Slobodanka Danka Stojiljković (1969)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKO STVARALAŠTVO I IZVOĐAŠTVO SRBA « Izvođači II « Slobodanka Danka Stojiljković (1969)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Slobodanka Danka Stojiljković (1969)  (Pročitano 31476 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 05, 2011, 04:37:30 pm »

*

SLOBODANKA  STOJILJKOVIĆ

INTERPRETATOR IZVORNIH PESAMA

Imala je tek 14 godina kada je u izvornoj muzici prepoznala lepotu i snagu i našla svoje mesto najpre u grupi pevača, a kasnije i kao solista, u "Abraševiću", "Stanku Paunoviću" i "Jedinstvu". Svojim mecosopranom Danka Stojiljković nije osvajala samo publiku već i stroge kritičare, pa je 1990. godine bez po muke dobila stalni angažman u ansamblu "Kolo". Već sledeće godine položila je audiciju za radio pevača, i to kod legende naše narodne muzike Žarka Milanovića, a zatim je počela da snima trajne snimke za Radio Beograd. Petnaest godina profesionalne karijere proslavila je minule nedelje, kada je našem gradu podarila svoj prvi solistički koncert.

Bio je to moj poklon Pančevu, iz kojeg sam potekla i prvi put zapevala na istim ovim daskama Centra za kulturu. Iskreno sam očekivala da će biti više publike, ali razočarana sigurno nisam, jer svi oni koji su došli da me slušaju, toplo su me pozdravili. Bili su tu ljudi koji me vole i koje ja volim. Veče je bilo predivno, sa mnom su nastupili moji prijatelji, vrhunski umetnici: ansambl Branimira Đokića, Tamburaški orkestar Mileta Nikolića, Miša Blam, Stanko Jovanović, Ignac Šen, Moma Stanojević i Dobrica Vasić. Posebno sam ponosna što je pokrovitelj koncerta bila Skupština opštine Pančevo, s predsednikom Srđanom Mikovićem na čelu. Nažalost, nakon završetka koncerta primila sam vest da je preminuo Žarko Milanović, što je, razumljivo, pomutilo moje zadovoljstvo te večeri. Ima u tome neke simbolike, kao da sam tom velikom umetniku pevala poslednji put.

U poplavi novokomponovanih pesama, šljokica, mini-suknjica i svih efekata koji za noć osvajaju mase, koliko je snage, ljubavi i istrajnosti potrebno pevačima izvorne muzike koji se oslanjaju prvenstveno na pevačke sposobnosti da se izbore za mesto na estradi?

Naš narod je siromašan i teško živi. Gledajući na televiziji nešto što je glamurozno, svetlucavo i sjajno mnogi ljudi na trenutak zaboravljaju na svoje teškoće, ili im se bar tako čini. Za sve to na prvom mestu osuđujem muzičke urednike na radiju i televiziji. Oni su najveći krivci. Kao i na svim drugim poljima, i u muzici se oseća uticaj politike i novca. Muzički urednici se, nažalost, regrutuju iz stranaka. Smeta mi što se stidimo naših korena i što nam se čini da je sve što je tuđe i bolje, pa zaboravljamo odakle smo potekli. Sa svih televizija nas bombarduju folkom. Veoma malo mesta ostaje za tradicionalnu pesmu i prave pevače. Zato se trudim da u muzici gajim ono što mislim da je naše i vredno jer jedino tako kao narod možemo da opstanemo. Ako izgubimo kulturu i tradiciju, neminovno ćemo izgubiti i identitet.

Bili ste muzički urednik na "Beogradu 202". Koliko ste s tog mesta mogli da se borite za muzičke vrednosti koje traju?

Posle oktobarskih promena, na "Dvesta dvojci" je potpuno promenjena muzička koncepcija. Skinuta je narodna muzika, sve što je bilo dobro i sve što je srpsko. Smatra se da je naša radio-stanica ovakva kakva je, na kojoj se uglavnom emituje strana muzika, sada urbana. Nisam više u mogućnosti da biram muziku po svom nahođenju i savesti. Oduzeto mi je zvanje urednika, raspoređena sam na mesto muzičkog saradnika, ali već godinu dana primam platu, a ne radim ništa. To je naša Srbija.

Izvorna narodna pesma je ono u šta verujete iako je opredeljenje za nju teži put za sticanje popularnosti, slave i novca.

Muzika pre svega postoji da se sluša, a ne da se gleda. Sigurna sam da su ljudi prezasićeni turbofolkom i erotikom i da dolazi vreme za prave muzičke kvalitete, a narod ih prepoznaje i ceni. Srećna sam što se bavim muzikom koja jeste kvalitet. Odabrala sam teži ali lepši put na estradi, što služi na čast mojim roditeljima, mojoj deci i suprugu, koji su mi najveća podrška. Pesma je moj život i dok pevam, svoju dušu dajem maksimalno. Nikada ništa neću pevati niti raditi zato što to neko drugi hoće. Pevam najpre zato da meni bude dobro, a kad se ja dobro osećam, te emocije prenosim i na publiku koja me sluša. Posle Pančeva uslediće serija mojih kocerata širom Srbije.

R. Vukelić | Pančevac
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2011, 04:37:51 pm »

**

SLOBODANKA DANKA STOJILJKOVIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI

Starogradske izvorne pesme
V 801785

01. Bulbul mi poje
02. Gradinom cveće cvetalo
03. Povela Jelka
04. Dimitrije, sine Mitre
05. Dunave, Dunave
06. Molitva je za me
07. Evo, srcu mom, radosti
08. A što ti je mila kćeri jelek raskopčan
09. Zašto sike, zašto
10. Gajtano mome
11. Đanum nasred sela
12. Stojanke, bela vranjanke

2006. Romanse
PGP RTS

01. Molitva je za me
02. Zar ti ne kaže pesma stara
03. Gusta noćna tmina
04. Tebi dadoh sve što imam
05. Još ovu noć
06. Bez bola, bez tuge
07. Stara pesma
08. Ja nekoga volim
09. Hoću da te zaboravim
10. Tišina nema vlada svud
11. Pogreših samo jednom
12. Beli bagrem
13. Cura biće žena
14. Stari ciganin
15. Ne kuni me, ne ruži me majko
16. Cvetala kalina
17. Oprosti mi mila mati
18. Ne vredi plakati
19. Ti si hteo pesmom da ti kažem  
20. Ublazi nemir moj  
21. Za kim
22. Još jedan prođe dan

2008. Beskraj
PGP RTS

01. Moj dragane  
02. Opadaj lišće  
03. Si zaljubiv  
04. San  
05. Hadži Stojanova kći  
06. Tri devojke zbor zborile  
07. Daj mi bože  
08. Stojanka i Stanimir  
09. Svadbena igra  
10. Gorka pesma  
11. Moj se dragi na put sprema
12. Konja sedlaš
13. Tužbalica
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Mart 03, 2011, 03:27:19 pm »

*

MOLITVA JE ZA ME

Molitva je za me kad ti oči gledam
s tugom ja se pitam što sam tebe željna;
što mi srce trepti i u letnje veče
bolna duša pati, traži malo sreće.
Zašto suze ronim neprestano za te
samrtno i bolno koliko te volim.
Uvek mislim na te.

Gorko plačem za te, danju i uveče
opraštam se s tobom, uvenulo cveće
al' kad te otpratim plakajući do groba
izniknut će ruža plačnog oka moga.
Na grob ću ti donet milo moje cveće;
ja te i sad volim i srce te moje zaboravit neće.

Molitva je za me u izvođenju Slobodanke Stojiljković, snimljeno 03.05.2004.

"Slobodanka Stojiljković je učenik Žarka Milanovića i pevač izuzetnih vokalnih kvaliteta.
Za klavirom je Stanko Jovanović dirigent hora i simfonijskog orkestra Radio Beograda."
Žarko Milanović | set 3 CD | Zapisano u vremenu.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: April 02, 2011, 05:39:11 pm »

*
Održana promocija novog albuma "Beskraj" Danke Stojiljković u hotelu "Prestiž"

BORA ČORBA I STOJANKA

U prelepom hotelu na Carevoj ćupriji, došlo je mnogo kolega, uglavnom srednje i starije generacije, da podrže pevačicu koja oduvek neguje tradiciju i snima prave Srpske narodne pesme. Na CD-u "Beskraj" nalazi se trinaest pesama izvornog melosa iz svih krajeva Srbije. Od južnjačkih motiva, preko vlaških, južno-moravskih i vranjanskih, sve do melodija sa severa naše zemlje. Pravi duh Srbije pored glasa pevačice, dočaravaju i svi živi instrumenti koji su odsvirani na ovom albumu: harmonika, violina, viola, čelo, šargija, tamburica, gitara, gajde...

Pored velikog broja gostiju na albumu, posebnu pažnju skreće gostovanje rokera Bore Đorđevića. Naime, ovo je prvi album, sa pravim izvornim pesmama, na kojem je Bora Čorba pevao veoma zanimljiv duet "Stojanka i Stanimir".

Šteta je jedino što se Bora nije pojavio na ovoj promociji, zbog obaveza oko svog novog albuma koji je nedavno izašao, pa da uživo čujemo kako zvuči ova predivna duetska pesma.

Ali tu su bile Dankine kolege: Vera Matović, Miša Mijatović, Merima Njegomir, Beki Bekić, Milan Babić, Dragan Stojković-Bosanac, Mikica Antonić, Saša Katančić, Vanja Bulić, Desimir Stanojević, Rade Radivojević i mnogi drugi.

Da napomenemo da je Danka za Radio Beogradu, do sada otpevala mnoge izvorne narodne pesme, koje se nalaze na "trajnim snimcima" ove naše ugledne državne ustanove.

B. Nacić | 04.03.2009. | Srbija
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Maj 26, 2012, 02:01:41 pm »

*

VEĆINA PEVAČA RADI NA CRNO

Većina pevača na srpskoj estradi već godinama se žali na sve lošiji položaj i sve manje pare, ali neće da priznaju da su sami za to krivi. Kako otkriva Danka Stojiljković, predsednik Udruženja estradnih umetnika Srbije mali je broj pevača i muzičara koji su članovi ovog udruženja. Zašto — ni sami ne znaju, iako kako kaže Danka, malo je potrebno da se dođe do članske knjižice, koja im donosi mnoge pogodnosti i olakšava život i rad.

Jedini uslov da se postane član Udruženja je da muzičar ili pevač dođe kod nas na audiciju, preda dokumentaciju i da se registruje.

U komisiji se nalaze kolege, koje potpišu da se muzičar bavi tim poslom. Ne mora tu nešto mnogo da peva i svira.

Mi pomažemo pevačima da ostvare svoja prava, da dobiju radni staž, da on i njegova porodica imaju socijalno osiguranje, da regularno prelazi granicu.

Godišnja članarina je 50 evra i niko ne bi smeo da se bavi estradnom delatnošću, a da nije kod nas prijavljen.

Međutim, samo 20 odsto pevača je regulisalo svoj status, a ostali faktički rade na crno — kaže Danka Stoiljković.

Zbog čega pevači i muzičari izbegavaju članstvo?

Nikome to nije jasno. Postati član je izgleda ponižavajuće. Pa jedna Lepa Brena je došla kod nas na audiciju. I svaka joj čast, jer je ispoštovala one koji su anonimni. Da smo složniji i naša branša bi bila u boljoj poziciji. Očigledno je problem u njihovim glavama. Ako čovek koji se bavi ovim poslom ne može da izdvoji godišnje 50 evra, onda nemam reči. Neko to za veče popije u kafani. Ali, kad bi se digao jedan Miroslav Ilić i drugi pevači bi nas podržali, a svima bi bilo lakše.

Pa kako onda većina pevača uopšte radi?

Godinama rade na divlje. Mi smo narod koji je sklon prevarama. Pre nekoliko godina krenula je muzička policija po restoranima i pevači su masovno dolazili da se učlane. Međutim, sada to niko ne kontroliše i oni su se opustili.

Dešavalo se recimo da ih vrate iz Hrvatske ili neke evropske zemlje jer nemaju licencu za rad, a samim tim ni pravo da pevaju. Na primer, na graničnom prelazu u Hrvatsku traži se papir sa licencom i ko ga nema ne može da uđe u zemlju.

Kako onda mnogi pevači ipak nastupaju u Hrvatskoj?

Svako se dovija i snalazi, najčešće uzimaju lažne potvrde. U suštini pevač ne bi mogao da izađe iz Srbije, osim turistički ako nema licencu. Kad bi inspekcija radila svoj posao za tri meseca bi se sredila situacija.

U Srbiji bi pola kafana bilo zatvoreno, jer niko nije prijavljen, svi rade na divlje. U bilo koju kafanu u Beogradu da dođete uveče možete videti orkestar koji svira. Ako im tražite licencu, neki će imati, a većina neće. I ti koji imaju to je falš.

A, gazda lokala naplaćuje gostima muzički dinar. On čak ne bi smeo da angažuje nekog ko nema ugovor o radu, koji nije član Udruženja, jer je on onda radnik na crno.

NE ZNA SE BROJ PEVAČA
Da li je uopšte poznato koliko danas ima pevača u Srbiji?
Ne, ne zna se tačan broj i gotovo je nemoguće to utvrditi — kaže Danka.
Da li su Zvezde Granda vaši članovi?
Ima ih dosta, ali ne možemo mi da jurimo one koje nisu.

BALKANSKA ŠATRA
Kakva je situacija sa hrvatskim pevačima koji gostuju u Srbiji?
Njih niko ne kontroliše i tu najviše gubi država, jer se ne plaća porez. Ne znam ko ih finansira, ko im daje dozvolu da dođu, da rade kod nas, to niko ne zna. Država ne radi svoj posao, pre svega srpsko ministarstvo kulture.
A, Hrvati, recimo, traže od naših pevača da se licenca prevede na hrvatski jezik kod sudskog tumača. To je smešno, balkanska šatra i cirkus. U Hrvatskoj srpski pevači moraju da se prijave, da plate porez...
Mi smo nemoćni. Umesto da država juri nas za sprovođenje zakona, mi jurimo državu, pa to nigde ne postoji!

S. Đurić | 29.04.2011. | Vesti online
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: