Milan Milanče Radosavljević (1944)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Milan Milanče Radosavljević (1944)  (Pročitano 34457 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Decembar 14, 2011, 12:06:43 am »

**

MILANČE RADOSAVLJEVIĆ

Milanče Radosavljević je rođen 1944. godine. Talenat i ljubav prema muzici nasledio je od oca koji je bio vrlo muzikalan i uspešno svirao više instrumenata: violinu, frulu, klarinet... Milanče u šali kaže da mu ništa nije uspelo da nauči osim harmonike. Prve pesme je naučio od oca. Harmoniku je zavoleo kao dete. Prvi put je video kod komšije, 1957. godine. Bila je to stara, predratna harmonika sa tri reda. Kada se jedan orkestar rasformirao, ukazala se prilika da kupi harmoniku. U to vreme koštala je 25000 dinara dok je plata njegovog oca bila oko 6000 dinara tako da su roditelji bili prinuđeni da pozajme novac od prijatelja.  

Počeo je kao i mnogi drugi talentovani muzičari, uzimajući časove sviranja kod profesora. Nakon 6-7 meseci bio je jedan od najboljih učenika.

Presudan trenutak u njegovom životu bio je susret sa kompozitorom Aleksandrom Stepićem sa čijim orkestrom su u to vreme mnogi pevači snimali ploče. Milanče je u to vreme pevao i svirao u restoranu "Park", u Železniku. Na inicijativu tekstopisca Mlađe Nikolića, Stepić je došao u hotel da ga čuje. Milanče je te večeri imao na repertoaru nekoliko težih pesama Šabana Šaulića za izvođenje ali ih je pevao sa lakoćom. Dogovorili su se da se nađu narednog dana i Stepić je obećao da će mu pomoći da snimi ploču.      

Prvu singl-ploču sa Stepićevim pesmama izdao je 1975. godine za aleksandrovački "Diskos". Za početak su izabrali dve pesme: "Pozdravi draga sina" i "Ti ode za uvek". Sa Stepićem je snimio sveukupno tri singl-ploče. Nakon toga je usledila pauza od nekoliko godina.
...
Ljubav prema pevanju i sviranju koju je pokazivao još kao dečačić, vremenom je prerasla u profesiju. Bio je član Udruženja muzičara 24 godine. Kasnije je "otišao" u invalidsku penziju.

Nastupao je u mnogim mestima naše zemlje. Gostovao je u Nemačkoj, Švedskoj, Francuskoj, Austriji...

Voli stare srpske pesme, koje imaju melodiju, koje imaju širinu, koje imaju dušu. Takođe voli i našu starogradsku muziku. Sa velikim uživanjem uvek sluša Zvonka Bogdana i orkestre koji ga prate. Predraga Gojkovića Cuneta i Predraga Živkovića Tozovca naziva legendama naše narodne muzike.

Milanče živi u jednom selu nedaleko od Obrenovca. Oženjen je, ima dvoje dece i četvoro unučadi. Sin mu svira harmoniku a ćerka je završila odsek klavira i radi kao profesor u muzičkoj školi "Stanković" u Beogradu. Sebe smatra srećnim i zadovoljnim čovekom.

"Moja lična dužnost je da pevam mom narodu u našem melosu koliko ja to mogu i umem. Ni ja ne pevam uvek isto, nekad bolje nekad gore, znate. Ali, dajem koliko mogu da dam od sebe... A mi imamo prepoznatljiv melos. Mi se razlikujemo od Rumuna, od Bugara, od Mađara. Od svih se razlikujemo. Mi imamo svoju melodiju. Znamo mi šta pevamo."

Nada Pejčić:

"Sa njim sam provela detinjstvo i osnovno školovanje. Rođak takođe. I, veoma sam ponosna na njega i na svoj zavičaj.

U samoj našoj poratnoj generaciji nije bilo talenata na umetničkom planu, gotovo da nije bilo uspešnih, a za razliku od toga što smatram da je čitava generacija vrlo uspešna, što je doprinelo i naše skromno detinjstvo, naši kompleksi iz detinjstva, i žurba da svojom ambicijom što pre prevaziđemo komplekse i izađemo iz nemaštine.  

Milanče je nekim slučajem pokazao talenat koji normalno niko nije otkrio jer nas u tom smislu niko nije ni posmatrao. Znalo se da treba da se uči, da budemo radni i vredni a ostalo nikoga nije zanimalo, nije imao ko ni da otkrije. Milan je tu imao sreću, imao je oca koji se bavio muzikom i koji ga je u tome podržao osećajući da on može to da nauči, da je lepo da to da nauči i da mu eventualno može biti korisno.

Bio je skroman, vredan radan, temeljit i samostalan. Gotovo od prvih školskih dana bio je gotovo potpuno samostalan u svemu. Tako je i prošao kroz svoju karijeru. Napravio je potpuno samostalno svoju dobru karijeru, bez Fute, bez Marine, bez Granda, bez Buce Jovanovića. On je uspeo da napravi od sebe zvezdu. On je danas najpopularniji radio pevač; ostali mediji ga ne tretiraju mnogo jer zato treba verovatno drugih aduta nego što su kvalitet i talenat, ali vi Milančetovu pesmu možete danas čuti gde god se okrenete. ... Milanče peva iz dubine duše. Njegova pesma je balada, pesma za dušu i pesma sa dušom."

Angelina, 14.12.2011.

Fotografija Milančeta Radosavljevića sa CD "Srce mi ko kuca", 1999.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Decembar 14, 2011, 09:24:44 pm »

**

MILANČE RADOSAVLJEVIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI & ALBUMI

1975. Milanče Radosavljević — Pozdravi draga sina singl 20.10.1975. | DISKOS NDK 4449
01. Milanče Radosavljević — Pozdravi draga sina (A. Stepić — B. Cvetinović — arr. A. Stepić)
02. Milanče Radosavljević — Ti ode za uvek (A. Stepić — M. Nikolić arr. A. Stepić)

19XX. Milanče Radosavljević — Ti si htela i što nisi smela singl 19XX. | DISKOS NDX 4704
01. Milanče Radosavljević — Ti si htela i što nisi smela (M. Radosavljević — B. Cvetinić)
02. Milanče Radosavljević — Mnogo sam te draga poželeo (M. Radosavljević — B. Cvetinić)

1978. Milanče Radosavljević — Ti si žena što nemir donosi singl 23.11.1978. | DISKOS NDK 1852
01. Milanče Radosavljević — Ti si žena što nemir donosi (M. Radosavljević — Stevica Spasić)
02. Milanče Radosavljević — Ona je majko isprošena (M. Radosavljević — Stevica Spasić)
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Decembar 14, 2011, 10:00:20 pm »

*

MILANČE RADOSAVLJEVIĆ — PESME

SVIRAJ, SVIRAJ HARMONIKO

Voleo sam jednu ženu
kao oka dva