Tihomir Paunović (1932)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Tihomir Paunović (1932)  (Pročitano 7282 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 04, 2011, 02:28:27 am »

**

TIHOMIR PAUNOVIĆ

Tihomir Paunović je rođen je u Orljivu kod Petrovca na Mlavi 24. decembra 1932. godine.

"Pojavio se 1965. godine na audiciji Radio Beograda. Odmah je zapaženo da se radi o izuzetnom muzičkom talentu, izvođaču na starom narodnom instrumentu fruli.

To su potvrdili i prvi njegovi snimci sa melodijama narodnih igara iz Istočne Srbije odakle je i rodom. (1932. god)

Frula je do 30-tih godina XII veka uglavnom služila za razbijanje dosade pastirima i kiridžijama, ili sviranju na seoskim saborima. Od pojave izvrsnog majstora Save Jeremića frula je zainteresovala mnoge mlade ljude naročito u drugoj polovini prošlog veka, pa i Tihomira Paunovića, koji je uspeo da savlada sve tehničke tajne ovog instrumenta i da se vine do najvišeg izvođačkog duha. No, kod Tihomira nije u pitanju samo izvanredna tehnika već i veoma izražajna muzikalnost tako da je on sa zapaženim uspehom izvodio i melodije iz krajeva van Srbije. Ušao je potpuno u sve stilske tajne srpskih kola, tako da smo mu sa poverenjem poveravali snimanja i ovih igara i sa velikim narodnim orkestrom ('Moravac').

Kao predstavnik Radio Beograda sudelovao je na festivalima i u inostranstvu. (Austrija)." [Đorđe Karaklajić]

Frula Tihomira Paunovića bi u nekim drugim rukama verovatno bila samo obično parče šupljeg drveta. "Folklorna igra" koju izvodi ovaj majstor na fruli dočarava našu istočnu Srbiju u neko davno vreme bolje od bilo koje monografije ili arhive. Mitski obredi, igra i virtuoznost govore da je ovde od davnina bilo civilizacije i kulture iako smo se mi trudili da sve to zakopamo i kao pravi novopečeni pomodari zagadimo nekim jeftinim kičerajem. [Aleksandar Kulić]

Više od šest decenija Tihomir Paunović je putujuća riznica srpske baštine, koja iznedrava vrhunske i neprolazne vrednosti onoga što je najbolje u vlaškoj i srpskoj muzici. Daleke 1954. godine postaje intrumentalni solista Radio Beograda. [Dragana Marinković]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 04, 2011, 02:28:50 am »

**

TIHOMIR PAUNOVIĆ — IZDATI SINGLOVI & ALBUMI

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: April 25, 2013, 01:02:46 am »

*

TIHOMIR PAUNOVIĆ:

Radio sam u PGP-u i TV Beogradu od osnivanja i na Radio Beogradu, nekih 40-ak godina... Ja sam samo frulaš. Profesionalac. Od kada sam penzioner idem po festivalima, da malo nadgledam, i da odsviram jednu — dve tačke.

Mi stari se trudimo da mladi ne odbace frulu, da ostane glavni narodni instrument, jer po tome smo, možda, poznati u svetu... Svojevremeno sam za frulu živeo i od frule živeo. Sada se trudimo da mladi počnu da se bave frulaštvom i uspeli smo donekle u tome. Još uvek su ovakvi festivali u razvitku i svake godine dodajemo ponešto. Ima dosta mladih, recimo 20-ak i za njih se borimo, kao i da nagrade više ne dobijamo mi stari, već oni... Vreme je donelo novi vid svirke, gde se mladi trude ne ko će da odsvira lepše, nego ko će brže. Treba pomiriti lepotu i vurtuoznost.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: