*
LEGAT BRAĆE NASTASIJEVIĆ Porodica NastasijevićKada se stupi u jednu od prostorija prizemlja Brkovića kuće, stiče se utisak posete otmenom građanskom domu s početka XX veka. Za to su zaslužni porodični portreti i fotografije na zidovima, lični predmeti i knjige sa tragovima pomnog iščitavanja na policama njima namenjenih ormarića, zajedno sa komodama i salonom u istom stilu, a klavir, violončelo, frule i flauta sa notnim stalkom pored, kao da su do prethodnog momenta korišćeni... Reč je o
Legatu porodice Nastasijević koja je, zahvaljujući svom uvek plemenitom duhu, darovala svoju zaostavštinu Gornjem Milanovcu i time postala jedan od sinonima grada a posebno Muzeja rudničko-takovskog kraja.
Porodica Nastasijević ostavila je neizbrisiv trag u srpskoj kulturi, i baš kao i njihovi preci s kraja XVIII i početka XIX veka, ostaće zapamćeni po svom izuzetnom umetničkom daru, bogatom stvaralačkom opusu i ljubavi prema svemu nacionalnom. Koreni porodičnog stabla dosežu do Pirota i Ohrida i doba predustaničke Srbije. Lazar Prizrenac, bio je kujundžija i zapovednik jedne Karađorđeve čete, a poginuo je u Prvom srpskom ustanku 1806. godine prilikom opsade i zauzeća Beograda. Njegov sin, Tasa Lazarević, zograf, rezbar i građevinar, posebno poznat po gradnji crkava, živeo je u Ohridu, a kada je došao u Srbiju kneza Miloša Obrenovića, nastanio se u selu Brusnici pre osnivanja grada Gornjeg Milanovca. Tasina žena, Mihaila, bila je ćerka Anđelka Đorđevića, Ohriđanina, građevinara, zografa i ikonopisca, i imala je dva brata neimara, Spasoja i Nastasa. Najčuvenijeg od njih, Nastasa Đorđevića, takođe naseljenog u Srbiji, knez Miloš izabrao je da sagradi milanovačku Crkvu Svete Trojice. Posle smrti Tase Lazarevića (od posledica ranjavanja u Mađarskoj buni 1848. godine, u četama vojvode Stevana Knićanina), Nastas je preuzeo brigu o njegovoj porodici, primivši u svoj dom sestru Mihailu i sestrića Nikolu koga je i naučio građevinskom zanatu. Kada je Nikola, u znak zahvalnosti od ujakovog imena sačinio sebi prezime, počinje priča o porodici Nastasijević, koja je nastavila da oplemenjuje porodični talenat i ljubav prema gotovo svim poljima umetnosti. Nikola Nastasijević, priznati građevinar mnogobrojnih zdanja, ljubitelj književnosti, svirao je flautu i učestvovao je kao četovođa u oba turska rata, a posle bugarskog rata pod kraljem Milanom, odlikovan je i medaljama za vojničke vrline, za učešće u ratu za oslobođenje i nezavisnost 1876—78 i Takovskim krstom. Njegova supruga Milica koja je poticala iz stare porodice Jovanović, iz sela Klatičeva kod Gornjeg Milanovca, obrazovana je na Institutu Katarine Milovuk u Beogradu. Svo sedmoro dece Milice i Nikole Nastasijević, steklo je visoko školsko obrazovanje i, uz to, deca su bila muzički nadarena i obrazovana. Pored četiri sina, Živorada, Momčila, Svetomira i Slavomira, koji su, svako u svojoj oblasti stvaranja, ostavili remek-dela u srpskoj umetnosti i kulturi, podigli su i tri ćerke, Nataliju, Darinku i Slavku, obrazovane i otmene gospođice, koje su u svemu pratile i podržavale braću.
U Gornjem Milanovcu su živeli do 1920. godine u ulici Tanaska Rajića broj 7 (u kući porušenoj u bombardovanju grada u Drugom svetskom ratu), kada se svi sele u Beograd i nastanjuju u Ratarskoj ulici 131 (današnja Ulica kraljice Marije 55), a kasnije u Molerovoj 9.
U srpskoj kulturnoj istoriji, dom Nastasijevića u Beogradu, ostaće zapamćen po kamernim okupljanjima intelektualne i umetničke elite između 1924. i 1938. godine, koja su, zajedno sa još nekoliko sličnih beogradskih salona, bila neka vrsta kulturnog centra prestonice u međuratnom periodu. Momčilo je, kao i njegov otac, svirao flautu, a kasnije i violinu i violončelo i podsticao je ostalu braću da se usavršavaju u "muziciranju". Zahvaljujući tome, štimung nedeljnih popodneva u salonu Nastasijevićevih upotpunjavalo je kamerno izvođenje uglavnom dela barokne muzike i bečkih klasičara: Hajdna, Mocarta i Betovena, od strane sve četvorice braće. Prisustvo gostiju kao što su Isidora Sekulić, Miloš Crnjanski, Rastko Petrović, Stanislav Vinaver, Rade Drainac, Dimitrije Mitrinović, Dušan Matić... govori o dalekosežnom značaju takvih okupljanja za budući smer i život srpske kulture, koga možda ni sami protagonisti nisu bili svesni.
Ana Bolović
Katalog
Vodič kroz Brkovića kuću Gornji Milanovac, 2014. • Izdavač: Muzej rudničko-takovskog kraja