Mirsada Mirjana Bajraktarević (1951—1976)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKO STVARALAŠTVO I IZVOĐAŠTVO SRBA « Izvođači II « Mirsada Mirjana Bajraktarević (1951—1976)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Mirsada Mirjana Bajraktarević (1951—1976)  (Pročitano 24356 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 06, 2011, 07:49:04 pm »

**

MIRJANA BAJRAKTAREVIĆ
(Doboj, 1951— Kolari, 10.10.1976)

Mnogi naši pevači imali su sreću da se na početku karijere predstave u najboljem svetlu, da zapevaju melodiju koja je već sutradan postala pravi hit. Manji je broj, naročito u narodnoj muzici, onih pevača koji su najpre skrenuli pažnju na sebe samo bojom glasa i interpretacijom, ali su na pravu pesmu morali da čekaju godinu pa i više.

Ovoj grupi pipada i Mirjana Bajraktarević, koja je na našoj estradi i u svetu ploča debitovala još 1969. godine sa kompozicijom Aleksandra Stepića "Zašto duša pati i boli". Pa iako je ova ploča dostigla srebrni tiraž, iako je Bajraktarevićevoj pomogla da skrene pažnju na sebe, mlada pevačica tek posle sest godina dočekala je svoju pravu šansu.

Bilo je to na "Hit paradi" narodne muzike 1975, kad je publici predstavila kompoziciju Radoslava Graića "Imala sam drugaricu". Već posle nekoliko taktova bilo je jasno da je pravu pesmu zapevao pravi pevač — to je bila vrhunska interpretacija jedne izuzetne kompozicije, kakva odavno nije napisana.

Saradnja između Radoslava Graića i Mirjane Bajraktarević datira odavno, pa je kompozitor dobro upoznao sve glasovne kvalitete pevačice. Tako uspeh melodije "Imala sam drugaricu", koja je zauzela počasno mesto na Mirinoj prvoj LP ploči, nije ni malo slučajan. Zato za ovu melodiju možemo slobodno reći da je najbolja u ovogodišnjoj produkciji, a Mirjana Bajraktarević apsolutno pevač 1975...

Želela je da se predstavi u najboljem svetlu i Mirjana Bajraktarević je to u potpunosti uspela. Sazrevala je polako, nije hitala na uspeh preko noći, jer takav meteorski uspeh ne mora da bude siguran...

Piše: Bobana Veselinović, 1975.

* * *

Na autoputu Beograd — Niš, kod mesta Kolari, 10.10.1976. su u istim kolima, žureći na koncert, tragično nastradale sestre Mirjana (Mirsada) Bajraktarević i Silvana (Zilha) Armenulić, kao i majstor violine Miodrag Jašarević, šef Narodnog orkestra RTB koji je te noći vozio Silvanin auto.
Sahranjene su na Novom groblju u Beogradu.

[Postavljeno 15.10.2007]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 06, 2011, 07:49:35 pm »

**

MIRJANA BAJRAKTAREVIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI & ALBUMI

1975. Mirjana Bajraktarević | RTB LP 1388

01. Imala sam drugaricu (R. Graić)
02. Doleteće beli golub (R. Graić)
03. Samo njega sanjam (I. Gavrilović — Đ. Vučić)
04. Ne sećaj se više mene (M. Bajraktarević)
05. Ne zovi me ja ti neću doći (B. Jovanović)
06. Pesma o našoj ljubavi (M. Bajraktarević)
07. Kraj potka bistre vode (narodna)
08. Ah, moj Aljo, crne oči (narodna)
09. Moj zumbule (narodna)
10. Mujo kuje (narodna)
11. Dođi, dođi zeljo moja (R. Graić)
12. Moj delija (R. Graić)
Numere 01, 02, 03, 04, 05 i 06 uz pratnju ansambla Bokija Miloševića
Numere 07, 08, 09, 10, 11 i 12 uz pratnju ansambla Ljubiše Pavkovića

OSTALE PESME

Pamtiš li ljubav
Plave oči "Ilidža" 1971.
Zašto duša pati i boli 1969.
Ah meraka, u večeri rane
Banjaluko vatrom izgorela
Bosno moja
Djevojka sokolu
Evo srcu mom radosti
Nit' ja spavam, nit' ja dremam
Oj javore, javore
Povela je Jelka
Sini jarko sa istoka sunce

... "Kraj potoka bistre vode", jedna je od težih bosanskih sevdalinki. Mirjana je želela da je snimi, ali nije bila sigurna da će moći i da je otpeva. Za jednu ovakvu pesmu potrebno je i posebno raspoloženje. I kada je tokom snimanja u jednom trenutku osetila da je došao taj trenutak, pesma je krenula sama od sebe.
Bobana Veselinović
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: