Marija Šerifović (1984)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Marija Šerifović (1984)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Marija Šerifović (1984)  (Pročitano 14008 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 01:37:10 pm »

*

MARIJA ŠERIFOVIĆ
(Kragujevac, 14.11.1984)

Marija Šerifović rodjena je 14. novembra 1984. godine u Kragujevcu. Završila je kragujevačku gimnaziju i nižu muzičku školu.

Marija Šerifović potiče iz muzičke porodice, pa je zato njen svet od detinjstva, svet muzike. Svoj prvi nastup na sceni imala je sa samo 12 godina i čini se da se najbolje oseća dok peva i da suvereno vlada scenom.

Na prvi pogled jednostavna devojka iz susedstva, na sceni iznenađuje svojom interpretacijom u kojoj ima puno zrelosti, patnje, borbe, ali i mladalačke igre i duha. Kada peva ona pokazuje najbolji deo sebe, svoj unutrašnji svet koji oslikava začuđujućim, nestvarno snažnim glasom, tako da nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Izgleda kao da je njen glas stariji od nje, verovatno zato što ga je nasledila od svoje majke Verice Šerifović, jedne od najvećih etno zvezda na domaćoj muzičkoj sceni, a ona od svojih roditelja koji su ceo svoj život posvetili starogradskoj pesmi.

Zvanični početak Marijine muzičke karijere bio je 2003. godine kada je snimila svoj prvi solo album pod nazivom "Naj, najbolja". Iste godine učestvovala je na "Budvanskom festivalu" sa pesmom "Gorka čokolada" a na ovom značajnom letnjem takmičenju 2004. godine sa kompozicijiom "Bol do ludila" osvaja prvo mesto. Sledeće, 2005. godine pobeđuje na "Radijskom festivalu" sa pesmom "U nedelju'. Na ovoj manifestaciji dobila je praktično sve nagrade: stručnog žirija, za interpretaciju, nagradu novinara, nagradu kolega kao i specijalna priznanja zemalja regiona. Kritičari su je tada već okarakterisali kao jedan od retkih talenata na našim prostorima a publika je zavolela kao devojku koja se ne boji da bude to što jeste i osvaja svojim glasom, ali i svojim stavovima i iskrenošću.

Posle velikih uspeha prvog CD-a, Marija je snimila svoj drugi CD pod nazivom "Bez ljubavi". Da je postala mlada srpska zvezda, pokazalo se ubrzo njenim prvim solističkim koncertom koji je ocenjen kao izuzetan muzički već i naši najugledniji kolumnisti.

Marija je jedan od najbljih ženskih vokala na srpskoj muzičkoj sceni, a njenu interpretaciju karakteriše snažna emocija, specifična boja i jačina glasa kojom osvaja ne samo pažnju već i srce slušalaca.

Tekst preuzet deo teksta sa Boni
Fotografija: Radio Mk
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 01:37:32 pm »

*

MARIJA ŠERIFOVIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI

2003. NAJ, NAJBOLJA / City Records
01.  Znaj da znam  
02.  Sad idi, nek' te djavo nosi  
03.  Naj, najbolja  
04.  Ti mi se svidjas  
05.  Ti i samo ti  
06.  Volim ga  
07.  Za srecu nam malo treba

2006. BEZ LJUBAVI / City Records
01.  Povredi me  
02.  Jesen bez nas  
03.  101  
04.  Na tvojoj košulji  
05.  Pamti me po suzama  
06.  Laž  
07.  Nije mi prvi put  
08.  Bilo bi ti bolje  
09.  Bez ljubavi  
10.  U nedelju ("Radijski fstival 2005. I nagrada)
11.  Bol od ludila ("Budvanski festival" 2004. I nagrada)
12.  Gorka čokolada ("Budvanski festival" 2003.)

NASTUPI NA FESTIVALIMA

2003. Gorka cokolada "Budvanski festival"
2004. Bol do ludila (I mesto) "Budvanski festival"
2005. Ponuda (sedmo mesto) "Beovizija"  
2005. U nedelju (I mesto) "Radijski festival'
2006. Dugo (nagrada za interpretaciju) "Festival u Vrnjačkoj banji"
2007. Molitva (Pobednicka pesma za Eurovision Song Contest 2007.) "Beovizija"

NON-ALBUM

2005. Agonija (non-album track)
2007. Bez tebe (non-album track)

KONCERTI

21. februar 2007. Prvi solisticki koncert — "Sava Centar" Beograd
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 01:37:51 pm »

*

BOL DO LUDILA

Gledam na sat, a gde si ti
da l' za tugu mozda je to
vidim samo boju oka tvog
kad je more nemirno

Glumim srecu, nemam je ja
da me zelis veruj da znam
ljubav nam je more nemirno
tuzno vece i los dan

Ref.
Gde da idem, kada nemam kud
oko mene tvoj trag vidim svud
i gde me moja zvezda vodila
u noc tuge, u bol do ludila, ludila

Ponoc je tu, tu sam i ja
kriva za sve, al' nisam zla
ti si simbol moga vremena
i noc kao godina.

Ref.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2011, 01:38:13 pm »

*

MARIJA ŠERIFOVIĆ POBEDNIK FESTIVALA "BEOVIZIJA 2007."

Marija Šerifović, pobednica festivala "Beovizija", dobila je 12 bodova od publike, dok joj je tročlani žiri dodelio 10 bodova. Predstavljaće Srbiju na "Pesmi Evrovizije" 10. maja u Helsinkiju u "Hartval areni". Sa pesmom "Molitva", pokušaće da za našu zemlju izbori mesto u finale "Pesme Evrovizije" koje se održava u subotu 12. maja. "Molitvu" je komponovao Vladimir Graić dok je autor teksta Saša Milošević Mare.

MOLITVA
Vladimir Graić — S. Milošević Mare

Ni oka da sklopim,
postelja prazna tera san,
a život se topi
i nestaje brzo, k'o dlanom o dlan.

K'o razum da gubim,
jer stvarnost i ne primećujem,
još uvek te ljubim,
još uvek ti slepo verujem.

K'o luda, ne znam kuda,
ljubavi se nove bojim,
a dane, žive rane,
više ne brojim.

Molitva, kao žar na mojim usnama je,
molitva, mesto reči samo ime tvoje.
Nebo zna, kao ja,
koliko puta sam ponovila,
to nebo zna, baš kao ja,
da je ime tvoje moja (jedina)
molitva.

Al Bogu ne mogu
lagati sve dok se molim,
a lažem ako kažem
da te ne volim.

DESTINI
Music by: Vladimir Graić
Lyrics by: Jovan Radomir

It’s been a long way
I try hard not to fall apart
Every night I pray
And your voice is singing in my heart

I have been waiting
A long time for you to take my hand
Loving and hating
A desire that I don’t understand

I can't breath, I can't sleep
Why can't I get through to you?
I can't think, I can't speak
What am I to do?

Destiny
I’ve been looking for something to guide me
Destiny
Even though I’ve tried I can't deny you
If I let you go, I’d betray my soul
I know that this is something more
Even though nothing’s spoken for,
a way that you will feel the same ‘bout me
Destiny

Read the stars and see my scars
I feel so low when you’re away
So reach out, it’s not far
Listen to me pray

Destiny
I’ve been looking for something to guide me
Destiny
Even though I’ve tried I can't deny you

To će biti prvi put da Srbija samostalno šalje svog predstavnika na "Pesmu Evrovizije" posle raspada državne zajednice sa Crnom Gorom.

IZJAVE NOVINARIMA:

Želim da vratim Srbiju tamo gde joj je mesto, rekla je Marija Šerifović na konferenciji za novinare u "Sava centru".

Nema reči nema teksta. Želim prvo vama da se zahvalim, vi ste najbitniji — poručila je Marija publici posle proglašenja rezultata. Takodje se zahvalila svom kompozitoru, menadžera i svojim prijateljima.

Želim da vratim stari sjaj naše zemlje u svetu i da dokažem da Srbi ni u čemu, pa ni u muzici, nisu loši. Drago mi je što sam baš ja prvi predstavnik samostalne Srbije na "Evrosongu". Iako je prošlo tek dva dana od "Beovizije", ne razmišljam o odmoru, jer moja ekipa i ja već od danas startujemo sa pripremama. Cilj nam je da ceo nastup u Finskoj bude spektakularan.

Zaplakala sam, jer sam normalna i obična devojka. Bila sam presrećna što su u tom trenutku pored mene bili i moji roditelji, na koje sam ponosna. Ne umem da glumim i da se foliram i kakav god uspeh da postignem u svetu, znajte da ću uvek ostati ona ista Marija, pristupačna svim ljudima.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 07, 2011, 01:38:33 pm »

*

MARIJA ŠERIFOVIĆ: "DOVEŠĆU 'EUROSONG' U BEOGRAD"

"Iskreno verujem da ću ove godine 'Eurosong' dovesti u Beograd",
izjavila je Marija Šerifović na nedavnoj promociji pjesme "Molitva" u Banjaluci.

Ovako hrabru izjavu može dati samo osoba koja se nalazi sa jedne od strana one famozne linije koja nas dijeli na velikane i ludake, ako imamo u vidu da je "Eurosong" najveći i najbolje organizovan muzički cirkus koji opstaje već više od pola vijeka.

"To je jedini festival gde nema pravila, gde različitost i nešto čudno pobeđuje. Ono što mene raduje i daje mi dovoljno samopouzdanja je to što sam dovoljno svesna koliko sam drugačija. Stoga verujem da ću u Helsinkiju uraditi veliki posao", kaže Marija.

A ona i jeste drugačija, samosvjesna i dosljedna sebi. I to oduvjek, što je prvi put pokazala kada je sa 12 godina premijerno javno nastupila pred publikom. Umjesto dječje pjesme, birala je zahtijevnu "I will always love you" Vitni Hjuston.

"Oduvek sam radila neke stvari koje su drugačije, da ne kažem blesave. Ponosim se tim i ništa ne bih menjala kod sebe", kaže ona.

Ipak, kako priznaje, ponekad poželi da joj je priroda podarila još koji centimetar visine. Ovaj podatak ne čudi kada znamo da je ona, po mišljenju mnogih, ovdašnji muzički genije, djevojka koja u uspjeh i pobjedu pretoči sve što započne.

"Nepunih mesec dana nakon trijumfalnog koncerta u Centru 'Sava', još jednom sam trijumfovala na istom mestu. 'Beovizija' i sve obaveze koje su uslijedile nakon nje nisu me umorile, niti želim da budem umorna. Jer taj film smo tražili, sad taj film gledamo."

Nakon pobjede na "Beoviziji" neke kolege joj nisu čestitale. Kaže da je to njihova nekultura, te da će oni s tim morati da žive. Ona je i tada ostala dosljedna samoj sebi, svoja i prepoznatljiva.

"Ko još može očekivati od mene da se u Helsinkiju pojavim u večernjoj, dekoltiranoj haljini", kaže uz smijeh. "Prve večeri na 'Beoviziji' sam napravila kompromos pojavivši se u ženstvenijem izdanju. Drugo veče sam, ipak, bila ono što zaista jesam, prava Marija, ali su neki i tada imali zamerke. Šta ćete, takav je naš narod, nikada mu ne možete ugoditi", objašnjava.

Epicentar svih njenih misli je Helsinki, ali je, trenutno, najviše zaokupljena pripremama za predstojeća "istorijska 3 minuta".

Kako kaže, u ovom periodu najviše posla ima Boris Miljković, čovjek koji je zadužen za nastup i od kojeg očekuje mnogo, dodajući da će sa njom na sceni nastupiti još pet djevojaka, pratećih vokala.

"Nemamo plesačko iskustvo, tako da je suludo od nas očekivati da imamo spektakularnu plesnu koreografiju. Pevanje je, ipak, ono što je naš najjači adut", kaže Marija.

Vjeruje da ove godine cijela nacija očekuje od nje da uradi "dobar posao", što je Srbiji, nakon prošlogodišnjeg fijaska tokom izbora za pjesmu "Evrovizije", i te kako potrebno. Uz to, s obzirom da je prva predstavnica Srbije od njene samostalnosti, nada se i da će joj zvijezde biti naklonjene.

"Međutim, nisam sujeverna i ne verujem preterano u znakove i predskazanja", kaže, dodajući da prije nastupa ne obavlja nikakav ritual. "Uvek sa sobom nosim 'nešto', ali ne želim da komentarišem šta je to, iz prostog razloga jer želim da to ostane nešto moje."

O "čudu" i "čedu" novijeg doba, muzičkom pravcu kojem svi posljednjih desetak godina "tepaju" etnostil, a što je kao takvo prije zvano narodna ili izvorna muzika, misli da je duh našeg podneblja i naroda, pa je stoga donekle prisutan i u njenoj pjesmi.

"Molitva' nije tipična etnopesma, to je pesma u kojoj smo uspeli da 'skockamo' više stilova. Počinje kao fina, mirna balada, pa se tu pojavljuje instrumental Bore Dugića, što je jedini etno deo pesme, da bi sve kulminiralo gudačima i električnim gitarama", kaže Marija.

Nije sujetna, ali vjeruje u sebe i svoje kvalitete. Preslušala je numere svih ostalih konkurenata.

"Gruzija i Bjelorusija su moji favoriti. Od zemalja u okruženju, po mom ličnom izboru, prva je BiH, pa Hrvatska, Makedonija i onda Crna Gora."

Po starom dobrom regionalnom običaju, ali i zbog kvaliteta pjesama, nada se da će joj građani BiH dati maksimalnih 12 bodova, kao i da će "njeni Srbijanci" najveću podršku dati BH predstavnici Mariji Šestić.

KORIJENI Da jedna dvadesettrogodišnjakinja može imati toliko samopouzdanja u ono što radi, pobrinula se i genetika. U njenoj porodici muzika je profesionalno njegovana generacijama. Naime, njena majka Verica Šerifović, poznata je kao interpretator etnomuzike, dok su Marijini baka i djed život posvetili starogradskoj muzici.

NAGRADA "Stvarno ne znam da li bih bila podjednako srećna da nisam pobedila na 'Beoviziji'. Sve smo radili kako bismo trijumfovali. 'Flamingosi' su posle svega postali nacionalni heroji, ali nisu otišli u Atinu. Taj odlazak je nagrada. Sve posle toga je malo manje bitno", zaključila je Marija.

ŽIVOTNI KREDO "Nema ključa uspeha. Ne verujem u to da postoji nešto određeno. Ipak, ne treba ni samo sedeti skrštenih ruku i dokono čekati da ti nešto padne s neba" kaže Marija.

Životni kredo potvrđuju brojne nagrade i priznanja, poput pobjede na Budvanskom festivalu 2004. godine, kada je izvela pjesmu "Bol do ludila" i kada je 2005. godine na Radijskom festivalu za pjesmu "U nedjelju" dobila praktično sve nagrade — stručnog žirija, za interpretaciju, nagradu novinara, nagradu kolega, kao i specijalno priznanje zemalja u regionu.

Jelena Pralica | 16.04.2007. | Nezavisne novine
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Februar 07, 2011, 01:38:55 pm »

*

MARIJU NA SCENI NA EVROVIZIJI ĆE PRATITI
I PET IZVRSNIH PRATEĆIH VOKALA
:

Ivana Selakov — prateći vokal,
Ksenija Milošević,
Ana Milenković,
Sanja Bogosavljević i
Suzana Dinić.

IVANA SELAKOV rođena je 08.11.1978. godine u Beogradu a odrasla je u Somboru za koji je vezuju prvi muzički koraci — niža muzička škola, pevačka takmičenja, klubski džez i rok nastupi.

Pevala je na nekoliko festivala kao solista ("Radijski festival", "Beovizija 2006. itd.), a kao prateći vokal potpisana je na velikom broju kompakt diskova popularnih izvođaca i angažovana na turnejama najvećih srpskih zvezda.

KSENIJA MILOŠEVIĆ rođena je 1982. godine u Beogradu.

Studije violine diplomirala je 2000. godine na "Fakultetu muzičke umetnosti" u Beogradu u klasi prof. Dejana Mihailovića, a magistrirala 2005. Dobitnik je velikog broja prvih nagrada, a kao solista na violini je nastupala sa svim renomiranim srpskim orkestrima.

Od 2001. godine je zamenik koncertmajstora Beogradske Filharmonije, a već dve sezone radi i kao koncertmajstor. Nastupala je na mnogim internacionalnim festivalima sa etno bendom "Ognjen i prijatelji", a na Evroviziji 2006. sa Hari Mata Harijem u okviru njegovog pratećeg sastava predstavljala je Bosnu I Hercegovinu.

ANA MILENKOVIĆ rođena je 19.04.1980. u Beogradu. Učestvovala je kao solista na velikom broju festivala ("Beogradsko proleće" 2000., "Budvanski festival" 2001., "Evropesma" 2004. i "Zrenjaninski festival" 2004). Godine 2005. pridružuje se grupi "Blah Blah Band" sa kojim se 2006. i 2007. pojavljuje na festivalu "Beovizija" i zajedno ostvaruju zapaženi uspeh.

SANJA BOGOSAVLJEVIĆ rođena je 28.06.1979. godine u Beogradu. Apsolvent je "Fakulteta muzičke umetnosti" na instrumentalnom — klavirskom odseku. Sa samo deset godina predstavljala je Beograd na Jugoslovenskom festivalu "Deca pevaju hitove" na kome osvaja II mesto. Dugo je bila i član dečijeg hora Radio Televizije Beograd. Bila je član ženske grupe "Dive" sa kojom je učestvovala na "Beogradskom proleću". Kao član "Blah Blah benda", sa kojim već osam godina peva po beogradskim klubovima, 2006. i 2007. godine učestvuje na festivalu "Beovizija", na kome su kao grupa bili izuzetno zapaženi.

SUZANA DINIĆ rođena je 01.06.1986. u Zaječaru. Sa 16 godina upisuje klavirski odsek na "Fakultetu muzičke umetnosti" u Beogradu.

Prvi solisticki koncert sa orkestrom imala je u desetoj godini, a potom i koncert sa "Lavovskom filharmonijom" u Ukrajini. Dobitnik je brojnih nagrada na nacionalnim i internacionalnim takmičenjima iz klavira i pevanja. Od 2003. peva u Akademskom horu "Collegium Musicum", pod dirigentskom palicom Darinke Matić - Marović.

VLADIMIR GRAIĆ (kompozitor) rođen je 19.02.1968. godine u Beogradu. Pohađao osnovno i srednje opšte obrazovanje, uporedo sa muzičkom školom Josif Marinković, a potom Mokranjac, klavirski odsek. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Od 1996. stalno je zaposlen u Radio Televiziji Srbije, u prvo vreme u Zabavnoj redakciji (na poslovima muzičkog urednika), a od 2000. godine u Produkciji Gramofonskih Ploča RTS, na mestu Odgovornog urednika programa, gde se i sada nalazi.

Njegove kompozicije su osvojile veliki broj festivalskih nagrada na svim renomiranim domaćim festivalima zabavne muzike (dvanaest prvih, pet drugih i tri treće) a uz to su više puta i proglašavane "Hitom godine".

SAŠA MILOŠEVIĆ (autor teksta) rođen je u Beogradu 07.08.1968. godine. Svirao je i pevao u velikom broju pop i rok sastava.

Saša Milošević se profesionalno bavi autorskim radom od 1992. godine, a njegove kompozicije su se takmičile na velikom broju muzičkih festivala u interpretaciji najvećih srpskih zvezda.

Autor je mnogih hitova, kako zabavne, tako i narodne muzike. Svira nekoliko instrumenata — gitaru, klavijature, perkusije.
Boni

~

MARIJA U FINALE!!!

Marija među finalistima Eurosonga 2007!!! Tako je sinoć odlučila publika širom Evrope!

Nakon perfektno izvedenog nastupa, emocionalnog i scenski svedenog ali sa izuzetnom pričom i porukom, u kome je dominirala Marija i njeni pokreti ali pre svega vrhunska interpretacija! Nije bilo sumnje da je ulazak u finale neminovan.

Odmah nakon nastupa, Marija se vratila u bekstejdž i vidno uzbuđena podelila radost sa svijm menadžerom Sašom Mirkovićem, mamom Vericom, drugaricom Sanjom i ostalima. Ostale kolege iz drugih zemalja su joj čestitali na svakom koraku na ubedljivoj i sigurnoj interpretaciji.

Danas su već u toku dve generalno probe za sutrašnje finale tako da nema odmora niti vremena da se ode na ostala dešavanja u okviru Eurosonga. Tim pre što je menadžer Saša Mirković odredio da Marijine aktivnosti budu na "svedenom" nivou, to jest da samo što je obaveza takmičenja ima prioritet, a za ostalo — karantin.

Očekivanja za finale su velika........
Marija Šerifović

Marija Šerifović — Molitva
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 07, 2011, 01:39:20 pm »

*

ZANIMLJIVOSTI

Pod imenom Jugoslavija na Pesmi Evrovizije nastupili smo 27 puta. Naš prvi predstavnik, Ljiljana Petrović nastupila je na izboru za PESMU EVROVIZIJE 1961. godine. U periodu između 1977. i 1981. godine, Jugoslavija nije imala predstavnika na ovom muzičkom takmičenju. Naša zemlja nije učestvovala ni na takmičenju 1985. godine, jer se PESMA EVROVIZIJE održavala 4. maja na dan Titove smrti. Prvu pobedu za Jugoslaviju zabeležila je grupa "Riva" 1989. godine, sa kompozicijom "Rock Me". Kao državna zajednica Srbija i Crna Gora, pojavljujemo se prvi put 2004. godine, a kao Srbija ove 2007. i pobeđujemo.

1961. Ljiljana Petrović "Neke davne zvezde"
1962. Lola Novaković "Ne pali svetlo u sumrak"
1963. Vice Vukov "Brodovi"
1964. Sabahudin Kurt "Život je sklopio krug"
1965. Vice Vukov "Čežnja"
1966. Berta Ambrož "Brez besed"
1967. Lado Leskovar "Vse rože sveta"
1968. Dubrovački trubaduri "Jedan dan"
1969. 4M "Pozdrav svjetu"
1970. Eva Sršen "Pridi dala ti bom cvet"
1971. Krunoslav Slabinac "Tvoj dječak je tužan"
1972. Tereza "Muzika i ti"
1973. Zdravko Čolić "Gori vatra"
1974. Korni grupa "Generacija 42"
1975. Pepel in kri "Den ljubezni"
1976. Ambasadori "Ne mogu skriti svoj bol"
1981. Seid Memić Vajta "Lejla"
1982. Aska "Halo, halo"
1983. Danijel "Džuli"
1984. Vlada i Izolda "Ćao amore"
1986. Doris Dragović "Željo moja"
1987. Novi fosili "Ja sam za ples"
1988. Srebrna krila "Mangup"
1989. Riva "Rock Me"
1990. Tajči "Hajde da ludujemo"
1991. Bebi Dol "Brazil"
1992. Extra Nena "Ljubim te pesmama"
2004. Željko Joksimović "Lane moje"
2005. No Name "Zauvjek moja"
2006. Bez predstavnika
2007. Marija Šerifović "MOLITVA"
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2011, 01:39:49 pm »

*

PONOSNI SMO NA TEBE

Pobedom na "Evroviziji" Marija Šerifović i pesma "Molitva" osvojili Evropu i postali nacionalni trijumf. - Znam da su ljudi u Srbiji veoma zadovoljni mojim trijumfom. Najvažnije je da sam donela uspeh svim "malim" i "čudnim" ljudima u mojoj zemlji, i verujem da za Srbiju počinje novo poglavlje — rekla je Marija

"Serbia! Serbia! Serbia!" — odjekivala je u subotu helsinška dvorana "Hartvel arena", a mi smo se vratili u sam vrh muzičke evropske scene! Pobedu naše Marije Šerifović na 52. izboru "Pesme Evrovizije" sa pesmom "Molitva" slavila je cela Srbija! Na ulicama Beograda pucale su petarde, pravili vatrometi i baklje, skandiralo "Marija" i "Srbija", pevala "Molitva" koja je već nedeljama hit...  

U kratkom, direktnom uključenju na RTS, ni Marija nije krila emocije, a podsetila nas je kako je pred polazak u finsku prestonicu obećala da ćemo sledeće godine biti domaćini "Evrovizije" koja će se organizaovati u "Beogradskoj areni":

Obećala sam pobedu i održala reč! A kad Škorpija nešto obeća, ona to i ispuni! Hvala mojim roditeljima, RTS, mom menadžeru Saši Mirkoviću, prijateljima, svima koji se prepoznaju u mojim rečima, i, hvala Tebi... Hvala vam svima koji ste mi verovali i glasali za mene — rekla je Marija.

Iako je bila favorit od samog početka evrovizijskog takmičenja i prva na internet kladionicama, sve one koji su sumnjali da bi pobeda, ipak, mogla da joj izmakne, finalne večeri ohrabrila je kada je od samog početka glasanja preuzela čelnu poziciju na koju nas je postavila Crna Gora kada nam je dodelila maksimalan broj poena. Zanimljivo je da je "Molitva" devet puta dobila 12 bodova, dva puta 10, a dobijali smo visoke poene i od onih država od kojih se nismo nadali. Ipak, pet zemalja Mariji Šerifović nije dalo nijedan bod (Andora, Estonija, Litvanija, Velika Britanija i Turska).

Uzbuđenje je trajalo do samog kraja — Ukrajinac i Ruskinje Elena, Olja i Marina bili su nam najveći rivali na tabeli, a poslednji bodovi Makedonije i Mađarske potvrdili su pobedu Srbije. Zanimljivo je da je iz Srbije, tokom glasanja, poslato 38.000 SMS poruka.

U krcatoj "Hartvel areni" bilo je i navijača "naoružanih" našim zastavama i napisima "Srbija" na majicama, a Šerifovićeva je nastupila sigurno, samouvereno i dostojanstveno. Emotivna i dirljiva, a u isto vreme borbena i snažna, "Molitva" je, očigledno, bila po ukusu Evropljana, jer ovoga puta nije trijumfovao skandinavski hard rok zvuk. Ovo je, inače, najveći uspeh na "Evroviziji" koji je naša zemlja imala još dok se zvala SFRJ, a ime Marije Šerifović ostaće zapisano u srpskoj muzičkoj istoriji kao prva pobeda samostalne države Srbije.

Inače, Marija je sa našom delegacijom u nedelju oko 11 časova avionom krenula iz Helsinkija u Beograd. Posle međusletanja u Parizu, stigla je na surčinski aerodrom oko 19 časova i 40 minuta, gde joj priređen svečani doček, a centralna proslava bila je organizovana ispred gradske skupštine.

MOLITVA BOGU

Marija Šerifović je u Helsinkiju održala konferenciju za štampu. Na pitanje da li smatra da je njenom pobedom na "Pesmi Evrovizije" otvoreno novo poglavlje za Srbiju, Marija je rekla:

Da, večeras je počelo novo poglavlje za Srbiju. Pobedila sam zahvaljujući svom glasu i pesmi, i ponosna sam zbog toga. Znam da su ljudi u Srbiji veoma zadovoljni mojim trijumfom. Najvažnije je da sam donela uspeh svim "malim" i "čudnim" ljudima u mojoj zemlji. Ponosna sam što sam Srpkinja!

Noćas sam se u hotelu molila Bogu. Rekla sam mu: Ako misliš da je ovo moja noć, ako misliš da je ovo dobra stvar za mene, onda mi daj pobedu!

Marija je dala savet kompozitorima, kao i svima koji su se poslednjih godina loše plasirali na "Evroviziji", da treba da pišu pesme za slušanje, a ne za gledanje.

Na konferenciji za novinare uručene su nagrade tekstopiscu "Molitve" Vladimiru Grajiću, kompozitoru Saši Miloševiću, kao i šefu delegacije novinara RTS Aleksandri Robić. Kada se na kraju konferencije za štampu ponovo zahvaljivala svima, Marija je najviše pominjala majku Vericu Šerifović koja je ćerku sve vreme bodrila u Helsinkiju:

Hvala mojoj majci koja je najsrećnija na svetu i najbolja majka na planeti!

SJAJNA PEVAČICA

O pobedi Marije Šerifović na "Evrosongu" govorili su u nedelju i ljudi iz muzičkog esnafa, kritičar Predrag Popović, tekstopisac Marina Tucaković, operska diva Jadranka Jovanović... Svi oni bili su jedinstveni u stavu da je u Hesinkiju briljirao kvalitet.

Marija Šerifović je sjajna pevačica, odlično je pevala i zasluženo pobedila. Cela Srbija svim srcem je navijala za nju, a pesma koju je izvela u Finskoj sigurno je bila izuzetno kvalitetna — izjavila je Jadranka Jovanović. Ona je ocenila i da je, inače, "iz iskustva skeptična prema svetskim nagradama, ali da je ovo priznanje apsolutno stiglo u prave ruke i da je zasluženo".

BANJALUKA

I Banjaluka je bila među gradovima koji su burno obeležili pobedu Srbije u Helsinkiju. U slavljeničkoj euforiji posebno su se isticali banjalučki maturanti, koji su u hotelu "Bosna" slavili uz pesmu "Molitva". Veselo je bilo i u ostalim kafićima i restoranima, gde se gotovo do jutarnjih časova skandiralo: "Srbija!", "Marija!". Mladi Banjalučani, međutim, nisu pokazali razočaranje plasmanom predstavnice BiH, inače svojom sugrađankom Marijom Šestić, koja je u Helsinkiju osvojila 11. mesto.

EVROPSKI MEDIJI

Briljantnom nastupu i pobedi Marije Šerifović, veliku pažnju u nedelju su posvetili i mnogi evropski mediji, kako elektronski, tako i pisani. Glavne radio i TV stanice u Austriji, po završetku glasanja, pesmu "Molitva" puštale su u više navrata, a jednodušna ocena njihovih komentatora i novinara bila je da je Šerifovićeva bila apsolutni favorit. Austrija je, inače, Srbiji dala 12 poena, a Marijina pobeda proslavljena je u svim srpskim kafićima i noćnim barovima širom Austrije.

Pobedom Srbije bavio se u nedelju i nemački "Frankfurter algemajne cajtung", koji je razloge za trijumf Marije Šerifović u Helsinkiju našao ne samo u činjenici da je maksimalan broj poena dobila iz bivših jugoslovenskih republika nego i u tome što su za nju glasale i Francuska, Nemačka, Švedska, Norveška, Holandija i Švajcarska, koje su joj dale 12, 10 i 8 poena. "Na mnogobrojnim nastupima Marija je bila izvanredna. Ona za svoju pobedu treba da zahvali svom neuporedivom glasu", konstatovao je konzervativni "Frankfurter" i podsetio da je Srbija prvi put, kao nezavisna država, učestvovala na pesmi Evrovizije, gde je pobedila.

Iako "Pesma Evrovizije" u Italiji nije takmičenje koje uživa veliku popularnost (predstavnici te zemlje već 10 godina ne učestvuju u ovom nadmetanju), pobeda Srbije u Helsinkiju ipak je dobila prostor u njihovim medijima. Vest o pobedi Marije Šerifović pesmom "Molitva" našla je mesto u servisu novinske agencije ANSA, a objavile su je mnogobrojne TV stanice.

CRNA GORA

Pucnjavom i srpskom zastavom mnogi gradovi u Crnoj Gori proslavili su pobedu Marije Šerifović. I sam njen nastup na finalnoj večeri bio je propraćen ovacijama i petardama na mnogim gradskim trgovima i u kafićima, a komentatori iz studija crnogorske državne televizije otvoreno su navijali za nju kao za svog favorita. Vest o pobedi Šerifovićeve, kao "udarnu vest" preneli su svi podgorički elektronski i štampani mediji. Tekst na naslovnoj strani "Molitva na vrhu Evrope", objavio je list "Dan", a najstariji crnogorski dnevnik "Pobjeda" pisao je da je predstavnica Srbije "Molitvom" "zasluženo osvojila Evropu". Nezavisni dnevnik "Vijesti" objavio samo kratku agencijsku vest.

Trijumf Marije Šerifović na "Evroviziji" bučno je proslavljen i u Boki Kotorskoj. Oduševljeni fanovi naše pevačice slavili su njen uspeh kao nekada kada su se radovali uspesima najboljih sportista sa ovih prostora. Kolone automobila, sa poklicima Mariji Šerifović, ali i Srbiji, kružile su zalivom Boke Kotorske, a nije izostao ni tradicionalni način slavljenja pobeda u ovim krajevima - pucanjem iz vatrenog oružja. Gotovo sve lokalne radio stanice u Boki Kotorskoj svoj jutarnji program započele su pobedničkom pesmom "Molitva".

SLAVLJE ISPRED BELOG DVORA

Ispred Starog dvora sinoć je organizovan svečani doček Marije Šerifović. Zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović u svojoj čestitki, zahvalila joj je što je na najlepši način promovisala Beograd i Srbiju.

Ponosni smo na tebe, jer si bila pravi ambasador naše zemlje — navela je Hristanovićeva u ime Beograđana. Ona je zahvalila Mariji i zbog toga što je Beogradu donela organizaciju narednog "Evrosonga", istakavši da će Beograd sigurno uspeti da se Evropi predstavi u svom najboljem svetlu.

"Pokazala si talenat, glas, emociju, dušu. Imala si odličnu pesmu, dobar tim, ali više od svega čestitam ti na hrabrosti, upornosti i veri u sebe", piše u čestitki Hrustanovićeve.

LIDERSKA TROJKA

I svi ruski elektronski mediji izveštavali su u nedelju o rezultatima finalnog takmičenja za "Pesmu Evrovizije" i velikom uspehu srpske pevačice Marije Šerifović.

"Srpka 'Molitva' osvojila je Evropu, a pobeda na 'Evroviziji' postala je za Srbiju nacionalni trijumf", navela je ruska televizija NTV, ilustrujući, kao i druge televizijske stanice, prilog iz Helsinkija scenama proslave pobede na ulicama Beograda. Sudeći po reakciji srpskih političara i stanovništva, "prvo mesto nije prosto pobeda na muzičkom takmičenju, već i mogućnost za prikazivanje celoj Evropskoj uniji", navela je ta ruska TV stanica, uz opštu ocenu medija da je Marija pobedila zahvaljujući kvalitetu glasa i same pesme, bez "igranja na šou-elemente". Pesma izvedena na srpskom o devojačkoj ljubavi zvuči i kao molitva za "složenu sudbinu cele zemlje", navela je državna televizija, prenoseći i izjavu dvojice Albanaca sa Kosova i Metohije koji su rekli da je "Makedonija bila bolja", i da je srpska pesma "bila najgora", a "da Srbi nisu zaslužili tu pobedu".

Liderska "trojka" u Helsinkiju pripala je predstavnicima tri slovenske zemlje — Srbije, Ukrajine i Rusije, istakla je agencija RIA Novosti.

ČESTITKA KARAĐORĐEVIĆA

Posle predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunioce, čestitku Šerifovićevoj uputio je i princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom i sinovima, poželevši joj mnogo uspeha u karijeri.

"Impresivnim nastupom i jedinstvenim vokalnim mogućnostima doneli ste pobedu i veliku radost našoj zemlji, i to su videli milioni gledalaca širom Evrope. Srbija je vrlo ponosna na vas", poručio je princ. On je čestitku uputio i Saši Miloševiću, koji je napisao pesmu, kao i kompozitoru Vladimiru Grajiću.

POPULARNIJA OD POLITIČARA

Prenos "Evrovizije" privukao je sinoć 550.000 gledalaca više nego zasedanje Narodne skupštine, pokazuju prvi podaci istraživanja gledanosti. Takmičenje za najbolju pesmu "Evrovizije" na Prvom programu javnog TV servisa gledalo je ukupno tri miliona i pedeset hiljada gledalaca, dok je skupštinsku raspravu o smeni Tomislava Nikolića sa mesta predsednika parlamenta i konstituisanju Vlade pratilo 2,5 miliona gledalaca. Od svih koji su deo večeri proveli pred malim ekranima, 45,8 odsto je u nekom trenutku gledalo "Evroviziju" a 24,7 odsto skupštinsku raspravu. Ukupni rejting "Evrovizije" bio je 20,5 odsto a skupštine 9,3.

KRAGUJEVAC

Više hiljada Kragujevčana preksinoć je slavilo pobedu Marije Šerifović. Već posle ponoći, svi prilazi i putevi ka glavnoj ulici bili su zakrčeni automobilima. Žitelji ovog grada, kao i Marijini obožavatelji i prijatelji okupili su se oko semafora kod nove crkve, a u neposrednoj blizini gimnazije koju je pohađala. Lokalni kafići su sa video-bimova emitovali prenos "Pesme Evrovizije", tako da je navijanje bilo kao na fudbalskoj utakmici. Sa zvučnika svih lokala je odjekivala pobednička "Molitva". Veselje je trajalo do ranih jutarnjih časova, a najuporniji su dočekali zoru.

U Skupštini grada kažu da će Mariji prirediti doček kakav dolikuje. Gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović uputio joj je telegram u kome joj se zahvaljuje na pobedi:

"Sjajnim glasom i kompozicijom, čiji je kvalitet prepoznala i publika i žiri, ostvarila si ogroman uspeh za svoj Kragujevac i Srbiju. Ovo je, pre svega, tvoj lični uspeh kojim si pokazala Evropi da naša zemlja ima mladost, ogromnu energiju i talenat. Ponosan sam na tvoju pobedu, ali i način na koji si predstavila grad i zemlju iz koje dolaziš."

S. N. | 13.05. 2007. | Večernje novosti
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: