997 | Scribd
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Novembar 08, 2011, 09:10:35 pm »

*

IDI
Muzika, tekst i aranžman: Srđan Marjanović

Idi,
nek' ti bude.
I bez tebe još sam mlad.
Idi, ovo loš nam je dan,
Probudi se, možda je san.

Idi...
Sve je moglo,
Sve je moglo biti bolje;
Trebalo je samo malo volje,
Dve-tri reči da nas opet spoje.

A tragove tvoje po sobi tražim
I zvuk telefona.
Mrzim
a želim da te,
da te opet ljubim.
Hteo bih,
A neću.
Tvoje,
Tvoje oči vidim
A tako sam sam...

NIJE TI SE HTELO
Muzika, tekst i aranžman: Srđan Marjanović

Dodirni me, zagrli me, poljubi me, oseti me...
Daj još da traje, daj da oči sjaje,
Daj da usne ljube, daj da dah ne gube.

Nek do vraga ide časovnik i vreme,
Telefon što zvoni i tvoje dileme!
Nek muzika traje dok letimo kroz snove,
Ma pusti principe i mamu što te zove.

Jer nikad više nećeš biti ovo
Što igramo sada a što htela bi ponovo.
I dok skupljas stvari, oblačiš odelo,
Ja osećam da je kasno jer nije ti se htelo.

I dok skupljas stvari, oblačiš odelo,
Ja znam da je kasno jer nije ti se htelo...

MI SMO JEDNO DRUGOM GOVORILI VI

Koliko sam puta ušao u dragstor
da kupim cigare, umoran i snen

I uvek u uglu, u uglu kraj kase
dočeka me osmeh, osmeh njen

Kako ste — pita i kusur mi daje
dok pakuje cigare ja vidim da joj oči sjaje

I samo na tren ruke nam se taknu
dok novac uzmem a onda izmaknu

Mi smo jedno drugom uvek govorili vi
ali nam se nisu ostvarili naši sni

Malo reči prozborimo tu
i ćutke se gledamo kraj kase u uglu

A onda drugi, drugi na red dođu
i naših par minuta brzo prođu

KADA ODEŠ

Svaki put kada odeš ja pomalo umrem.
Svaki put kad te nema ja moram da razumem.
Samo, ja sam bez tebe kao ptica bez krila,
Samo ja nikad neću moći kao ti.

Svaki put kada odeš sve mi je bez smisla.
Svaki put niko drugi nije kao ti.
Samo nada, samo žudnja, samo vera da sve vidi Bog
To me drži, to me neda, još sam uvek tvoj.

Samo kada bi znala kakva sam budala
Već odavno ti bi bila tu.
Ova ljuta rana boli svakog dana,
Od kad nismo skupa više mi.

Svaki put kad mi kažeš da nisi za mene,
Svaki put kad me tešiš da postoje druge žene,
Ali ja sam bez tebe kao drvo bez lista
I nikad neću, neću moći kao ti.

Samo kada bi znala kakva sam budala
Već odavno ti bi bila tu.
Ova ljuta rana boli svakog dana
Od kad nismo skupa više mi.

Svaki put kada odeš ja pomalo umrem...

Srđan Marjanović — Idi
Srđan Marjanović — Nije ti se htelo
Srđan Marjanović — Mi smo jedno drugom govorili Vi
Srđan Marjanović — Kada odeš...

Fotografija Srđana Marjanovića sa poleđine LP albuma "Kod mene imaš veliki plus"
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 21, 2015, 02:22:01 am »

*

SRĐAN MARJANOVIĆ: Samo nam je ljubav potrebna

Kantautor, gitarista i producent srđan marjanović objavio svoj prvi roman ”Žice”

Legendarni srpski kantautor, gitarista i producent Srđan Marjanović (50), čije su pesme u mnogobrojnim antologijama jugoslovenske rok poezije, objavio je svoj prvi roman "Žice" u izdanju "Službenog glasnika". Reč je o emotivnoj priči sa beogradskog asfalta, poznatim likovima, automobilima, rokenrolu, muško-ženskim odnosima i ljubavi bez koje se ne može. U svrhe koncertnih promocija na kojima će predstavljati knjigu "Žice", Marjanović je snimio i istoimeni singl. Pesma je sublimirana priča iz knjige. Na pitanje kako se odlučio da napiše roman, Srđan Marjanović za naš list, kaže:

Čovek ne razmišlja o lošim stvarima dok mu se u životu dešavaju lepe stvari. Iza mene je karijera duga 40 godina, 14 albuma, pregršt pesama, raznorazne antologije Ju poezije... Ja sam jugoslovenska faca i uvek sam voleo da komponujem pesme koje su drugačije od onih koje izvode drugi pevači. Svaka je bila film za sebe i voleo sam da imaju dozu zagonetnosti, da ne budu banalne, pa da slušalac kad počne numera odmah zna o čemu se radi. Pre tri godine objavio sam dvostruki disk "Poslednji album" sa 28 pesama. Na jednom je bilo 10 novih pesama, a na drugom 18 starih. Tada sam shvatio da više neću snimati albume jer je diskografija kao biznis propala. U međuvremenu, rodila se ideja da napišem knjigu. A za to ti treba kilometraža. Ne možeš da napišeš roman u dvadesetoj, moraš da čekaš da se godine natalože. Uostalom, čoveku ništa nije važno kad mu je lepo, ne razmišlja da može da izgubi nekog dragog. A, kad dođe taj trenutak, shvati koliko mu ti dragi ljudi znače i koliko ih voli. Bude mu žao što nije više pokazivao ljubav. Lični gubitak bio mi je nekakav okidač za knjigu. U njoj je gomila stvarnih likova veoma poznatih u svetu rokenrola. Samo sam dvojici promenio imena.

Po mišljenju Marjanovića, suština romana je stvar koja je prokleta, ili nije prokleta — ljubav između čoveka i žene. Glavni junak jednog jutra staje pred ogledalo misleći da će zauvek imati 20 godina, mada ima mnogo više. Okreće se svojoj ljubavi — gitari i počinje da štimuje žice. Prvo najtanju, žicu "e", zatim žicu "ha", pa sve do šeste, koliko ih je na gitari. Štim po štim i nastade roman "Žice".

Knjiga je iznenađenje za sve koji su je pročitali - ponosan je Marjanović. — Ima autobiografskih elemenata, ide u smeru koji ne očekujete i većina ljudi se rasplače na kraju. Na beogradsku promociju došlo je mnogo mojih kolega, cela generacija rokera, od Bore Čorbe, preko Miše Aleksića, "JU grupe", Vlade Džeta, do Zafira Hadžimanova. Siva eminencija jugoslovenske rok muzike Petar Peca Popović, koga znam 40 godina i koji nerado govori na promocijama, prošlog utorka objavio je recenziju-kolumnu o mom romanu i toliko me je obradovao da sam odmah odneo staklorescu da je urami.

Vlasnik hitova "Mi smo jedno drugom govorili vi", "Nije ti se htelo", "Idi", "Leptir" i "Mala Maja", naglašava da je reč o vrlo emotivnoj knjizi, čiji je podnaslov "Svaki put kada odeš ja pomalo umrem".

KOMPLIMENTI OD UREDNIKA Najlepšu kritiku Marjanović je dobio od Petra Arbutine, urednika u "Službenom glasniku", koji je napisao "ako samo u snovima možemo da budemo zajedno, onda ću spavati zauvek". — Ne kaže narod džabe: da mi je ova pamet a one godine — objašnjava Srđan. — Suština je da kad čovek omatori shvati da mu ništa nije važno u životu, ni karijera, ni pare, ni uspeh, nego samo ljubav. To je poenta cele knjige!

Večernje novosti | 03.07.2013.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: