Milan Babić (1943—2009)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKO STVARALAŠTVO I IZVOĐAŠTVO SRBA « Izvođači II « Milan Babić (1943—2009)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Milan Babić (1943—2009)  (Pročitano 41632 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 05, 2011, 07:34:07 pm »

*

MILAN BABIĆ

Biografija

Milan Babić je rođen 10. oktobra, u prvoj polovini dvadesetog veka, u selu Gorničići kraj Čačka. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, a gimnaziju u Čačku. U Beograd je došao na studije mašinstva. Njegovo tiho zviždukanje i pevušenje, zapalo je za uho kolegi koji je u KUD-u "Abrašević" svirao harmoniku. Jednog utorka (seća ga se kao da je bio juče) na insistiranje kolege, zapevao je na audiciji u tom KUD-u. Rekli su mu: "Odlično, momak!" i već tri dana kasnije, bio je jedan od učesnika na velikom koncertu!

Prvu ploču je snimio 1967. godine, "Opančići šareni". Od tada ih je snimio pedesetak.

Prva publika

"Bio sam đak — pešak. Svakog dana, od kuće do škole i nazad, prelazio sam dvaput po sedam kilometara. Bilo je u toj razdraganoj, pešačkoj grupi nas desetak. Zastajali smo pod brestovima. Bila su to naša omiljena mesta. Ja bih pevao, a moji drugari suslušali. Oni su bili moja prva publika!"

Radmila

"Radu i mene je upoznao urednik "Studija B". Ona je jednom gostovala u emisiji "Sabor". Na pitanje da li postoji pevač sa kojim bi radila, a nije imala prilike, navela je moje ime. Upoznali smo se i rodila se pesma "Baš mi se ne da". Posle se rodila i ljubav..."

Opet Radmila

"Svi misle da je Radmila moja pokretačka snaga, da me je promenila kao čoveka. Jeste, u određenom smislu... Ona je eksplozivna, sve bi htela odmah, a ja sve dobro merim, vagam. Uvek idem na sigurno, ne volim iznenađenja!"

Fotografija Milana Babića sa albuma: "A što ćemo ljubav kriti", 1991.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2011, 07:34:28 pm »

*

MILAN BABIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2011, 07:34:36 pm »

*

MILAN BABIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI & SET CD

CD1  
01.  A što ćemo ljubav kriti  
02.  Stani, stani Ibar vodo  
03.  Djaurko mila  
04.  Devojko moja  
05.  Grana od bora  
06.  Kad bi znala dilber Stano  
07.  Oj, devojko đinđo moja  
08.  Beograde grade  
09.  Kada moja mladost prođe  
10.  Ej, ja zagrizoh zeleniku jabuku  
11.  Sve behara  
12.  Kad se setim mila dušo  
13.  Devojka je pošla  
14.  Evo ovu rumen ružu  
15.  Sinoć kad sam pošo  
16.  Negde u daljini  
17.  Kradem ti se u večeri  
18.  S' one strane Morave  
19.  Gledaj me, draga  

CD2
01.  Malenim sokakom  
02.  Ima te svuda i u svemu  
03.  Što ti je Stano mori  
04.  Kad bi moja bila  
05.  Snijeg pade na behar na voće  
06.  Tužno vetri gorom viju  
07.  Oj, moja ružo rumena  
08.  Jesen prođe ja se ne oženi  
09.  Lov lovio momak mlad  
10.  Sjetuje me majka  
11.  Tebi majko misli lete  
12.  Da zna zora  
13.  Moj konjicu  
14.  Na Moravi vodenica stara  
15.  Kosio sam seno  
16.  Jesen stiže rana  
17.  Zarasle su staze moje  
18.  Jesen stigla, ogolele grane  
19.  Edna pesna jas da zapeam (Festival "Valandovo" 1990)  
20.  Begaj frose (Festival "Serenada na sirok sokak" 2002)  
21.  Serenada (Festival "Ohrid fest" 1991)  

CD3
01.  Baš mi se ne da  
02.  Adresa srca  
03.  Samo da si rekla (Festival "Vogošca" 1988)  
04.  Neveni  
05.  Ne mogu da te zaboravim  
06.  Gospode dragi  
07.  Kako ću istinu priznati sebi  
08.  Ako me ostavis (Festival "Ilidža' 1987)  
09.  Kad god dođeš dobrodošla  
10.  Volim te i tu boga nema  
11.  Kaži mala  
12.  Knjiga mog života  
13.  Vekovima žubori Morava  
14.  Nije mi lako, stari se polako  
15.  Jedna reka u mom kraju  
16.  Ostanimo prijatelji  
17.  Odlazi, odlazi  
18.  Pusti me da živim  
19.  Sliku tvoju ljubim  
20.  Pođi u moju Srbiju  
21.  Sega koga te nema (Festival "Ohrid fest" 2007)
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2011, 07:35:35 pm »

**

BIOGRAFIJA                                                                                    
zapisano  u  vremenu

U predvečerje 10. oktobra davne ratne 1943. godine u selu Goričani u jednoj staroj odžakliji blizu Zapadne Morave u porodici Milijane i Gvozdena Babića rodilo se četvrto dete, sin Milan. Kao najmlađeg člana porodice, svi su ga pazili, mazili i želje mu ispunjavali. Milan je bio izuzetno mirno i stidljivo dete. Ljubav i talenat za pesmu nasledio je od majke koja je imala divan glas i sve sa pesmom radila. Prvi ozbiljniji znaci ljubavi ka pesmi dogodili su se u šestom razredu osnovne škole, kada je Milan imao i prve nastupe. Čuvenu čačansku gimnaziju završio je 1962. godine, a onda po želji porodice odlazi u Beograd gde upisuje Mašinski fakultet. U toku studija postaje član beogradskog KUD-a "Abraševič", a 1966. godine snima prve snimke za fonoteku Radio Beograda. Već sledeće godine izdaje svoju prvu gramofonsku ploču. Do danas je izdao oko pedesetak nosača zvuka. Sarađivao je sa najpoznatijim kompozitorima, orkestrima i muzičarima.

Pored Radio Beograda, snimao je za RTV Sarajevo, RTV Novi Sad, danas RTV Vojvodina, RTV Titograd odnosno Podgorica i za RTV Skoplje, danas RTV Makedonija.

Godine 1985. snima svoj najveći hit, pesmu "Baš mi se ne da", i od tada se reda uspeh za uspehom. Učesnik je velikog broja festivala u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Makedoniji, i do sada je osvojio 27 festivalskih nagrada. Dobio je estradnu nagradu Srbije, zatim Majstorsko pismo za životno delo, priznanje RTS-a za višegodišnji doprinos negovanju narodne pesme, nagradu "Aleksandar Dejanović", zlatni mikrofon Radio Niša, Radio Šapca, Radio llijaša itd. Dobitnik je velikog broja srebrnih, zlatnih i dijamantskih ploča. Takođe poseduje i nekoliko stotina zahvalnica, povelja, plaketa, diploma i priznanja. Već dugo godina poseduje status istaknutog umetnika.

Obišao je veliki deo zemljine kugle, imao je nastupe u Australiji, SAD-u, Kanadi, Engleskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji, Švedskoj, Danskoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Rumuniji itd.

Milan Babić danas živi i radi u Beogradu.

Zapisano u vremenu
Milan Babić
Set 3 CD
RTS PGP — 2008.

[postavljeno 23.01.2009]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 05, 2011, 07:35:43 pm »

**

NAGRADE I PRIZNANJA                                                                                    
zapisano  u  vremenu

NAGRAĐENE NUMERE

EDNA PESNA JAS DA ZAPEAM
Festival "Valandovo" 1990. — Druga nagrada žirija, Druga nagrada publike,
Drugo mesto u izboru za pesmu 1991. godine u Makedoniji;

BEGAJ FROSE
Festival "Serenada na širok sokak" 2002., Bitola — Druga nagrada žirija;

SERENADA
Festival "Ohrid fest" 1991. — Ohridski trubaduri — Druga nagrada žirija;

SAMO DA SI REKLA
Festival "Vogošća" 1988. — Prva nagrada stručnog žirija;

AKO ME OSTAVIŠ
Festival "llidža" 1987. — Nagrada za interpretaciju;

SEGA KOGA TE NEMA
Festival "Ohrid fest" 2007. — Ohridski trubaduri - Nagrada "Ace Angelevski", Prva nagrada publike

[postavljeno 23.01.2009]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Februar 05, 2011, 07:36:49 pm »

**

O MILANU...                                                                                    
zapisano  u  vremenu

Opšta muzička kultura jednog naroda zavisi od stepena muzičke pismenosti, i tek potom od bogatstva umetničkog stavralaštva. Naime, ni mi, kao ni ostali narodi, nismo mogli da se ogradimo od celog sveta, da stvorimo rezervat u kojem bismo čuvali tradicionalnu muziku, gde bismo školovali decu da sviraju samo na narodnim instrumentima i da slušaju narodnu muziku, da odbacimo klasično obrazovanje kako bismo očuvali i intonaciju u boji glasova pojedinih regija, navodi dr Zorislava Vasiljević u svojoj studiji "Rat za srpsku muzičku pismenost". Sustizanje razvijenih zemalja podrazumeva muzičko obrazovanje, što nikako ne znači negiranje muzičko-folklorne baštine i zapostavljanje činjenice da se narodi posmatraju kroz bogatstvo duha pojedinaca i njihove stvaralačke produkcije, i poštovanja da svako umetničko delo mora biti odgovarajuče reprodukovano, i da je, u krajnjoj liniji, namenjeno slušaocu.

Od samog početka rada Radio Beograda, tradicionalno muzičko nasleđe Srbije imalo je svoje značajno i važno mesto. Tokom osam decenija postojanja i rada Narodnog orkestra, preplitalo se tradicionalno i savremeno, čuvano u sećanjima brojnih vokalnih i instrumentalnih solista i odeveno u ruho školovanih rukovodilaca narodnih orkestara i ansambala. U toj, jedinstvenoj na svetu, muzičkoj istoriji srpskog naroda, tragove su ostavili mnogi vrsni vokalni solisti, a među njima i Milan Babić.

Godine i decenije života i rada, Milan Babić je posvetio narodnoj pesmi. Njegovo interpretativno stvaralaštvo čini izvorne pesme, koje je daroviti pojedinac u trenutku nadahnuća ispevao, zatim komponovane pesme, koje se duboko oslanjaju na srpsko tradicionalno muzičko-folklorno nasleđe a koje su stvarali Krnjevac, Penava, Nedović i drugi, ali i kompozicije savremenih autora-kompozitora, pesnika i tekstopisaca, koje svojim kvalitetom zaslužuju da se nađu na repertoaru ovog, rekli bismo, probirljivog vokalnog soliste.

Milan Babić je nastavio tradiciju "kultivisanog" pevanja narodnih pesama, kao što su nekada činili Danica Obrenić, Miodrag Popović, Anđelija Milić, Ružica Protić, Vule Jevtić i mnogi drugi. Bez preteranog ukrašavanja osnovne melodijske linije, stilski određeno i tačno, intonativno sigurno i precizno, Milan Babić je uspešno pevao i one, naizgled, sasvim jednostavne pesme, poput "Devojka je pošla u goru za vodu", do onih koje nose snažnu ekspresiju i raskošnu melodiju kao što su "Stani, stani Ibar vodo" ili "Tužno vetri gorom viju", "A što ćemo ljubav kriti", "Kad bi znala dilber Stano"...

Kao neumoran borac za očuvanje onog dela kulturnog nasleđa srpskog naroda koji se odnosi na narodnu muzičku tradiciju Milan Babić je ostvario veliki broj trajnih snimaka narodnih pesama za potrebe svih programa Radija i Televizije Srbije i koje su za trajno sačuvane u fonoteci Radio Beograda. S pravom možemo reći, da su trajni snimci najznačajnije delo Babićevog stvaralaštva jer predstavljaju dokument o jednom vremenu, vremenu u kome umentnik živi i stvara, i ostavlja svoj trag na kulturnoj mapi Srbije.

Mirjana Drobac
Etnomuzikolog u Muzičkoj produkciji RTS

PEVAČ PESMAMA NASLIKAN

Decenijama je prisutan na estradi. Prvo na jugoslovenskoj, potom srpskoj. Toplim, snažnim glasom, osećajnim, ali i diskretnim interpretacijama uvek je pripadao slušaocima, dragom, intimnom krugu omiljenih pevača. Nikada, čini se, nije bio u ćudljivoj, nestalnoj žiži raskošono osvetljene estradne scene. Ta vrsta popularnosti nije ga privlačila. Međutim, valja naglasiti kako se tokom duge pevačke karijere nije nikada ni suočavao sa hirovitim, pomodnim promenama raspoloženja slušalačke publike. Verne slušaoce navikao je na raznovstran, znalački probran, smišljeno biran i odabran repertoar. Kao malo koji pevač sa estrade, Milan Babić nije pristajao na kompromise sa vlastitom savešču. Uvek je bio pevač od umetničkog integriteta. Pevao je stare srpske narodne pesme, stare retko (a svakako ređe) pevane gradske pesme koje su mu "ležale", koje je voleo. Sa tananim ukusom i merom prihvatao je i novokomponovane narodne pesme. Od njih je zahtevao da melodijom, harmonijom i ritmom budu načinjene na osnovama tradicionalne narodne muzike. Tražio je od njih jednovremeni muzički i poetski kvalitet. Po njegovom dubokom uverenju one su morale, da objedinjuju združeni napor kompozitora i pisca teksta, u njima je kao i davno stvorenim, tzv. starim narodnim pesmama trebalo da se ogleda i iskazuje savremeni životni i društveni trenutak. Nije pristajao na kompromise ni kada oni jesu bili osobeni pomodni imperativ istorijskog trenutka. Bio je uvek zadovoljan brojnošću svojih odanih slušalaca. Nije želeo da taj broj privremeno poveća po cenu gubitka pevačkog, odnosno umetničkog integriteta. Milan Babić nije kafanski pevač (lično volim i kafanu i kafanske pevače. Ovo nije kritička ocena, već tipološka konstatacija!). U njegovim pesmama pristutni su i kafana i vino (Kad se setim mila dušo, Gospode dragi, da l' ova žena suviše liči na nju, itd.). Uz njegove pesme ne lupaju se čaše. Njegove, često setne pesme, pevuše se poluglasno za vlastitu dušu (Nije mi lako, stari se polako..., Dušo, moja dušice..., Odlazi, odlazi..., Bez tebe je gorko vino..., Baš mi se ne da...). Čak i kada zapeva poznate boemske pesme, poput one stare, dobro znane "Kradem ti se u večeri pod pendžeri", ili one retko pevane stare gradske pesme "A što ćemo ljubav kriti?" on to čini u maniru pevača trubadura, koga prate, kako bi to rekao Milan Rakić: "Tri svirača u crnome plastu". Bez obzira da li peva "Stare narodne pesme" popuf "Jesen stiže rana", "Da zna zora, da zna zora", ili novokomponovane pesme, koje su već dostigle status "starih" i "pravih", poput pesama "Stani, stani Ibar vodo" ili "Zarasle su staze moje", da li peva "narodne šlagere" kao što su na primer "Sliku tvoju ljubim", "Neveni, neveni, neveni...", "Jedna reka u mom kraju", ili nas podseća na stihove prelepe i pretužne pesme Alekse Šantića — "Moja noći", Milan Babić ostaje uvek pevač koji doprinosi stvaranju prijatne i opuštajuće, malo melanholične, malo nostalgične atmosfere. Pre desetak godina, sin jednog mog prijatelja, tada u snažnom pubertetu — rekao je povodom našeg "odraslog" društva koje je ćaskalo slušajući Milana Babića: "Vidi, matorci kuliraju!"

Drago mi je što mogu da kažem, uz ironiju, koju mi dozvoljavaju godine, da sam nedavno svedočio kako on sa svojim društvom takođe "kulira" slušajući stare, ali ipak "uvek zelene" Babićeve hitove.

Prof. dr Nenad Ljubinković

Zapisano u vremenu
Milan Babić
Set 3 CD
RTS PGP — 2008.

[postavljeno 23.01.2009]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2011, 07:37:09 pm »

*
Reagovanje Milana Babića na intervju Radiše Uroševića

ZA OPSTANAK SRPSKE MUZIKE

Kakva država takva i muzika. Ovo se odnosi na period od poslednjih deset godina — kaže Milan Babić, pevač, estradni umetnik koji je jedan od retkih pevača na estradi čije pesme nemaju prizvuk turskog i grčkog melosa.

Milan Babić je posetio našu redakciju povodom intervjua koji je dao Radiša Urošević "Glasu".

Iza tog intervjua ne stoji udruženje "Koreni", čiji je inače Radiša Urošević član. Mi ne želimo da kažemo ništa protiv njega već samo napominjemo da društvo "Koreni" ne želi nikoga da napada već samo da očuva tradiciju stare srpske muzike — kaže Babić. Udruženje "Koreni" osnovano je 29. marta i cilj mu je očuvanje izvorne i nove muzike koji se bazira na motivima naše narodne muzike.

To je ono što srpski narod nosi u genima, a čega se odrekao za poslednjih deset godina. Isto tako napominjemo da ne želimo zabrane neke druge vrste muzike ili nekih pevača, već ćemo tražiti da dobijemo isto prostora u medijima koliko dobija muzika koja nije naša.

U "Korenima" će biti odbor za saradnju sa medijima gde će se znati ko će imati pravo da govori i šta će da govori. Cela ova situacija nastala je u momentu kada je srpska muzika iskorenjena u onom svom izvornom obliku po kome se genetski prepoznaje jedan narod. Novo i staro treba da se prožimaju, da se uklope tako da staro sačuva svoje kvalitet, a od novog da se preuzme ono što je dobro i poznato.

Promene treba da budu postupne kao što se godinama brusi oblik kamena u reci, nikako nagle, pa tako narodna pesma ne može večito da peva o livadama, stadima, fijakerima i žeteocima, navodi se u saopštenju Udruženja "Koreni". Danas se u medijima nudi gotovo samo ono što se snima u diskografiji, a snima se sve i svašta. To su uglavnom nebulozne pesmice za jednokratnu upotrebu često i sa jezičkim greškama. Srbija je postala ogroman muzički buvljak, sve je na prodaju, duša, obraz, čast.

Danas pesme pišu muzički obrazovani kompozitori koje svoje kreativne impulse isključivo stavljaju u službu stvaranja profita. Tu nema iskrenih emocija, njihova kreativnost gubi na snazi i postaje nehumana, kaže Milan Babić.

D. Apostolovski
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2011, 07:37:36 pm »

*
Porodična  drama  Milana  Babića

POSLEDNJA PESMA ZA RADMILU

Zvezda narodne muzike, pevač koji je podjednako rado slušan u kafani i na Kolarcu, bio je kao gromom pogođen kad su mu lekari saopštili dijagnozu bolesti njegove supruge, ne ostavljajući nimalo prostora za nadu; iako je bio potpuno pripremljen za ono što će se desiti, neutešan je i mesec i po dana posle njene smrti

Opraštajući se od supruge Radmile, autora nekih od najlepših stihova srpske narodne muzike, s kojom je proveo dvadeset godina u braku, poznati pevač Milan Babić nije želeo da sakrije suze. Osim što je izgubio životnu ljubav, bio je svestan da je ostao bez žene koja je svemu davala smisao i inspirisala ga da s mnogo nežnosti peva o ljubavi. Posle prvobitnog šoka izazvanog velikim gubitkom, stegao je zube kako bi deci, dvadesetogodi šnjem Branku i tri godine mlađoj Jovani, pružio popdršku da prevaziđu najteže iskušenje.

Teško je rečima opisati kako se osećam mesec i po dana posle smrti supruge. Uprkos svesti da je više nema, da je smrt konačna presuda, nekoliko puta sam osetio njeno prisustvo. Nemam opipljive dokaze za to, čak i ne mogu da opišem te događaje, ali znam da je bila pored mene. Više od dvadeset godina bili smo nerazdvojni, delili dobro i loše, disali na isti način. Bila je veoma jaka. Nije želela da prizna poraz. Dok je bila svesna, gotovo do poslednjeg dana, uprkos bolničkom okruženju, pravila je planove. Posle treće operacije obavljene prošlog proleća, čim je osetila poboljšanje, s mnogo entuzijazma je nastavila rad u cilju očuvanja srpskog muzičkog nasleđa.

Suočavanje s bolešću nalikuje susretu s nasilnikom koji po svaku cenu želi kavgu. Koliko god čovek pokušavao da je zaobiđe, ne ostavlja ga na miru. Glavobolje i nesvestice naterale su Radmilu da potraži pomoć lekara. Dijagnoza je značila presudu. Maligni tumor na mozgu nije ostavljao ni milimetar prostora optimizmu.

Imao sam osećaj da ću se srušiti kad mi je lekar, bez uvijanja, rekao da će Radmila živeti još maksimalno pedeset dve nedelje. Bio je to šok, neuporediv s bilo kojim do tada doživljenim osećajem. Jedva sam ostao na nogama. Dok su mi kroz glavu prolazile različite slike, s mukom sam pratio šta mi je iskusni medicinski radnik govorio. Kad budemo uradili biopsiju, moći ću preciznije da vam kažem koliko joj je vremena ostalo. Možda to bude još samo mesec-dva. Saopštio mi je to birokratski hladnokrvno, činilo se bez ikakvog saosećanja u glasu. Kasnije, kad smo počeli da se družimo i kad sam ga upoznao, shvatio sam da je njegov nastup bio ispravan, zasnovan na višegodišnjem iskustvu. Nije želeo da mi daje lažnu nadu. Nisam mogao da se pomirim sa onim što sam čuo. Bolelo me...

Boris Jakić | Gloria magazin
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Februar 05, 2011, 07:37:56 pm »

*

PREMINUO MILAN BABIĆ

Pevač Milan Babić umro u Beogradu od posledica infarkta. Sahrana u četvrtak u 13 časova na groblju Orlovača.—

Pevač narodne muzike Milan Babić preminuo je u Beogradu od posledica srčanog udara.

Babić je preminuo u ponedeljak 30. novembra, u popodnevnim časovima u svom domu. Hitna pomoć je stigla nakon samo nekoliko minuta, ali su samo mogli da ustanove smrt.

Milan Babić će biti sahranjen u četvrtak u 13 časova na groblju Orlovača.

U 11 časova u Kamernoj sali Radio Beograda biće održana komemoracija slavnom pevaču.

"Milan Babić je umetnik koji zauzima značajno mesto, među doslednim ljudima koji ostaju verni svom ljudskom i profesionalnom opredeljenju. Autentični Šumadinac, kojem je zavičaj podario dušu i talenat, umetnik čiji će život biti zapisan u analima srpske tradicije", istakla je Nena Kunijević, muzički urednik Radio-televizije Srbije povodom smrti poznatog pevača.

Kunijević je dodala da je Babić bio vredan i predan skupljanju i očuvanju narodnog blaga.

"Toplinom glasa i ukusom u odabiru, kako starih tako i novih narodnih pesama, koje u ostale verne tradicionalnim korenima, Babić je sebi obezbedio priznanje jednog od najvrednijih čuvara srpske pesme", rekla je Kunijević.

"Saradnjom sa suprugom, doktorkom Radmilom Babić, koja spada u najbolje tekstopisce nove narodne pesme, učinio je veliki pomak u statusu muzike čiji su kvaliteti nesporni, a dobili su i priznanja najvećih muzičkih stručnjaka", rekla je Nena Kunijević i dodala da samo veliki umetnici mogu tako dugo da opstanu u vrhu najpriznatijih i najpoznatijih.

Poslednji trostruki CD je svakako još jedno priznanje za trud, talenat i doslednost, smatra Kunijević

RTS | 01.12.2009.  
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Februar 05, 2011, 07:38:20 pm »

*

PREMINUO MILAN BABIĆ

U svom domu je, u ponedeljak uveče, iznenada preminuo pevač narodne muzike
Milan Babić (66). U svojoj omiljenoj fotelji sklopio je oči i nije se probudio.

Smrt je došla brzo, bez najave, a vest o odlasku najvećeg gospodina među pevačima narodne muzike, kako su ga zvale kolege, šokirala je pevače koji su s njim još pre sedam dana gostovali u televizijskim emisijama.

Ostaće upamćen kao veliki borac za očuvanje srpskog muzičkog nasleđa, u čijim pesmama nikada nije bilo uticaja turskog i grčkog melosa. Njega su slušali i seljaci, radnici i intelektualci, pa su se njegove pesme pevale u kafani i na Kolarcu.

Milan Babić rođen je u selu Goričani, između Čačka i Kraljeva na obali Zapadne Morave. Muzički talenat nasledio je od majke, koja je uz brojne kućne poslove uvek nešto pevušila i pesmom ga budila ujutru da se spremi za školu.

Milan se sa nostalgijom sećao detinjstva i priznaje da je bio stidljivo dete, pa je na školskim i seoskim priredbama prvi put zapevao sa 11 godina. Bilo je dovoljno da samo jednom čuje melodiju i tekst pesme i da je zapamti. Gimnaziju je završio u Čačku, ali ga je bilo sramota da drugarima prizna da voli i peva narodne pesme, a preokret se dogodio kada je u Beogradu upisao Mašinski fakultet.

Ljubav prema muzici nikada me nije napustila. Sećam se da me je jedan kolega pozvao u KUD "Abrašević" na audiciju, otpevao sam dve pesme i šef orkestra me je obavestio da prvi nastup imam za četiri dana. Uhvatila me panika, jer su u "Abraševiću" tada pevali već afirmisani pevači, ali taj prvi koncert je sjajno prošao,  prisećao se mnogo godina kasnije Milan, početaka svoje karijere.  

Usledila je audicija na Radio-Beogradu, snimanje ploča, a pesma "Baš mi se ne da" obeležila je i promenila njegov život. Tekst je napisala njegova supruga Radmila Babić, koja je pre četiri godine preminula nakon teške borbe protiv kancera.

Nas dvoje smo dve decenije bili nerazdvojni, delili smo dobro i zlo, disali smo na isti način. Posle njene smrti, dugo sam bio izgubljen i slomljen. Ali, bio sam svestan da moram da nastavim da živim zbog dece — govorio je Milan dugo posle smrti supruge.

Polako se vratio muzici i često je govorio da su pesma i njegova deca — sin Branko i ćerka Jovana jedino što ga održava u životu.

Milan Babić je umro, ali će pesme:"Baš mi se ne da", "Nije lako, stari se polako", kao i brojne srpske izvorne pesme koje je maestralno izvodio zauvek ostati upisane u antologiji srpske narodne muzike.

Borba za "Korene"

Po želji njegove supruge Radmile, pre devet godina nastalo je udruženje "Koreni", čiji je predsednik bio Milan Babić. Cilj udruženja bio je da se otrgnu od zaborava srpske narodne pesme.

Razgovarao sam sa mnogim ministrima i ljudima na vlasti koju su se čudili kako je moguće da se ne neguje srpska muzika, ali niko ništa od njih nije preduzimao da nam pomogne. Pravili smo humanitarne koncerte za decu, uvek smo pozivali ljude iz vlasti, ali osim Branislava Lečića u vreme kada je bio ministar, nikada niko nije došao. On nam je tada obećao pomoć ministarstva, ali to se nije desilo — pričao je Babić

V. Tasić | 01.12.2009. | Vesti online
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2011, 07:38:43 pm »

*

POSLEDNJI SAN MILANA BABIĆA

Otišao je pevač koji je na svoju štetu odbijao kompromis sa vremenom i šundom.

Srpska narodna muzika pretrpela je ovih dana novi udarac. Umro je Milan Babić. Nekako s proleća 2002. godine upoznali smo se na njegovu želju a na moju radost. Došao je u redakciju lista u kojem sam tada bio urednik i doneo litar pića. Sedeli smo uz neotvorenu flašu (nije pio alkohol) skoro dva sata i rastali se uz dogovor i moje obećanje da ću se uključiti u rad društva "Koreni" čiji je Milan bio predsednik i jedan od osnivača.

"Koreni" su osnovani u želji da se sačuva srpska narodna muzika, u strahu da će turbofolk, islamizovani zvuk, mešavina rokenrola i etno elemenata potpuno uništiti srpsku izvornu muziku i ono što je nastalo na tradiciji vokalnog izvođenja i kombinaciji glasa i muzičkih instrumenata. Bojim se da se upravo to i dogodilo.

Saša Popović i Lepa Brena, zajedno sa Pink televizijom, melju sve pred sobom, uništavaju poslednje ostatke autentičnog zvuka u srpskoj muzičkoj tradiciji. Državna televizija Srbije, zvana Javni servis, niti hoće niti zna kako da se suprostavi grandizaciji nacionalne muzičke kulture.

Milan Babić i grupa njegovih istomišljenika nije mogla da sedi i sve to mirno posmatra. Tako su nastali "Koreni". Usledili su koncerti u beogradskom Domu sindikata; pomoć je došla i od strane države, dok je ministar kulture bio glumac Branislav Lečić; organizovane su tribine, dat je poneki intervju na temu spasavanja srpske tradicionalne muzike i to je bilo sve.

Smrt kosi najpre Radmilu Todorović-Babić, Milanovu suprugu, jedan od stubova "Korena", potom i Stanišu Stošića, značajno ime u tom društvu i sve počinje da zamire. Ostali u "Korenima" gube, entuzijazam, nadu... a sada nakon Milanove smrti od "Korena", na žalost, neće ostati ništa. Samo sećanje.

Milan nije pristajao na kompromise, i nije želeo da peva ono što sam nije mogao da sluša. Bio je gospodin u svakom smislu. Dobri poznavaoci narodne muzike reći će da je Babić bio nešto između gradskog i etno pevača. To je tačno. U njegovom glasu bilo je neuporedivo manje etno zvuka nego, uzmimo, u glasu Novice Negovanovića, ili Miroslava Ilića, ali to Babića nipošto ne izdvaja iz kruga vrhunskih interpretatora narodne muzike i pesama nastalih na etno tradiciji.

Njegov glas imao je posebnu toplinu i prepoznatljivost. Niko od njega nije mogao bolje da iznese pesmu "Stani, stani Ibar vodo", a pevali su je mnogi, kao što je samo on mogao sa uspehom i bez prigovora tipa "to je slaba imitacija" da peva "Sliku tvoju ljubim" od Tome Zdravkovića.

Najlepše pesme Milanu Babiću napisala je njegova supruga Radmila: "Neveni", "Baš mi se ne da", "Ako me ostaviš", "Kako ću istinu priznati sebi"...

Milan je umro u snu. Seo je u fotelju, zadremao i nikada se više nije probudio. Ako je za utehu njegovoj deci, Milana Babića narod će držati u sećanju sve dok bude pesme i pevanja.

Ratko Dmitrović | 04. 12. 2009. | Vesti online
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Februar 05, 2011, 07:39:04 pm »

*

M I L A N   B A B I Ć
Goričani, 10.10.1943. — Beograd, 30.11.2009.

"Od samog početka rada Radio Beograda, tradicionalno muzičko nasleđe Srbije imalo je svoje značajno i važno mesto. Tokom osam decenija postojanja i rada Narodnog orkestra, preplitalo se tradicionalno i savremeno, čuvano u sećanjima brojnih vokalnih i instrumentalnih solista i odeveno u ruho školovanih rukovodilaca narodnih orkestara i ansambala. U toj, jedinstvenoj na svetu, muzičkoj istoriji srpskog naroda, tragove su ostavili mnogi vrsni vokalni solisti, a među njima i Milan Babić.

Godine i decenije života i rada, Milan Babić je posvetio narodnoj pesmi. Njegovo interpretativno stvaralaštvo čini izvorne pesme, koje je daroviti pojedinac u trenutku nadahnuća ispevao, zatim komponovane pesme, koje se duboko oslanjaju na srpsko tradicionalno muzičko-folklorno nasleđe a koje su stvarali Krnjevac, Penava, Nedović i drugi, ali i kompozicije savremenih autora-kompozitora, pesnika i tekstopisaca, koje svojim kvalitetom zaslužuju da se nađu na repertoaru ovog, rekli bismo, probirljivog vokalnog soliste."

Mirjana Drobac
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Februar 05, 2011, 07:39:35 pm »

**

PLAČE ŽICA

Bledo nebo, zvezda nema;
pale sve u čašu moju.
Pored mene ciganin grli violinu svoju.

Plače žica g, nemam drage…
Kaži čašo vina,  
gde su oči boje ruzmarina?

Nije zlato sve što sija,
nije munja sve što sine;
shvatićeš to najmila kada vreme mine.

SVE BEHARA

Sve behara i sve cveta; cveće miris pruža
a na mome jadnom srcu uvela je ruža.

Uvela je, nestala je, iz sećanja moga.
Kao ruža neubrana ode za drugoga.

Moje ruže nema više da se kitim njome;
ubode me i ostavi bol na srcu mome.

YouTube: Milan Babić — Plače žica G
YouTube: Milan Babić — Sve behara (muzika Zaim Imamović — tekst Nikola Škrba)
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: