Ratko Lalić (1944)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
LIKOVNA UMETNOST « SLIKARSTVO « Srpski slikari XX—XXI veka « Ratko Lalić (1944)
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ratko Lalić (1944)  (Pročitano 17298 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« poslato: Septembar 18, 2011, 04:36:00 pm »

**

RATKO LALIĆ

Rođen je 1944. godine u Dolipolju.

Akademiju likovnih umetnosti i postdiplomske studije završio je u Beogradu 1975. godine u klasi Stojana Đelića.

Radio je kao redovni profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu do 1992. godine, gdje ga zatiče rat. Godine 1992. napušta grad, a sva njegova djela ostaju u sarajevskom ateljeu. Od 1992. do 1994. godine redovni je profesor na Akademiji likovnih umjetnosti na Cetinju, a od 1997. do 2004. na Akademiji likovnih umjetnosti u Banjoj Luci. Od 1994. redovni je profesor crtanja i slikanja na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.

Izlagao je na 30 samostalnih i 250 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Značajnije samostalne izložbe: Novi Sad, Likovni salon, Tribina mladih (1977); Sarajavo, Collegium artisticum (1978); Banja Luka, Umjetnička galerija (1978); Sarajevo, Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine (1982/83); Zagreb, Salon galerije Karas (1982/83); Niš, Galerija savremene likovne umetnosti (1984); Beograd, Likovna galerija Kulturnog centra (1988); Sarajevo, Galerija "Roman Petrović" (1988); Podgorica, Galerija Omladinskog doma "Budo Tomović" (1990); Beograd, Međunarodni press centar (2000); Ljubljana, Galerija Dvorni trg (2000); Banja Luka, Galerija likovnih umjetnosti Republike Srpske (2002); Sremska Mitrovica, Muzej Srema (2005); Pariz, Kulturni centar Srbije i Crne Gore (2005); Pariz, Galerie Untitled #1, 51—53rue Saint-Louis en L'ile (2005); Beograd, Galerija ULUS-a (2005); Mećavnik Grad (Kustendorf), Mokra Gora, Galerija "Anika" (2005).

Ratko Lalić je za slikarsto dobio veliki broj najznačajnijih nagrada, između ostalih i: Veliku nagradu za slikarstvo iz Fonda Riste i Bete Vukanović (Akademija likovnih umetnosti, Beograd, 1973), Oktobarsku nagradu grada Beograda za studentske, umetničke i naučne radove (1973), Otkupnu nagradu Umjetničke galerije BiH na Sarajevskom salonu (Sarajevo, 1974), Nagradu za slikarstvo na XVI oktobarskom salonu (Beograd, 1975), Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva (1978), Nagradu za slikarstvo na VII izložbi SULUJ-a (Skoplje, 1981), Otkupnu nagradu Umjetničke galerije na X jesenjem salonu (Banja Luka, 1981), Nagradu za slikarstvo na jugoslovenskoj izložbi (Cetinje, 1988), Veliku nagradu na Bijenalu pejzaža (Novi Sad, 2000), Počasnu nagradu "Prsten despota Đurđa Smederevca" sa poveljom (Smederevo, 2003), Nagradu na "Petom bijenalu akvarela Srbije i Crne Gore" (Zrenjanin, 2003).
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Septembar 18, 2011, 04:36:10 pm »

*

RATKO LALIĆ

"Platna Ratka Lalića kao da ne oblikuje ljudska ruka, no duh prirode", kaže za njegovo slikarstvo, Živojin Pavlović.—

Živojin Pavlović u jednom eseju, o Lalićevom slikarstvu piše:

"Ali ta modra ogledala u kojima se odslikavaju okresane vrbove krošnje, kočevi i slomljena debla, mnogo više su simbol plodnosti no razaranja. Ona miruju i svojom stamenošču nas podsećaju na oplođene utrobe u kojima klija novi život.

A život, životnost, sveobuhvatnost nastajanja, nestajanja i obnavljanja, iskazuje i slikarski potez kojim su platna oblikovana: obogaćujuci široke premaze, iznijansiranje istobojnim treptajima jedva vidljivih kolorističkih varijanti, rukopis postaje življi, bliži crtanju no slikanju — gotovo da slike nastaju polihromnim iscrtavanjem oblika: kroz naslage gusto ređanih, preplitanih ili nabacanih poteza struji vazduh — nevidljiva duša sveukupnog življenja. Ona zrači istom merom iz slikarskog, međuprostora koliko i iz kolorističkih kaskada, krivulja, klupčadi, od kojih je slika satkana. I po toj osobini, ovo slikarstvo se nalazi u carstvu amorfije", naglašava Pavlović.

"Jer, u njemu je sve prolazno: stručak trave, grana, zalelujani list, senka stabla polegla po grudvi zemlje, bleda svetlost kojom je obasjano ogoljeno korenje. Kroz sav taj ustalasani geopis bokori korov; između busenja otvaraju se zemljine pore; odozgo, povrh nepregledne prašume grmlja i izdanaka, diše prozirni etar i mi s njim.

To je radost, ali bez obmana. Elementaran zanos pred bezmernom plodnošću, plodnošću prirode, moćnijom i trajnijom od bilo kojeg proizvoda ljudskog duha", kaže na kraju eseja o Lalicevom slikarstvu, Živojin Pavlović.
www.butua.com
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Septembar 18, 2011, 04:43:39 pm »

**

VELIKA BAŠTA RATKA LALIĆA

"JEČAM I KALOPER u velikoj bašti Ratka Lalića potpuni je naziv ovog sugestivnog i veoma interesantnog djela (poezije u prozi) akademika Rajka Petrova Noga, koji se ponovo vraća u svoj rodni kraj i ponovo toli svoju književnu žedj na nepresušnim hercegovačkim jezičkim izvorima.
Ratko Lalić je pak akademski slikar, čiji je život i stvaralaštvo povod za još jednu bravuroznu knjigu R. P. Noga ilustrovanu nezaboravnim Lalićevim likovnim radovima.
'Ječam i kaloper' su nezaboravni stihovi, a Lalićeva bašta su njegovi likovni radovi, pa čitalac ima dvostruko umjetničko zadovoljstvo."
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Septembar 18, 2011, 04:46:49 pm »

**

Breza
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Septembar 18, 2011, 05:00:20 pm »

**

Moje dvorište, 1973/74.
Ulje na platnu 114 x 124 cm.
Dobitnik I nagrade Oktobarskog salona 1975. sa ovim delom
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Septembar 19, 2011, 12:34:22 am »

**

Obala u Dolipolju, 1992.

Vrbe, 1981.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Septembar 19, 2011, 12:34:31 am »

**

Predio koga se sjećam, 1986.

Ljesa, 1984.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Septembar 19, 2011, 01:29:38 am »

**

Jesen
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Septembar 19, 2011, 01:54:37 am »

**

Veliko dvorište, 2001.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Septembar 19, 2011, 02:02:11 am »

**

Zapisi pored rijeke
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Septembar 19, 2011, 06:44:38 pm »

**

Porodica na vodi, 1993/94.

Porodica uz put, 1994.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Septembar 19, 2011, 06:44:49 pm »

**

Razgovor pored ateljea, 1998.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Septembar 19, 2011, 06:44:58 pm »

**

Suncokreti, 2002.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Septembar 19, 2011, 06:45:17 pm »

**

Ograda, 1994.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Septembar 19, 2011, 06:48:24 pm »

**

Ljesa, 1996.

Vertikale, 1996.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #15 poslato: Septembar 19, 2011, 09:11:45 pm »

**

Tragovi u snijegu, 1996.

Strnjik, 2001.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #16 poslato: Septembar 19, 2011, 09:11:55 pm »

**

Suncokreti
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #17 poslato: Septembar 19, 2011, 09:17:39 pm »

**

Tragovi u snijegu, 2005.

Strnjik, 2001.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #18 poslato: Septembar 19, 2011, 09:18:03 pm »

**

Hajdučka trava, 1985.

U velikoj bašti 1997/98.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #19 poslato: Septembar 19, 2011, 09:18:16 pm »

**

Kukuruzi, 1992.

Zapis na zidu, 2001.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #20 poslato: Septembar 19, 2011, 09:18:24 pm »

*

RATKO LALIĆ — SLIKE

Slika preuzeta sa: LTG Galerija
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #21 poslato: Septembar 19, 2011, 09:18:40 pm »

*

RATKO LALIĆ — SLIKE

Hilandarska loza, 2004.
akrilik na platnu 150x150cm

Slika preuzeta sa: FB Ratko Lalić
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #22 poslato: Septembar 21, 2011, 12:55:08 am »

*

ZAPISI NA POVRŠINI ZEMLJE

Ovaj poetični naslov nije potekao sa korica neke pjesničke zbirke, nego predstavlja zajednički likovni imenitelj oko četrdeset najnovijih umjetničkih ostvarenja Ratka Lalića. Profesor, do rata sarajevske, a danas beogradske Akademije primenjenih umetnosti (APU), svojim slikama i crtežima počastio je banjalučku publiku od 27. aprila do 2. juna u galeriji LTG. Otvarajući izložbu "jednog od najznačajnijih srpskih slikara današnjice", ministar Anton Kasipović je istakao da ovaj značajni kulturni događaj ujedno predstavlja i rođendanski poklon gradu i obilježava drugu godišnjicu galerije koja je obogatila likovni život glavnog grada Republike Srpske. Zatim je o Lalićevim slikama govorila istoričarka umjetnosti Ljiljana Ševo, posebno nadahnuta djelima "Veliko dvorište", "Put", "Tragovi zime", "Napušteno drvo" "Loza", "Suncokreti" i dr. "koja je podsjećaju na istrgnute stranice prirode, sa svojim svjetlostima, predjelima i oblicima privremeno useljene u galerijski prostor". Kao i mnogi drugi domaći i inostrani likovni stručnjaci i poznavaoci umjetnikovog opusa (S. Ćelić, K. Bogdanović, Đ. Kadijević, A. Notamb, A. Bassin, Ž. Pavlović i dr.) Ševo je istakla Lalićevu osebujnu estetiku prirode kojoj je teško naći pandan u modernoj tradiciji i kojom je "obilježio posljednju četvrtinu 20 i prvu deceniju 21 vijeka". Ona je podsjetila i na osnivački i pedagoški doprinos Ratka Lalića u formiranju i razvoju ove visokoškolske institucije.

Na kraju se izabranoj publici "ispovijedio" i sam umjetnik. "Simboličko polazište u dijelu mojih likovnih istraživanja koja su predstavljena na ovoj izložbi bili su zemlja i voda sa svim pripadajućim bojama i detaljima. Ali, veza između inspiracije i konačnog djela složena je i dugo se uspostavlja... Čovjek od samog djetinjstva nosi neke slike koje ga kasnije nadahnjuju za djela koja stvara, oslobađaju energiju koja se prenosi na slike" — povjerio je Lalić banjalučkoj publici "svoj stvaralački postupak".

Cjelovitiji uvid u stvaralačku ličnost i djelo Ratka Lalića omogućuje tek nedavno objavljena obimna i luksuzna monografija o ovom velikom umjetniku.

Bilten | PREDSTAVNIŠTVO REPUBLIKE SRPSKE | Broj 9, jun 2011. godine
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #23 poslato: Jul 29, 2012, 12:21:18 am »

*
VIZUELNA UMJETNOST

MOTIV TRAŽEN U LJEPOTI PRIRODE

Izložba slika Ratka Lalića "Zapisi na površini zemlje" pred mnogobrojnim poklonicima umjetnosti otvorena je u četvrtak naveče u LTG Galeriji u Banjaluci.

Postavku je otvorio ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović, istakavši "kako je grad na Vrbasu bogatiji za još jednu izuzetnu izložbu izuzetnog slikara koju će zasigurno željeti da pogledaju mnogi građani".

Motivi Ratka Lalića odabrani su u prirodi, a posvećeni su njenoj ljepoti i njenoj moći.

"Reč je o jednoj kamernoj izložbi, koja oslikava zemlju kao polazno ishodište. Određeni isječci iz nje su zumirani i ja ih obrazlažem i osmišljavam određenim kolorističkim vrednostima", rekao je Lalić.

Prema njegovim riječima, njegova stvaralačka inspiracija predstavlja kontinuitet i polazište koje dugo traje.

"Čovek kada se preispituje koliko je ono čime se bavi ušlo u njega mora da prizna sebi da to postoji u njemu još od detinjstva", naveo je ovaj slikar.

Na otvaranju je predstavljena i monografija "Ratko Lalić — Slikar neprekinutog kontinuiteta", koja je objavljena krajem prošle godine.

Lalić je objasnio da je monografija vrlo obimna, da sadrži nostalgično napisane tekstove i veliki broj slika iz njegovog slikarskog opusa.

"Put od Moneovih kasnih slika do apstraktne umetnosti pređen je brzo. Apstraktna je zbrisala distance između slikara posmatrača i prirode i otkrila da se može biti ispred i iza nje i u njoj, da ne postoji njena predstava, da se može beležiti samo njeno konstituisanje i rastakanje", rečenice su kojima je prije nešto više od 20 godina slikar Stojan Ćelić opisao slikarstvo Ratka Lalića, a koje su sadržane u monografiji ovog slikara.

Slikarstvo Ratka Lalića traje, tokovima skladnog i logičnog kontinuiteta, od sredine sedamdesetih godina proteklog vijeka do danas. Na samom početku, označen je kao značajni akter i pokretač slikarstva nove figuracije. Tokom nekoliko decenija, Lalić će ostati posvećenik realizma i slikarstva prizora. Lalićev realizam posjeduje zaseban pikturalni senzibilitet i snažan poetski naboj.    

Ratko Lalić rođen je u Dolipolju kod Visokog 1944. godine. Diplomirao i magistrirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Bogradu. Radio je na Fakultetu umjetnosti u Sarajevu, gdje ga je zatekao rat. Prešao je na Cetinje, gdje je radio kao profesor na Fakultetu likovnih umjetnosti, a potom je otišao na Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, gdje je izabran za redovnog profesora crtanja i slikanja. Istovremeno je radio u Banjaluci kao pedagog. Izlaže od 1969. godine. Član je ULUS i dobitnik je više značajnih nagrada za stvaralaštvo. Živi i radi u Beogradu.

SLIKARSTVO

Platna Ratka Lalića kao da ne oblikuje ljudska ruka, no duh same prirode, jedna je od rečenica koje sadrži obimna monografija "Ratko Lalić — Slikar neprekinutog kontinuiteta", a koju je o ovom značajnom slikaru svojevremeno napisao jedan od najznačajnijih srbijanskih režisera i pisaca Živojin Pavlović i dodao:

"I po toj osobini njegovo slikarstvo se nalazi u carstvu amorfije. Jer, u njemu je sve prolazno: stručak trave, grana, zalelujani list, senka stabla polegla po grudvi zemlje, bleda svetlost kojom je obasjano ogoljeno korenje."

Nezavisne novine | 22.04.2011
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #24 poslato: Septembar 23, 2015, 02:16:41 am »

*
RATKO LALIĆ:

PLATNA IZ MOJE BAŠTE

Slikar govori za "Novosti" o dvema izložbama u Rumuniji, velikom Brankusiju... Visoka sala u Bukureštu "rođena" za moje triptihe od šest metara

Ratko Lalić otišao na selo i postao baštovan
Foto A. Stanković

POSLE objavljivanja obimne i bogato ilustrovane — dvojezične, na srpskom i engleskom — monografije posvećene Ratku Laliću i njene svečane promocije u Muzeju "Cepter", usledili su pozivi slikaru za gostovanja. Prvi se javio Gradski kulturni centar "Konstantin Brankusi" iz Targu Žijua, rodnog mesta velikog rumunskog vajara. Ova je izložba, kako saznajemo od Lalića, pobudila veliko interesovanje kulturne javnosti i usledio je poziv iz Bukurešta. "Hrabro sam prihvatio taj izazov" kaže slikar i objašnjava da je Izložbena sala "Konstantin Brankusi" monumentalna.

Poziv iz Bukurešta došao je neočekivano, kao grom iz vedra neba. A sala u Bukureštu namenjena umetnosti, izlaganju, koja se nalazi u zgradi Parlamenta, ima dve hiljade kvadrata i visinu kakvu nema nijedna naša sala. Pomislio sam: kao rođena za moje triptihe od po šest metara i prihvatio. Zapravo to je ispala, neplanirano, moja velika retrospektivna izložba. A moj gost na izložbi bio je njihov značajan umetnik Mihael Copesku sa svojim skulpturama u staklu.

Kako ste doživeli sopstvena dela u tom prostoru?

To je bio specifičan doživljaj. Moje slike nikad nisu imale toliko prostora i mogle su da "dišu", a ja sam imao priliku da ih posmatram i sa rastojanja od 50 metara. Naravno, to su bile sasvim nove relacije — taj dostojanstveni prostor kao da je dao slikama novo značenje. Moglo bi se reći da je taj prostor inicirao kod mene novi dijalog sa sopstvenim delom. Ali i rumunski istoričari umetnosti su konstatovali specifičan dijalog mojih slika i skulptura Mihaela Copeskua, pa je došlo do predloga da ova izložba gostuje u Francuskoj i Nemačkoj.

Znači, put po Evropi?

Možda slike. Ja sam pre četiri godine otišao na selo, u Orašac. Kupio sam imanje i postao baštovan. I tako posmatram prirodne cikluse izbliza, čekajući zrenje, kao što je Mone gledao i slikao katedralu u razna doba dana i godišnja doba. Slikam, govorio je Lubarda, kao zemljoradnik — pripremim njivu, uzorem i pognojim, posejem i čekam plodove. I moja slika nastaje u tom kontekstu. Reč "seljak" treba izgovarati sa poštovanjem a ne sa cinizmom, kako se ovde dešava. Kod nas se, kad se kaže seljak, misli na primitivca, zaostalog čoveka, glupaka. Zato smo dovde i došli. A seljak je mudar i lukav čovek.

ZEMLJA

Huan Miro je govorio da snaga dolazi kroz noge. Taj kontakt sa zemljom je važna korespodencija sa životom. Kad je Miro iz Španije stigao u Francusku u koferu je doneo trave — doneo je miris, dodir.

KRAJOLICI

Jezik slikarstva podrazumeva imaginaciju, ali u suštini radi se o specifičnoj vrsti ispovesti. Tu je retorika sasvim drugačija od one koju podrazumeva literatura. I ako je umetnik iskren, onda se ne može udaljiti od sebe, kao što se ja ne mogu udaljiti od prirode.

Moje slikarstvo je 40 godina biografske vizuelne konstatacije prirode. Da kažem to "narodski": ja konstantno "bušim" sopstvenu njivu... Pa sad videćemo — da li ću upasti u nju ili opstati.

NOVI PUTEVI

Monografija vam je otvorila nove puteve?

Ta je knjiga došla u ruke direktoru Kulturnog centra u Targu Žijua, koji me je pozvao da izlažem u rodnom mestu Konstantina Brankusija. S obzirom na prostor, tu sam se predstavio sa tridesetak slika. Izložba je trajala mesec dana, ali je isprovocirala i nove poduhvate. Usledio je poziv iz Bukurešta.

Savo Popović | 22.07.2012. Večernje novosti
Sačuvana
Angelina
Administrator
Hero Member
Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #25 poslato: Januar 08, 2016, 01:29:11 am »

*
RATKO LALIĆ:

NEEKRANIZOVANI PEJZAŽI

U umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić" na Kalemegdanu u toku je retrospektivna izložba slikarskog opusa Ratka Lalića (1944) priređena povodom četrdesete godišnjice njegovog umetničkog rada.

Na otvaranju ove izložbe bilo je mnoštvo posetilaca kakvo se u "Cvijeti" ne pamti poslednjih godina.

Da li je takva poseta znak da kulturna beogradska publika pokazuje zasićenost ponudom umetničke produkcije u znaku "nove umetničke prakse", krcate projektima, konceptima, instalacijama, video-radovima i performansima, iritirana dodatno ovogodišnjim Oktobarskim salonom... Biva li to zbilja da su se ljudi zaželeli slika?

Bilo bi zanimljivo znati da li je u tom mnoštvu prisutnih bilo i onih koji su se, puni empatije prema kreacijama aktivista "nove prakse", pitali otkud danas ispade taj lider davno zaboravljene nove figuracije slikarstva iz sedamdesetih. Vredi li uopšte gledati tvorevine te stare stvaralačke opcije, osim što je korisno videti koliko je u tzv. visokom modernizmu osme decenije prošlog veka bilo recidiva neautentičnog estetizma klasične umetničke doktrine. Ti recidivi vide se kod Lalića u reprezentativnosti njegovog figuralnog načina likovnog izražavanja, koliko i u samoj izražajnosti takvog slikarskog jezika. U ono vreme, sedamdesetih, kada se odlučivalo o "biti ili ne biti" slikarstva, kada je ta umetnost prestala da bude "likovna" i postala "vizuelna", Ratko Lalić je ostao u taboru onih koji nisu prihvatili Grinbergovu epistemu po kojoj se suština slike otkriva onda kada se liši traga emotivnosti i ekspresije... Umesto da se mane četke i štafelaja, i počne da konceptualizuje svoje kontemplacije, Lalić se, gle čuda, vraća prirodi!...

Lalićev recept je čudna vrsta "neekranizovanog" pejzaža, jeretičkog antimotiva, nađenog prividno nasumice, u slučajno opaženim detaljima ruralnog ambijenta, u budžacima zaraslim u trnje i travuljinu, zaparloženim u busenju, pokrivenim strnjikom, zakrčenim suvom šašom, u hrpama ocvalog, uvenulog bilja, i tu skrivenim začudnim bojama. Ono što klasični pejzažista ne bi ni opazio, Lalić je promovisao kao temu svoga slikarstva. Bio je to čin odlučnog napuštanja urbanog ambijenta kao znak zasićenosti likovima velikog sveta. Takav čin odražava snuždeno skretanja u stanu sa zvanične trase, sa pogledom preda se, na početku traženja nekog novog, drugačijeg horizonta.

Takvim gestom, Lalić je uzvratio na izazove uzrujanih agitatora neoavangarde, žustro usmerenih u suprotnom pravcu prema čeznutom mestu na kome umetnost ima da se potvrdi u stanju "stvarne prisutnosti". Laliću — i ne samo njemu — činilo se tuđe to insistiranje na egzaktnosti "postslikarske" redukcije tragova ekspresije, kojom, čuj dobro, slikarstvo tek treba da utvrdi svoj ontološki identitet.

Kao da ekspresivnost izraza egzistencijalnog sadržaja slike nije prirodno svojstvo njenog bivstva. Zar se nastala šupljina na mestu koje je ispunjavala ta izražajna sadržina može više vrednovati, pitao se Lalić.

Izvesno da među posetiocima Lalićeve retrospektive neće biti mnogo onih koji su kadri da na gore izloženi način slede njegovu stvaralačku intenciju. Ali, njena snaga je i bez toga dovoljna da svakog ko pogleda izložene Lalićeve slike oseti da one nisu izgubile nimalo od svoje stvaralačke relevancije i životnog značaja, uprkos svemu što se u umetnosti dogodilo u poslednje četiri decenije

Đorđe Kadijević | Večernje novosti
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: