Sonja Perišić Milošević (1965—2008)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKO STVARALAŠTVO I IZVOĐAŠTVO SRBA « Izvođači II « Sonja Perišić Milošević (1965—2008)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Sonja Perišić Milošević (1965—2008)  (Pročitano 15731 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 05, 2011, 07:13:51 pm »

*

SONJA PERIŠIĆ

Rođena je 22.02.1965. godine u Peći od majke Vere, profesora i oca Milinka diplomiranog geometra. Osnovnu školu "Miladin Popović" završila je u Peći. 1980. godine upisuje I Kragujevačku gimnaziju. Medicinski fakultet u Kragujevcu upisuje 1983/84 godine i završava ga 1991. godine. 2001. godine dobija zvanje Specijalista opšte medicine. Prvo zapošljavanje bilo joj je u hitnoj pomoći opštine Knić, a zatim prelazi u Kragujevac i postaje načelnik Studentske klinike.

Kao izuzetan čovek i humanista, Sonja Perišić je nosilac većeg broja društvenih priznanja. Učestvovala je na humanitarnim koncertima za podizanje hrama Sveti Sava u Beogradu kao i hrama Sveti Đorđe na Rudniku, gde je bila donator. Takođe je nosilac priznanja Vojno medicinske akademije u Beogradu, Vojske Jugoslavije, Međuopštinske organizacije Saveza Slepih, Saveza zdravstvenih radnika i dr.

Sa svojih 20. godina Sonja Perišić otpočela je svoju pevačku karijeru. Prvo kao solista AKUD "Svetozar Marković", a zatim prelazi u KUD "Abrašević" koji joj postaje njena druga kuća, njena "svakodnevica i mesto gde su okupljeni skoro svi njeni prijatelji".

Učestvovala je u skoro svim pevačkim programima "Abraševića", ali je izuzetan talenat pokazala i u radu dramske sekcije, igrajući u nekoliko pozorišnih predstava.

Posle polaganja audicije za Radio Beograd, svoje izuzetne glasovne mogućnosti Sonja je iskazala u radio emisijama "Kod zlatnog konja" i "Pesmom da ti kažem" urednika Boška Pantića, TV emisiji "Leti, leti, pesmo moja mila" autora Nene Kunijević, kao i TV emisijama "Promenada" i "Vojvođanske zlatne žice" TV Novi Sad.

Udruženje muzičara "Kragujevac — Koncert" 2001. godine uručilo joj je priznanje "Dragiša Nedović" za očuvanje stare srpske pesme.

Povelju "Ambasador pesme" dobila je 2002. godine na festivalu narodne muzike "Harmonija" u Nišu.

Najbolji vokalni solista na festivalu "Vojvođanske zlatne žice" 2005. godine u Novom Sadu, kao i priznanje "Zlatna tamburica" na XVIII festivalu narodne muzike 2006. godine u Novom Sadu.

A kako je Sonja pevala posvedočiće i reči direktora RTV Novi Sad Petra Jovanovića koji je rekao:

"Kako gospođica Sonja Perišić peva mogao bi da joj pozavidi i slavuj".

Sonja je svakako jedna od najvećih i najsjajnih zvezda koje je imao "Abrašević". I ljudski i umetnički kvaliteti svrstali su je u nezaboravne večne legende našeg kraja.
Kragujevac
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2011, 07:15:11 pm »

**

SONJA PERIŠIĆ MILOŠEVIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI

Starogradske izvorne / pesme
V 801792

01. Lastavice, lasto
02. Mlada Jelka ljubi Janka
03. Zorule
04. Triput ti čukna mila daskalica
05. Zora zori, petli poje
06. Što gu nema Cveta
07. Zarasle su staze moje
08. Ravno polje
09. Noćas nisu sjale
10. Moj jablane
11. Marijo, deli bela kumrijo
12. A što mi se bunar voda muti
13. Zarudela šljiva ranka
14. Ajde Kato, spremaj darove
15. Karanfile, cveće moje
16. Devojka je zelen bor sadila
17. Preleteše ptice lastavice
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2011, 07:15:32 pm »

*

D e c e m b a r s k e    s u z e

S o nj a   P e r i š i ć

Željko Panonac i Sonja Perišić

Veliki uspeh koji je pesma Decembarske suze ostvarila na festivalu nove vojvođanske pesme Vojvođanske zlatne žice 2006. zajedničko je umetničko ostvarenje, odabrane umetničke trojke.

Željko Š. Samardžić Panonac — tvorac poezije Decembarske suze, koja je odlukom stručnog žirija proglašena za najbolji tekst na festivalu.

Miron Sivč —  kompozitor muzike i autor aranžmana za  pesmu Decembarske suze, koji je odlukom stručnog žirija proglašen za najbolji aranžman na festivalu.

Jedinstvena Sonja Perišić — koja je svojim kraljevskim nastupom i anđeoskim glasom, iznela i pronela pesmu Decembarske suze kroz samu granicu neprolaznog. Za sva vremena.
| Panonac.RS

~ ~ ~

D e c e m b a r s k e  s u z e  blistaju nad Novim Sadom

Na ovogodišnjem festivalu nove vojvođanske pesme "Vojvođanske zlatne žice 2006", održanom 26. novembra u Novom Sadu, u organizaciji RTV Vojvodine, moglo se čuti i videti pregršt svega lepog, u jednoj predivnoj, živoj festivalskoj atmosferi.

Dva velika narodna orkestra na scenografski maštovito doteranoj bini velike sale Srpskog narodnog pozorišta i dosta izuzetnih vokalnih solista, koji su, naravno, pevali uživo, u stvari je i pravi niz veličina koja krasi ovaj tradicionalni muzički festival. Želela bih posebno da izdvojim pesmu "Decembarske suze", koju je maestralno otpevala kragujevčanka Sonja Perišić.

Pesma je nagrađena sa dve nagrade stručnog žirija. Autor muzike i aranžmana Miron Sivč nagrađen je za najbolji aranžman, a prošlogodišnji nosilac nagrade za najbolji tekst na festivalu srpske narodne muzike "Dragiša Nedović" u Vrnjačkoj Banji Željko Samardžić Panonac dobio je i na ovom festivalu priznanje za najbolji tekst (Decembarske suze). Radi se o divnom dubokom poetskom sadržaju, koji nikog u sali, niti ispred malih ekrana sigurno nije ostavio ravnodušnim.

Bravo, velemajstore Panonac! Svaka čast organizatorima! Srbija nije izgubila dušu!

Sofija Radojević, profesor muzike, Novi Sad | Glas javnosti
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2011, 07:55:13 pm »

*

DECEMBARSKE SUZE

Obukla je Fruška Gora venčanicu belu,
              i Dunav će svojim šorom, u belom odelu.
              A i tvoje, belo, biće putovanje,
              kada sutra sa njom pođeš na venčanje.

Pa i ja sam bela bila. Za ljubav sam znala.
              Šta je život, nego jedna pahuljica mala,
              što lagano veze sreću sa visine...
              ...a ostane, samo — ožiljak tišine.

Gori rana ali nisam uplakana.
              Još je jako srce ispod devojačke bluze.
              ...To se samo tope,
              tope, sa svih strana,
              po mom licu,
              s neba,
              bele,
              decembarske suze.

...Pa i sutra kada pesma za svatove krene,
              bele suze decembarske padaće na mene.
              Kad bi samo jedna na trenutak stala...
              ...I ja bih se možda, s vama radovala.

Festival Vojvođanske zlatne žice 2006.

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Avgust 30, 2011, 04:34:19 pm »

**

SONJA PERIŠIĆ MILOŠEVIĆ

SONJA PERIŠIĆ MILOŠEVIĆ, istaknuta interpretatorka narodne i stare gradske muzike, po struci lekar, rođena je 1965. godine. Završila je nižu muzičku za solo pevanje u Kragujevcu. Bila je dugogodišnja vokalna solistkinja KUD "Abrašević". Kada se pojavila na estradnoj sceni, svojim izvanrednim glasom i interpretacijom, osvojila je publiku. Nastupala je redovno u muzičkim televizijskim emisijama a mnoge njene pesme ušle su u trajnu datoteku Radio Beograda. Pevala je na mnogobrojnim koncertima širom sveta. Prvi solistički koncert, u pratnji Velikog narodnog orkestra KUD društva "Abrašević", održan je 2006. godine. Kao gost večeri nastupao je Bora Dugić.

Sonja Perišić ostaće nam u sećanju kao vrsni izvođač naše narodne pesme; primer kako se čuva i neguje srpska tradicionalna muzika iz svih krajeva naše zemlje, kao i po humanitarnim koncertima.  

Posle duge i teške bolesti preminula je 31. oktobar 2008. u Kragujevcu.

"Na Planinarskom domu planinarskog društva 'Žeželj' u selu Adžine Livade, nadomak Kragujevca, sredinom maja je otkrivena spomen ploča nedavno preminuloj dr Sonji Perišić (1965—2008)."

Angelina, 07.09.2009.

YouTube: Sonja Perišić — Mila majko, šalji me na vodu
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: