Generacija 5
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Generacija 5  (Pročitano 14365 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 01:51:44 pm »

*

GENERACIJA 5

Generacija 5 je tokom kompletne karijere bazirana na autorskom, managmentskom i svakom drugom dualitetu dvojice kljucnih ljudi — klavijaturiste Dragana Ilića — Ilketa i gitariste Dragana Jovanovića — Krleta. Upravo zbog njihovog odnosa prema statusu samog benda, tokom svih proteklih godina provlačio se i diskontinuitet same karijere.

U različitim fazama, bend je bio na različitim pozicijama na tadašnjoj ex-YU i kasnije srpskoj muzičkoj sceni.

Izvorni vokal Jovan Rašić zamijenjen je još 1979. godine prvim muškim seks simbolom u domaćem roku Goranom Miloševićem, čija je docnije poznatija sestra Slađana tada tek počinjala probijanje u estradnim vodama. S njim su publikovali dva solidna albuma — "Dubler" i onaj naslovljen imenom grupe, te četiri singla, od kojih je jedan postao nezaobilazni dio repertoara svih intimnijih svirki uz gitaru — "Ti samo budi dovoljno daleko".

Grupa Generacija 5 se raspala 1987.godine, a ponovo okupila 1991. godine.

Tokom druge polovine 90-tih sa pevačem Djordjetom — Davidom Nikolićem kao frontmanom doživljavaju veliki uspeh u samoj Srbiji sa svojim "unplugged" TV showom, i kompilacijskim albumom — "Najjači ostaju 1978—1994".

Obaveze Ilketa, na mestu muzičkog urednika u "RTS"-u, uglavnom su tokom poslednjih 15-tak godina onemogućavali izgledniji tok karijere benda, a sa druge strane odredjena inertnost i samozadovoljstvo aktera priče takodje se mogu uzeti u obzir kada govorimo o nekoj vrsti rešene neaktivnosti, zbog koje je sama karijera morala da "trpi".

Reizdanje unplugged koncerta "Generacije 5" upriličenog u Studiju 9 TV Beograd pojavio se sada već davne jeseni 1995. godine. Beogradska izdavačka kuća "Active Time" odlučila se na ovaj potez jer su originalni snimci svojevremeno izašli samo na vinilu, u formi LP ploče, i to u ograničenoj ediciji za radio stanice. Podsjetiću, bilo je to doba reunije poznatog beogradskog sastava, osnovanog prije 27 godina. U vrijeme snimanja ovog koncerta, od originalne postave ostala su samo dvojica, i to ključni ljudi - Dragan Jovanović Krle, gitarista i Dragan Ilić, klavijaturista.

U prvoj polovini devedesetih, ulogu vokalnog soliste preuzima glumac Đorđe David Nikolić i, nakon kompilacionog albuma, upravo je ovaj unplugged koncert bio presudan za ponovno ulazak grupe u prvu ligu srbijanske rock muzike.

2002. Novi pevač rock grupe "Generacija 5", Dragan Panjak iz Rume, zrači pozitivnom energijom. Neposredan je i druželjubiv, možda čak i pomalo stidljiv. Ima 28 godina, i veoma je svestran: kao mali trenirao je fudbal i karate, radio je na lokalnom radiju, vodio kafić u svom gradu... Zanima ga produkcija, ali je njegova najveća ljubav ipak muzika.

U emisiji 3k-dur učestvovalo je, zaista puno mladih, talentovanih ljudi. Za mnoge od njih, baš kao i za Dragana, to je bila odskočna daska i mogućnost izlaska iz anonimnosti.

"Otišao sam na audiciju, koja je održana u Centru "Sava". Od nekih 700 ljudi izabrano je nas 12 za emisiju. Moja sreća je u tome što uvek nastupam bez treme. Kada sam zapevao, ljudima iz žirija se to odmah dopalo. Učestvovao sam u pet emisija. U jednoj od njih pevao sam uz grupu "Neverne bebe". Tada mi uopšte vise nije bilo važno da li ću pobediti ili ne, želeo sam samo da opet pevam sa njima."

Ubrzo nakon toga usledila je i njegova velika pobeda u novogodisnjem serijalu 2000./2001. godine. Ta pobeda skrenula je paznju mnogih muzicara, pocele su da stizu razlicite ponude:

"Dobijao sam ponude sa razlicitih strana. Ostavio sam sve to da malo odleži. Iznenada, jednog jutra me je pozvao Krle. Predstavio se i pitao znam li o kom se Krletu radi? Odgovorio sam mu da je jedini Krle za koga ja znam onaj iz "Generacije 5". Pozvao me je da dodjem u Beograd, kako bismo se upoznali i izvršili probe u studiju. Odmah po mom dolasku i našem upoznavanju osetio sam da tu postoji neki fluid. Počele su probe i ja sam se od prvog trenutka osećao lepo sa momcima iz grupe."

Rezultat te saradnje je novi album ove grupe. Medjutim iako je spreman, obozavaoci "Generacije 5" morace jos neko vreme da uzivaju u starim pesmama. Izlazak novog albuma sacekace neko malo bolje vreme na nasoj rock sceni. "Mozda je to ono oko cega se sporim sa ljudima iz benda, ne znam da li zbog razlike u godinama ili zbog iskustva. Ja smatram da ne treba cekati bolje vreme , da rock opet stigne ovamo na velika vrata. Ja sam tu da sviram ono sto smatram da je dobro, ono sto bez obzira na sve ima svoju publiku. Mislim da nije toliko bitno da li mi punimo sale, stadione."

Do izlaska novog albuma, "Generacija 5" nastavlja sa zivim nastupima. Iako je u grupi "novo lice" Draganu to ne predstavlja problem. Kaze da na sceni nema tremu, i da , u stvari tek na njoj isplivava njegova neiscrpna energija. Na nastupima se, svakako, sviraju i stare, dobro poznate pesme ove grupe. Neke od njih, on izvodi onako kako su ih izvodili i njegovi prethodnici, dok neke izvodi u svojoj interpretaciji.

Za sam kraj Dragan Panjak, ostavlja jasnu poruku: "Ljudi, ako volite turbo-folk, onda slušajte turbo-folk, ako ga slušate zato što nema novih rock grupa, obrišite prašinu sa starih ploča. Bitno je samo da se sluša dobra muzika, jer kao sto je uticala na moj život, tako može uticati i na vaš. Kao što se ja popnem na binu, i sve sto je bilo ružno postane lepo, tako se i kod vas u životu može nesto promeniti. Znaći muzika, muzika, i samo muzika, bilo da je rock & roll, bilo da je klasika."

Dragan Panjak Bend napušta posle 3-4 godine iz razloga lične prirode.

2004. Pojavio se CD "Unplugged & Live" na kome se nalazi 10 snimaka. Osam su za akustične instrumente prearanžirani standardi "Generacije V", od pjesama "Dolazim za pet minuta" i "Pseto" (čiji je supotpisnik Bora Čorba Đorđević, u vrijeme kada se zaista bavio muzikom) do hitova "Rođen na asfaltu", "Ti i ja", "Povedi me u noć"... U repertoar koncerta ubačena je i "Istina mašina" Topićeve grupe "Time", svojevremeno i na meniju "Ekaterine Velike", dok je jedina bonus numera "Stari moj", takođe akustičarske koncepcije, snimljena u Studiju 5 PGP RTS.

Odličan unplugged otisak najboljeg od beogradskih mainstream bendova nije donio pretjerano svijetlu budućnost Krletu i drugovima. Nakon ovog, objavljen je jedino studijski album "Svet je tvoj", sniman u Beogradu i Los Angelesu, a čiji su bonus upravo ovih 10 kompozicija. Ubrzo je Đorđe David napustio grupu, a zamijenio ga nedovoljno harizmatični Dragan Panjak. Sa potonjim pjevačem će "Generacija" tokom 2000. publikovati kompilaciju balada "Pomoli se još jednom" na kojoj se nalazi jedna jedina nova pjesma. Izlazak ovog CD-a Dragan Krle Jovanović dočekuje kao cijenjeni studijski muzičar, a veoma visoko kotira i drugi spiritus movens grupe, Dragan Ilić, inače autor kompozicije "Za milion godina", kojom su SFRJ rockeri učestvovali u globalnom projektu pomoći gladnoj djeci Afrike sredinom osamdesetih. Đorđe David Nikolić ima kakvu-takvu solo karijeru, a ostatak benda se tu i tamo pojavljuje u projektima drugih izvođača.

2006. god. Grupa "Generacija 5" vraća se na scenu novim, petim studijskim albumom "Energija", u izdanju PGP-RTS-a, koji će predstaviti 26. maja u Pogonu Doma omladine. Na tom albumu nalazi se deset novih pesama koje su zajednički napisali klavijaturista Dragan Ilić i gitarista "Generacije 5" Dragan Jovanović.

Pored bas gitariste Milosa Stojisavljevica, gost na albumu i vokalni solista je Dejan Najdanovic Najda, poznatiji kao bivsi pevac grupe "Smak". Album je sniman tokom 2005. godine u Studiju 5 PGP-RTS-a, a grupi se na snimanju pridružio bubnjar Boban Djordjević, ćlan originalne postave, koji živi i radi u Los Andjelesu.

Kao autori tekstova, učestvovali su Bebi Dol i Zvonimir Djukić Djule (Van Gogh). Producent albuma je Saša Habic, a kompletno izdanje grupa je posvetila skoro preminulom basisiti originalne postave, Dušanu Petroviću Dudi.

Pesmu "Istina mašina" posvećuju svom bivšem basisti (pokojnom) Dudi Petroviću i velikanu Yu rocka Milanu Mladenoviću.

Pesmu "Pomoli se jos jednom" je otpevao Dragan Panjak.

ČLANOVI:

Vokali: Jovan Rašić (1977—1979)
Goran Milošević (1979—1987) — rodjeni brat Sladjane Milošević
Djordje David Nikolić (1991—2000)
Dragan Panjak (2002—2006)
Dejan Najdović Najda 2006.

Gitara: Dragan Jovanović Krle
Basisti: Dušan Petrović Duda (R.I.P.), Miloš Stoisavljević Cajger
Klavijature: Dragan Ilić Ilke
Bubnjevi: Boban Djordjević, Zoran Radovanović Baki

http://netmp3.mojblog.rs
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 01:52:09 pm »

*

GENERACIJA 5 — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI

1978. 01. Novi život / 02. Izgubljeni san
1979. 01. Svemu dodje kraj / 02. Noćni mir
1979. 01. Umoran od svega / 02. Ti samo budi dovoljno daleko
1981. 01. Spakuj se, požuri / 02. Samo laži

ALBUMI

1980. Generacija 5
01. Dolazim za pet minuta
02. A ti
03. Pseto
04. Rodjen na asfaltu
05. Ti i ja
06. Nedelja
07. Veza
08. Probudi se iz sna

1982. Dubler
01. Dubler 02. Ne pravi galamu
03. Šta ćemo sad nas dvoje
04. Praktična žena
05. Javi se
06. Naporan dan
07. Hitno je
08. Kraj detinjstva

1994. Najjači ostaju — kompilacija

1997. Svet je tvoj
01. Svira rokenrol
02. Amerika
03. Nosi je košava
04. Svet je tvoj
05. Samo moj bol
06. Šta ćemo sad nas dvoje
07. Brza pruga
08. Ritam dodira
09. Moj andjeo
10. Stari moj (o životu i piću)
11. Kasno je sad
12. Rodjen na asfaltu (bonus — unplugged)
13. Pseto (bonus — unplugged)
14. Dolazim za pet minuta (bonus — unplugged)

2000. Pomoli se još jednom (Balade)
01. Pomoli se još jednom
02. Ti samo budi dovoljno daleko
03. Povedi me u noć
04. Pseto (Tekst: Bora Djordjević)
05. Noćni mir
06. Šta ćemo nas dvoje
07. Moj andjeo
08. Samo laži
09. Kasno je
10. Probudi se iz sna
11. Nosi je kosava
12. Izgubljen san
13. Dolazim za pet minuta
14. Stari moj
15. Kraj detinjstva

2004. Unplugged & Live
01. Rodjen na asfaltu
02. Šta ćemo nas dvoje
03. Dolazim za 5 minuta
04. Ti samo budi dovoljno daleko
05. Pseto
06. Ti i ja
07. Povedi me u noć
08. Istina mašina
09. Moj andjeo
10. Stari moj

2006. Energija
— Energija
— Duga ulica
— Na tvom ramenu
— Zarobljen u snu
— Boca bez poruke
— Izmedju nas
— Lepotica
— Na krilima
— Vizantija
— Soba hotela

Generacija 5 \ bonus

1994. Najjači ostaju
1994. Povedi me u noć
1994. Ti samo budi dovoljno daleko (unplugged)
2000. Pomoli se još jednom
        Ti i ja

Izvor: http://netmp3.mojblog.rs
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 01:52:21 pm »

*

TI SAMO BUDI DOVOLJNO DALEKO