Bisera Veletanlić (1942)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Muzika « POPULARNA MUZIKA « Izvođači [Zabavna, pop i rok muzika] « Bisera Veletanlić (1942)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Bisera Veletanlić (1942)  (Pročitano 15289 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Februar 07, 2011, 01:53:24 pm »

*

B I S E R A  V E L E T A N L I Ć

Bisera Veletanlić, estradna umjetnica, jazz-pevačica i interpretator zabavne muzike, jedno je od najvećih imena domaće šlageristike i zvezda domaćih festivala 70-ih godina. Rođena je 15. septembra 1942. u Sisku a poreklom potiče iz Bosanske Krajine (verovatno iz Bosanske Krupe ili Bosanskog Novog) odakle joj potiče otac.

U svojoj bogatoj muzičkoj karijeri snimila je veći broj nezaboravnih melodija, koje su obežile jedno vrijeme. Najuspešniju saradnju ostvarila je sa Kornelijem Kovačom i drugim beogradskim autorima, a snimala je i sa Arsenom Dedićem i Goranom Bregovićem (Šta ću, nano, dragi mi je ljut — Hit parada '75).

Tokom 30 godina karijere snimila je vise singlica, dve ploče ("Bisera", "Sutra će biti bolje") i jedan CD. Redovno je odnosila prve nagrade stručnog žirija na festivalima "Opatija", "Vaš šlager sezone", "Beogradsko proleće", "Zagrebfest", "Split", "MESAM", a nastupala je i na domaćim izborima za "Pesmu Eurovizije".

Njen se muzički stil može opisati kao mešavina velegradskih šansona, domaćih šlagera i jazza. Muzika je visoko urbanog karaktera, a tekstovi iznimno poetični i gotovo uvijek intimističke prirode.

Osim muzikom, Bisera Veletanlić bavila se i glumom (filmovi i TV serije — npr. "Ljubavni život Budimira Trajkovića") i slikarstvom.

Zajedno sa sestrom Senkom Veletanlić tokom 70-ih otkriva svetla pozornice u Beogradu, gde i danas živi.

Bisera sa sestrom Senkom Veletanlić

FESTIVALI

• Kad bi (Opatija 67)
  • Ti si obala ta (Opatija 74)
  • Ti si čovek moj (Opatija 75)
  • Baj, baj, baj (Opatija 76)
  • Priznaj mi (Opatija 78)
  • I ljubav ima rok trajanja (Opatija 79)
  • Prozor (Vaš šlager sezone 74)
  • Sto još nikom nismo dali (Mesam 88)
  • Volim te (Beogradsko proleće 74)
  • Nikad vise (Beogradsko proleće 76)
  • Maglovit dan (Zagreb 73)
  • Budi dobar i misli na mene(Zagreb 76)
  • Dok te ljubim (Zagreb 80)
  • Ne govori ništa noćas (Zagreb 81)
  • Adio, ljubavi, adio (Split 77)
  • Ti nisi kao ja (Yu-izbor za Pjesmu Eurovizije 1970, Beograd)
  • Sad odlazi (Yu-izbor za Pjesmu Eurovizije 1972, Sarajevo)
  • Nisam protiv (Yu-izbor za Pjesmu Eurovizije 1984, Novi Sad)
  • Aha-aha (Hit parada76)

USPJESI

• Divni mladići Beograda
  • Milo moje
  • Laku noć
  • Padala sam
  • Neću ništa kad nemam sve
  • Ti nisi sam
  • Iza zatvorenih vrata
  • Ruža bez mirisa
  • To je ljubav
  • Na mojoj strani kreveta
  • Zbog tvoje ljubavi
  • Zlatni dan

Wikipedia

Bisera Veletanlić, sa singl omota "Aha~aha" Hit parada 76
RTB S 52 725
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2011, 01:53:58 pm »

*

BISERA VELETANLIĆ — DISKOGRAFIJA

ALBUMI

1975. LP "Bisera"
1980. LP "Sutra će biti bolje"
1997. CD "Probudi se"
2007. CD "Prozor" /box set/
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2011, 01:54:16 pm »

*

MILO MOJE

Nikad više, milo moje, nikad više!
Nikad više onog leta,
nema zašto cvet da cveta.
Umrle su oči tvoje,
nikad više, gotovo je!

Plakati neću ja, milo moje!
Oko je prazno i slepo.
Sad jeste, zlo je, sve svršeno je,
a bilo nam je, bilo nam je lepo!

Sve je prošlo, milo moje, sve je prošlo!
Ničeg nema, sve se gasi,
nestali su oni glasi.
Umrle su reči tvoje,
sve je prošlo za nas dvoje.

Plakati neću ja, milo moje!
Oko je prazno i slepo.
Sad jeste, zlo je, sve svršeno je,
a bilo nam je, bilo nam je lepo!

Otišlo je, milo moje, otišlo je!
Moja prazna ruka vene,
nema tebe pored mene.
Umrlo je srce tvoje,
gotovo je, otišlo je!

ZLATNI DAN

Šta to stalno izvlači iz sećanja, zlatom obojen dan,
Kada smo se prvi put poljubili ti i ja?
Slučajni svedoci naše ljubavi, dok odkucava sat.
Poruke na zidu pune nežnosti, ovaj stan.

Kad mi istekne vreme i krenem lagano,
još jednom bih htela da dotaknem samo u mislima
taj savršen dan, dan ljubavi.
Kad mi istekne vreme, ja hoću za sebe
ta dva tri minuta, da mislim na tebe,
pre odlaska u večiti mrak.
Hoću zlatni dan, suncem okupan.

Zašto stalno dolazi pre spavanja, zlatom obojen dan;
odbačena odeća kraj kreveta, ti i ja.
Zraci sunca, znoj na tvojim leđima i u očima sjaj,
sveća što dogoreva nad srećnima.
Tužan kraj.

Kad mi istekne vreme i krenem lagano,
još jednom bih htela da dotaknem samo u mislima
taj savršen dan, dan ljubavi.
Kad mi istekne vreme, ja hoću za sebe
ta dva tri minuta, da mislim na tebe,
pre odlaska u večiti mrak.
Hoću zlatni dan, suncem okupan.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2011, 03:06:02 pm »

*

BISERA VELETANLIĆ

PRVA LJUBAV
To je bio i prvi dečko sa kojim sam se potukla pred početak škole, ili u prvom razredu osnovne škole, ne sećam se tačno. Otac me je u to vreme učio kako da se branim a ja sam to izgleda odmah naučila. Dobila sam po oku, a dečaku sam izbila zub. U stvari, i ja sam se njemu sviđala i on se meni sviđao.

PRVA CIGARETA
Rano. Sa društvom u školskom toaletu, kako to obično biva. Sećam se da je dimilo kao iz lokomotive. Kasnije ću postati strastveni pušač.

PRVI POSAO
U kući smo imali svi svoje poslove i zaduženja, vaspitavana sam da se u životu mora raditi da bi se opstalo, ali sam sve to zanemarila kada sam dobila svoj prvi ozbiljni posao za platu u Zagrebu na Šalati. Od prve plate majci i ocu sam kupila poklone i prestala sam više da idem jer mi se posao nije sviđao.

PRVI AUTO
To je bila bela "buba", kupljena u Nemačkoj, gde sam i položila vozački ispit, pa sam puno morala da vežbam i naučila sam dobro da vozim. Auto je bio polovan, ali je bio kao nov, jer u Nemačkoj ima reda i tamo ne podvaljuju. Zato me je odlično služio.

NAJ PRIJATELJI
Puno ih je. Pre svega moja familija koja je tu i u dobru i u zlu, a zatim moje prijateljice Silvija, Duda, Cica, Nenad, Mikićka.

NAJ PONOS
Skromno moram da priznam da sam i ponosna i duboko u duši srećna što se nisam pokvarila u ovim vremenima. Ostala sam ista, iste stavove imam prema životu, pojavama i ljudima, kao i ranije, ili mi se to možda samo čini. Više sam srećna nego ponosna što volim da činim i pomažem ljudima i kad se zauzmem za nešto to isteram do kraja.

NAJ BLAM
Stidim se zbog stanja morala, stidim se zbog drugih. Dvehiljadite godine udario me autobus na pešačkom prelazu u vlasništvu privatnika i još se sudimo. Imala sam pet slomljenih rebara, teško sve to podnela. Tada su svi bili ljubazni koliko sam povređena, da bi sada tvrdili da su to samo nebitne povrede.

Večernje novosti | 01.02.2003.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Avgust 22, 2012, 12:27:11 pm »

*
BISERA VELETANLIĆ

PRAVILA SAM PESME ZA VEČNOST

U karijeri dugoj 45 godina, diva domaće zabavne i džez muzike Bisera Veletanlić ostavila je trajan pečat. Raskošna boja glasa i emocije koje je nesebično pružala doveli su je do vrha, ali zasluženih plodova je, kako kaže, moglo da bude i više. I mediji kao da su je, veli, zaboravili — nema priče više od decenije... Ekskluzivno za "Bilje i zdravlje" Bisera je otvorila dušu:

Niko me ne zove. I vi ste me pozvali zbog koncerta na Kolarcu.

Više zbog priče o Vašem životu?

Dobro, koncert je motiv. Nemam 25 godina, ne pravim skandale, nemam silikone, ne lupam gluposti, a to prodaje medije.

U velikom stilu je solistički novogodišnji koncert na Kolarcu?

To je "tradicionalno" drugi koncert i time sam zaokružila dug ljudima koji vole da slušaju moje pesme za 45 godina rada. Skupština grada mi je pomogla i beskrajno sam im zahvalna.

I vaš sestrić, Vasil Hadžimanov je pomogao?

Bez Vasila ne bih mogla da mrdnem, pošto je najdarovitiji muzičar i izuzetno dobar čovek, a nije ni čudo jer je potomak mame Senke i tate Zafira. Vasil svima pomaže, ništa mu nije teško, čak preteruje u tome.

Kako je došlo do trostruke kompilacija vaših najvećih hitova "Prozor" u izdanju PGP RTS?

To je bilo pre nekoliko godina. Snimila sam hitove i pesme nekih kompozitora kojih više nema, a meni su dragi i zaslužuju poštovanje. Uredno sam skupljala pesme godinama. Htela sam da otrgnem od zaborava pesme i ljude. Kad su mnogi posumnjali da sam pala u zaborav, desilo se čudo i trostruki CD. Otišlo je prvo, drugo, treće izdanje... Može se desiti da ponove, ali čini mi se da misle da nisam više aktuelna.

Zašto je jedna muzička diva snimila tako malo?

Snimila sam ranije jedan jedini CD "Probudi se" i jedan spot. Drugi uzimaju debele pare, putuju po celom svetu, imaju sponzore. Ja sam jedinka koja se i dalje čupa.

Da li je Vam je ikada pružena istinska šansa?

Jedina šansa koju mi je pružio Beograd i država su prošlogodišnji i ovaj koncert na Kolarcu.

Mnogi plaču uz vaše pesme?

Videla sam ljude kako plaču. Osete emocije, jer ne umem drugačije, a pesme imaju poruku, ljudsku priču. Nisam pravila jahte i kuće, već pesme za večnost. Suština je da preneseš dušu, a ne da to ide na prvu ruku, u stilu "drm, tras, rke koke", gde je važno samo da se rimuje.

Koliko je teško sačuvati dušu sa iskrenim emocijama?

Dušu čuvaju drugi, a i sama se čuva pomalo. Ne čuvam sebe, itekako se trošim i mislim da zato postojim na ovom svetu, a trošila bih se još i više kad bih imala prilike. Publici se dajem kompletno. Decenijama ne mogu da pevam koliko želim i mogu i to boli. To je rana koju sam zabetonirala.

Izjavili ste negde da ćete da "gurate" do osamdesete?

Šta ću gurat do tada?

Pa, valjda ste mislili na pesme, borbu, koncerte...?

Ne znam da sam to rekla. Mora da sam bila malo čudno raspoložena. Ne znam dokle ću da guram, ali hoću dokle mi je zacrtano. Zaboravite to pitanje o smrti, Nova godina nosi lepše stvari...

Nije bilo pitanje o smrti, naprotiv! U prilog tome, kako čuvate zdravlje?

Samo se čuva. Pazim na pritisak i pijem lekove, poštujem terapiju dr Srđana Raspopovića. Kad mi se nešto kaže, držim se toga, kao i svaka devica, kao pijan plota. Sve u svemu, dobro se osećam.

Pazite li na ishranu?

Volim da jedem hleba i masti, hleba i putera. Povrće jedem sirovo, zdravo, puno salata, sve voće volim. Jedem i mlečne proizvode, mada kažu da to nije zdravo, međutim meni prija. Od slatkiša samo čokoladu i sladoled.

Da li kuvate?

Sad sam u fazi da spremam pačetinu i zečetinu. Imam periode kad šta spremam.

Postoji li neki vid rekreacije koji volite?

Šetam po Adi. Ceo krug, oko osam kilometara, obiđem i leti i zimi kad god stignem.

Bore nećete da peglate?

Čuj pitanje! Nije lepo tako "s neba pa u rebra". Mislila sam da pitate o nekom Bori. To su intimne, strogo diskretne stvari.

Citirala sam Vašu retku izjavu?

Ako to neko radi od početka, to je u redu. Gde sad da idem da ravnam lice, da me više ne prepoznate. Drugi put me zovete na intervju, ne poznate me, pitate se gde je ona Bisera, nije stigla, a ja ispeglana "boli glava". Samo mi je vrat ostao zbrčkan, kao i svima, i onda to izgleda još gore.

Šta niste uspeli da ostvarite zbog muzike?

Hiljadu stvari sam želela, ali sam toliko bila posvećena ovom poslu da sam zaboravila da postoji još nešto osim muzike.

Planovi i želje?

Planiram da živim i da budem zdrava. Želim da na ovim prostorima bude bolje, da se ljudi vole, da ne lažu, ne kradu. Da bude više iskrene, čiste i duboke ljubavi.

Bisera Veletanlić

PAMET SE POVUKLA

Da li su Vas emocije vodile kroz život?

Isključivo. Pamet se povukla, jer je videla da su emocije i srce toliko jaki u svojim odlukama.

Biste li sad nešto menjali?

Bih malo. Bavila bih se istim poslom, ali na drugačiji način.

Koji je vaš "zlatni dan"?

Ne još, ne daj Bože.

A onaj lepši deo "hoću zlatni dan, suncem okupan"?

Da, ali ima refren "kad mi istekne vreme i krenem lagano/ još jednom bih htela da dotaknem samo /u mislima taj savršen dan, dan ljubavi..." Nema zlatnih dana, ali ima puno lepih dana.

HOBI

Da li slikate i ima li novih ponuda za glumu?

U jednom periodu slikarstvo je iz mene frcalo na sve strane. Napravila sam stotinak slika, a više od pola podelila. Prosto sam prosipala boje na platno, a ispale su čudesne slike. Sad je neko zatišje. Posle uloge u filmu "Ljubavni život Budimira Trajkovića", nema ponuda. Niko ne zove. Volela bih da malo "glumatam".
Bilje i zdravlje
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Avgust 22, 2012, 12:55:22 pm »

*
BISERA VELETANLIĆ

NEMA SVRHE BORITI SE ZA KVALITET

Meni ne treba 15.000 ljudi na koncertu, jer nemam potrebu da nešto pokazujem svetu

Nije mi najvažnije koliko sam zaradila: Bisera Veletanlić (Foto A. Vasiljević)

Jedna od najznačajnijih pevačica zabavne i džez muzike, zvezda festivala "Opatija", "Vaš šlager sezone", "Zagreb", "Beogradsko proleće", "Mesam", "vlasnica" mnogih hitova, Bisera Veletanlić večeras će održati koncert u Zadužbini Ilije M. Kolarca.

Tokom karijere sarađivala je sa mnogim muzičarima, od Kornelija Kovača do Arsena Dedića, a uprkos priličnom stažu, iza sebe ima samo tri albuma: ploče "Bisera", "Sutra će biti bolje" i kompakt disk "Probudi se". Pre četiri godine objavila je trostruku kompilaciju najvećih hitova "Prozor" koja na najbolji način svedoči o karijeri dugoj više od četiri decenije.

Večeras će se, uz podršku starih saradnika Kornelija Kovača i Vasila Hadžimanova, i uz goste — članove benda "Darkvud dab", ponovo pojaviti na Kolarcu, mestu na kome je pre tačno 12 meseci održala prvi pravi solistički koncert u karijeri, iako je 44 godine u muzici.

Poželela sam da napravim reprizu, jer je prošle godine bilo toliko veliko interesovanje da je tri puta više publike ostalo ispred sale, i to mi je bio glavni podsticaj za još jedan koncert, s tim što sam ovoga puta malo izmenila repertoar. Unela sam pet-šest "novih" pesama, i to tako da svi budu zadovoljni. Pa i oni koji su me prošle godine pitali gde je "Fantom" ili neka druga poznata pesma…

S obzirom na toliko interesovanje, da li ste razmišljali o nekom većem prostoru u Beogradu?

Jesam, ali volim Kolarac, tu publiku, jer ona zna kako dišem. To mi je važno. Meni ne treba 15.000 ljudi na koncertu, jer nemam potrebu da nešto pokazujem svetu, prosto nisam takva. Više volim da koncert bude pravi doživljaj koji će i mene i publiku "držati", a nije mi najvažnije koliko sam zaradila. Znate, imam potrebu da posle nekih dobrih koncerata, pozorišnih predstava ili filmova ćutim. Za mene je uspeh kada se to desi. A nadam se i da ću ovim koncertom na Kolarcu zaokružiti vrlo dobru karijeru.

Zašto zaokružiti?

Mislim da je vreme da se povučem, ali ne naglo. Treba polako da počnem da se povlačim sa scene. Imam snage da se bavim muzikom, ali nema više svrhe. Toliko sam se trudila i trudim se i dalje oko kvalitetne muzike, a situacija je sve gora. To je razlog.

Ali pesma "Nešto sasvim izvesno" koju ste snimili sa bendom "Darkvud dab" jedan je od najvećih hitova 2011. Zar Vam to nije motiv da „gurate” dalje?

Jeste, a najdivnije od svega je što tu pesmu vole i mladi i stari. Nažalost, kod nas postoji podela na mlade i stare, a ne na dobre i loše. Za mene je izuzetno važno što su stariji ljudi, koji ne prate "Darkvud dab", odjednom upoznali grupu i svidela im se, a razlog je baš ta pesma. Zato mi je bilo potpuno prirodno da članove ove grupe pozovem da budu gosti na mom koncertu na Kolarcu.

Prošle su četiri godine od objavljivanja kompilacije "Prozor". Da li planirate novi album?

Volela bih da napravim još jedan CD, pa da mi to bude jubilarni drugi kompakt disk u karijeri. Jer imam jedan CD i jedan video spot, i svoju izdavačku kuću sam baš "bacila u veliki trošak". Nažalost, nisam imala ni povratnu informaciju koliko je diskova prodato tada, jedino znam da su izašla tri-četiri izdanja "Prozora". Ako bih skupila dobre kompozicije, uradila bih novi CD, sigurno. Ali pre nekog novog albuma, na večerašnjem nastupu biće i promocija DVD izdanja na kome se nalazi snimak koncerta na Kolarcu iz 2010.

J. Koprivica | 26.12.2011. | Politika
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Avgust 22, 2012, 01:22:18 pm »

**
NE SAMO O POSLU: BISERA VELETANLIĆ

LAFICA UVEK IDE TEŽIM PUTEM

Otresita, šarmantna, emotivna, svojim glasom obojila je mnoge kompozicije i doprinela da postanu muzika za sva vremena

Sve čega se dotakne Bisera Veletanlić pretvori u ever green. "Kad mi istekne vreme i krenem lagano... lice ti je mirno kao jezero, ploviš sam... nikad više onog leta..."

Ti setni, vanvremenski stihovi obojeni njenim glasom kao da nas neprestano opominju "da se ljubav ne može uzvratiti", kako je napisao jedan od njenih fanova na "Jutjubu".

Sa našom najboljom pevačicom zabavne muzike i džeza u poslednjih desetak godina, razgovarali smo u jednom kafiću na uglu Cvijićeve i Ruzveltove. Pojavila se u haljini veselih, cvetnih dezena, ali pomalo namrgođena. Odbila je piće govoreći da žuri "za desetak minuta poslaću ove dosadne novinare kući" i dodala da stanuje blizu, u Dalmatinskoj, i da je već popila sve što je trebalo da popije, šaleći se na svoj račun, kako misli na lek za pritisak i kafu.

"Pa koliko vi mislite da ja ovde sedim sa vama, to sam već toliko puta pričala" — bili su često njeni komentari na naša pitanja, propraćeni ponekad i grimasama, koje su odavale njen smisao za glumu, a kako je razgovor odmicao sama je, kad oceni za potrebno, isključivala naš novinarski diktafon, da ne bi slučajno ostalo zabeleženo na traci nešto što nije želela. Nije bila za to da nam da fotografije iz privatnog albuma, karikirajući našu molbu rečima da ne želi sebe da gleda dok je bila mala "šta će vam moje slike iz detinjstva, ja sa cuclom, ja na noši".

To što sam temperamentna ne znači da nisam fina — branila je svoje ponašanje koje je naizgled neprijatno, a u stvari bilo simpatično. Iako je devica u horoskopu i voli čistoću i red, ona je zapravo, prava lafica naše muzičke scene, a takav epitet je prati i među kolegama. Otresita, šarmantna i emotivna.

Puna života, a ipak, nekako zarobljena u ovom našem, današnjem svetu koje nema dovoljno sluha za ljude predane poslu.

Ja sam odmah prihvatila ovaj razgovor, a trebalo je da odlažem, da kažem ne mogu ove nedelje, pa ne mogu one... tako bi mnogi radili, to se danas i očekuje, ali ja nisam u toj priči. Muzika je najveći deo mene, uvek sam tražila teži put, kad je teže onda je slađe. Mogla sam i ja da pevam gluposti pa da budem odmah "vau", ali nisam, isuviše poštujem muziku.

Bila je nadomak velike internacionalna karijere, pre nego što se za stalno preselila u Beograd. Pevala je u Nemačkoj, u američkim klubovima, i za njene jako uspešne nastupe čuo je i čuveni džez pijanista, kompozitor i producent Horst Jankovski. Ponudio joj je saradnju, i to vrlo ozbiljnu, turneje po celom svetu, Amerika, Japan, Afrika...

Bila je zbunjena i uplašena, na brzinu je izmislila da ima zakazana snimanja u Beogradu i odbila više nego primamljivu ponudu.

Senka je već živela u Beogradu, a i Bisera je sve češće navraćala. Beograd joj je bio jako lep i primamljiv, kao da ju je začarao, predala se i ostala. Poslovno gledano ta odluka i nije bila baš najbolja, u početku je išlo dobro, a onda je prestalo interesovanje za nju "bila sam u velikoj pevačkoj formi a deset godina nisam zinula".

Onda je ponovo napravila veliki povratak sa albumom koji je 1997. godine za nju komponovao Bata Kovač na kojem se našla i kompozicija "Zlatni dan". Zanimljivo je da je ta pesma tek u poslednje tri godine napravila "haos" i postala jedan od najvećih domaćih hitova ikada. Dodatni vetar u leđa donela joj je saradnja sa grupom "Darkwood dub" u kojoj je od pre nekoliko godina svira i njen sestrić Vasil. Prošle godine snimila je hit singl "Nešto sasvim izvesno."

Nastupi sa Vasilom su moji najlepši trenuci u muzici. Ne govorim tako zato što sam mu tetka, ali on je ne samo vanserijski muzičar, već i neverovatno ljudsko biće. Na kraju krajeva, to i nije tako čudno, Senka i Zafir su jako cenjeni ljudi i umetnici, ali Vasil je otišao korak dalje — kaže Bisera.

Sa Vasilom i bendom "Darkwood dub" u septembru planira turneju po Srbiji, a kada smo prošle nedelje razgovarali upravo se spremala da im bude gost na koncertu u Banjaluci. Kao rođenoj Zagrepčanki smeta joj što je hrvatska muzička scena prilično zatvorena za umetnike iz Srbije, čak i za Vasila i njegov bend što smatra velikom štetom, posebno ako se zna da su baš muzičarima iz Hrvatske ovde širom otvorena vrata.

Sa sestrićem Vasilom Hadžimanovim i grupom "Darkwood dub" planira turneju u septembru

Krajem prošle godine održala je solistički koncert na Kolarcu, tek drugi solistički koncertu u svojoj u karijeri.

Imam puno energije, ali nikome ne treba dobar pevač, umetnik, ovakvi kao ja samo smetaju, kad se pojavim kažu "daj makni nju". U redu, hoće ljudi da vide silikone, ali dajte malo mesta i onima koji umeju — predlaže Bisera.

I kad je nema na sceni peva, i kad je sama i u društvu. Peva čak i dok se vozi taksijem. Kad taksista pusti neku dobru muziku zapeva sa zadnjeg sedišta. Nekoliko puta joj nisu dali da plati "ne, ne i ne, taman posla, pa meni je Bisera pevala u taksiju". Peva i kad temperatura ne prelazi trideset stepeni, i kad su svi oko nje dobro.

Drugi su se bavili svojim životima, svojim porodicama, decom i muževima. Da li bih volela da sam sve to imala, da, volela bih, ali nije moglo, ne na način kako ja funkcionišem. Ja volim beskrajno svoj posao, meni je muzika sve. Ali, istovremeno muzika je i jako osetljiva priča, često se dogodi da mnogo više date nego što dobijete — kaže Bisera.

Možda su i zato toliko uverljive njene balade o ljubavima koje se ne mogu uzvratiti.

CRTICE IZ BIOGRAFIJE Bisera je detinjstvo provodila u Zagrebu i Sisku. Kao i njena sestra Senka počela je da peva rano, već sa osam godina stala je na binu, a prvi javni nastup imala je u tada jako popularnom programu "Mikrofon je vaš". Sedamdesetih godina postala je zvezda domaćih festivala. Njene melodije nisu osvajale publiku "na prvu" ali je zato često dobijala nagrade stručnog žirija na festivalima "Vaš šlager sezone", "Beogradsko proleće", "Split", "Opatija", "Mesam", "Zagrebfest". Jedna od najomiljenijih nagrada joj je "Ruža Portoroža" za najbolju interpretaciju koju su joj dodelile kolege. Nastupala je i na domaćim izborima za "Pesmu Evrovizije", ali je jedna od retkih u to vreme, možda i jedina domaća pevačica koja je dobila poziv od jedne strane države (Švajcarske) da je predstavlja na ovom popularnom kontinentalnom takmičenju.

MEŠAVINA POPA, ROKA, DŽEZA... U svojoj bogatoj karijeri Bisera Veletanlić je najuspešniju saradnju, ostvarila sa Kornelijem Kovačom i drugim beogradskim autorima, a snimala je i sa Arsenom Dedićem.
Osim muzikom, Bisera se bavi i slikarstvom i glumom, igrala je u filmu Srđana Karanovića "Sjaj u očima" i seriji "Grlom u jagode". Njen muzički stil se može opisati kao mešavina popa, roka, soula, džeza, hip hopa... Snimilaje veliki broj pesama "Milo moje", "Misli o tebi", "Ti si obala ta", "Ti si čovek moj", "Baj, baj, baj", "Volim te", "Ti nisi sam", "Zlatni dan", "To je ljubav", "Jedno leto kasno", sa Arsenom "Ne plači"...

D. Stevanović
Objavljeno u Politikinom Magazinu 774 / 29.07.2012.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: