Staniša Stošić (1945—2008)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « MUZIČKO STVARALAŠTVO I IZVOĐAŠTVO SRBA « Izvođači II « Staniša Stošić (1945—2008)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Staniša Stošić (1945—2008)  (Pročitano 22724 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 05, 2011, 07:41:29 pm »

**

STANIŠA STOŠIĆ
NARODNI UMETNIK

Staniša Stošić rođen je u selu Vrbovo (opština Vladičin Han) 1945. godine. U Učiteljskoj školi u Vranju svirao je violinu, bio solista u horu i imao prve časove pevanja. Iako je po profesiji bio učitelj, vrlo brzo postao je poznat po glasu. Muzičku karijeru započeo je u Radio Beogradu, 1963. godine. Tri godine kasnije, pobedio je na festivalu "Zlatiborski narcis" sa pesmom "Stojanke, bela Vranjanke". Godine 1972. snimio je pesmu "Vranjanka" koja ga je proslavila. Pesmu je napisao Dragan Toković specijalno za njega. Sledeće godine pesma R. Graića "Stani zoro", koju peva na "Saboru", postaje veliki hit.

Zbog svojih interpretacija, Stošić je dobio nadimak "srpski Pavaroti". Takođe ga zovu i "tatko za južnjački melos". Godine 2007. dobio je posebno doživotno priznanje Ministarstva kulture Srbije.

Staniša se oženio u 43. godini. Po njegovim rečima "supruga Ljiljana i sinovi Stefan i Dušan, su mu uz prijatelje, bili najveći imetak."

"... Stošić već četiri decenije bez onoga što se zove estradna nadmenost i površnost, ostavlja za sobom blago narodne pesme. Ostao je nepromenljiv, odan svom stilu, nemajući namere da bilo šta oduzima ili dodaje jer za to nema potrebe. Pogotovu ne sada u poplavi kiča koji se uselio u sve pore naše kulture.

Danas je možda utopija, da pesme Staniše Stošića, mogu da nadmaše površnost sa kojom deluju 'muzički idoli' današnjih generacija, ali je sigurno da ono što je on uradio mora češće da se nađe na 'vranjskoj kulturnoj trpezi'"...

Jednom ga je jedan TV voditelj najavio: "... Sada će vam Staniša Stošić otpevati jednu pesmu, a kada Staniša Stošić peva, to je jedan mali čas lepog pevanja za gledaoce, ali i za mnoge pevače".

[postavljeno 04.09.2007]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2011, 07:41:50 pm »

*

STANIŠA STOŠIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI

Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2011, 07:42:08 pm »

*

STANIŠA STOŠIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI & SET 3 CD

Zapisano u vremenu CD 1

01. Dimitrijo, sine Mitre
02. Petlovi pojev
03. Što si Leno na golemo
04. Otvori mi belo Lenče
05. Jovane, sine Jovane
06. Svu noć sedim na kapiju
07. Ne goni konja more momiče
08. A kude si bila Karakoco
09. Stanika mi bolna legnala
10. Iz banju idu
11. 'Ajde, mori, Gajo, što se ne odavaš
12. Kiša pada, mori, Cone
13. Što ti je Stano mori
14. Svu noć odim nano'le
15. Prevari se stari Meta
16. Nema te, more nema te
17. Kroz čaršiju prođe moje Lenče
18. Dojče, sine Dojče
19. Sinoćke te vido', lele, Zone

Zapisano u vremenu CD 2

01. Milkano, dado mori
02. Gajtano, mome mori
03. Dude, mori Dude
04. Pišti, plače Milica devojka
05. Puče puska
06. Crno grozje drenovica
07. Džam Stojanke
08. Dremka mi se, dreme milo nane
09. A što su ti sele
10. Dimitro'le, ruse kose
11. Simbil cveće
12. Što mi je merak
13. Kolika je nojca
14. Alt' no kad'no
15. Po drum idem
16. Rosa rosi, kiša pada
17. K'd ostado siromašče
18. Zašto Vase, zašto ujnin Vase
19. Dugo se polje zeleni
20. Pokraj, pokraj ruske
21. Jane mi kundre nemalo
22. Oj Nišavo, vodo mutna

Zapisano u vremenu CD 3

01. Lela Vranjanka
02. Zbog tebe mome ubava
03. Zaplela se kosa devojačka
04. Stani, stani zoro
05. Tebi pevam ove noći
06. Devojko Zvezdana
07. Srce si mi ranila
08. Nema više nje
09. Cigančice, moja lepotice
10. Večno s tobom
11. Istina, istina
12. Zavičaju, mili kraju
13. Koštana
14. Ja i slika tvoja
15. Svako brine svoju brigu
16. Pile moje
17. Što su nebu zvezde
18. Vranjanka
19. Tu gde su oni pali
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2011, 07:42:23 pm »

*
PESME STANIŠE STOŠIĆA
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 05, 2011, 07:42:49 pm »

**

STANIŠA STOŠIĆ

Moj veliki zemljak, književnik Bora Stanković na jednom mestu je zapisao:
"Staro, staro mi dajte, ono što miriše na suv bosiljak..."

Moji utisci su identični jer sledim delo i reči velikog Bore.

Staniša Stošić, estradni umetnik
17.11.2000.

[postavljeno 20.03.2008]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Februar 05, 2011, 07:50:08 pm »

**

"Pokoljenima koja prežive genocid srpske narodne pesme"
Staniša Stošić

STANIŠA STOŠIĆ

Staniša Stošić potiče iz onog kraja Srbije, gde je folklorna pesma bogata, nostalgična, uzbudljiva i lepa. Život je posvetio zavičajnim pesmama i publici se nametnuo izuzetnim glasovnim sposobnostima, čistim izvornim pevanjem, ali i modernim, ovovremenskim, oplemenjenim bojama i pokazao da Vranje nisu samo pesme iz Koštane i drugih komada s pevanjem iz tog kraja, već da je Vranje prebogato specificnim melosom sa mnogo starih bisera.

Prvi put je zapevao na Radio Beogradu 1964. godine i ostao mu veran do danas. Jedan je od pevača sa najvećim brojem trajnih snimaka muzejske vrednosti koje su postale nacionalno blago. Sinonim je za vranjansku pesmu, pojam za interpretaciju najviših kvaliteta, ali istovremeno i predstavnik one retke vrste muzičara što žive i rade u tišini i ne privlače pažnju ničim, osim svojom umetnošću. Nije postao poznat po pesmama, već su pesme postale poznate po njegovoj interpretaciji.

U svojoj karijeri uvek se trudio da ostane u granicama svog kraja, jer samo tako umetnik može najuspešnije da interpretira rodne zvuke, da tumači one sadržaje od kojih je sam u detinjstvu sazdan. Staniša Stošić, Vranjanac po poreklu i pesmi, na najbolji način je očuvao kulturne vrednosti i autentičnu tradiciju svog kraja kao zalog za buduće generacije.

Muzički urednik
Dragana Marinković

Izvor: CD 3 set — Zapisano u vremenu

[postavljeno 08.04.2008]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2011, 07:50:37 pm »

**

REKLI SU O STANIŠI...

Ljubinko Miljkovic
Etnomuzikolog

Stanisa Stosic na najbolji nacin cuva i neguje pesme kraja u kome je odrastao i u kome su se vekovima ukrstali putevi i uticaji kultura. Kako potice iz uciteljske porodice iz Vranja, a i sam ucitelj, ne zbunjuje njegova ambicioznost koja je u kombinaciji sa urodjenim talentom doprinela da mnoge pesme otrgne od zaborava. Da nije njega znacaj vranjanskog melosa ne bi bio toliki.

Miodrag Mile Bogdanovic
Istaknuti umetnik

Stanisa Stosic se od mnogih razlikuje izvanrednom interpretacijom zbog cega je rado slusan sirom nase zemlje. Svojom toplinom i izvanrednom interpretacijom dostojno prezentuje nasu pesmu sa juga Srbije i ostaje u svesti ljubitelja narodnog melosa ne samo kod nas vec i u inostranstvu. Uvek je spreman za pesmu kojom razbije svaku granicu i traje...

Predrag Cune Gojkovic
Istaknuti umetnik

Stanisa Stosic je rodjeni Vranjanac iz uciteljske porodice. I sam po vokaciji ucitelj, odgajan je i povijan u tom miljeu koji karakterise jug srbije. originalnost i temperamentno izvodjenje pazljivo biranih pesama svrstava ga u najboljeg intrpretatora ovog melosa u poslednjim decenijama. Ostavio je i ostavice veliki trag u nasoj kulturi i bice primer generacijama s obzirom da ga podjednako vole i postuju sve generacije.

Jordan Nikolic
Istaknuti umetnik

Veoma volim Vranje i Vranjance pre svega zbog prelepe vranjanske pesme, a najistaknutiji i neprevazidjeni interpretator vranjanske pesme je moj dragi kolega Stanisa Stosic. Veliko je uzivanje slusati vranjansku pesmu kada je peva Stanisa.

Merima Njegomir
Istaknuti umetnik

Ime Stanisa Stosic asocira na najvisi kvalitet izvodjenja pesama koje iskonski oseca. Ostao je dosledan sebi i svom urodjenom i izgradjenom stilu. Casno i dostojanstveno prosao je kroz velike bure i oluje koje zapljuskuju nasu tradicionalnu narodnu pesmu i ostao je cist kao reka na izvoru i onako kako to samo moze istinski umetnik.

Dobrivoje Topalovic
Istaknuti umetnik

Stanisa Stosic je bez sumnje najbolji izvodjac izvorne vranjanske pesme. Sugestivan na sceni, sa najboljom dinamikom interpretacije koju u danasnje vreme malo ko poseduje, umetnik je izuzetnih glasovnih mogucnosti koje koristi na najbolji moguci nacin na sceni, a u privatnom zivotu duhovit covek, omiljen je medju kolegama.

Zoran Kalezic
Istaknuti umetnik

Celog zivota sam cenio postovao umetnike koji svojim kvalitetom i kvalitetom svojih pesama koje izvode tokom cele svoje dugogodisnje karijere uvek lice na sebe i uvek se potvrdjuju, a Stanisa Stosic traje i potvrdjuje se i ja ga zato izuzetno postujem.

Bozidar Boki Milosevic
Magistar klarineta i istaknuti umetnik

U istoriji Vranja i umetnosti tog etnickog podrucja, pored velikana, knjizevnika Bore Stankovica, dominantno mesto pripada i bardu Stanisi Stosicu, koji je vec dugo decenija za merenje prave vrednosti i muzikalnosti, topline i meraka vranjanske pesme.

Radoslav Graic
Kompozitor i dugogodisnji muzicki urednik RTS-a

Stanisa je, bez svake sumnje, jedan od velikana nase narodne muzike. Pevac izuzetnih vokalnih mogucnosti, toplog, barsunastog glasa. On u svaku interpretaciju unosi maksimum svoje muzikalnosti i svojih emocija. Kada ga slusamo i gledamo, mi osecamo kako prosto izgara sa svakom pesmom i kako nam nesebicno daruje deo svoje duse, a to mogu samo oni najtalentovaniji i najbolji.

Ljubisa Pavkovic
Sef Velikog Narodnog orkestra RTS-a

Stanisa Stosic je pevac najplemenitijeg kova. Lirski tenor izuzetno prijatne boje glasa. Sa Stanisom se druzim i poznajem preko tri decenije. Pratio sam ga sa mojim kolegama iz Narodnog orkestra RTS-a na mnogobrojnim koncertima, kao i trajnim snimcima, koje je ovaj divan covek i kolega ostavio Radio Beogradu i svom narodu. Njegovo pevanje je puno emocija tako svojstvenih kraju u kome je i ponikao. Vrhunskom interpretacijama proslavio je vranjansku i pesmu juzne Srbije i tako postao sinonim njenog dobrog izvodjenja. Obelezio je svoje vreme, pridruzivsi se tako, plejadi pevaca srpske izvorne muzike.

Branko Belobrk
Sef Narodnog orkestra

Stanisa se bez sumnje nalazi u najuzoj grupi vrhunskih izvodjaca narodnih pesama. Saradjujem sa Stanisom veoma dugo. Sa narodnim orkestrom koji vodim, Stanisa je snimio veliki broj pesama za potrebe Radio Televizije Beograd. Lako je raditi sa Stanisom, jer je on izvanredan poznavalac narodnog melosa i zato su njegove interpretacije narodnih pesama na najvisem umetnckom nivou. Kada spomenemo Stanisu Stosica odmah pomislimo na vranjanske narodne pesme. Njegovo izvodjenje vranjanskog melosa, predstavlja za slusaoce umetnicki dozivljaj i pravu poslasticu. Kada on peva Vranje izgleda kao da su pesme pravljene za njega i njegov glas. Veliko je zadovoljstvo saradjivati sa Stanisom i kao umetnikom i kao covekom.

Branimir Djokic
Sef Narodnog Ansambla RTS-a

Stanisa Stosic je covek kome sa pravom pripada mesto u samom vrhu srpskih umetnika koji neguju i cuvaju srpsku nacionalnu muziku i kulturu. To je umetnik koji potice sa juga Srbije, tacnije iz Vranja. Svojim dolaskom u Radio Beograd, doneo je veliki broj zaboravljenih, najlepsih srpskih pesama sa juga Srbije i Vranja. Njegova do sada neprevazidjena interpretacija tih pesama, i veliki broj trajnih snimaka za fonoteku Radio Beograda, neprocenjiva je vrednost i doprinos srpskoj kulturi.

Slobodan Djurdjevic
Muzicki urednik RTS-a i sef orkestra Singidunum

Vranje i vranjanski dert bi bili mnogo osiromasniji da se nije pojavio Stanisa Stosic koji je svojom vrhunskom interpretacijom doveo do savrsenstva divne pesme tog podneblja. Veliko je zadovoljstvo imati tu cast i nastupati sa ovim izvanrednim pevacem i covekom, na mnogobrojnim muzickim manifestacijama.

Nena Kunijevic
Urednik i reditelj RTS-a

Mnogo je umetnika iznedrilo ovo parce sveta, ali je samo jedan Stanisa Stosic, virtuozni interpretator vranjanske pesme. Toplinom glasa, savrsenom dikcijom, ovaj umetnik docarava ljubiteljima vranjanskog melosa onaj duboki osecajan zvuk juga koji dotice dusu, ispunjava srce, a oci vlazi suzama. Neka mi zato bude dopusteno da u najkracem kazem da je Stanisa Stosic Pavaroti vranjanske pesme.

Radmila Smiljanic
Prvakinja beogradske opere i prof. Fakulteta muzickih umetnosti

Stanisa Stosic je jedan od najkompletnijih pevaca narodne muzike u nasoj sredini, jer poseduje pre svega filigranski senzibilitet, lepotu duse koja (kako sam ja oduvek tvrdila) utice na lepotu glasa. Njegova emisija tona je savrsena, dahom raspolaze izvanredno, a to su osobine koje se veoma tesko savladavaju i dugogodisnjim studiranjem vokalne tehnike. Iz sve njegove vrline, posebna dragocenost je njegov odabir repertoara koji tako uspesno i dosledno neguje, bez obzira na sve trendove, dakle, on nije zvezda kometa, on je zvezda stajalica.

Milka Stojanovic i Zivan Saramandic
Prvaci beogradske opere

Stanisa Stosic je umetnik fascinantnog talenta i senzibilnosti, lirski tenor zlatnozvucne balkanske lepote, koji bi, sigurni smo, bio uvazavan i voljen u renesansnoj Firenci ili Napulju, da je tada stasavao. A stasavao je u Vranju, etnocentru Balkana, pa je nas, a darivao nam je decenije prelepe pevacke carolije, dostojne velikog romanrika Bore Stankovica. Sa njim bi verovatno, da su bili savremenici, nerazdvojno drugovao.

Bora Popovic
Operski reditelj

Stanisa Stosic je pevac po meri muzike koju izvodi. Sluzi joj na cast i svojim muzikalnoscu, toplinom ujednacenim glasom obezbedjuje trajnost u etno kulturi svoga naroda.

Zapisano u vremenu
Staniša Stošić
Set 3 CD
RTS PGP — Godina izdanja

[postavljeno 08.04.2008]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2011, 07:51:40 pm »

*

STANIŠA STOŠIĆ

Na proslavi 40 godišnjice svog umetničkog rada, Staniša Stošić, vrsni interpretator izvorne narodne pesme, je sa mnogo emocija govorio i o gubljenju srpskog muzičkog identiteta poteklog iz dubine narodnih izvora. Po njegovim rečima izvorna muzika je bačena u zapečak. Na pitanje novinara ko je, po njemu, najveći krivac za to, odgovorio je:

"Mediji i nestručni muzički urednici radio i TV stanica. Stanice angažuju urednike amatere, muzička mašinerija melje, cilj je muzičku emisiju napraviti šsto jeftinije i prodati je što skuplje. Važnije je naplatiti ponuđeno nego čuti lepu, izvornu pesmu."

Ovaj kratki intervju Staniša završava rečima: "Interpretiram vranjanski, ali i izvorni melos iz drugih krajeva Srbije, Bosne, Crne Gore, Makedonije... Svetsko je čudo da se na tako malom prostoru neguje toliko muzičkih stilova, ritmova, tekstova koji su blizu poezije. Vratićemo vremenom svoj muzički identitet, ali samo ako nam se promeni nametnuti muzički ukus koji je sve više gorak."

~

"Kada sam se opredelio za pevanje, znao sam ko su mi bili pradedovi, šta su pevali i šta znače koreni. Mi smo taj pojam zaboravili, a on je jako bitan u opstanku svakog naroda. Pevač treba da ostane u granicama svog zavičaja."

MOJ DEDA NIJE BIO CRNAC

Staniša Stošić primećuje da je sada došla i rok generacija političara koja dočekuje rokere iz sveta a ne seća se da su im dede slušale narodnu muziku.

"Ja se još nisam rukovao sa predsednikom iako sam zaslužan narodni stvaralac. Na radiju urednici, bivši propali rokeri, donesu spisak crnačke muzike koja će da se pušta. Moj deda nije bio crnac, ni berač pamuka i kafe, a ni mi nismo potomci Luja Armstronga već Radojke Živković. Ja vama sada ne pričam uvijeno, jezikom Marije Antoanete, već jezikom moga dede Manasije. Nadam se da me razumete i da sam bio jasan.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Februar 05, 2011, 07:52:01 pm »

*

UMRO STANIŠA STOŠIĆ

STANIŠA Stošić, Pavaroti vranjanske pesme, kako su ga zvali, umro je u utorak ujutru u Beogradu od posledica moždanog udara, u 63. godini. Iako nikada nije bio zvezda, Staniša je bio i ostao među najboljima, zahvaljujući pre svega pevačkoj perfekciji koju su cenili i publika i kritika.

Poreklom iz sela Vrbova kraj Vranja, baš odande gde je Koštana šetala između kuća sa drvenim doksatima i igrala čoček, Staniša je život posvetio zavičajnim pesmama. Punim čežnje, tuge, ljubavi i patnje, koje su njegov zaštitni znak, "Lela Vranjanka" (koju je za Stanišu napisao Dragan Toković), "Dimitrijo, sine Mitre", "Simbil cveće", "Zbog tebe, mome ubava", "Stani, zoro, stani", "Belo Lenče", "Šano dušo, Šano mori, otvori mi vrata"...

U muzičkoj istoriji ostaće ubeležen kao prvi muškarac koji je pevao vranjanske pesme (do tada se podrazumevalo da ih pevaju isključivo žene). Ovaj melos zavoleo je u Učiteljskoj školi u Vranju, gde je svirao violinu, bio solista u horu i imao prve časove pevanja. — Kada sam se opredelio za pevanje, znao sam ko su mi bili pradedovi, šta su pevali i šta znače koreni - govorio je Staniša Stošić. — Mi smo taj pojam zaboravili, a on je jako bitan u opstanku svakog naroda. Pevač treba da ostane u granicama svog zavičaja.

Prvi put Stošić je zapevao 1963. u Radio Beogradu. Za RB uradio je 150 trajnih snimaka muzejske vrednosti. Najviše od svih kolega. Ploče nije brojao. Tri godine kasnije pobedio je na festivalu "Zlatiborski narcis" sa pesmom "Stojanke, bela Vranjanke". Legendarnu "Vranjanku", koja je stigla i do filma "Petparačke priče", snimio je 1972. I svakog puta ju je otpevao drugačije.

Repertoar ovog istaknutog umetnika činilo je 3.000 pesama od Triglava do Đevđelije. Nije želeo da snima istant-hitove. Odbio je mnoge ponuđene pesme, jer je hteo da zadrži nivo, čak i po cenu da ne bude zvezda. Oženio se tek u 43. godini i, po sopstvenom priznanju, pogrešio što to nije učinio ranije, jer su mu supruga Ljiljana i sinovi Stefan i Dušan, uz prijatelje, bili najveći imetak.

Staniša Stošić biće sahranjen u četvrtak u 14.30, u Aleji zaslužnih građana u Novom Beogradu.

Merima Njegomir: Vrhunski umetnik
"STANIŠA je bio moj najdraži kolega, dugogodišnji saradnik i izuzetan pevač. Jedino je on mogao da "donese" Vranje na pravi način. Bio je izuzetan, porodični čovek, i žalosno je što takvi ljudi moraju da odu pre vremena. Srbija je izgubila vrhunskog i neponovljivog umetnika. Još se nije rodio neko za koga bi se moglo reći da bi mogao da ga nasledi. Za Srbiju, a za Vranje pogotovo, njegov odlazak je nenadoknadiv gubitak.

Večernje novosti | utorak, 08. april 2008.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Februar 05, 2011, 07:52:20 pm »

*
IN MEMORIAM: Staniša Stošić, narodni umetnik

ODLAZAK "VRANJANSKOG PAVAROTIJA"

Današnji 8. april putuje u istoriju kao dan kada se medju andjele preselio bard vranjskog melosa, narodni umetnik, najveći Vranjanac posle Bore Stankovića, vranjanski Pavaroti — Staniša Stošić.

Rodjen je u selu Vrbovo u opštini Vladičin Han 1945. godine. Vrlo brzo iako po profesiji učitelj, postaće poznat po glasu i pesmi. "Lela Vranjanka" je pesma koja ga je proslavila, ali zato je on u kulturnoj baštini Srbije ostavio više hiljada tonskih zapisa, najstarijih pesama sa podneblja juga Srbije.

Zaista u legendu odlazi veliki umetnik i pevač. Njegova biografija su njegove pesme, i to je pokazivao godinama pažljivo negujući svoj repertoar — veli na vest o smrti, tužna ali i ponosna na Stanišu, urednica u RTS-u Nena Kunijević.

I, zaista "vranjski Pavaroti" se preselio medju andjele, ostavljajući nam svoje pesme, istiniti pečat jednom vremenu koji je on na sebi svojstven način umeo da sa svim vrlinama vranjanskog melosa pretvori u večnost.

Vojkan Ristić, Vranje Press
utorak, 08. april 2008.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2011, 07:52:44 pm »

*

VRANJE TUGUJE ZA ČUVENIM PEVAČEM STANIŠOM STOŠIĆEM

Vest o smrti misionara vranjskog melosa Staniše Stošića bolno je odjeknula u Borinoj varoši, u kojoj je legendarni srpski pevač počeo svoju uspešnu muzičku karijeru. Vranje je juče tugovalo za srpskim Pavarotijem, večitim mladićem koji se otisnuo u neke druge krajeve da još tananije zapeva o zvonkom žuborenju Morave, mesečini i meraku, o žalu za ljubavi, o dertu.

Na jučerašnjem komemorativnom skupu u sali SO Vranje rečeno je da je čuveni interpretator "svoje pevanje oblikovao ne samo glasom, već i svojom dušom u lirski nadahnut, poetski doživljaj, te nam je na samo sebi svojstven način pojasnio zašto su te čudesne pesme, proizvod vranjskog derta, postale deo stvaralaštva i motiva Bore Stankovića". Na tužnom skupu u Vranju naglašeno je i to da je Staniša Stošić od najranije mladosti do poslednjeg dana ovozemaljskog života nosio u zagrljaju vranjsku pesmu, krepio njome svoju i naše duše, otvarao nove prostore posebnom stilu vranjskog melosa, gde se više govori i jeca, nego što se peva. Kao svojevrsni stilista, postavio je visoke standarde i ostavio visoko mesto za toplu pesmu i veliko pevanje. Po njoj je mera za čoveka "cel vek plakanje".

Spremni smo da prihvatimo da je naš Staniša Stošić zaspao samo da bi razbio dertove. Da se odmara do svakog sledećeg buđenja pesmom "Zašto me budiš u zoru, pušti me da se naspijem". Mrtvi žive koliko i njihovo delo. A delo Staniše Stošića ne umire jer pesma koju je pevao i koju peva živi s nama i u nama, i svuda je oko nas. Da ga ne bismo budili u zoru, odajemo mu poštu i neka ga akordi njegovih pesama odnesu u carstvo nebesko. Vranje će uvek s radošću i ponosom nositi u srcu barda ovakvog pevanja, svojevrsnog ambasadora svoje i naše pesme, odlažući tugu i smrt kao puku neminovnost — rekao je juče u oproštajnom govoru gradonačelnik Miroljub Stojčić, koji je godinama drugovao sa legendarnim pevačem.

Doajen vranjskog teatra glumac Dragan Stanković više od tri decenije drugovao je i na brojnim koncertima u zemlji i inostranstvu nastupao sa Stanišom Stošićem. Na današnjoj sahrani u Beogradu, Stanković će se poslednji put govorom obratiti svom velikom prijatelju.

Naša druženja bila su nezaboravna. Pesmu svog zavičaja sa izvora poneo je u duši i proneo čitavim svetom. Nosio je vranjsku pesmu u svojoj duši do poslednjeg trenutka. Sjajan umetnik, izuzetan čovek. Ostaće mi večito u srcu — kaže Stanković.

Poznati interpretator narodnih pesama u Vranju Milka Manić suznih očiju priča o svom velikom prijatelju i saradniku, s kojim je nastupala više od 20 godina.

Kada je dolazio u Vranje, uvek je svraćao u moju kuću, da popričamo o svemu i svačemu. Vranjsku pesmu proneo je širom zemaljske kugle. Dugujem veliko poštovanje ambasadoru vranjske pesme, sjajnom čoveku koji je zadužio Vranje. Bio je izuzetno dobar, duhovit i neponovljiv kao umetnik. Poslednji put izrazio je želju da ga sahrane u rodnom Vrbovu kod Vranja — priča Manićeva.

Staniša Stošić, koji je pevačku karijeru davno počeo u vranjskom KUD "Sevdah" i kao solista u horu ovdašnje Učiteljske škole, bio je i ostao uzor vranjskom interpretatoru starih vranjskih pesama Branimiru Stošiću Kacetu.

Moje druženje i zajedničko nastupanje na koncertima sa srpskom pevačkom legendom traje 12 godina. Od malih nogu sam ga slušao i oduševljavao se njegovim interpretacijama vranjskog melosa. Bio je pevački genije. Njegovo delo je nemerljivo — ističe Stošić.

Godinama je sa Stanišom Stošićem drugovao i Stojadin Popović Cuka, koji kaže da su za pevačku karijeru velikog umetnika u velikoj meri zaslužni i njegovi bivši profesori muzike u Vranju, Josko Stošić i Stojadin Pešić.

Još od ranog detinjstva Staniša je znao da će da bude pevač. Zbog toga su mu govorili da ne radi kao učitelj, već da se posveti pevanju. Voleo je izvorni vranjski melos i nije podlegao komercijalizaciji. Ostao je veran vranjskom melosu do kraja. On je od vranjske muzike napravio brend. Predložiću čelnicima lokalne samouprave da se u znak zahvalnosti za sve ono što je učinio za Vranje, Staniši Stošiću u gradskom parku podigne spomenik, pored obeležja Bore Stankovića i ostalih poznatih Vranjanaca — rekao je Popović.

Decenijama je Staniša Stošić pevao uz pratnju orkestra Bakije Bakića, koga su nasledili Ekrem Mamutović i Nenad Mladenović. Pevačka legenda na samrti je izrazila želju da mu na grobu svira orkestar Nenada Mladenovića, višestrukog pobednika na Saboru trubača u Guči. Danas će na Novom groblju u Beogradu trube da zaječe tužno, da pozdrave jednu od vranjskih legendi, koja je pesmom pronela slavu Vranja širom sveta.

Dugo smo sa njim svirali. Bio je veliki profesionalac. Izvanredni znalac vranjskog melosa. Neponovljiv i nenadmašan. Mnogo je on nas Vranjance zadužio — naglašava mag srpske trube Milan Mladenović.

Ono što je Bora Stanković bio u književnosti, to je Staniša Stošić u izvornoj vranjskoj muzici. Znaju Vranjanci i ostali ljubitelji narodnog melosa u Srbiji da najveći broj njegovih interpretacija vranjskih pesama ima antologijsku vrednost. Najveći broj njegovih interpretacija tih pesama, kao što su "Lela Vranjanka", "Zašto me budiš u zoru", "Dimitrijo, sine Mitre", "Petlovi pojev", "Zbog tebe mome ubava", "Gajtano mome, mori" i druge, nesumnjivo imaju antologijsku vrednost i postale su deo velike vranjske i srpske baštine.

Povodom smrti Staniše Stošića, u Vranju je juče otvorena knjiga žalosti.

Autor: V. Pešić | Vranje, Blic, AVP, četvrtak, 10. april 2008. | campware
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Februar 05, 2011, 07:53:12 pm »

*

DIMITRIJO, SINE MITRE

Dimitrijo, sine Mitre,
majkino jedinče.  
Pet godine, sine, legam —
nesi me pitaja,
nesi me pitaja, sine:
"Odšto, majke, legnaš"?

Dimitrijo, sine Mitre,
moja živa rano.
Zar ne vidiš, sine Mitre,
da te žena vara?
"Ako, majke! Ako, majke,
barem je ubava"!

Nepromenljiv i odan svom stilu, Staniša Stošić je ostavio za sobom blago narodne pesme.

Staniša Stošić — Dimitrijo, sine Mitre
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Februar 05, 2011, 07:53:38 pm »

*

U SLAVU STANIŠE STOŠIĆA

Dok se mi bavimo predizbornom kampanjom, izborima, pregovorima o vladi, dok jurimo "bele magove", slušamo priče o novim "materijalima i projektima", zapremini ubudženih silikona u grudni koš, usta, nos, uši, džigericu… veliki ljudi i umetnici, tiho i neprimetno (onako kako su i živeli) odu zauvek. I to tako prođe mimo nas. Pročitamo poneki napisani redak u novinama, čujemo vest na televiziji, iznenadimo se. I? I ništa. Prođe dan-dva i sve zaboravimo. A onda opet kampanja, materijali, pregovori, silikoni…

Najeksploatisanije blago juga Srbije, muzika, ostala je u ovoj godini siromašnija za dva bisera. Smrt "crnog bisera" Šabana Bajramovića prošla je, kako-tako, zapaženo u medijima. Istina, tek pošto ga je posetio ministar Ljajić i dodelio mu penziju, koju ovaj nikada nije primio. Međutim, smrt "belog bisera" južnog melosa Staniše Stošića, početkom aprila, nije dobila medijsku pažnju kakvu taj umetnik zaslužuje.

Staniša Stošić bio je pevač koga su za života nazivali Pavarotijem vranjanske pesme. I ne samo vranjanske jer su se na njegovom pločama nalazile pesme iz svih krajeva juga Srbije. Od Toplice do Pirota i od Niša do Prizrena. Ono što ga je, osim anđeoskog glasa i sposobnosti da vrhunski otpeva bilo šta, činilo drugačijim od ostalih pevača jeste činjenica da se nikada nije polakomio za novcem i nije hteo da snima "tralalala pesmice". Tokom karijere pevao je isključivo pesme iz svog kraja.

Staniša je rođen u selu Vrbovo, kraj Vranja, baš tamo gde je Koštana nekad šetala između kuća sa drvenim doksatima i igrala čoček. Pesme koje je pevao tokom života, pune čežnje, tuge, ljubavi i patnje i čuvenog "žala za mlados" bile su njegov zaštitni znak. Samo on je mogao da otpeva "Lela Vranjanka", "Dimitrijo, sine Mitre", "Simbil cveće", "Zbog tebe, mome ubava", "Karakoca", "Stani, zoro, stani", "Belo Lenče", "Šano dušo"… tako da trezan čovek pusti suzu.

Iako nije bio velika zvezda, Stanišino umeće nikada nisu mogli da poreknu ni publika, ni kritika, a ni kolege.

Osim po pevačkoj perfekciji, u istoriji muzike ostaće upamćen i kao prvi muškarac koji je pevao "južnjačke pesme", jer su ih do tada pevale isključivo žene. Melos svog rodnog kraja, zavoleo je u Učiteljskoj školi u Vranju, gde je svirao violinu, bio solista u horu i imao prve časove pevanja. "Kada sam se opredelio za pevanje znao sam ko su mi bili pradedovi, šta su pevali i šta znače koreni. Mi smo taj pojam zaboravili, a on je jako bitan u opstanku svakog naroda. Pevač treba da ostane u granicama svog zavičaja" — govorio je.

Prvi put Stošić je zapevao 1963. u Radio Beogradu, za čiju fonoteku je uradio više od 150 trajnih snimaka muzejske vrednosti. Nikada nije pristao da snima instant-hitove, a odbijao je mnoge ponuđene pesme jer je hteo da zadrži nivo.Čak i po cenu da ne bude zvezda.

Staniša Stošić je iza sebe ostavio suprugu Ljiljanu i sinove Stefana i Dušana. Njegov stariji sin je bolestan, a porodica živi samo od Ljiljanine penzije u iznosu od 15.000 dinara. Tužno. Eto kako prolaze vrhunski umetnici u Srbiji…

Nenad Milenković | Media
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Februar 05, 2011, 07:54:05 pm »

*

TRG U VRANJU DOBIJA IME PO STANIŠI STOŠIĆU

Plato ispred Narodnog muzeja u centru Vranja nosiće ime po izvođaču vranjanskih pesama Staniši Stošiću, za šta se još samo čeka saglasnost iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu na čiju je adresu Skupština grada Vranja uputila ovaj zahtev.

Predsednik Skupštine Slobodan Stamenković izjavio je danas agenciji Beta da će nakon dobijanja saglasnosti nadležnog ministarstva biti istaknut i zvaničan naziv Trg Staniše Stošića, ali da je na lokalnom nivou naziv već promenjen jednoglasnom odlukom svih prisutnih odbornika na poslednjoj sednici Skupštine.

"Taj plato do sada nije imao nikakvo ime, a odlučili smo se da mu damo ime Staniše Stošića jer je to specifican deo grada gde se nalazi i zgrada Narodnog muzeja koji ima elemente starog Vranja koje je Staniša Stošić (1945 — 2008) opevao u svojim pesmama", kazao je Stamenković.

On je istakao da je grad Vranje odlučio da se oduži poznatom umetniku zato što je "ceo svoj život posvetio promovisanju vranjske pesme i tradicije".

Beta
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Jul 17, 2012, 03:50:20 pm »

*
VRANJE:

SPOMENIK STANIŠI STOŠIĆU

Na gradskom trgu u Vranju, koji nosi ime legendarnog pevača, gradonačelnik Miroljub Stojčić, pevačeva supruga Ljiljana i sin Dušan otkrili su spomenik ovom istaknutom umetniku

UZ melodiju "Lela Vranjanka", u izvođenju trubača, među okupljenim rođacima, prijateljima i poštovaocima Staniše Stošića, na gradskom trgu u Vranju, koji nosi ime legendarnog pevača, gradonačelnik Miroljub Stojčić, pevačeva supruga Ljiljana i sin Dušan otkrili su spomenik ovom istaknutom umetniku.

Autor spomenika beogradski vajar Zoran Ivanović je "vranjskog Pavarotija", koji je pesme iz svog zavičaja izvodio sa mnogo ljubavi, tuge i čežnje, predstavio onako kako ga pamte njegovi najbliži, ali i obožavaoci — sa podignutom desnom rukom i levom kraj srca.

— Moj školski drug je bio vrlo karakteran, najbolje je pisao pismene zadatke u školi. Bio je boem, voleo je žene, ali nikada nije krenuo stranputicom. Vrlo sam dirnut, jer se Staniša vratio u grad iz koga nikad nije otišao. Zato, prijatelju dragi, dobro mi ostao u Vranju — rekao je Jovan Stošić, drug legendarnog pevača.

Stanišin sin Dušan istakao je da su Vranjanci na ovaj način ovekovečili lik i delo njegovog oca.

— Hvala svim Vranjancima što su se ovim lepim gestom odužili, jer je on dostojanstveno širom Srbije, ali i u celom svetu predstavljao ovaj kraj — rekao je Dušan Stošić, držeći za ruku svoju majku Ljiljanu, koja nije uspela da sakrije suze.

Trubač Nenad Mladenović je sa petnaest godina prvi put nastupio sa Stanišom Stošićem, a zatim su nastavili uspešno saradnju.

— Čika Staniša je uvek imao mnogo razumevanja. Pamtim svoj prvi nastup kada sam slučajno zamenio Bakiju Bakića u orkestru. Imao sam veliku tremu, ali je dobro ispalo. Posle toga smo se često sretali i on nam je pomagao da se spremamo za nastup u Guči i rado smo svirali njegove pesme — istakao je Mladenović.

ZA SVA VREMENA Doajen vranjanske pesme Staniša Stošić umro je 8. aprila 2008. u 63. godini. Iza sebe je ostavio više od 3.000 numera, a na srpskoj muzičkoj sceni ostaće upamćen po pesmama "Dimitrijo sine Mitre", "Simbil cveće", "Zbog tebe mome ubava", "Šano dušo, Šano mori" i "Leli Vranjanki" koja je postala nezvanična himna Vranja.

J. Stojković | 01.05.2012. | Večernje novosti
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: