Novica Urošević (1945—2009)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Novica Urošević (1945—2009)  (Pročitano 20188 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Decembar 05, 2011, 09:47:37 pm »

*

NOVICA UROŠEVIĆ
(Drmno, 05.07.1945 — Beograd, 11.11.2009)

Novica Urošević, kompozitor, aranžer i pevač, rođen je u selu Drmno kod Požarevca 5. maja 1945. godine. Devedesetih godina prošlog veka bio je jedan od najtiražnijih na prostoru bivše Jugoslavije.

Na estradi poznat kao Ujka Nole, ostavio je iza sebe veliki broj hitova: "Ne daj da nas rastave", "Jedna ljubav ne postoji više", "Svako traži novu ljubav", "Jedna priča o nama", "Ustaj sine, zora je", "Tako mi nedostaješ", "Kazni me, kazni", "Poslednji boem" itd.

~

"Zaradio je bogastvo, ali ga i spiskao na boemski život, alkohol i žene. Dragana Mirković, Zorica Brunclik, Mitar Mirić, Šeki Turković, Nedeljko Bajić Baja samo su neki od pevača koji su zahvaljujući njegovim pesmama postali istinske zvezde. Za Miroslava Ilića napisao je, po mnogima njegovu najbolju pesmu 'Šta sam ja u tvom životu'.  

Uroševićevo prvo otkriće pre skoro četiri decenije bila je Zorica Brunclik. Saradnju s njom započeo je na nagovor svog kuma Bore Spužića Kvake. Za Zoricu je napisao njen prvi veliki hit 'Ne daj da nas rastave', koji se 1975. našao na njenom prvom albumu prodatom u preko 300.000 primeraka. Put do zvezda, oboma je bio trasiran. Ređali su se hitovi, a četiri godine kasnije snimili su duetsku pesmu 'Kćeri moja, kome da te dam'.

Urošević je sve više komponovao, sve manje pevao. Kao i mnoge sa kojima je sarađivao, poneli su ga slava i novac. A novca je bilo — kao pleve i čuveni Ujka Nole, krajem '80-ih bio je jedan od najbogatijih ljudi na estradi.

Zbog ozbiljno narušenog zdravlja morao je da se odrekne alkohola, ali je njegova apstinencija trajala kratko. Zbog problema sa alkoholom, ali i burnih veza sa mnogim pevačicama o čemu nikada nije želeo da priča, čak ni u pijanom stanju, ostao je bez braka i porodice. Iako sa suprugom nije živeo poslednjih 20 godina, nikada se zvanično nisu razveli, a dve ćerke nisu želele ni da čuju za propalog oca.

'Napisaću jednog dana autobiografiju koja će sve šokirati. Progovoriću o mnogima sa estrade, sa punim imenom i prezimenom. Kad budem objavio knjigu žestoko će se zatalasati estrada i više neću moći mirno da hodam ulicom. Pošto se meni još živi, neću da je pišem. Ima vremena', rekao je Novica pre manje od mesec dana, dok je sa Sejom Kalačem u kafani pevušio pesme koje je uradio za njega, ne sluteći da će to biti poslednje što je napisao." [V. Tasić za Vesti online]

"Ako je među Srbima bilo boema, velikih boema, Toma je bio pretposlednji među njima. Poslednji je umro pre dve godine. Zvao se Novica Urošević." [Ratko Dmitrović za Pečat]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Decembar 21, 2011, 11:07:07 pm »

**

NOVICA UROŠEVIĆ — DISKOGRAFIJA

SINGLOVI & ALBUMI
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Decembar 21, 2011, 11:45:09 pm »

*

NOVICA UROŠEVIĆ
"moje pesme, moji snovi"

USTAJ SINE, ZORA JE

Doćiće dan, doćiće vreme
plakaće ona umesto mene...

Ustaj sine, majka zove
ustaj sine, zora je
ustao bi al' ne mogu
ne znaš majko kako je

Sanjao sam ružne snove
sanjao sam usne njene
pred očima mojim majko
drugog ljubi mesto mene

Pusti me, pusti me
u plamenu da sagorim
da ne gledam dok se ljube
grešnica je al je volim

Danas ljubav kratko traje
i na kraju to se zna
neko mora i da pati
ali zašto, zašto ja

Umeo bi da prebolim
da je nisam zvao janje
trebalo je da je volim
ali mnogo, mnogo manje

JEDNA PRIČA O NAMA

Ovo je priča o nama
ovo je priča o njoj
o ženi mog života
o ljubavi nesrećnoj...

Sve je samo uspomena
ja sam sada prošlost njena

Ref.
Čuvam njena pisma
naše slike stare
izbledela slova
stare spomenare

Imala je dušu
znala je da voli
ja živim život bez života
kako da prebolim

Dala mi nadu u život
hteli smo nekud na jug
za mene ona beše
i ljubav, žena i drug...

Reče samo, kraj je svemu
morala je da se vrati njemu

Ponekad sretnem je samo
sa sinom prođe kroz grad
za njima gledam dugo
i žalim što nisam mlad

Još je lepa, još se smeši
ko će mene da uteši...

POSLEDNJI BOEM

Ja volim život kafane i žene
poslednji boem, tako zovu mene
za mojim stolom peva se i pije
uz lepe žene nikad tužno nije

Ref.
Jednoga dana žaliće mnogi
što me više nema
ostaće pesma i uspomena
na poslednjeg boema

Hoću da uzmem od života svoga
najluđe noći i najlepše doba
kad starost dođe neću da se kajem
jer sve za pesmu i za žene dajem

Mnogi bi hteli kao ja da žive
ali ne mogu, zato mi se dive
ka zadnjoj luci plovi moja lađa
poslednji boem više se ne rađa

YouTube: Novica Urošević — Ustaj sine, zora je
YouTube: Angel Dimov — Jedna priča o nama
YouTube: Branislav Bane Mojićević — Poslednji boem
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: April 27, 2017, 01:11:41 am »

*

MIROSLAV OBEĆAO, PA NIJE DOŠAO

Na trgu u Požarevcu u utorak uveče bila je nezapamćena gužva. Više od 15.000 ljudi došlo je na koncert u znak sećanja na pevača i kompozitora Novicu Uroševića, a nastupili su brojni pevači uz pratnju orkestra Novice Nikolića Patala, inicijatora i organizatora ovog događaja.

I dok su se na bini smenjivali pevači kojima je Ujka Nole (kako su mnogi zvali Uroševića) promenio život svojim pesmama, mnogi su se uz setu prisećali nekih lepših estradnih vremena. Međutim, bilo je i onih koji su zaboravili koliko im je pomogao, pa se nisu pojavili iako im je nekada čuveni kompozitor omogućio da se zahvaljujući njegovim pesmama vinu u estradne visine.

Koncert je organizovan pod pokroviteljstvom Grada Požarevca, a pošto su se učesnici odrekli honorara, gradske vlasti su obećale da će platiti izradu biste Novice Uroševića, koja će 15. oktobra na Dan oslobođenja Požarevca, biti svečano postavljena u centru njegovog rodnog sela Drmno.

Kako kažu organizatori Zorica Brunclik nije mogla da dođe zbog ranije ugovorenog gostovanja u Bosni, Jašar Ahmedovski je na odmoru u inostranstvu, Snežana Đurišić je odustala zbog bolesti u poslednjem trenutku, dok Nedeljka Bajića Baju nisu uspeli da pronađu.

Miroslava Ilića, koji je snimio Uroševićeve pesme "Tako mi nedostaješ" i "Šta sam ja u tvom životu" organizatori su iščekivali do poslednjeg trenutka, ali on nije došao.

— Rekao mi je da prethodnog dana ima nastup u Banjaluci, ali da sigurno stiže u Požarevac, makar i na jednoj nozi. Iako je obećao, nije došao, niti se javio da je sprečen. Ipak, niko mu ne zamera, ko dođe dobro je došao, a koga nema bez njega se može — rekao je Petar Crnobrnja, poznati požarevački radio i TV voditelj, jedan od organizatora i voditelj koncerta.

Prisutni su se prisećali anegdota sa Novicom Urošević, pa je tako Jasmin Muharemović ispričao da nije bilo Ujke, možda bi napravio fudbalsku a ne pevačku karijeru.

— Posle utakmice na kojoj sam postigao go koji se daje jednom u životu, pozvali su me da dođem u Crvenu zvezdu, na šta je Nole zakukao: "A šta će biti sa pločom koju pripremamo?" Sećam se i da me je tokom NATO bombardovanja danima čekao na železničkoj stanici da stignem u Beograd iz Beča. Nije vredelo ubeđivanje prijatelja da vozovi ne idu zbog srušenog mosta u Novom Sadu. Na kraju je Nole, iako je bio bez para, seo u taksi i došao da se sastane sa mnom — seća se Jasmin.

Na požarevačkom trgu pevao je i Era Ojdanić, koji je došao u pratnji zgodne 30-godišnje prijateljice, pa Stanojka Mitrović Ćana, Šaban Šaulić, Nada Topčagić, Vera Matović, Angel Dimov koji je izveo čuveni hit "Ovo je priča o nama".

— Ova pesma je moj pasoš, koji mi je omogućio da radim širom sveta. I danas je svi znaju, traže, pevaju sa mnom, uvek je aktuelna — priča Angel. Šeki Turković otpevao je pesmu "Poslednji boem" za koju mnogi kažu da je u njoj Nole sažeo svoj život i svoj kraj. Koncert je zatvorio Mitar Mirić, saradnik, prijatelj i kum čuvenog kompozitora. Kako reče, prošli su zajedno sito i rešeto, osvojili festivalske nagrade, dočekali mnoge zore, zaradili, ali i potrošili brdo para.

Novica Urošević rođen je u selu Drmno 1945. godine, a umro je 11. novembra 2009. u Beogradu. Bio je pevač, kompozitor, tvorac brojnih hitova: "Ne može nam niko ništa", "Ne daj da nas rastave", "Tako mi nedostaješ", "Imam dečka nemirnog", "Ne diraj čoveka za stolom"... Ostao je upamćen i kao čovek koji je početkom '80-ih godina platio najveći porez na kraju godine od prihoda i autorskih honorara od prodatih singl i LP ploča i kaseta. Njegove pesme i albumi prodati su u preko 50 miliona primeraka!

D. Dušanić | 04.09.2014. | Vesti-online
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: